Zvláštní povaha šestiletého syna

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.05.19 21:32
Zvláštní povaha šestiletého syna

Poslední dobou tak nějak nevím, co si mám myslet o povaze a chování svého šestiletého syna. Jako malé dítě byl hodně klidný a hodný, nikdy se nevztekal, na všem jsme se domluvili, byl a stále je hodně veselé dítě. Už jako malý býval ale takový „samorost“, nikdy neměl mamánkovské období, nikdy mi nevisel u nohy, rád poznával nové prostředí a když jsem na chvíli zmizela, vůbec mě nehledal. Nikdy nebyl „mazlící typ“, pusinky snesl a dával jen večer v postýlce před usnutím.
Nyní je z něj velký kluk, který půjde do první třídy. Je velmi chytrý a šikovný. Ve školce má hodně kamarádů, je oblíbený, k dětem se vždy choval a chová hezky. Podle p. učitelky je v pohodě, jen občas zazlobí, ale prý nic, co by se nějak vymykalo.
Doma máme ale občas Jekylla a Hyda. Většinou s ním vyjdeme v pohodě. Na všem se domluvíme, syn poslechne, poprosí, poděkuje, pomůže nám třeba utřít nádobí, žádný problém. Ale jsou dny, kdy jeho chování vůbec nechápu. Včera měl jít k obědu a přišel vzteklý a řekl mi, že musí do pr.de.le na oběd a že se chtěl houpat. Dostal vynadáno, že dokud se neomluví, nepůjde s námi ke stolu. Tak se omluvil a šli jsme jíst. Tam jsem mu ještě jednou klidně řekla, že podobná situace se nebude opakovat. Na to na mě začal řvát, že mi umře a že mě chce vidět smutnou. Dostal kázání, po jídle utřel nádobí a šel odpočívat. Odpoledne mi přinesl bonbon, prý abych už nebyla smutná a přišel se usmířit - sám - to bylo asi snad poprvé. Někdy mi připadá chladný, jako by mu bylo jedno, jak se cítíme. Dnes byl skvělý, měli jsme super den, večer v postýlce jsem mu četla, jako vždycky, povídali jsme si, pak jsem řekla, že už jdu a když jsem vylézala z postele, tak mě schválně kopl (ne moc). Musel se omluvit, což udělal. Prý nechtěl, abych už šla. A takhle je to pořád. Skvělé dítě se mi občas na chvíli změní v totálního ďábla, se kterým není řeč, je to takový šílený zkrat, nevím ale, co ho způsobuje. Často má záchvaty totálního veselí, vypadá s odpuštěním jako zhulený, všemu se směje, vymýšlí blbosti a člověk se s ním prostě nedomluví. Všimla jsem si, že se chová vztekle, když má hlad, nebo je unavený, ale připadá mi to divné. Měl jedno období, kdy přinesl ze školky nadávky a uplatňoval je na nás, to jsme tedy zatrhli, ale často si je říká večer v posteli, nebo si je píše a je z nich nadšený. Ve výchově se snažíme být důslední, hodně si s ním povídáme, vysvětlujeme proč to a proč ono. Občas dostal na zadek, hlavně kvůli těm nadávkám. Ale někdy se tak zatvrdí, že nám řekne, že jakýkoliv trest je mu stejně fuk. A druhý den je z něj opět dokonalé dítě. 8o 8o Tatínek funguje dokonale, hodně se mu věnuje.
Syn mi připadá jako rozdvojená osobnost. Díky, pokud jste dočetli až sem.

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
ka2ka
Neúnavná pisatelka 15211 příspěvků 26.05.19 21:39

Máme to samý v jednu chvíli anděl pak se otočí a je to šílený

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.05.19 21:40

@ka2ka Je syn stejně starý? Že by to bylo nějaké období, boj o moc, nebo tak… :think:

sediza
Ukecaná baba ;) 2453 příspěvků 26.05.19 21:41

Mně to teda přijde naprosto adekvatni k věku. Ma narok na vztek, emoce vseho druhu. Je to ditě a teprve se to vše (mozná trochu se zpozděnim) učí zpracovavat. To spíš u vás mi neprijde normalni, ze to nechapete. Není to dospely clovek. Duslednlst je dulezita, ale trosku to na me pusobi jako by syn ty emoce potlačoval a pak vybouchl, kdyz se to v nem nahromadí. Ma moznost se doma projevovat emočně aniž by jste to hned řešili?

Mango_Lassi
Neúnavná pisatelka 17902 příspěvků 26.05.19 21:44
@sediza píše:
Mně to teda přijde naprosto adekvatni k věku. Ma narok na vztek, emoce vseho druhu. Je to ditě a teprve se to vše (mozná trochu se zpozděnim) učí zpracovavat. To spíš u vás mi neprijde normalni, ze to nechapete. Není to dospely clovek. Duslednlst je dulezita, ale trosku to na me pusobi jako by syn ty emoce potlačoval a pak vybouchl, kdyz se to v nem nahromadí. Ma moznost se doma projevovat emočně aniž by jste to hned řešili?

Mám nějak podobný pocit. Ať mu umožní být dítětem, aniž by se nutně muselo analyzovat proč se chová tak či onak.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.05.19 21:45

@sediza Jsem ráda za názor, že ti to připadá adekvátní věku. Myslím, že syna nějak emočně neomezujeme, vždy hledáme kompromisy, domlouváme se. Projevovat se může, jak chce, pokud to nebude řvaní na rodiče typu „Běžte do pr.dele, blbeč. ci“.
Nevím, zda to může mít genetický základ. Připomíná mi trochu povahou mého otce, který byl i v dospělosti cholerik - jeden den anděl, druhý den na nás bezdůvodně sprostě řva, sebereflexe žádná… :nevim:

ka2ka
Neúnavná pisatelka 15211 příspěvků 26.05.19 21:47
@Anonymní píše:
@ka2ka Je syn stejně starý? Že by to bylo nějaké období, boj o moc, nebo tak… :think:

jojo je stejně starý

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.05.19 21:48
@Mango_Lassi píše:
Mám nějak podobný pocit. Ať mu umožní být dítětem, aniž by se nutně muselo analyzovat proč se chová tak či onak.

Nechápu, jak to myslíš. Která situace ti prosím připadá, že „dítě muselo analyzovat, proč se chová tak a tak?“ Díky.

Mango_Lassi
Neúnavná pisatelka 17902 příspěvků 26.05.19 21:50
@Anonymní píše:
Nechápu, jak to myslíš. Která situace ti prosím připadá, že „dítě muselo analyzovat, proč se chová tak a tak?“ Díky.

Vy to moc analyzujete. Proč nepochopíte, že toto chování je normální u dětí

sediza
Ukecaná baba ;) 2453 příspěvků 26.05.19 21:51
@Anonymní píše:
@sediza Jsem ráda za názor, že ti to připadá adekvátní věku. Myslím, že syna nějak emočně neomezujeme, vždy hledáme kompromisy, domlouváme se. Projevovat se může, jak chce, pokud to nebude řvaní na rodiče typu „Běžte do pr.dele, blbeč. ci“.
Nevím, zda to může mít genetický základ. Připomíná mi trochu povahou mého otce, který byl i v dospělosti cholerik - jeden den anděl, druhý den na nás bezdůvodně sprostě řva, sebereflexe žádná… :nevim:

Tak urcitě mohl podědit geny dědečka. Můj syn je svému dědovi podobný docela dost. V tom případě bych si o tom neco nastudovala, jak přistupovat k cholerikovi. Urcite tím nemuzete nic zkazit.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.05.19 21:53
@Mango_Lassi píše:
Vy to moc analyzujete. Proč nepochopíte, že toto chování je normální u dětí

O. K. to jsem chtěla slyšet, že je to normální. Nemohu s nikým jiným srovnávat, tak jsem se prostě jen chtěla zeptat, zda je to v pohodě, nebo se to nějak vymyká. Však vedle jede diskuze, jak si ten osmiletý vorá s maminkou, tak mě prostě napadlo, jestli jsme to nepodcenili, no.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.05.19 21:55
@sediza píše:
Tak urcitě mohl podědit geny dědečka. Můj syn je svému dědovi podobný docela dost. V tom případě bych si o tom neco nastudovala, jak přistupovat k cholerikovi. Urcite tím nemuzete nic zkazit.

Díky. Asi jsem jen potřebovala slyšet, že je to v tomto věku víceméně normální a nezavání to nějakým průšvihem…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.05.19 21:56
@ka2ka píše:
jojo je stejně starý

Můžu se zeptat, jakým způsobem zlobí? A jak reaguješ? Díky.

stinga
Kelišová 7347 příspěvků 26.05.19 21:56

Mně nejdřív napadlo, jestli nemůže mít cukrovku, když zlobí, když má hlad nebo je unavený, nízká hladina cukru v krvi může způsobit vztek
no ale jak píšeš, že tvůj otec byl takový, tak to mohl podědit a moc nic s tím neuděláte

ka2ka
Neúnavná pisatelka 15211 příspěvků 26.05.19 22:00
@Anonymní píše:
Můžu se zeptat, jakým způsobem zlobí? A jak reaguješ? Díky.

odmlouvá, držkuje, občas něčím hodí, křičí, někde jsem četla že to je předpuberta
reaguju jak kdy nejdřív vysvětluju a domlouvám, pak zvednu hlas a pak řeknu že si to s ním vysvětlí táta to platí

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama