Zvládla bych druhé dítě? Jaké to je mít dvě?

7
9.4.21 22:59

Zvládla bych druhé dítě po prvním náročném? Jaké to je mít dvě?

Ahoj, mám 2,5 let syna a trochu bych chtěla druhé dítě, ale nejsem si jistá, že bych to zvládla. Malý byl náročný i v roce se budil pětkrát za noc, i teď se občas budí, chtěl být neustále na ruce, jinak brečel, kojila jsem do nedávna, mám pocit, že jsem unavená, kolikrát padnu v šest večer úplně k. o. a malého nechám napospas manželovi. Malý je veselý, ale taky hodně tvrdohlavý. Reálně, co děláte, když máte mimino a vaše první dítě hodinu řve ne a ne? Chtěla jsem více dětí a přišlo by mi hezké, kdyby měl parťáka (sama mám skvělý vztah s bráchou), ale je fakt, že jsem spokojená i s jedním. Mám skvělého muže, který hodně pomůže, ale nemám téměř žádné hlídání a vím, že už takhle jsem často na hraně svých sil. Je tu někdo, kdo si po prvním náročném dítěti pořídil ještě druhé? :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5201
9.4.21 23:04

Nerozmazlovat… nenosit stále na ruce za každé zabrečení, nestát dítku stále za dupou… I poplakat si může miminko…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
507
9.4.21 23:05

Já jsem si počkala 6 let, byla jsem líná přejít z mimina hned na další mimino 😂
První bude mít tento rok sedm, jde v září do školy, druhé bude do měsíce, takže si to můžu zase užit vše nanovo v klídku. První už mě má beztak dost na háku 😂

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
67522
9.4.21 23:18

Mam dve deti, prvni bylo narocne, mame rozdil 5 let, dala jsem si s druhym na cas.
Vysledek, druhe dite je za odmenu, ma ted 17 mesicu a stale je nejvic narocne to prvni :zed:
Je to mazec, nekdy sily dochazeji, v noci se moc nevyspim (prvni dite teda uz spi, druhe spatne, stejne jako to prvni kdysi).
Ale i tak bych nemenila a jen jedno dite mit nechtela, vubec si to jen s jednim nedovedu predstavit, ze bysme to druhe nemeli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1914

Zkrátka, když jsou dvě, nemůžeš se každému věnovat tak individuálně. Prvnímu se rodiče věnují víc, to je známá věc, netřeba vysvětlovat. Druhý bude trochu, s nadsázkou, zanedbaný - už od počátku na něj nebude tolik času. Ale neboj, co ho nenaučí maminka, to okouká od staršího sourozence, takže tak zlé to zas není.

No a když starší řve a zároveň se potřebuješ věnovat mladšímu - no, je to o prioritách. Může se stát, že se budeš věnovat jednomu a druhý bude ječet. Ale taky je možnost, že třeba aspoň ten starší pochopí, že řvaní nemá smysl.

Jako, čím menší věkový rozdíl, tím víc je to v prvních letech na bednu, ale zase, tím dřív to náročné období budeš mít za sebou. Ovšem jestli už teď jsi vysátá, možná to chce ještě počkat. A ano, je super, když má dítě parťáka.

Přemýšlím, jak moc bylo náročné naše první - no nevím, ale když byli dva, byl to pěkný záhul. Ale teď už mají oba rozum… věkový rozdíl 2 roky.

Příspěvek upraven 09.04.21 v 23:22

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní

Co bys nezvladla… musela bys, ze jo. Pokud je prvni dite narocne, tak jeste rok dva pockej, a bude to jednodussi. My mame rozdil 5 let. Nebyt ZT tak jsme meli 4 roky rozdil… my vzdy chteli rozdil ty 4-5 let prave aby to nebylo tak narocne s dvema moc malyma. Ale druhe ditko bylo v miminovskem veku v mnohem jednodussi nez prvni, vetsi spac a jedlik atd.

A jinak, my se ridili pravidlem, ze (druhe) dite se musi prizpusobit rodine, ne rodina diteti. Takze treba buzeni a krmeni, spanek, vse se muselo prizpusobit vodeni starsi dcery do skoly (jsme v zahranici, takze od 4 let chodi do skoly). Nemohla jsem kvuli mladsiho (at uz rvouciho ci veseleho ci spiciho) nenachystat dceru do skoly.

Příspěvek upraven 09.04.21 v 23:24

• Citovat
  • Nahlásit
2135
9.4.21 23:19

Ano, po prvnim narocnem diteti jsem si poridila druhe. Nyni maji 5,5 a skoro 3 roky. Po celou dobu je prvni dite narocnejsi nez druhe. Celou dobu se vse toci kolem prvniho(neni to uplne standartni dite). Zas tolik jsem o to nepremyslela. Chtela jsem 2 deti 2,5 az 3 roky od sebe, tak jsem si je tak poridila. Vzdycky se to nejak udelalo a zvladlo. Mam se sestrou super vztah a chtela jsem pro syna sourozence, aby mel moznost mit bezva vztah se sourozencem. Vzdy to samo nevyjde, ale takto tady ta moznost je.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2889
9.4.21 23:21

@Marieal jestli druhe dite s manzelem chcete, tak do toho jdete. My mame 2. a 3. fakt za odmenu. To ti ale bohuzel nikdo nezaruci ;) U nas tedy vekem se prvni lepsi a druhe zacina byt narocnejsi, takze o zabavu neni nouze :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
67522
9.4.21 23:22

@Marieal jo a kdyz prvni dite dela sceny, druhe jen sedi a kouka, ze se ho to netyka, i jako mimino v tom revu dokazal normalne spat. Zvykly na segru z bricha :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
137
9.4.21 23:23

Mám děti 3 roky od sebe. Se starší jsem si taky nebyla jistá jestli druhé zvládnu, neuměla si hrát sama, dozadovala se stále nových podnětů, v noci se budila a měla záchvaty vzteku. Sourozenec jí podle mě prospěl - pomaha mi, vidí, že ji nemůžu pořád stát za zadkem, když se starám o druhé a jde si po svém když třeba kojím. Navzájem se holky uz sem tam zabaví. Jsem ráda, že mám dvě, I když náročné to je a bez manžela bych to nedala :) hodně bude záležet na povaze mladšího a to ti dopředu nikdo neřekne, může to být kliďas nebo další ďablik :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.4.21 23:26

Ja a tom zdravotne nejsem nejlíp a tak jsem si počkala. Teď v dubnu budu rodit a synovi je šest a půl. Po třech letech bych to nedala, potrebuji opravdu odpočívat a myslet i na sebe. Až teď je syn opravdu samostatný. Dneska mě dokonce namasíroval. Pomáhá..je s ním už skvělá domluva. Je zlatíčko :srdce:. Jsem za ten věkový rozdíl šťastná a tesim se na druhé dítě, že si ho budu mít šanci užít téměř úplně stejně jako syna.

• Citovat
  • Nahlásit
12726
9.4.21 23:29

Mam tri behem 5 let a prvni je dlouhodobe nejnarocnejsi, i kdyz treti ji smele slape na paty. Druhe dite - kluk - je asi nejklidnejsi, ale do 2r taky nespal v noci a do cca 5r hodne marodil, to zas holky tolik ne. Ono kazde dite si tu peci nejak vybere. Mne narozeni dalsich deti spis pomohlo, po narozeni druheho me prvni prestala tak vytacet a se tretim jsem se uplne uklidnila. Ale narocne to nekdy je, zvlast v teto dobe… Ja naopak preferuji mensi rozestupy, mezi 2. a 3. ditetem mam skoro 3r a navrat k plenam a probdelym nocim se mi vubec nezamlouval, prvni dve jsou o 2r a to bylo takove plynule, clovek nezlenivel. Ale mela jsem 3krat SC a nemohla si moc vybirat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24
9.4.21 23:46

My máme děti o dva roky, starší začala spát celou noc až ve 2,5 letech, takže půl roku jsme jeste vstavali k oběma. Hlídání nemáme vůbec. Přesto celkove mi nepřijde, ze by to bylo náročnější než když jsem měla jen jedno, i když dřív jsem těmto řečem vůbec nevěřila a bála jsrm se, jak to budu zvládat. Člověk už je zvyklý na režim života s dětmi a mozna paradoxně pomohl i covid, dřív jsme byli hodně aktivní, teď s druhým jsme chte nechte v klidu doma :D děti se taky už hodně brzy navzájem zabavi. určitě tedy záleží na dětech a různých okolnostech, každá zkušenost je trochu jiná, ale nebala bych se toho. nejhorší to bylo v těhotenství, nevolnosti, únava a pece o dítě to nebylo nic moc. Jinak to ale určitě zvládnout jde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5673
10.4.21 01:18

No já budu třeba divná, ale druhé bych si prostě nepořizovala, když už teď jsi na pokraji sil. Mám také jedno, chtěla jsem dvě s malým věkovým rozestupem. Letos mu bude šest a pokud druhé, tak až tak za 4 roky. Máme na synka čas, letos jde do školy, takže přijde učení, vytváří se program jen pro něj, já jsem v klidu, on též. Kdybych měla druhé, byla bych strašná matka, uječená. Teď třeba také vylítnu, když mě zlobí s jídlem, ale vím, že bych byla horší. Plus ten pocit, že chodím normálně do práce už tři roky je super

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
966
10.4.21 05:21

Ja mam prvni hodne a proto jsme si poridili druhe… kdyby tomu tak nebylo, tak bychom o druhem ani neuvazovali. A co delam kdyz prvni hodinu rve ne? Tak za prve mi nikdy dite nerve hodinu, natoz aby rvalo NE! od toho jsem rodic, abych zasahla a usmernila chovani. Pokud breci/neco potrebuje/chce a ja zrovna treba kojim, tak musi pockat, nerozpulim se :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat