Test odhalí přítomnost alergie na lepek

Mnoho maminek řeší otázku, kdy dát poprvé miminku lepek. Momentálně odborníci doporučují vyzkoušet podání lepku mezi 4.-6. měsícem věku miminka. Po zavedení lepku pečlivě pozorujte své miminko a všímejte si případných příznaků alergie na lepek.

Příznaky a projevy alergie na lepek

  • Nevolnost
  • Křeče, nadýmání, průjem
  • Únava
  • Ztráta hmotnosti
  • Kožní (atopický ekzém) či dýchací projevy
  • Bolesti břicha
  • Pocit nafouklého břicha
  • Afty v ústech

Dosud nebylo zjištěno, z jakého důvodu alergie na lepek vzniká. Víme pouze, že alergie na lepek se projeví po konzumaci výrobků z obilí - pšenici, žitu, ječmeni a ovsu. Tělo na lepek reaguje téměř okamžitě (nejdéle do 3 dnů).

Jak může vypadat Jídelníček ročního dítěte? Inspirujte se.

Celiakie versus alergie na lepek

Pokud se objevily výše uvedené příznaky po požití lepku a nedochází k autoimunitnímu poškození sliznice tenkého střeva, nejedná se o celiakii, ale o alergii. Zda se jedná o alergii na lepek, nebo celiakii musí vždy diagnostikovat lékař ještě před nasazením diety.

Test na alergii na lepek

Při podezření na alergii by vaše dítě měl lékař odeslat na kožní testy k alergologovi. Alergolog provede všechny potřebné testy a doporučí vám vhodná dietní opatření.

Léčba alergii na lepek

K odstranění potíží je třeba vyloučit lepek ze stravy. Alergie na lepek však na rozdíl od celiakie nemusí být tak striktní (stopy lepku či malé množství v potravě nemusí způsobovat žádné problémy) a většinou nebývá celoživotní.

Čím nahradit potraviny s lepkem?

Bezlepková dieta nemusí hned znamenat konec světa. Je spoustu jiných potravin, kterými lze obilniny nahradit – např. rýže, kukuřice, brambory, luštěniny, pohanka, amarant, proso (jáhly), quinoa atd.

Podívejte se bezlepkové recepty maminek

V diskuzi Jak dlouho po podávání lepku se projeví příznaky alergie?» maminky radí:

Gladys píše:…U alergie bych řekla tak do tří dnů, jako když se zavádějí první příkrmy - taky se říká zavádět vždy jeden druh po 3 dnech, aby se při případném osypání vědělo, z čeho to je.
Celiakie, to už je jiný šálek čaje. Myslím, že z krve by se měli dělat testy až po 3 měsících plné zátěže. Plná zátěž je tuším 2,5 chlebové jednotky - nevím co to je, budou to asi vědět diabetici. Celiakie může být mnohem plíživější, spornější, někdy se na ni přijde třeba až neprospíváním dítěte a do té doby je víceméně ok…“

Osmanka píše:…Ahoj, já to měla vždy až za tři dny. Držela jsem přísnou dietu, ani mlíko jsem nejedla a když jsem si pak dala nepatrný kousek něčeho, tak jsem se osypala až za 3 dny. Hrozně mě to překvapilo, že je to za takovou dobu. I to byl ten problém, proč že se na to přišlo asi až po roce z testů, kdy jsem vystřídala spoustu lékařů. Nikdo mi je nechtěl udělat - pro cenu. Ale po 2 letech se to spravilo a už jím vše…“

Berry4 píše:…Testy se dělají při plné zátěži, celiakie se může projevit klidně až ve 30 letech. Jde o poruchu imunity, vyléčit se nedá.....“

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek

Odesílám...

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Test odhalí přítomnost alergie na lepek?