Obsah článku
Skrýt Zobrazit3D ultrazvuk je statické zobrazení plodu. 4D ultrazvuk je 3D ultrazvuk v reálném čase, který vám může ukázat pohyby plodu, úsměv nebo palec v puse. Co byste ale měli vědět, než se na jeden z nich vydáte?
Druhy ultrazvuků
Co to vlastně znamená 2D, 3D, 4D? Číslovka vyjadřuje prostorové zobrazení. 2 jako dvojrozměrný, 3 jako třírozměrný tedy zobrazený v reálném prostoru. V případě 4D se jedná navíc o reálný záznam pohybu, eventuálně zvuku. Význam písmena D je jednoduchý, D = dimenze.
2D ultrazvuk
Přístroj, který zná každá maminka z běžných vyšetření u gynekologa. Tento „základní“ ultrazvuk je velmi důležitá součást vyšetření při pravidelných gynekologických kontrolách a jako diagnostický nástroj je v medicíně naprosto klíčový. Lékař na základě vyšetření pomocí 2D ultrazvuku dokáže s velkou přesností stanovit celou řadu pro vývoj plodu zásadních parametrů.
3D a 4D ultrazvuk
Jde o složitější technologii než „klasický“ ultrazvuk, ze kterého snímek plodu v děloze pořizuje ve své ordinaci gynekolog. Proto se tyto speciální ultrazvuky mohou provádět na adekvátně přístrojově vybavených pracovištích, třeba i u vašeho gynekologa. „Doporučení mezinárodní organizace ISUOG (International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology) je, že ultrazvukové vyšetření má provádět kvalifikovaný personál, z konkrétní indikace a po nezbytně nutnou dobu,“ dodává specialistka fetální medicíny doc. MUDr. Ishraq Dhaifalah Ph.D.

Rozdíl mezi 3D a 4D ultrazvukem
- Snímek 3D je dokonale plastická fotografie vašeho miminka, zcela reálná v daném čase a prostoru, a pokud máte ono již zmiňované „štěstí“ (o kterém se dá mluvit s vysokou pravděpodobností, ale nikoli jako o samozřejmosti), uvidíte před sebou výjimečný zázrak v podobě reálné podoby vašeho miminka v děloze v daném období těhotenství.
- V případě 4D zobrazení jde technický pokrok ještě dále a vy máte díky této technologii možnost vidět i reálný pohyb miminka natočený jako záznam nejčastěji na USB disk.
Ovšem ani nejdokonalejší přístroj a nejprofesionálnější lékař, který 3D a 4D ultrazvuk provádí, vám nemůže zaručit stoprocentní úspěšnost dokonalého snímku nebo záznamu.
Kdy jít na 3D / 4D ultrazvuk
Chcete film a fotku miminka? Stačí se jen objednat do ambulance, kde takový typ ultrazvuku provádějí. Žádnou žádanku nepotřebujete. Za ideální čas pro 3D a 4D snímek je považované období kolem 28. týdne těhotenství, i když každé středisko uvádí jiné týdny, obvykle však v rozptylu od 20. do 31. týdne. Objednejte se dostatečně dopředu, ať nezmeškáte rozmezí, které je pro pořízení 3D a 4D ultrazvuku ideální.
Miminko se v děloze hýbe a různě se natáčí, a tak se prostě může stát i to, že se k vám otočí zády. Berte to s nadhledem a humorem.

Jak dlouho vyšetření trvá
Na fotografii nebo video se počítá průměrně s 15 až 30 minutami času. Je to totiž tak trochu lov na dobrý snímek. Na takovou pozici miminka, která je ideální pro pořízení fotografie. Ten, kdo obsluhuje ultrazvuk, s napětím čeká na ideální polohu plodu v děloze, aby výsledkem byla dokonalá fotografie.
U 4D ultrazvuku je možné zachytit i zvukový záznam, jako je například srdeční frekvence a průtok krve v různých cévách plodu. Na pracovištích s přístroji nejvyšší třídy je proto možnost úspěchu nejen v podobě fotografie nebo videa, ale i zvukového záznamu pravděpodobnější.

Co může ovlivnit 3D / 4D ultrazvuk
Ve zhruba 10-25 % případech se ultrazvuk nepovede vůbec natočit. Záleží většinou na vašem děťátku, zda se bude chtít ukázat. Pokud není vidět obličej, čeká vyšetřující 15 minut na změnu polohy, pokud se i tak nepodaří, zdravotník vyšetření ukončí a můžete se objednat na jiný termín. Když se miminko neukáže ani příště, dostáváte obvykle polovinu částky zpět.
Kdysi se doporučovalo před ultrazvukem hodně napít, jelikož plný močový měchýř zlepšoval kvalitu obrazu. Dnes už to není třeba a na příjem tekutin před vyšetřením nemusíte myslet.
Co může ultrazvuk ovlivnit:
- Poloha dítěte. Tvář miminka nelze rozeznat, když je přitisknuté k placentě nebo děložní stěně.
- Dítě si zakrývá obličej ručičkami.
- Poloha placenty.
- Množství plodové vody od 28. týdne těhotenství.
- Tělo maminky. Miminko je hůř vidět u obézní maminky.

Kolik stojí 3D a 4D ultrazvuk
Každé pracoviště má trochu jiné ceny, ale částky se obvykle příliš neliší. Někde získáte slevu, jinde bonus. Někde je 3D ultrazvuk součástí balíčku péče o budoucí maminku. Částka za 3D/4D ultrazvuk se obvykle pohybuje v rozmezí 1 000 až 1 500 Kč. Na webových stránkách jednotlivých ordinací jsou ceníky, které vám umožní se dobře orientovat, potažmo se pro určité místo rozhodnout.
Některé zdravotní pojišťovny tyto typy ultrazvuku mohou hradit v rámci balíčků pro těhotné. Zkuste zjistit přímo u vaší pojišťovny.
Argumenty pro a proti
Co se týká smyslu pořízení vysoce specializované fotografie nebo dokonce videa, názory těhotných žen, jejich rodin, široké veřejnosti i odborníků se liší. Jako u všech významných vynálezů nebo inovací, někteří tento způsob zobrazení, vyvinutého v roce 1987 Olafem von Rammen a Stephenem Smithem, vítají, jiní ho doporučují s výhradami, další jej striktně odmítají. Na obou stranách padají relevantní argumenty pro potenciální další diskusi.
V tomto případě více než kdy jindy platí, že co člověk, to názor, a protichůdné názory na citlivá témata jsou naprosto pochopitelné. Technologie se neustále zdokonalují, proto co je nyní nezvyklé, a pro někoho možná i kontroverzní, se za deset let může stát naprosto běžné.

Argumenty pro
- Většina budoucích maminek si snímek svého dítěte ve 3D nebo 4D formátu přeje už jen z důvodu autentické připomínky na nezapomenutelné chvíle. Vidět své miminko na zcela realistickém snímku nebo videu ve fázi jeho vývoje v děloze a neubránit se emocím, je téměř nemožné. Většina maminek (nebo rodinných příslušníků) je tedy pro pořízení snímku touto technologií.
Argumenty proti
- Jiné maminky (nebo budoucí tatínkové anebo prarodiče) vyjadřují názor proti, například slovy, že 3D fotografie je „příliš naturalistická až strašidelná“. Časté je přirovnání, že miminko na 3D fotografii nebo 4D videu vypadá jako malý mimozemšťan. Samozřejmě řečeno s nadsázkou.
- Někteří nastávající rodiče argumentují zdravotním rizikem spojeným s častým prováděním ultrazvuku. Možné negativní důsledky neuvážených ultrazvukových screeningů jakéhokoli druhu rozhodně nezpochybňujeme, v případě pochybností vám však doporučujeme konzultaci s vaším lékařem.
- Lékaři neprovádějí 3D a 4D ultrazvuk jen kvůli pořízení fotografie do alba. V mnoha případech při něm podrobně zkoumají například různé vývojové anomálie plodu. Toto podrobné vyšetření může významně pomoci včas odhalit i vážná onemocnění a umožní tak rodičům i lékařům připravit se s předstihem na adekvátní léčbu.
Nejste si jistá, zda chcete 3D nebo 4D ultrazvuk podstoupit? Poraďte se se svým lékařem.

Zkušenosti čtenářek z eMimino.cz
Asi před 2 týdny jsem byla na 4D ultrazvuku a byla to úžasná zkušenost. Pro všechny, které váhají, jen doporučuji. Sama jsem dlouho zvažovala a nelituji ničeho, ani peněz.
Já mám 4 měsíčního syna a byli jsme také na ultrazvuku,ale na 3D a máme nahráno asi 5 minut.Malej celou dobu spal.Akorát se pohnul,když do něj pan doktor šťouchul. Ale to bylo jen takové lehké pohnutí a hned zase zařezával. Opravdu krásná památka.
No tak já jsem byla u dcery na 4D utz a nic z toho nemáme. Ona tam je totiž taková malá podmínka aby z toho vyšlo to nádherné video a obrázky. Mimi nesmí být „nalepené“ na děloze pokud je, není z toho nic. Dr se snažil všelijak aby se malá trochu posunula, ale ona nezájem. Takže vždycky se 4D UTZ nepovede.

Těhotenství týden po týdnu
Kolik teď měří a váží? Co zažene nevolnosti? A kdy zařídit rodičák? Zmapovali jsme každý týden, než se miminko narodí. Těhotenský průvodce je plný praktických tipů pro mámu, ale i pro tátu.
Prozkoumat týdny těhotenství
Po absolvování studia medicíny získala v zahraničí specializaci v oboru Gynekologie a porodnictví. Ve stejném oboru pak složila v ČR atestaci 1. stupně, specializovanou způsobilost a následně i atestaci v oboru Lékařská genetika. Absolvovala řadu zahraničních stáží se zaměřením zejména na prenatální diagnostiku vrozených vad plodů. Je držitelkou mnoha certifikátů k této problematice.
Dlouhodobě udržuje spolupráci s Fetal Medicine Foudation a prof. Nikolaidesem. Významně se zasadila o zavedení kombinovaného screeningu I. trimestru v ČR. Od roku 2010 je docentkou oboru Lékařská genetika. Dosud publikuje, její práce byla oceněna nejvyšším celosvětovým vyznamenáním pro ženy v gynekologii a také rektorem Univerzity Palackého v Olomouci.
Zasloužila se o rozvoj prenatální diagnostiky ve FN Olomouc a v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, kde je vedoucím centra. Od roku 2011 vede centrum FETMED.
doc. MUDr. Ishraq Dhaifalah, Ph.D. najdete také na stránkách