Zvýšené svalové napětí- je to DMO?

90
20.3.21 12:31

Zvýšené svalové napětí- CKP znamena DMO

Ahoj holky, prosím o radu.. Maly nyní 7 měsíců, porod těžký, komplikovaný, vex. Od narození hodně uplakany, dráždivý, přes den špatně spí, neusne sám. Hodně a rychle kopal nozickama a rucickama. Ve 3 měsících špatně pasl, po 1cviku vojtovy, ve 4 měsících pasl. V 5 měsících se jednou otočil na bříško, od 6 měsíce se otáčí na oba dva boky a na bříško. Nyní 7 měsícu, na bříšku moc dlouho nevydrží, po chvíli začne plakat, z bříška na záda se neotaci zpět, neleze, neplazi se. Nyní konstatováno zvýšené svalové napětí a vzhledem k vývoji ckp. Do budoucna vzhledem k ckp a zvýšenému svalové u napětí máme počítat s DMO. Máte někdo podobnou zkušenost? Dopadlo to nakonec dobře? Máme cvičit? Vojtovku? Nevím jak dřív začít abychom něco nezanedbali… Dekuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1694
20.3.21 12:57

Náš nejstarší byl taky hypertonicky, cvičili jsme od necelých 3 měsíců do asi roku. Vývoj měl casove v normě, ale všechno dělal blbe. Teď je předškolák a zdravý. Má Teda problémy s nohama, chodí po špičkách, má napjaté svaly, trochu ploché nohy. Fyzio říkala, že by to klidně mohla byt velmi, ale fakt velmi mirna forma DMO, cvičíme porad a ještě hodně dlouho asi budeme. Ale kluk je úplně v pořádku, zvládá kolo, koloběžka, leze po stromech, běhá…jen ty špičky no, hodí trochu zvlastne ale nic, co by tě na první pohled zarazilo. Já sama mám taky údajně velmi mírnou formu DMO, levostranou hemiparezu, a ziju úplně normální život, jen kulham, občas mám problém s kopcem nebo schody, mam slabou levou ruku…ale nic, co bye výrazně omezovalo. Taky musím pořád cvičit, tak cvičíme s klukem spolu. Důležité je, jak s ebude vyvíjet, DMO může být ležák, ale stejně tak nemusí mít téměř žádné problémy. Pokud se otáčí, používá ruce a nohy, je n je prostě pomalejší, tak bych se nejcennějších scénářů nebála.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1851
20.3.21 12:59

U nas porod cisarem, tehotenstvi v pohode, apgar 10-10-10. Syn ovsem plactivy, extremne drazdivy, spani problem, prakticky se probrecel prvnima 6-7 mesici. I ted ve vice nez roce je uknourany. Spatne pasl, ale naopak byl lehce hypotonicky. Cvicili jsme vojtovku a docela rychle se zlepsil a dohnal tabulky. Kdyz prede mnou fyzioterapeutka vyslovila CKP, zdesila jsem se. Ale ona me uklidnovala, ze CKP je termin a „diagnoza“, kterou vyfasuje prakticky kazde dite s jakoukoliv odchylkou v hrube motorice a ze hypo nebo hypertonus je velice casty. Prijde mi to u vas, ze te trochu moc strasi. Samozrejme oni maleho videli a jsou to odbornici. A nemel lehky start do zivota, ale prijde mi, ze to nemusi byt tak spatne. Hodne zdravych deti leze pozdeji. A treba otaceni z bricha na zada, to syn nevim ani kdy zacal delat. Jiste ne v 7m. A to byl po te vojtovce nakopnuty a najednou sel spis pred tabulkama. Dulezity je svedomite cvicit, jak vam reknou na fyzioterapii. I kdyz se cloveku nechce, mimco breci atd, tak je treba si rict, ze jednou v budoucnu se to vse v dobrem nastrada a projevi. I DMO ma ruzne stupne zavaznosti. Drzim moc palce, at je vse pokud mozno v poradku :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
164
20.3.21 13:00

Můj syn to měl na chlup stejně, pouze teda ke konci sedmého měsíce už se začínal plazit a sedět. Lezl pak po osmém měsíci. Zvýšené svalové napětí měl trochu taky. Na RHB a neurologii jsme chodili. Nikdy teda o nějaké CKP nepadlo ani slovo, a to se začal fakt pravidelně otáčet až po šestém měsíci. Není u vás problém ještě jinde, než že se ještě neplazí?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
90
20.3.21 13:12

@Midaku @Mutlice dekuji @Kocourek333 jak to prosím myslíš, nějaký další problém?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
525
20.3.21 13:22

Moc nechápu, proč někteří doktoři pořád v komunikaci s rodiči volí metodu strašení. Moje dcera měla taky komplikace při porodu, nejdřív byla hypertonická, pak zas hypotonická. Diagnózu CKP má od neuroložky taky. Mně ale už doktor v porodnici říkal, že mi žádné katastrofické prognózy do budoucna dávat nebude, protože to nemá smysl. Mám si užívat dítě a ne se užírat vidinou strašné budoucnosti, která třeba vůbec nenastane. Když něco přijde, mám to řešit až ve chvíli, kdy to přijde.

Za mě je nejlepší dítě sledovat, cvičit, chodit na kontroly, ale zároveň brát věci tak, jak přicházejí. Žádné DMO bych si nepřipouštěla, dokud k tomu nebude reálný důvod teď a tady.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
164
20.3.21 13:36

@HanS015 … tím chci říct, že ta motorika u Tvého dítěte mi nepřijde tak hrozná na to, aby tě strašili DMO… myslím na základě Tvého popisu. Tak jestli je třeba problém ještě v něčem jiném (na rehabce s dítětem dělají různé polohové testy, zkouší reflexy, atd…). Kamarádky malý se plazil až od 8m, lezl od roka. Hypotonik, slabé bříško, nic víc, žádnou CKP nikdo nestanovil, nikdo nestrašil DMO. A i kdyby lehkou měl, dnes normálně běhá, šikovnej kluk. Sledovala bych psychomotorický vývoj celkově.
Druhé vzpřímení ještě ani nenaznačí?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
90
20.3.21 13:50

@Kocourek333 na rehabce byly polohe testy v pořádku s tím, že s ejedn ao hraniční hypotonie, ale na nic zavratneho neupozornili..na bříšku má natažené ruce, opírá se o dlaně ale ještě do druhého vzprimeni nejde, pokouší si dávat kolínka do boku a zvedá zadeček, ale nevydrží na bříšku dlouho…
Upozornění na DMO a zvýšené svalové napětí, byl názor druhého neurologa..
Prave mi přijde, že sice jde hrubá motorika později, ale tak na hraně.. V jemné je naopak šikovný, brouka si, říká máma, baba, je pravda, že mi přijde, že se usmívá málo a nahlas se směje, jen když opravdu má náladu.. Když se mu něco líbí pousmeje se..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat