Zvýšená hodnota cukru v krvi a vysoký tlak

Anonymní
31.3.13 22:40

zvýšená hodnota cukru v krvi a vysoký tlak

Ahoj všem, dneska jsem strávila den na pohovosti -pro bolest na hrudi, píchání a lopatkou a nemoci se nadechnout. Naštěstín zablokovaná páteř, ale cca před 14 dny mi měřili tlak a měla jsem 110/70 - dnes byla hodnota 130/90. při odběru glukoza v krvi byla 6,1 odběr byl tedy po obědě cca v 14:00. Paní doktorka se hned ptala jestli máme diabetes v rodině - moje mamka a její sestra má diabetes 2 stupně zjištěn v 35 letech. Mě je teď 30.doktorka se hned ptala jesli je cukrovka v rodině a že pokuď mi cukr vylítl zřejmě stresem z dneška mám velkou pravděpodobnost, že cukrovku jednou dostanu -v rodině je i bezita a vysoký tlak. Já jsem dle doktorky štíhlounká -170 cm/63 kg, ale mám s na cukr dávat bacha. Docela mě tím vykolejila - jsem až na cigarety poměrně zdravě žijící - hodně zeleniny, aktivní sportovec. Ráda bych věděla zda je hodnota cukru hodně vysoká a zda to znamená, že už mi tedy nemůže klesnout a nebo cukr mohl vylítnout jen tím stresem a zase se srovná a toto je jen varovný signál, že mi cukovka hrozí - tím myslím, že mi hrozí do 60 let, že se jí nevyhnu je mi jasný. A co tlak mohl vylítnout jen stresem nebo se zvyšuje takhle rychle?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
31600
31.3.13 22:53

Tlak může stoupnout opravdu vlivem stresu, třeba lidem se syndromem bílého pláště by se měl dávat takový ten přístroj, co sbírá hodnoty po 24h, aby se udělal nějaký jasnější vhled do tlaku v běžných situacích.
Ty hodnoty cukru jsou myslím hraniční, záleží i na tom, co bylo k obědu, jestli to mělo hodně sacharidů (třeba knedlík, moukou zahuštěná omáčka atd). Pokud chceš mít s cukrem jasno, můžeš podstoupit zátěžový test (běžně se dělá těhotným), případně si nechat z krve udělat glykovaný hemoglobin, to ukýže cca měsíc zpětně, jestli tam ten cukr nepřelezl nějakou pomyslnou hranici patologie.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
186
31.3.13 23:04

Muj manzel ma cukrovku a cukr mel kolikrat pres 20

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23896
31.3.13 23:07

Takhle jednorázově zvednutý tlak mohl být z čehokoliv, z té bolesti, ze stresu z pohotovosti, i třeba z nervů, když ti řekla o tom cukru…

jinak podle mě nejlíp uděláš, když si až budeš mít chvilku, zajdeš k obvoďákovi, ať ti nabere ten „dlouhodobý cukr“ jak psala gladys, a přeměří i ten tlak…

já měla třeba v začátku těhotenství šílenej tlak okolo 150/110, když mě měřila doktorka na gyndě, ale bylo to tím, že jsem prostě měla nerva (první KO, jestli teda sem nebo nejsem těhotná, druhá jestli bude mít mimi srdíčko a bude OK), u jiných doktorů, kam mě kvůli tomu poslala, to bylo v pohodě, no a další kontroly se to postupně zlepšovalo a zlepšovalo a rodit sem šla s tlakem okolo 110/85 ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4330
31.3.13 23:13

Nestresuj… cos měla k obědu??? Ohledně tlaku je mnoho faktorů co to mohou ovlivmit… nevyběhla si předtim schody k tomu doktoru?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.3.13 23:38
@Anix píše:
Nestresuj… cos měla k obědu??? Ohledně tlaku je mnoho faktorů co to mohou ovlivmit… nevyběhla si předtim schody k tomu doktoru?

neee seděla jsem 2 hoďky v čekárně, ale byla jsem nerozní

• Citovat
  • Nahlásit
24836
1.4.13 00:05

No, nějak moc nechápu hned takové závěry :roll:
Hraniční TK je 140/90, takže v pohodě. Krom toho mohl hodně udělat stres, jak už tu zaznělo… Jedna hodnota ještě nic neznamená :zed:
Cukr 6,1 po obědě je úplně normální. Z jedné hodnoty nabrané bůh ví kdy v průběhu dne se taky závěr dělat nedá :zed: Nechala bych si krev na cukr odebrat nalačno, popř. glykovaný hemoglobin a zatím bych byla v klidu ;)
Kopíruju část článku:
Fyziologické hodnoty hladiny krevního cukru se pohybují v rozmezí 3,6 – 6,8 mmol/l. Hodnoty nižší než uvedených 3,6 mmol/l se nazývají jako hypoglykémie, vyšší hodnoty pak označujeme jako hyperglykémie (u každého jedince mohou tyto limity být nastaveny trochu jinak a každý je také vnímá rozdílně). Glykémie v průběhu dne samozřejmě kolísá vlivem příjmu potravy, fyzické aktivity, stresu a celé řady dalších podmínek. Vyšší hladinu cukru tak máme bezprostředně po jídle (než jí inzulín stačí zase srazit do normálních hodnot), nižší glykémii pak můžeme krátkodobě zpozorovat například po větší fyzické aktivitě nebo při déletrvajícím hladovění.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Tunrida
1.4.13 09:48

Holka, já mít tlak 130/70, tak si vejskám. Takový já jsem měla po celý těhu a jsou to úplně normální hodnoty. Teď mi lítá přes 160 a to mě teprve honí po všech čertech :roll: A ten cukr taky není moc objektivní, když jsi tam nebyla nalačno. Buď v klidu, tlak máš normální, pořád v normě a ten cukr se z týhle hodnoty nedá soudit.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat