Zubař chce trhat zdravý zub

798
18.5.20 11:01

Zubař chce trhat zdravý zub

Ahoj, snad někdo bude mít nějakou podobnou zkušenost.
Vyrostl mi zub moudrosti, který je ale napůl pod dásní, což při konzumaci něčeho tvrdého prostě bolí. Šla jsem tedy k zubaři. Myslela jsem, že mi řekne něco jako že mi dáseň rozřízne, aby zub úplně vylezl ven. Ale on chce rovnou trhat. Napsal mi doporučení k jinému doktorovi, můj doktor zuby netrhá :nevim:. Objednaná už jsem, jdu v pátek. Ale popravdě se mi nechce nechat vytrhnout úplně zdravý zub :zed:. Má někdo zkušenost s tím, že tomu jde pomoct jinak? :think:
Díky předem :kytka:.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

12021
18.5.20 11:05
@Innocence píše:
Ahoj, snad někdo bude mít nějakou podobnou zkušenost.
Vyrostl mi zub moudrosti, který je ale napůl pod dásní, což při konzumaci něčeho tvrdého prostě bolí. Šla jsem tedy k zubaři. Myslela jsem, že mi řekne něco jako že mi dáseň rozřízne, aby zub úplně vylezl ven. Ale on chce rovnou trhat. Napsal mi doporučení k jinému doktorovi, můj doktor zuby netrhá :nevim:. Objednaná už jsem, jdu v pátek. Ale popravdě se mi nechce nechat vytrhnout úplně zdravý zub :zed:. Má někdo zkušenost s tím, že tomu jde pomoct jinak? :think:
Díky předem :kytka:.

Ahoj,

modráky se docela rády kazí, ale pokud je zdravý, prodiskutovala bych s tím druhým doktorem. nech si udělat i RTG, zda je zub dobře stavěný - neroste šikmo, neleží apod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
642
18.5.20 11:05

A roste rovně? Není šikmo do sedmičky?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
798
18.5.20 11:08

@pomme
Rovne neroste, to je pravda, jenže sedmičku už nemám. Jinak bych to ještě pochopila. Ale tomu zubu tam nic nevadí :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50391
18.5.20 11:11

Já to takhle plácala několik let, odpálila mi nad tím dáseň, ale stejně to furt zlobilo, dělal se tam zánět. Tak šel ven a mám konečně klid. Další dva rostly pod dásní našikmo (bylo vidět až z RTG), jeden skoro vodorovně a tlačil na další zuby, ty šly taky ven.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
366
18.5.20 11:13

Mám venku všechny 4 moudraky. Ono jak moc nevyrostou, tak se špatně čistí, rychleji se kazí a raději ho vytáhnout, kdyz nezlobí, než pak se zánětem :nevim:

Příspěvek upraven 18.05.20 v 11:24

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15223
18.5.20 11:16

Můj lékař zuby moudrosti preventivně netrhá, zvlášť pokud sedmička chybí. Pokud ten zub roste rovně, nekazí se a nedělá vyloženě paseku při skusu, tak není důvod se ho zbavovat. Já mám obě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
95
18.5.20 11:16

Ono je lepší ty moudráky vytrhnout hned i když jsou zdravé, ať se pak s nima zbytečně nepářeš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13800
18.5.20 11:20

Mám vytrženy kvůli rovnátkum dva přední zuby zdravý. Tenhle kec mi v 11 vtloukla do hlavy máma nebo babička, jéžiš holka přijde o zdravej zub :roll: jo dřív nosili lidi klapacky ve čtyřiceti letech (ježiš ty naděláš s tím čištěním zubů, my to nečistili a přežili to…), ale teď je péče jinde a není potřeba v padesáti letech alepoň jeden zub, na kterej se přichytí protéza.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5976
18.5.20 11:39

Tak to ještě prodiskutuj s tím druhým doktorem, vždyť poslední slovo máš stejně ty a pokud to trhat nechceš, tak netrhej. Já si osmičky nechám vytrhnout všechny, i když jsou zdravý - mám malou čelist a nevejdou se mi tam.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
13278
18.5.20 11:47

No nejrozumnější je sktuečně to nechat vytrhnout, protože by ti to taky mohlo zdeformovat celý chrup a posléze bys musela nosit rovnátka. Osmičky jsou taková divná evoluční zákruta.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
874
18.5.20 11:48

Asi bych taky zkusila jeste konzultaci jinde a vysvetleni, jestli je nejaky probalem na rtg nebo proc, jelikoz nemas 7, tak ji zdrava 8 muze v podstate „nahradit“ segra myslim nemwla 6, nebo 5, proto ji spodni 8 nechali a zbudy se pak srovnaly, ze ma jen malou mezeru misto chybejiciho zubu..mozna nosila nasazovaci rovnatka, to si uz nepamatuju

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4263
18.5.20 12:07

Moudraky se trhají. Dělají pozdejs velkou paseku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
18.5.20 12:18
@Ou píše:
No nejrozumnější je sktuečně to nechat vytrhnout, protože by ti to taky mohlo zdeformovat celý chrup a posléze bys musela nosit rovnátka. Osmičky jsou taková divná evoluční zákruta.

To, že osmičky deformují chrup neni pravda. Kvůli nim nedochází ke stěsnání ostatních zubů, jak se dříve tradovalo a tento názor bohužel stale přetrvává predevším u starší zubařské generace. Naopak zuby moudrosti mají dnes své využití. Není sice uplně běžné, ale v některých případech se osmičky hodí. Osmička se může použít (pomocí rovnatek) na místo sedmičky, pokud se sedmička musí z nejakeho duvodu extrahovat, nebo se osmička použiva při autotransplantaci zubu. Trhání zubů má navíc své komplikace. Nejen nejčatější zánět, suché lůžko, ale i poškození nervu, odlomení kosti lůžka, nebo dokonce zlomení čelisti. Není neobvyklé, že pacienti i půl roku po extrakci kvůli poskození nervu necítí třeba půlku rtu apod. Pokud osmicka není zkažená, prořezává se a dásen prekáží, obvykle se dělá dekapsulace. Čistěte solo kartáčkem v daném místě, používejte corsodyl nebo curasept v prípade zánetu dle návodu a řeste se svým lekařem, kterému sdělte Váš názor.

• Nahlásit
  • Citovat
26216
18.5.20 12:18

Osmičky jsou nadpočetné zuby. Buď ráda, že by se trhaly, když nebolí. Při zánětu je to o dost horší, anestezie až tak moc pak nefunguje. Pokud nemáš sedmičku, tak bych spíš řešila tu (např. implantátem, aby ti nezačala slézat do té mezery horní stolička. I když vlastně nepíšeš, jestli se jedná o horní nebo dolní čelist.)
Obecně jsou na extrakci dolní osmičky problematičtější a musí se třeba dělat separace kořenů. Často to zubaři posílají na stomatochirurgii. Tam to i většinou šijí, což je lepší na hojení. Někde přidávají kolagen anebo použijí tvojí krev na metodu PRGF, kdy do poextrakční rány ti dají gelovitou hmotu, vlastně tvojí plazmu bohatou na krevní destičky a růstové faktory. Což přispívá k lepšímu hojení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama