na přehled Encyklopedie

Alergie v těhotenství - co pomůže?

Necelé 2/3 žen, které trpí alergií nebo astmatem trpí, popisují během těhotenství změnu – ať již k lepšímu nebo k horšímu. Tato změna pak často přetrvá i po porodu. Existují případy, kdy se žena určitých alergií po porodu zbavila a nebo se její příznaky velice zmírnily.

Alergie se projevuje různě - nejčastěji jsou to různé dýchací potíže jako kýchání, kašel nebo vyrážka. Pokud trpíte alergií a čekáte miminko, určitě o svém stavu informujte svého lékaře. Často vám totiž bude muset změnit probíhající léčbu, aby podávané léky neohrozily vaše miminko.

Predispozice plodu k alergiím

V poslední době je v naší populaci více lidí s alergií, necelá polovina populace (40 %) pak má genetickou predispozici pro vznik alergií, která se může prakticky během jakékoli životní fáze objevit. Projevy alergie se proto skutečně objeví u čtvrtiny nositelů této predispozice. Protože tito lidé jsou nositeli genů, které alergii řídí, mohou je s určitou pravděpodobností předat svým potomkům – a to jak matky, tak i otci.

Placenta sice propouští kyslík a látky nezbytně nutné pro plod. Může jí ale procházet i mnoho dalších látek, které pro plod nutné nejsou a mohou ho naopak ohrožovat. V případě alergie se přes placentární bariéru mohou dostávat protilátky stvořené proti látce, na kterou je matka alergická. Plod se proti této látce senzibilizuje a po narození je také alergický.

Alergické matky způsobí alergii s 50% pravděpodobností. Alergický otec představuje o něco menší riziko - 30 %.

Přítomnost alergie i u dítěte zdravých rodičů (vyskytuje se v 15 % případů) se často spjata s vnějšími podmínkami. Které to jsou?

Místo, kde žijeme

Lidé, kteří alergiemi netrpí, mohou žít v prostředí, ve kterém se nacházejí pyly, prach, bez zjevných obtíží. Tyto látky ale mohou působit na vyvíjející se plod. A nejedná se pouze o typické alergeny, ale třeba i o smog, inverze, výfukové splodiny. V těhotenství se tedy těmto místům snažte vyhýbat.

Co se týká ovzduší a látek v bytě, častěji větrejte. Tak snížíte množství roztočů a prachu v bytě. Teplota by se měla pohybovat v rozmězí 20 – 23 stupňů Celsia. Pokud jste alergická a o alergenu v bytě víte – například domácí mazlíček – měla byste s ním být v kontaktu co nejméně, v nejlepším případě vůbec.

Během pylových sezón se také vyplatí pořídit do oken, kterými se větrá, protipylové sítě, které zamezí vletování pylů do bytu a zároveň je díky nim možné neomezeně větrat.

Z bytu také vyhoďte nebezpečné látky, se kterými jste denně v kontaktu – například pochybné plasty a podobně.

Kouření v těhotenství a alergie

Kouření lidem škodí, zkracuje život, je jasným rizikem i pro vznik rakoviny a i k alergiím má poměrně přímý vztah. Proto je dobré nekouřit vůbec. Pokud ale kouříte a plánujete otěhotnět, měla byste s kouřením přestat již v době, kdy ještě miminko nečekáte. Látky vstřebané do těla během kouření v něm totiž po určitou dobu zůstávají a mohou pak negativně ovlivňovat plod. Tyto látky se do těla nedostávají pouze aktivním kouřením, ale i pasivním vdechováním kouře od někoho jiného.

Látky v kouři obsažené mají jasný a prokázaný vztah ke vzniku alergií. To platí jak v době před narozením, tak i po ní. Proto by těhotné matky neměly v žádném případě kouřit.

Děti matek–kuřaček mají také mnohonásobně vyšší postižení astmatem, které se u nich projevuje hlavně v období do dvou let věku.

Alergie na potraviny v těhotenství

Těhotná žena by měla mít pestrou a vyváženou stravu, která by měla obsahovat všechny potřebné vitamíny, minerály a stopové prvky v daném denním množství – ne větším. Pokud jste ale alergická na určité druhy potravin, měla byste tuto skutečnost probrat se svým alergologem a řídit se jeho radami. Nejčastěji jde o kravské mléko, různé druhy zeleniny a ovoce, ořechy.

Úmyslné vylučování některých potravin – například mléka - jako prevence vzniku alergií je neúčinné. Naopak může způsobit nedostatečný přísun živin pro vás i plod.

Přečtěte si, jaké potraviny v těhotenství jsou pro vás to nejlepší.

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Alergie v těhotenství - co pomůže?"?