Zvýšení nájmu po změně majitele

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
annavito
Nováček 3 příspěvky 30.04.19 21:40
Zvýšení nájmu po změně majitele

Od noveho roku mame noveho majitele domu. Majitel nam oznamil, ze nam chce zvysit nájem o skoro 100%. Bydlíme v bytě více než 10let a nájem nam byl naposled zvysovan v roce 2011. Je zakonné, že je nám najednou zvýšen takto razantně nájem? Po zvyseni odpovida cca obvykle ceně v dané lokalitě. Díky

Reakce:
Pvln34
Stálice 52 příspěvků 30.04.19 21:56

Najemne nie je regulované štátom, takže je na majitelovi/ prenajímateľovi akú cenu si nastaví. Zákon rozhodne neporušuje.
Zvyšovať nájom sa síce ľuďom nepáči, chápem, ale našťastie mate na výber :palec: Bud v byte zostanete za dvojnásobok (ale tržní cenu) // alebo sa presťahujete inde (za podobnú, tržní cenu).
Medzi nami, ak ste posledných 8 rokov platili výrazne menej, ako je v danej lokalite bežné, mali ste skvelú príležitosť šetrit na vlastné - ale zas by bolo naivne myslieť si, že sa to nikdy nemôže zmeniť…

Šarlota4
Extra třída :D 11141 příspěvků 30.04.19 22:04
@Pvln34 píše:
Najemne nie je regulované štátom, takže je na majitelovi/ prenajímateľovi akú cenu si nastaví. Zákon rozhodne neporušuje.
Zvyšovať nájom sa síce ľuďom nepáči, chápem, ale našťastie mate na výber :palec: Bud v byte zostanete za dvojnásobok (ale tržní cenu) // alebo sa presťahujete inde (za podobnú, tržní cenu).
Medzi nami, ak ste posledných 8 rokov platili výrazne menej, ako je v danej lokalite bežné, mali ste skvelú príležitosť šetrit na vlastné - ale zas by bolo naivne myslieť si, že sa to nikdy nemôže zmeniť…

////////////
Nemas pravdu, zvyseni by nemelo dle zakona byt vyssi nez 20% ze stavajiciho najemneho a to za 3 roky. Otazka je, zda nedostanou uplne nove smlouvy a nebo je majitel nevyrazi a nastehuje lidi ochotne platit.

Pvln34
Stálice 52 příspěvků 30.04.19 22:20

@Šarlota4 s tými 20% máš samozrejme pravdu :) avšak ak sa jedná strana rozhodne riešiť to súdne, pronajimatel môže paradoxne navrhnúť viac než 20% - ale súd zvýši najemne max do obvyklej trznej ceny, v tomto rupade by mal teda realnu šancu dosiahnuť výšku nájmu kt. chce.
Osobne by som ale do sudneho sporu nešla - bud akceptujem podmienky služby kt chcem využívať (bydleni, a platím požadovanú časť) alebo nie :nevim:

Janli
Echt Kelišová 8474 příspěvků 30.04.19 22:25

Občanský zákoník § 2249

(1) Neujednají-li si strany zvyšování nájemného nebo nevyloučí-li zvyšování nájemného výslovně, může pronajímatel v písemné formě navrhnout nájemci zvýšení nájemného až do výše srovnatelného nájemného obvyklého v daném místě, pokud navržené zvýšení spolu s tím, k němuž již došlo v posledních třech letech, nebude vyšší než dvacet procent. K návrhu učiněnému dříve než po uplynutí dvanácti měsíců, v nichž nájemné nebylo zvýšeno, nebo který neobsahuje výši nájemného a nedokládá splnění podmínek podle tohoto ustanovení, se nepřihlíží.

(2) Prováděcí právní předpis stanoví podrobnosti a postup pro zjištění srovnatelného nájemného obvyklého v daném místě.

(3) Souhlasí-li nájemce s návrhem na zvýšení nájemného, zaplatí počínaje třetím kalendářním měsícem po dojití návrhu zvýšené nájemné, jak bylo navrženo. Nesdělí-li nájemce v písemné formě pronajímateli do dvou měsíců od dojití návrhu, že se zvýšením nájemného souhlasí, má pronajímatel právo navrhnout ve lhůtě dalších tří měsíců, aby výši nájemného určil soud; návrhu podanému po uplynutí této lhůty soud nevyhoví, namítne-li nájemce, že návrh byl podán opožděně. Soud na návrh pronajímatele rozhodne o nájemném do výše, která je v místě a čase obvyklá s účinky ode dne podání návrhu soudu.

SlečnaDahlia
Ukecaná baba ;) 2394 příspěvků 01.05.19 07:26

Zákonné to není, může zvýšit nájemné jednou za tři roky o maximálně 20%. Najdi si příslušný paragraf a seznam ho s ním.

SlečnaDahlia
Ukecaná baba ;) 2394 příspěvků 01.05.19 07:30
@Pvln34 píše:
@Šarlota4 s tými 20% máš samozrejme pravdu :) avšak ak sa jedná strana rozhodne riešiť to súdne, pronajimatel môže paradoxne navrhnúť viac než 20% - ale súd zvýši najemne max do obvyklej trznej ceny, v tomto rupade by mal teda realnu šancu dosiahnuť výšku nájmu kt. chce.
Osobne by som ale do sudneho sporu nešla - bud akceptujem podmienky služby kt chcem využívať (bydleni, a platím požadovanú časť) alebo nie :nevim:

Jenže ten, kdo tady nechce akceptovat podmínky té „služby“, není zakladatelka, ale nový majitel. On si nemůže dělat co chce. Jeho práva jako pronajímatele jsou okleštěna zákonem, a pokud tyto zákonné podmínky odmítá akceptovat, neměl si byt jako investiční příležitost kupovat.

bertoldina
Ukecaná baba ;) 1699 příspěvků 01.05.19 07:44
@Janli píše:
Občanský zákoník § 2249

(1) Neujednají-li si strany zvyšování nájemného nebo nevyloučí-li zvyšování nájemného výslovně, může pronajímatel v písemné formě navrhnout nájemci zvýšení nájemného až do výše srovnatelného nájemného obvyklého v daném místě, pokud navržené zvýšení spolu s tím, k němuž již došlo v posledních třech letech, nebude vyšší než dvacet procent. K návrhu učiněnému dříve než po uplynutí dvanácti měsíců, v nichž nájemné nebylo zvýšeno, nebo který neobsahuje výši nájemného a nedokládá splnění podmínek podle tohoto ustanovení, se nepřihlíží.

(2) Prováděcí právní předpis stanoví podrobnosti a postup pro zjištění srovnatelného nájemného obvyklého v daném místě.

(3) Souhlasí-li nájemce s návrhem na zvýšení nájemného, zaplatí počínaje třetím kalendářním měsícem po dojití návrhu zvýšené nájemné, jak bylo navrženo. Nesdělí-li nájemce v písemné formě pronajímateli do dvou měsíců od dojití návrhu, že se zvýšením nájemného souhlasí, má pronajímatel právo navrhnout ve lhůtě dalších tří měsíců, aby výši nájemného určil soud; návrhu podanému po uplynutí této lhůty soud nevyhoví, namítne-li nájemce, že návrh byl podán opožděně. Soud na návrh pronajímatele rozhodne o nájemném do výše, která je v místě a čase obvyklá s účinky ode dne podání návrhu soudu.
@SlečnaDahlia
Nemusí to být v tomto případě nutně pravda, je tam ještě přechodné ustanovení, o kterém většina lidí neví. § 3074

(1) Nájem se řídí tímto zákonem ode dne nabytí jeho účinnosti, i když ke vzniku nájmu došlo před tímto dnem; vznik nájmu, jakož i práva a povinnosti vzniklé přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona se však posuzují podle dosavadních právních předpisů. To neplatí pro nájem movité věci ani pro pacht.

(2) Ustanovení § 2249 odst. 1 se nepoužije v případě, že nájemné nebylo určeno ujednáním pronajímatele a nájemce nebo rozhodnutím soudu, ale na základě jiného právního předpisu. V takovém případě má pronajímatel právo navrhnout v písemné formě nájemci zvýšení nájemného; ustanovení § 2249 odst. 3 se použije obdobně.

Váš příspěvek
Reklama