Zvýšené jaterní testy po ATB

Anonymní
17.6.21 15:53

Zvýšené jaterní testy po ATB

Minulý týden mi byly zjištěny zvýšené hodnoty jaterních testů. Za poslední půl rok jsem brala třikrát antibiotika. Praktická doktorka si myslí, že je to díky tomu. Přesto mě poslala na sono břicha, to dopadlo v pořádku.
Doporučila mi dietu, případně bylinky.
Prosím, máte zkušenost, co vám pomohlo.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
17403
17.6.21 16:00

Pomůže ti dieta - omezit tuky, žádný alkohol a dostatek vlákniny a případně ostropestřec. podstatná je ta dieta.

tedy přesně to co ti doporučila lékařka, nic lepšího fakt internet nevymyslí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
457
17.6.21 16:01

Doporučuje se ostropestřec. Můj taťka ho bere už asi protože má zhoršenou funkci jater po prodělané mononukleóze (už dávno) a dle doktora má výsledky lepší tak snad je to díky tomu :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.6.21 16:02
@Ou píše:
Pomůže ti dieta - omezit tuky, žádný alkohol a dostatek vlákniny a případně ostropestřec. podstatná je ta dieta.

Děkuji. Jsem abstinent, tučné taky vůbec nejím.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
17.6.21 16:03
@Vladusxx píše:
Doporučuje se ostropestřec. Můj taťka ho bere už asi protože má zhoršenou funkci jater po prodělané mononukleóze (už dávno) a dle doktora má výsledky lepší tak snad je to díky tomu :-)

Díky, koupím. A je lepší čaj nebo tabletky?

• Citovat
  • Nahlásit
457
17.6.21 16:17

Taťka bere tabletky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
935
17.6.21 16:55

Pred mesicem jsem byla v nemocnici kvuli silenym jaternim testum. Kdyz me propousteli, poradila mi doktorka na jatra ostropestrec a tvaroh…hooodne tvarohu :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.6.21 16:58
@TeSudička píše:
Pred mesicem jsem byla v nemocnici kvuli silenym jaternim testum. Kdyz me propousteli, poradila mi doktorka na jatra ostropestrec a tvaroh…hooodne tvarohu :mavam:

Díky. Tak to slyším poprvé o tvarohu. Zkusím. :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
22851
17.6.21 17:15
@TeSudička píše:
Pred mesicem jsem byla v nemocnici kvuli silenym jaternim testum. Kdyz me propousteli, poradila mi doktorka na jatra ostropestrec a tvaroh…hooodne tvarohu :mavam:

Nevíš, kolik jsi měla alt, ast ggt a bilirubin? Taky jsem teď brala dvoje antibiotika, jen bilirubin mám v normě, nejhorší mám ggt, to mi dopadlo 6,9 - příšerné, normální hodnota je do cca 0,8.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22851
17.6.21 17:18
@Anonymní píše:
Díky, koupím. A je lepší čaj nebo tabletky?

Na zvýšené jaterní testy tabletky, jsou účinnější, údajně nejlepší je tinktura z ostropestřce. Čaj je slabý, když je mi ale špatně od žaludku, tak mi vždy spolehlivě pomůže už jen ostropestřec čaj - ten má bílou barvu a žádnou chuť, ale lepší je přímo jaterní čaj - ten má hnědou barvu a hořkou chuť.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5360
17.6.21 17:47

Jaké byly hodnoty těch „jaterních testů“? O jaké infekce se jednalo? Nebyla jednou z infekcí angína? Kdyby to totiž nebyla angína, ale ve skutečnosti mononukleóza, tak by vyšší jaterní testy (které? jen ATL, AST? nebo i zbývající?) mohly být i po infekci. Lehce zvýšené „jaterní testy“ mohou být po jakékoliv infekci.

Jinak přípravky odvozené z účinných látek v ostropestřci mariánském jsou dobrou volbou, byť na jejich užívání není mezi internisty / hepatology jednotný názor.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22851
17.6.21 17:52
@Doctus píše:
Jaké byly hodnoty těch „jaterních testů“? O jaké infekce se jednalo? Nebyla jednou z infekcí angína? Kdyby to totiž nebyla angína, ale ve skutečnosti mononukleóza, tak by vyšší jaterní testy (které? jen ATL, AST? nebo i zbývající?) mohly být i po infekci. Lehce zvýšené „jaterní testy“ mohou být po jakékoliv infekci.Jinak přípravky odvozené z účinných látek v ostropestřci mariánském jsou dobrou volbou, byť na jejich užívání není mezi internisty / hepatology jednotný názor.

Ahoj, mně doktorka říkala, že nejdůležitější je ast, ten mi vyšel jen mírně zvýšený a že má být vyšší nebo nižší než alt - teď nevím, ale mám to tak, jak to má být, ovšem ggt mám několikanásobně zvýšené, brala jsem dvoje atb, hodnota činila skoro 7,0. Bilirubin byl v normě.
Sono dopadlo dobře, žlučník úplně v pohodě a na játrech vodová cysta p velikosti 1 cm, což je prý běžné a nic se s tím nemusí dělat. Co si o tom všem myslíš?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5360
17.6.21 18:13

@Klopotkova
AST by mělo být ideální nižší než ALT.

Izolované zvýšení GGT bývá např. u silnějších uživatelů alkoholu.

Chtělo by to znát podrobně farmakologickou anamnézu v posledním půlroce, rozdíl mezi lékem a jedem je totiž v dávce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22851
17.6.21 18:18
@Doctus píše:
@Klopotkova
AST by mělo být ideální nižší než ALT.

Izolované zvýšení GGT bývá např. u silnějších uživatelů alkoholu.

Chtělo by to znát podrobně farmakologickou anamnézu v posledním půlroce, rozdíl mezi lékem a jedem je totiž v dávce.

Jo, ast mám nižší než alt.

S tím ggt jsem četla, že to mají alkoholici, ale já piji výjimečně a jen víno, tak alkoholem to u mě není. Za měsíc prý uděláme nové jaterní testy, pokud dopadnou špatně, tak mě pošle do infekční poradny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
935
17.6.21 18:21

@Klopotkova čéče vůbec nevím, jaká to byla hodnota, ale u příjmu mi doktorka říkala, že normální hodnota je (teď si to nepamatuji úplně přesně) 0,8 - 1,2 (je to možný?) a oni přijímaj k hospitalizaci s hodnotou nad 10 a já měla 29. A vůbec nezjistili proč a už nevěděli co, tak mi dělali i testy na žloutenku…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat