Zvýšené jaterky ve 12 tt - co dieta?

2479
22.9.20 12:06

Zvýšené jaerky ve 12 tt - co dieta?

Ahoj, měl jste tu někdo hepatopatii? Těhotenskou cholestázu? Já v prvním těh. zjištěná až ve 30. týdnu, udrželi mě do 32. - pak císař.

ted jsem ve 12tt a jaterky se zvýšily. Jsem po operaci žlučníku, kde byl kámen, tak mi ho vzali. Teď mám testy mírně zvýšené, ALT 1,28 a AST 0,64 asi.. kyseliny nevím…

Na příští týden jsem objednaná na ultrazvuk zažívacího ústrojí a žlučových cest a těch jater.
A dál zatím nevím.

Snažím se držet dietu, ale je to takový naprd.
Cítím trošku tlak v podžebří, asi od 11. týdne, někdy víc, někdy míň. Taky jsem měla v 10 tt virozu a brala třeba 4 dny po sobě 3× denně paralen, ale to už by po 14 dnech si myslím fakt nemělo být znát!

Chtěla jsem se zeptat - smí se při jaterní dietě tyto věci, u nichž si nejsem jistá?

• hovězí vývar s nudlemi (není to moc tuku?)
  • pomerančové džusy, relax a spol. (není to moc sladké a kyselé?)
  • jahody, maliny
  • meloun - vodní i žlutý, chutnají mi
  • suché kakao jako posyp na pudink skořice jako koření
  • bramborová polévka.- můžu nějaký - jakýkoli moučník typu bábovka tvarohový koláček nebo to vůbec ne
  • čočku?

nejde mi sestavit nic rozumného, rvu do sebe den staré pečivo aspon kvůli sacharidům, ale stejně mi přijde, že je to dieta jak pro anorektičky :oops: přece z něčeho přibrat a být živa musím… :nevim:

a uvítám i tipy na to, co vám pomohlo :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
14386
22.9.20 16:02

Primárně potřebuješ jíst dostatek vlákniny a tuky, ve kterých jsou omega3 nenasycené mastné kyseliny.

Takže - nejez prasárny, pokud pečivo, tak skutečně celozrnné, nejez nic v čem je kombinace hodně cukru a hodně tuku a jez hodně ovoce, zeleniny, semínek, ořechů a případně i ty luštěniny.

Maso nesmaž a vybírej si libové.

náhodný jídelníček

snídaně
vločky přes noc s jogurtem s nastoruhaným jablkem a vlašskými ořechy
nebo třeba celožitný chleba s tvarohovou pomahánkou, rajčetem a šunkou nejvyšší jakosti.
nebo míchaná vajíčka, ředkvičky a dalamánek.
nebo nějaké cerealie s mlékem, pokud si vybereš takovou značku, kde mají alepsoň 7 g vlákniny na 100g (překvapivě jich je docela dost)

oběd
polévka ve které není smetana
brambory, salát, grilovaná ryba čočkové kari s rýží
těstoviny s omáčkou kde je základem zelenina, ne smetana, či slanina a s parmezánem
pečené papriky s nějakou přílohou

večeře
pohankový/bulogurový salát/quinový s rajčaty, paprikou, červenou cibulí, rukolou, salátem feta a se zálivkou z citronu a olivového oleje.

Zelené fazolky s tuňákem a bramborem, případně ve vytuněné verzi salát Nicoise

Hustá polévka bez smetany a tuku - třeba pho. A když už to bude vietnamské, tak se k tomu určitě dá přidat nesmažený závitek.

Suši

těstovinový salát bez majonézy

Ovocné tvarohové knedlíky, pokud na ně nenaliješ moc másla.

Pečené brambory s pečenou zeleninou a tvarohovým dipem

Zkonzultuj to se svým lékařem a nech si případně napsat něaký ostropestřecový extrakt v lékové podobě - měl by být bezpečný

https://onlinelibrary.wiley.com/…002/ptr.6361

Nejsi nemocná, máš jen zhoršené výsledky, tak se netrap žádnou extra dietou, ale nejez vyloženě špatné věci a přidej ovoce, zeleninu, celozrnné věci a omega3.

Zároveň na zdraví jater dost pomáhá i zvýšený pohyb, tak bych vyrážela na procházky a přidala více těhotenského cvičení zaměřeného na správné zpevnění zad - hodí se ti to ve třetím trimestru a při porodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
14386
22.9.20 16:06

Jinak pokud to chceš držet ostře, tak vločky, pohanka, tvaroh, jogurty, brambory, rýže a dušené drůbeží a ryby na páře a ve vlastní šŤávě jsou tvůj kamarád + spousta ovoce a zeleniny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2479
23.9.20 07:50

Děkuju. moc mě potěšilo, že jsem tu spatřila právě tebe, Ou,

já jedu spíš ten ostřejší jídelníček, protože nemám žlučník, a ted se mi i docela ozývá podžebří, možná tam nějaké blátíčko bude… kdo ví

navíc budu v druhém trimestru a třetím ohrožena HELLP syndromem, první syn se kvůli tomu narodil o skoro 2 měsíce dřív, a bohužel se to bude opakovat.

Měla jsem pak už předtím trochu trable se lučníkem. Po porodu zjistili, že v něm mám asi 2 cm kámen, žlučník i s kamenem mi vzali.

Teď mám jaterky tedy mírně zvýšené, ale co nejvíc se musím ke konci vyhnout HELLP syndromu a prostě to oddálit a vydržet… :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama