Zvýšené riziko preeklampsie kvůli věku 40+?

Anonymní
10.6.21 19:56

Zvýšené riziko preeklampsie kvůli věku 40+?

Ahoj, doktorka mi hned na první kontrole předepsala preventivní aspirin na celou dobu těhotenství, přestože jsem nikdy s preeklampsií, tlakem, cukrem, váhou, ledvinami ani ničím jiným neměla nejmenší problém.
Trošku jsem početla a asi do toho půjdu, ale…
Rozvinula se někomu preeklampsie z plného zdraví, optimální váhy a kondice, bez jakýchkoli předchozích nemocí nebo nežádoucích stavů?
Děkuju

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
649
10.6.21 20:35

Ano. Muže se objevit i u ženy s perfektní kondicí, bez zdravotní zátěže a i v nerizikovém věku. Souvisí to zřejmě se špatnou placentací, potažmo zřejmě i s imunologií…Brát aspirin v těhotenství je to nejlepší, co můžeš udělat, rozvinuti preeklampsie dost limituje. Já měla riziko 1:27, aspirin mi nikdo nenapsal a jsem bez syna… :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
569
10.6.21 20:40

Co já jsem pochopila, tak preeklampsie souvisí s chybným založením placenty - tedy (i co jsem četla) se objevuje i u zcela zdravých žen, které jsou následně po porodu a ustálení znovu dál zdravé. Pokud to chápu dobře, tak princip (lajcky) je ten, že mimino je vlivem chybného napojení placenty v nedostatku a tak ovlivňuje matce tlak a další funkce tak, aby nestrádalo či strádalo méně… Každopádně při prvním screeningu se dělá i vyčíslení rizika preeklampsie - podle něj bych směřovala prevenci…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
525
10.6.21 20:43

Ony se ty stavy předcházející nebo doprovázející preeklampsii objevují až v těhotenství. Obvykle ke konci, ve 3. trimestru. Taky jsem před těhotenstvím neměla žádné problémy a riziko mi vyšlo velké.

Přijde mi zvláštní, že ti doktorka předepsala aspirin ještě před prvním screeningem, ale asi k tomu má důvod. Já jsem aspirin brala od 13tt a všechno v pohodě. Neublíží, ale může hodně pomoct.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4211
10.6.21 21:41

Troufám si říct, že preeklampsie, když se rozvinula, tak se rozvinula převážně z plného zdraví a kondice. A také mnohem mladším maminkám, ne jen čtyřicátnicím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
657
10.6.21 22:15

Jaký byl na té kontrole tlak? Mohla dát aspirin i kvůli tomu, že se jí nezdál tlak.

A další věci by pak řešila po 1. skreeningu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.6.21 22:20
@KeckaJ píše:
Jaký byl na té kontrole tlak? Mohla dát aspirin i kvůli tomu, že se jí nezdál tlak.A další věci by pak řešila po 1. skreeningu.

Tlak jsme ani neměřili. Prostě říkala, že věk. A je fakt, že je to jeden z rizikových faktorů, jak jsem četla.

• Citovat
  • Nahlásit
10.6.21 22:30

Já měla preecl., zdravá, vůbec žádný rizikový faktor, hmotnost v normě, vše OK a věk při porodu 27.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
včera v 09:49

Také jsem skončila s těžkou preeklamsií kolem 34tt. Rozvinula se během jednoho týdne bez žádných varovných znaků. Žádné riziko jsem neměla - mladá, zdravá, fyzická kondice také v pořádku, tlak do té doby v pořádku, přibírání také, otoky žádné. Během týdne se zvýšil tlak a objevily se otoky. Pravděpodobně právě kvůli těžké preeklamsii došlo k abrupci placenty a předčasnému porodu. Kdybych ten den nebyla hospitalizována, tak bych pravděpodobně o dítě přišla.

Myslím, že tvoje doktorka je pečlivá. Určitě je dobré, že na toto dává pozor a aspirinu bych se určitě nebránila.

Přeji bezproblémové těhotenství :palec:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
včera v 14:37

Zdravim, je super slyset, ze jsou mezi nami osvicene lekarky, ktere davaji preventivne Aspirin, neni to tak caste, verte mi. Rozhodne neublizi a muze hooodne pomoci.Mam za sebou preekl. z plneho zdravi, nebyla jsem rizikova, nic a bum a bylo to. Holky, nemate tip na prave takovou osvicenou a peclivou gynekolozku nejlepe v Praze? Moc diky

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat