Zvířata a děti - v čem podnikat?

Napsat příspěvek
Velikost písma:
Anonymní
22.5.20 14:16

V Čechách :nevim:
Začne to miliónem povolení, každá prolejzačka musí mit certifikaci, vybavení, počítač, kasa na vstupenky, moderní zděné wc s veškerými hygienickými parametry, wc pro invalidy, ať to bude se vstupným nebo ne, za bezpečnost zodpovídáš ty, jako provozovatel, všechna zvířata budeš muset mít natolik zajištěná, aby se nikomu nic nestalo, jakýkoli stánek, byť jen se zmrzlinou, legislativní pruda, zapisování teplot, hygiena, jen náklady na wc, voda, elektřina, papír, mýdlo, ubrousky, čistící prostředky,…no, i kdyz je to hezká myšlenka, máš to dobře rozmyšlené? :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
2859
22.5.20 15:23
@Anonymní píše:
Ahoj holky, podle nadpisu si možná řeknete, co ta bláznivka chce za radu, musí mít sama nějaký nápad.
Nápad mám, jen možná nedokážu nezaujatě se přiklonit k nějaké variantě.
Mám nemovitost na vesnici na liberecku. Máme tam základy na dům s projektem 5+1, zahradu 3000 metrů a stodolu, která je zařízená pro koně (200m2 se sociálním zařízením, dva pokoje. Sama mám dva koně, povolánim učitelka ve školce před státnicema, dvě děti, toliko k mé výchozí pozici :) v okolí nadšenci kamarádi i učitelky i koňáci, manžel koňák.
A já přemýšlím, v čem se realizovat. 1)Ustájení pro koně dělat nechci, to je makačka a velká zodpovědnost vůči majitelům (myšleno třeba 10 cizích koní) 2)Láká mě nějaká forma jezdecké školičky, kroužku. Zkušenosti s koňma mám mnohaleté, ale ne úplně se školičkou dopodrobna, hlavně legislativně. To bych musela dostudovat a pořídit alespoň ještě jednoho (2?) koně. 3)Nezaměřovat se pouze na koně, a k našem dvoum pořídit ovečku, kozu, a dělat něco jako „minifarmu“. Exkurze pro školy, odpoledne pro veřejnost? Chci adoptovat i slepice z klecového chovu, ale to tak jako tak. 4)Zázemí pro koně úplně zlikvidovat, nechat koně venku, a založit si dětskou skupinu/soukromou školku, kde bude doplňkové právě koně a zvířata, pěstování rostlin,…?
V tuto chvíli neřeším prvotní investice, spíš se nemůžu nějak rozhodnout a přiklonit se k jednomu.
Nechci na tom zbohatnout, spíš jen dělat to co mám ráda a uživit se, případně normálně i pracovat. Stodolu je škoda nevyužít.
Prosím anonym, ne proto, že by sem chodila rodina, ale proto že se někdy prezentuji jako „deb*l“ tak aby mě někdo nespojoval s mým nickem :lol: :zed: :mavam:

Udělala bych minifarmu. A skolicku na jízdu na koni možno i s hypoterapií.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.5.20 15:33
@Anonymní píše:
Ahoj holky, podle nadpisu si možná řeknete, co ta bláznivka chce za radu, musí mít sama nějaký nápad.
Nápad mám, jen možná nedokážu nezaujatě se přiklonit k nějaké variantě.
Mám nemovitost na vesnici na liberecku. Máme tam základy na dům s projektem 5+1, zahradu 3000 metrů a stodolu, která je zařízená pro koně (200m2 se sociálním zařízením, dva pokoje. Sama mám dva koně, povolánim učitelka ve školce před státnicema, dvě děti, toliko k mé výchozí pozici :) v okolí nadšenci kamarádi i učitelky i koňáci, manžel koňák.
A já přemýšlím, v čem se realizovat. 1)Ustájení pro koně dělat nechci, to je makačka a velká zodpovědnost vůči majitelům (myšleno třeba 10 cizích koní) 2)Láká mě nějaká forma jezdecké školičky, kroužku. Zkušenosti s koňma mám mnohaleté, ale ne úplně se školičkou dopodrobna, hlavně legislativně. To bych musela dostudovat a pořídit alespoň ještě jednoho (2?) koně. 3)Nezaměřovat se pouze na koně, a k našem dvoum pořídit ovečku, kozu, a dělat něco jako „minifarmu“. Exkurze pro školy, odpoledne pro veřejnost? Chci adoptovat i slepice z klecového chovu, ale to tak jako tak. 4)Zázemí pro koně úplně zlikvidovat, nechat koně venku, a založit si dětskou skupinu/soukromou školku, kde bude doplňkové právě koně a zvířata, pěstování rostlin,…?
V tuto chvíli neřeším prvotní investice, spíš se nemůžu nějak rozhodnout a přiklonit se k jednomu.
Nechci na tom zbohatnout, spíš jen dělat to co mám ráda a uživit se, případně normálně i pracovat. Stodolu je škoda nevyužít.
Prosím anonym, ne proto, že by sem chodila rodina, ale proto že se někdy prezentuji jako „deb*l“ tak aby mě někdo nespojoval s mým nickem :lol: :zed: :mavam:

Zkusila bych postavit nebo renovovat stavbu na penzion nebo spíš apartmány, koně bych nechala tak jak máte plus přidala kozy, obce, slepice, možná prase? Dle náročnosti a nabízela bych to na ubytování školek/škol v přírodě, rodinám nebo na svatby. Plus na louce, zahradě udělat nějaká bludiště a jiné přírodní aktivity pro děti všech věkových skupin (nemyslím trampolíny a podobné umělé kraviny, toho je všude dost a lidí z měst chtějí spíš přírodní věci). Jezdecké kroužky můžeš pořádat i při tomto provozu. Do dětské skupiny či školky bych nešla je to velké riziko a také nevíš jaká bude u vás poptávka, ale tipla bych, že na venkově místa ve školkách nescházejí. Sazela bych na lidi z města, školky a školy z měst a případně pořádání malých přírodních svateb.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
22.5.20 15:35
@Anonymní píše:
Začne to miliónem povolení, každá prolejzačka musí mit certifikaci, vybavení, počítač, kasa na vstupenky, moderní zděné wc s veškerými hygienickými parametry, wc pro invalidy, ať to bude se vstupným nebo ne, za bezpečnost zodpovídáš ty, jako provozovatel, všechna zvířata budeš muset mít natolik zajištěná, aby se nikomu nic nestalo, jakýkoli stánek, byť jen se zmrzlinou, legislativní pruda, zapisování teplot, hygiena, jen náklady na wc, voda, elektřina, papír, mýdlo, ubrousky, čistící prostředky,…no, i kdyz je to hezká myšlenka, máš to dobře rozmyšlené? :nevim:

Hele když můžou oficiálně fungovat lesní školky, kde děti chodí na latrinu po celý rok, mají si ruce v lavoru a legislativě to nevadí, tak proč by toto nemohlo fungovat na farmě.

• Citovat
  • Nahlásit
Ou
18310
22.5.20 16:10
@Anonymní píše:
Hele když můžou oficiálně fungovat lesní školky, kde děti chodí na latrinu po celý rok, mají si ruce v lavoru a legislativě to nevadí, tak proč by toto nemohlo fungovat na farmě.

lesní školka má specifické podmínky, nějaké zařízení kde se podává občerstvení patří do úplně jiné skupiny a hygiena je tam dost náročná.

Primárně bych se rozhodovala podle toho, jak moc snášíš hodně cizích lidí a jak moc schopná v marketingu jsi.

Plus si pochopitelně potřebuješ zmapovat konkurenci - víceméně v celém kraji, protože kromě školky chceš aby za tebou lidi jezdili i z dálky. U školky naopak dojezdnost bude spíš omezená.

pokud budeš mít nějakou minifarmu, tak ten marketing bude daleko náročnější, aby si zasáhla hodně lidí+ dostatečně zajímavou dramaturgii, aby se ti tam lidi vraceli.

U nějaké jízdárny, oddílu, táborů atd - je to tak na půl, základ budou tvořit spíš stálí zákazníci a snáze ti bude fungovat to, že spokojený zákazník za tebou pošle i svoje kamarády.

Nejmenší fluktuaci lidí a nejmenší potřebu řešit reklamu budeš mít u té školky.

S lesní/farmářskou školkou budeš mít volné víkendy, na prázdniny můžeš a nebo nemusíš dělat tábory. V případě minifarmy a jízdárny budou naopak víkendy a prázdniny hlavní těžiště, kdy budeš muset nejvíc pracovat, dokud tedy nebudeš zavedená tak, aby to za tebe dělali zaměstnanci.

Tak jako tak si to co si vybereš potřebuješ spočítat - mít slušný byznys plán.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
658
22.5.20 21:16
@Anonymní píše:
Začne to miliónem povolení, každá prolejzačka musí mit certifikaci, vybavení, počítač, kasa na vstupenky, moderní zděné wc s veškerými hygienickými parametry, wc pro invalidy, ať to bude se vstupným nebo ne, za bezpečnost zodpovídáš ty, jako provozovatel, všechna zvířata budeš muset mít natolik zajištěná, aby se nikomu nic nestalo, jakýkoli stánek, byť jen se zmrzlinou, legislativní pruda, zapisování teplot, hygiena, jen náklady na wc, voda, elektřina, papír, mýdlo, ubrousky, čistící prostředky,…no, i kdyz je to hezká myšlenka, máš to dobře rozmyšlené? :nevim:

Velice realistické…jinak většina rad je tady naprosto naivních, lidi chtějí hladit zvířátka, ale nechtějí platit…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1200
22.5.20 22:04

Mrkni na Hospoda na Haldě. Spousta zvířat plus restaurace, koně, jízdárna atd..ale za mě bych do toho nešla. Mám odpracováno jak v restauraci plus jsem cvičitel jezdectví a pokud nemáš nervy z ocele, tak o ně přijdeš. A počítej s klacky pod nohy od státu za každou zmrzlinu… lesní školka a pár zvířátek typu králík, morče se jeví jako schůdná cesta. Plus prodej masa ‚ze dvora‘ třeba k tomu. Jo a velké bacha na hysterické matky typu ‚mého syna počúral králík, dostane xy nemocí‘… pokud něco rozjedeš, pošli prosím SZ. Dojeli bychom podpořit :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1079
24.5.20 00:01

Zakladatelko, být tebou, tak se odrazím zejména od rozpočtu, který do toho jseš ochotna a schopna dát a jaké měsíční provozní náklady jsi schopná utáhnout (po zvážení REÁLNÉHO, spíše raději nižšího, potenciálního výdělku z takového podnikání + kolik utáhneš, pokud se podnik na nějakou dobu ocitne zcela bez příjmů), jestli to jsi schopná personálně pokrýt z rodinných zdrojů, nebo budeš potřebovat nějaké zaměstnance/brigádníky. V tuhle chvíli máš z mého pohledu prostor tak tak na ty své dva koně, 3000m2 opravdu nejsou kdovíjaký prostor. Pokud byste kupovali tu hektarovou louku, už se o něčem dá uvažovat.

Asi jedinou větší výhodou pro tebe je, že muž je rovněž koňák, takže pokud je ochotný se také angažovat, je to rozhodně plus.

K jednotlivým variantám

• ustájení - uvažuješ správně, že to dělat nechceš, a to nejen kvůli té zodpovědnosti, o které mluvíš. Při rozloze pozemků 1 hektar a nějaký drobný bych o tom asi ani teoreticky neuvažovala, nemůžeš se dostat na rentabilní čísla, protože pro pastevko nemáš pro více koní adekvátní pozemky, pro boxové ustájení ti zase chybí zázemí, které bys musela vybudovat a na ten jeden hektar ho hodně stěží nahňácávala - sama bych si koně do boxovýho ustájení bez denních výběhů a krytý jízdárny + ideálně i kruhovky a venkovní jízdárny nedala, pokud by někde byl jooo super servis a kolektiv, pak bych uvažovala o snížení požadavků alespoň na tu venkovní jízdárnu. Nicméně už samotná venkovní jízdárna ti sežere přes 800m2 plochy, po takovejch číslech ten pozemek pak mizí sám a člověk se nestačí divit.
  • jezdecký kroužek / školička - záleží, na jakou věkovou kategorii by to mělo být zaměřené. Jak jseš na tom s licencema? Máš alespoň jezdeckou? Pokud ne, tak nemáš podmínky pro to udělat si v dohledné době žádnou, která by tě opravňovala nějaké kurzy / výcviky vést. Navíc opět musíš vzít v potaz nutnost vybudování nějakého zázemí typu jízdárna. O tom, že se dvěma koňmi si nevystačíte, už sama víš.
  • Minifarma/minizoo s nějakým „doprovodným programem“ - bez občerstvení imho nemáš moc šanci oslovit větší okruh zájemců. A občerstvení už je další legislativní i finanční zátěž. Nicméně vzhledem k tomu, že píšeš o tom, že jste v dobré turistické lokalitě, pak máš asi největší šanci uspět. S třítisícovým pozemkem asi také moc neuspěješ, zvlášť když už teď jsou v „základu“ dva koně, takže by to opravdu chtělo rozšířít, každé z těch zvířat bude potřebovat nějaký přístřešek, nějaký životní prostor. Schválně si to zkus jít na zahradu vykolíkovat alespoň klacíkama, on se pak člověk vážně nestačí divit, kolik prostoru to schramstne. Nicméně je to podle mě nejlepší směr uvažování. Spousta zvířat je na údržbu celkem nenáročná - kozy, ovce, poníci, oslíci, pávi, slepice, králíci,… K tomu nějaká relaxační zóna, hřiště,… V nevytížené turistické sezóně program pro školy na seznámení se s hospodářstvím, nicméně to tě nevytrhne. Mysli i na prostor pro parkování, sociální zázemí, dostatečnou bezpečnost výběhů, veškeré veterinární a hygienické nároky,… Nezapomínej na výdaje na EET, účetnictví,…

Jestli se do toho fakt pustíš, tak ti budu držet palce. Já jsem o něčem podobném uvažovala, ale nakonec jsem si racionálně došla k tomu, že takovej srdcař zase nejsem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat