Ztráta zaměstnání - úřad práce - důchod

Anonymní
2.6.13 05:46

Ztráta zaměstnání - úřad práce - důchod

Ahoj, mám víc dotazů najednou, protože se situace týká mě i kolegyně, tak to píšu do jednoho tématu.

Její případ - měla pracovní poměr na dobu určitou u jedné firmy, nyní se firma rozhodla nám pracovní poměry zrušit a všechny převést na DPP, DPČ. Ona má možnost nastoupit do předčasného důchodu - tak by jí zajímalo, jestli si i při tomto předčasném důchodu může něco přivydělat, aniž by o něj přišla nebo by jí byl nějak krácen. Pracovní poměr klasický už od této firmy nedostane. Firma jí nechá doběhnout ten co má a další prodloužení už s ní nepodepíše.

Můj případ - stejná firma, podobná situace jen s tím, že já jsem nastoupila později a teď mi končí zkušební doba, takže mě firma ukončuje pracovní poměr ve zkušební době. Vedoucí mi nabídla formu DPP, DPČ - ale nevím, jaké jsou výhody - nevýhody těchto dohod. Jde mi o to, abych si nemusela platit sociální - zdravotní pojištění a abych mohla uplatňovat daňové zvýhodnění na děti a odečet té základní daňové částky na sebe. Vedoucí ještě neví, jestli vůbec firma bude dělat smlouvy na DPČ, nebo jen na DPP. Nabídla mi, že bych mohla být registrována na úřadu práce a přitom mít DPP, s tím že to by vadit nemuselo. A moje otázky - 1.jaký je rozdíl mezi DPP a DPČ
2.jestli je možné si i v době registrace na úřadu práce přivydělat nějakou částku - je potom podpora nějak krácena, nebo se nesmí přivydělat nic
3.v posledním půl roce jsem měla souběh dvou zaměstnání - jeden plný úvazek, druhý plný zkrácený. Bude se mi podpora v nezaměstnanosti vypočítávat z obou příjmů, nebo jen z jednoho? Jeden plný úvazek jsem ukončila sama dohodou k 18.4., pak jsem do 27.5. ještě byla v pracovní neschopnosti, druhý pracovní úvazek (ten zkrácený) mi bude ukončen k 3.6.- ten bude ukončen výpovědí ve zkušební době.

Děkuji mockrát za odpovědi

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
77358
2.6.13 08:17

Odpovím tobě, to vím…

1. Při DPP do 10 000,– měsíčně se neplatí sociální a zdravotní, tedy by sis zdravotní musela platit sama, sociální se platit nemusí, ale nepočítalo by se to na důchod. Při DPČ nad 2500,– měsíčně se sociální a zdravotní normálně odvádí, DPČ má stejné odvody jako pracovní poměr, akorát je možné ji ukončit se 14 denní výpovědní lhůtou bez uvedení důvodu, není nárok na odstupné, dovolenou a OČR a může být maximálně na 20 hodin týdně.
Jinak při registraci na UP je možné pracovat na DPP, ale výdělek nesmí být vyšší než 4000,– měsíčně, plus po dobu trvání DPP není vyplácena podpora.

2. Při podpoře se nesmí vydělat nic, po dobu co si přivyděláváš je podpora pozastavena.

3. Podpora (pokud splňuješ podmínky pro podporu) bude počítána pouze z toho zaměstnání, co skončí toho 3.6.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.6.13 08:27

Jani děkuji za informace. Ještě dodatečný dotaz - pokud bych byla registrovaná na UP a mám podepsané DPP - musím je ukončit, nebo stačí když si v té době nebudu na ně nic vydělávat (a pokud by mi tedy byla podpora vyplácena).

Jinak vidím, že spíš se budu snažit aby se mnou uzavřeli DPČ - právě proto aby mohlo být odváděno zdravotní a sociální a nemusela jsem si ho platit sama.

K ukončení pracovního poměru - bude mi proplacena dovolená na kterou jsem měla nárok za ty dva měsíce co jsem tam byla zaměstnaná? Nebo propadne?

• Citovat
  • Nahlásit
77358
2.6.13 09:50

Musíš ty DPP na UP nahlásit a oni ti už řeknou co s nimi, myslím, že není nutné je rušit, ale budeš muset nosit papír, že sis na ni nic nevydělá, ale jistě to nevím.

A dovolenou ti musí proplatit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat