Zvládli byste se postarat o umírajícího člověka?

Anonymní
7.5.20 08:39

Zvládli byste se postarat o umírajícího člověka?

Zajímalo by mne, zda byste se zvládli postarat o umírajícího člověka? Myslím asi především po psychické stránce. Dívat se na to, jak tomu člověku každým dnem ubývají síly, je odkázán na péči druhého. Zvládli byste si ho nechat do konce doma nebo byste ho umístili do nemocnice či jiného zařízení pro umírající lidi s tím, že byste docházeli jen na návštěvy? Já si myslela že to zvládnu, ale realita je jiná. Dospěla jsem do fáze, kdy mám i strach toho milovaného člověka vidět. Strašně mě ranilo, když jsem viděla jak trpí, je bezmocný. Chtěla bych si ho zachovat ve svých vzpomínkách jak nejlépe to jde. Je tohle sobecké? Moc by mě zajímal názor druhých. Já si připadám jako naprostý zbabělec, ale už jsem se se smrtí velmi blízkého člověka setkala a zanechalo to ve mě strašně moc. Děkuji za názory

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
33888
7.5.20 08:43

Tak „chtít si ho zachovat ve vzpomínkách zdravého“ pochopitelne „sobecké“, protože je stále tady.

Ale tvoje situace je extrémně těžká. Nemůžeš využít pomocí nějakého mobilního hospice?

Co by člověk zvládl a nezvládl je těžko říct, když v té situaci naštěstí pro něj není.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21873
7.5.20 08:50

Nevím, hrozně moc by záleželo na tom, jak dlouho by to trvalo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
65
7.5.20 08:51

Neřešte, jestli je to sobecké nebo ne. Na to se každý dívá jinak. Svěření blízké osoby do profesionální péče a návštěvy nejsou opuštění ani zrada, když jsou tam důstojné podmínky. Když to doma psychicky neunesete (není nic špatného přiznat si to, jestli to cítíte), vyhledejte pomoc jinde. Bude to lepší i pro umírajícího, protože vidí, že se s ním trápíte. Já měl doma umírající maminku, ale nebyl jsem s ní pořád a péče nebyla jen na mě. To jsou těžké věci, držte se.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6049
7.5.20 08:52

Jako zdravotní sestra na oddělení kde byl průměrný věk 65 + jsem viděla tolik úmrtí, že ti napíšu jedno. Když člověk nepotřebuje žádné přístroje, měl by umřít doma, ve své posteli, obklopen svou rodinou. Denně k tobě můžou chodit ošetřovetelky/sestry, které okoupou, třeba píchnou něco od bolesti… o své rodiče jsem 100% ochotna se postarat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7564
7.5.20 08:56

Ahoj zakladatelko,
já jsem tohle prožíval před rokem a kousek s babičkou, která byla dlouho na paliativní léčbě a dopadlo to tak, že už se pak akorát zvládla usmát, neslyšel co říkám a sama mluvit nemohla. Z dětí k ní chodila jen dcera, z vnoučat jen já, ostatní to, jak píšeš, nedávali.
Neumím to odsoudit, i pro mě to bylo náročné, a kolikrát, když jsem zaklapl dveře, tak mi tekly slzy. Zpětně jsem rád, že jsem v sobě tu sílu stále tam chodit našel. Kdybych byl na místě toho umírajícího, chtěl bych asi také odcházet s pocitem, že mám blízké… Když nevím, jestli a jak to v posledních dnech babička vnímala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2360
7.5.20 09:01

Zbabělec nejsi. Je to opravdu hrozně těžké. Mám podobný případ doma. Mamka je parkinsonik. Před dvěma lety prodělala těžkou operaci. Teď je v relativně dobrém stavu. Děsím se léta. Asi půjde na operaci krčních tepen a toho se bojím. Jak mi jí (pokud vůbec) vrátí z nemocnice. Jestli se mi povede opět ji rozchodit. Předtim mi přivezli z nemocnice ležáka s dekubity. Tři měsíce trval boj.
Ne každý má na tyhle věci dostatek psychických sil. A neni ostuda požádat o pomoc odborníky. Určitě je potřeba zajistit důstojné dožití. A ve spoustě případů to prostě jinak než v hospicu nejde.
Tvůj přístup může někomu připadat sobecký. Ale ty víš že tě tahle situace ničí. A nesmíš se tím dát zlomit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24506
7.5.20 09:04

No reknu to takhle, ja to dokážu o cizího, je to moje prace, ale vlastní pribuzny je jina situace. Asi bych to taky zvladla, ale je to psychicky mnohem narocnejsi, než starost o cloveka, ke kterému nemam zadnou vazbu. Taky záleží na podminkach, které můžeš nabídnout. Pokud bych toho člověka chtela umistit do ustavu, tak pečlivě volit jake maji recenze, podminky atak, ne vsude tem lidem zaruci zrovna dustojny konec. Na tomhle bych nesetrila a nemocnicim bych se vyhla, tam to moc dustojne pro ty lidi neni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25588
7.5.20 09:05

@Premek_Orac no ono je dost podstatný rozdíl za umírajícím chodit na návštěvu a mít ho doma 24/7, na což se zakladatelka ptá

Příspěvek upraven 07.05.20 v 09:11

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.5.20 09:09

Pracuji také jako sestra a určitě nejsi zbabělec. Není to pěkný pohled vidět člověka kterého miluješ jak se trápí a ty mu nemůžeš pomoc. ALE udělej vše pro to, aby mohl být doma mezi lidmi kterého mají rádi. Pro sestry to bude jen další pacient, nebudou u něho sedět, držet ho za ruku…Existují charity, domácí péče, hospic mobilní pomůžou vám.. Kolik dětí nechá rodiče u nás zemřít aniž by se jen snažila zjistit jestli by nebyla nějaká pomoc která by za nimi jezdila. Naopak 80 letá babička bojuje za to, aby si manžela mohla na posledních pár dnů vzít.

• Citovat
  • Nahlásit
177
7.5.20 09:19

Ano, dovedu si to představit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7564
7.5.20 09:19
@stinga píše:
@Premek_Orac no ono je dost podstatný rozdíl za umírajícím chodit na návštěvu a mít ho doma 24/7, na což se zakladatelka ptáPříspěvek upraven 07.05.20 v 09:11

Vím na co se ptá a vím proč jsem to takhle psal.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3658
7.5.20 09:23

To o „zachování si člověka ve vzpomínkách“ se snad říká, když někdo nechce vidět mrtvolu blízkého, ne když někdo odmítne pomoc trpícímu bližnímu 8o
Mazec.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6486
7.5.20 09:27

Ano, zvládla. Jsem zastánce toho názoru, že člověk by měl umírat doma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1622
7.5.20 09:28

Myslim, ze nezvladla. Byla jsem 2× svedkem, ze se nekdo do posledni chvile staral a bylo to vysilujici, casove, fyzicky i psychicky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat