Akupunktura při snaze otěhotnět: Jak vám může pomoc čínská medicína

Akupunktura je založena na ovlivňování energetických dráh člověka s cílem dostat tělo do rovnováhy. Akupunktura může pomoc také s léčbou neplodnosti, protože posiluje imunitu, zlepšuje prokrvení, reguluje hormony a redukuje stres.

Terapeutka tlačí na akupresurní body na zádech pomocí speciálních jehliček Alternativní léčba se dá kombinovat i s ostatními druhy terapie. Zdroj: Canva

Tradiční čínská medicína jako komplexní systém udržování si zdraví zahrnuje také metody, které mohou pomoci, když si toužebně přejete miminko, a ono nepřichází. Jednou z velmi účinných je akupunktura. Pro koho se hodí?

Proč zvolit akupunkturu?

Když se řekne akupunktura, lidé si často vybaví spoustu jehliček napíchaných do kůže. Pokud máte potíže s injekcemi nebo třeba s braním krve, můžete z tohoto důvodu akupunkturu zavrhnout. Ale jestli se zatím neúspěšně snažíte o miminko, dejte jí šanci.

Tradiční čínská medicína nabízí možnosti, jak zvýšit pravděpodobnost otěhotnění. Jde o celostní pohled na člověka a vhodně zvolená terapie může fungovat samostatně nebo jako doplněk moderních postupů,“ vysvětluje Mgr. Jana Ondrák Škrletová, certifikovaný terapeut tradiční čínské medicíny (TČM). A to je důležitý moment. Není to „buď – anebo“, ale máte svobodnou volbu si zakomponovat do svého vlastního „mixu“ pro dosažení početí více metod. Navíc

Zodpovědný terapeut TČM se nespokojí jen s tím, že klientka otěhotněla, ale v případě jejího zájmu ji podporuje i během těhotenství nebo jí dá pro toto období alespoň vhodná doporučení.

Terapeutka masíruje akupunkturní body.Masáž akupunkturních bodu je jednou z metod terapie. Zdroj: Canva

Individuální kombinace

Před započetím samotné terapie musí terapeut vyhodnotit všechny důležité aspekty stavu dané ženy a podle toho zvolit správnou metodu nebo jejich kombinaci.

TČM nabízí pět základních metod:

 • Fytoterapie (případně mykoterapie),
 • stimulace akupunkturních bodů různými metodami (masáž, jehly, moxování, baňkování),
 • dietetická opatření (změna jídelníčku),
 • dýchací cvičení Qi Gong,
 • masáže Tuina.

Všechny metody jsou vzájemně kombinovatelné a zároveň mohou dobře účinkovat i samostatně. Vždy tedy záleží na konkrétním stavu ženy a úvodní diagnostice, která napoví, jaké metody zvolit.

Mně se osvědčila kombinace pití bylinných odvarů a práce s akupunkturními body,“ dává příklad z vlastní praxe odbornice na TČM a dodává: „Vždy dávám i tipy na úpravu stravy podle pravidel TČM. Je-li klient nakloněn cvičení, naučím základní Qi Gongové cviky a kontroluji správné provedení. Co v praxi nepoužívám, je metoda Tuina masáží.“

Terapeutka a pacientka spolu konzultují akupunkturní terapii. Vstupní diagnostika.Při vstupní diagnostice terapeut posoudí váš celkový zdravotní stav. Zdroj: Canva

Jak probíhá diagnostika?

Pokud se rozhodnete pro tento druh terapie, čeká vás nejdřív vstupní diagnostika. Vzhledem k celostnímu pohledu na zdravotní stav se terapeut ptá na celkový zdravotní stav a na to, jestli žena užívá pravidelně léky.

V čínské medicíně se hodně zjistí z toho, jak žena spí, jak jí, jak tráví či jak vylučuje. Terapeuta zajímá, jestli případné problémy převažují ve dne, nebo v noci, pomáhá-li na potíže spíš odpočinek, nebo aktivita apod.

V neposlední řadě se při tomto typu zakázky bude podrobně zajímat o urologicko-gynekologický stav, průběh menstruačního cyklu a o probíhající farmakoléčbu. Ženy často přicházejí v procesu IVF a toto všechno je potřeba reflektovat,“ přibližuje detaily vstupního vyšetření Mgr. Jana Ondrák Škrletová. To znamená, že i ženy, které zvolily metodu asistované reprodukce, mohou využít i paralelně také metody TČM.

Terapeutka zavádí akupunkturní jehly do břicha.Akupunkturní body určí terapeut vždy individuálně podle vstupní diagnostiky. Zdroj: Canva

Co obnáší terapie akupunkturou?

Chcete-li využít pouze samotnou práci s akupunkturními drahami, expertka doporučuje většinou sezení 1× týdně alespoň 6-10× za sebou. „Konkrétní akupunkturní body a metodu, kterou budu pracovat, zvolím podle přesného obrazu, který vyplyne z diagnostiky,“ uvádí odbornice.

Stimulují se dráhy, jež nejsou v rovnováze, což mohou být úplně všechny. Ale nejčastěji se podle expertky jedná o dráhu ledvin, která bývá oslabená. Proto je potřeba docházet jednou týdně alespoň 6-10× za sebou. Při IVF otěhotnění se dochází těsně před vložením embrya a následně po něm.

Běžnou sexuální aktivitu není potřeba během terapie upravovat.

Fyzioterapeutka s pacientkou procvičují pánevní dno.V některých případech je vhodné kombinovat akupunkturu s fyzioterapií. Zdroj: Canva

Úspěšnost a délka terapie

Po jaké době lze vyhodnotit úspěšnost či neúspěšnost této terapie? Záleží na tom, jak závažné jsou potíže a jak dlouho trvají. „Terapie může být úspěšná za měsíc nebo také za rok. Při vstupním vyšetření se ale se ženou vždy individuálně domlouvám, jak dlouho terapii doporučuji a zda s tím souhlasí i vzhledem k finanční náročnosti. Po této době vyhodnotíme společně výsledky a rozhodneme se, zda pokračovat či ne. Většinou navrhuji půlroční terapii,“ popisuje vlastní postup při terapii Mgr. Jana Ondrák Škrletová.

Každopádně by ale měla žena být otevřená doporučení i dalších metod, které v té správně zvolené kombinaci mají synergický efekt. „Často může být problém v zablokované pánvi, proto doporučuji vhodná a odborně vedená cvičení, např. metoda Mojžíšové, fyzioterapie,“ doplňuje expertka.

Terapeutka drží v rukách akupunkturní jehly. Tradiční čínská medicína.Tradiční čínská medicína se doporučuje i jako doplněk k léčbě vážnějších problémů. Zdroj: Canva

Je akupunktura vhodná pro každého?

Terapii TČM lze využít před těhotenstvím i při něm vždy. Důležitý je specifický výběr akupunkturních bodů, vhodných bylin a potravin, což každý certifikovaný terapeut zná. Pokud jsou potíže ženy vážnější, lze čínskou medicínu doporučit jako doplněk moderní léčby a obě metody kombinovat. „Sama mám konkrétní zkušenosti se třemi těhotenstvími, při kterých jsem měla velmi závažné zdravotní potíže a s úspěchem jsem kombinovala moderní farmakoléčbu s čínskou medicínou,“ zmiňuje terapeutka osobní poznatky.

Terapeutka zavádí akupunkturní jehly do zad.Jaké zkušenosti s akupunkturou mají uživatelky eMimina? Zdroj: Canva

Zkušenosti maminek z eMimino.cz

Zkoušela jsem to na srovnání menstruace s ovulací a srovnala se na přesných 28/5 ale vzhledem k tomu že se pak došlo na problém u manžela, tak se vše nakonec řešilo IVF.
No myslím že nám to i tak hodně pomohlo, na stimulaci jsem reagovala moc dobře a vzhledem k mému věku si doktorka pochvalovala výsledek nad očekávání.
Mám PCOs, na akupunkturu jsem chodila cca půl roku, taky v Brně a cvičila jsem do toho Mojžíšovou. Povedlo se asi za další 3 měsíce, aby bylo to ZT. Půl roku na to se povedlo první nativní IVF.
kdo ví :nevim: před 2. pokusem ivf jsem absolvovala 10× akupunkturu a kůru čínskými bylinami - a tentokrát se to povedlo :potlesk:

Mohlo by vás dále zajímat

Příběhy ze života

Přečtěte si vtipné rodičovské zážitky, příběhy seznámení, průběh těhotenství, narození miminka nebo bolestná loučení. Napište i vy svůj příběh.

Nejnovější příběhy

Už jste měly možnost vyzkoušet akupunkturu?

Hlasovalo: 44

Heslo odborně zaštiťuje:

Tradiční čínská medicína

Mgr. Jana Ondrák Škrletová
EOSAN

Mgr. Jana Ondrák Škrletová je certifikovaná terapeutka tradiční čínské medicíny s vlastní praxí v Praze a v Říčanech u Prahy. Studium dokončila v roce 2015 na TCM Institutu - vzdělávání v tradiční čínské medicíně. Nadále se kontinuálně vzdělává v postgraduálních kurzech.

Ve své praxi se zaměřuje na fytoterapii (individuální bylinné směsi), mykoterapii (medicinální houby), práci s akupunkturními body, dietetiku (doporučení vhodných potravin) a dechová cvičení Qi Gong.

Velkou část její klientely tvoří děti od nejmenších kojenců až po adolescenty. Mezi nejčastější problémy u dětí patří atopické ekzémy, astma, alergie, častá nemocnost, akné.

Mgr. Janu Ondrák Škrletovou najdeta také na stránkách

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
3517
8.12.21 10:41

Akorat tahani penez z lidi, co se stebla travy chytaji.
Ucinek akupunktury neni vedecky prokazany (nad ucinek placeba).
Clanek ma charakter komercniho sdeleni, to asi nikomu nevadi.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3
9.12.21 02:20

@Petra Star já naopak musím říct, že mně akupunktura pomohla. Několik let jsem střídala gynekology a můj problém se nikdy nevyřešil.

Poslední možnost jsem využila TČM a jsem tam kde jsem.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3517
12.12.21 21:05

@Mai_nh Rozdíl mezi vlastní zkušeností a vědeckou studií je v tom, že ve vědecké studii se vyloučí vliv samouzdravení. Prostě se udělá studie na dvou skupinách s testovanou léčbou a bez léčby (nebo s placebem) a pak se porovná, jestli se ve zkoumané skupně uzdravilo víc lidí než v té kontrolní. Pokud ano, vyjádří se úspěšnost léčby nějakými procenty vůči kontrolní skupině. Pokud je uzdravených stejně v obou skupinách, lečba nefunguje (zjednodušeně řečeno).
Moje zkušenost - 4 roky ekzém, fakt po celém trupu, zkoušela jsem různé masti, léky (antihistaminika fungovala, kortikoidy také, ale nechtěla jsem brát pořád). No a najednou to přešlo (malinko to mám, ale jen sem tam flíček). Samo bez léků. Kdybych v tu dobu šla na akupunkturu, mohla jsem tvrdit, že mě vyléčila z ekzému. Ale prostě to přešlo samo.
Stejně tak jsem byla mezi 20-24 lety citlivá na kvasinkové záněty, nemohla jsem do bazénu, ale někdy přišly i tak (partner zdráv, testován sex jen kondomem, nic nepomáhalo). Časem stačila probiotika a teď bez problému.
Někdy prostě problémy samy ustoupí. Nebo je vlivem dalších faktorů, kterých si nevšimneme (třeba přítomnost alergenu v něčem, čeho se zbavíme)

No a občas to někdo nevydrží a zkusí alternativní medicínu a shodou náhod to zhruba ustoupí v tu dobu, kdyz s léčbou začal. Tito lidé to pak často propagujou, ten zbytek, na který to nefunguje většinou mlčí.
Studie na velkém vzorku lidí tyto náhody vyloučí.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3517
12.12.21 21:07

Ještě chci dodat, že nepopírám léčivé účinky bylinek. Ty obsahují účinné látky.

 • Zmínit
 • Nahlásit

FAQ

Co obnáší léčba pomocí akupunktury?

Pomocí jehel ovlivňuje energetické dráhy člověka s cílem dostat tělo do rovnováhy. S léčbou neplodnosti pomoci může, protože posiluje imunitu, zlepšuje prokrvení, reguluje hormony a redukuje stres.

Pro koho je akupunktura vhodná?

Před započetím samotné terapie musí terapeut vyhodnotit všechny důležité aspekty stavu dané ženy a podle toho zvolit správnou metodu nebo jejich kombinaci. Vždy tedy záleží na konkrétním stavu ženy a úvodní diagnostice.

Jak probíhá diagnostika?

Vzhledem k celostnímu pohledu na zdravotní stav se terapeut ptá na celkový zdravotní stav a na to, jestli žena užívá pravidelně léky. V čínské medicíně se hodně zjistí z toho, jak žena spí, jak jí, jak tráví či jak vylučuje. Terapeuta zajímá, jestli případné problémy převažují ve dne, nebo v noci, pomáhá-li na potíže spíš odpočinek, nebo aktivita apod.

Co obnáší terapie akupunkturou?

Stimulují se dráhy, jež nejsou v rovnováze, což mohou být úplně všechny. Ale nejčastěji se podle expertky jedná o dráhu ledvin, která bývá oslabená. Proto je potřeba docházet jednou týdně alespoň 6-10× za sebou.

Jak dlouho trvá terapie?

Záleží na tom, jak závažné jsou potíže a jak dlouho trvají. Terapie může být úspěšná za měsíc nebo také za rok.

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Akupunktura ženám může pomoci otěhotnět?