Ambulantní porod: Jak být s miminkem brzy doma?

Maminky, které uvažují o domácím porodu, ale nechtějí sebe ani miminko vystavovat možným rizikům, mohou jako kompromis zvolit ambulantní porod. Ten nabízí možnost přivést miminko na svět v zázemí porodnice a odejít s ním domů dříve než za doporučovaných 72 hodin.

Maminka drží v náruči novorozené miminko v pohodlí svého domova. Ambulantní porod. Při ambulantním porodu budete z porodnice doma dříve. Zdroj: Canva
+9

Náš zdravotní systém není na alternativní porody příliš připravený a u ambulantního porodu tomu není jinak. Jak takový porod vypadá a co je nutné si včas zajistit?

Jak probíhá ambulantní porod

Jedná se o klasický fyziologický porod jen s tím rozdílem, že matka s novorozencem dobrovolně ukončí hospitalizaci zpravidla dvě hodiny po porodu nebo dříve než za 72 hodin. A pak i s miminkem odchází domů.

Ve skutečnosti ambulantní porod nemá žádné právní předpisy, které by ho jakkoli upravovaly nebo dokonce zakazovaly. Jako takový, na rozdíl od jiných ambulantních zákroků, formálně vůbec neexistuje. Princip spočívá v tom, že jakmile žena vchází do porodnice, podepisujete informovaný souhlas s hospitalizací, který následně po porodu odmítne podepsáním tzv. negativního reversu.

Před odchodem je maminka poučena o možných komplikacích a po podepsání reversu za sebe i za novorozence jsou oba propuštěni do domácí péče. V případě komplikací bývá lékařem poučena o tom, že je vhodné být alespoň na přiměřenou dobu hospitalizovaná.

Jak se připravit

Pokud o této variantě porodu uvažujete, je důležité předem zajistit několik nezbytností, abyste předešli případným nepříjemnostem a zklamání.

1) Najděte si informace o své porodnici

O ambulantní porody v posledních letech roste zájem a řada nemocničních zařízení vycházejí rodičům vstříc. Ale počítejte s tím, že se můžete setkat s lékařem (porodnicí), který k této alternativě příliš nakloněný není. Ovšem ani přesto vás nikdo proti vaší vůli nikde držet nemůže.

Zkuste si předem zjistit, jaké zkušenosti mají s vaší porodnicí jiné maminky, ať víte, na co se případně připravit.

Těhotná žena sedí na gauči a vyhledává informace o ambulantním porodu na počítači.O ambulantním porodu si zjistěte informace dostatečně dopředu. Zdroj: Canva

2) Zajistěte si následnou zdravotní péči

Po propuštění z porodnice je nutné mít už předem zajištěnou zdravotní péči o novopečenou maminku. V Čechách lze tuto službu sjednat s terénní porodní asistentkou, kterou bude zajímat průběh porodu a psychický i fyzický stav maminky.

Abyste ke své asistence měli co největší důvěru a během poporodní péče jste se cítila co nejlépe, je vhodné se s ní seznámit předem. Může se tak stát průvodkyní během celého vašeho těhotenství, samotného porodu a následně pomoc s péčí o miminko.

Co porodní asistentka dále sleduje:

 • Sleduje správné zavinování dělohy,
 • kvalitu očistků,
 • hojení porodních poranění,
 • ale také vzhled prsou (zda se neobjevují známky zánětu nebo poranění bradavek),
 • doporučí ženě vhodné cvičení jako prevenci tzv. diastázy,
 • a také pomáhá se správnou technikou kojení.

Tip: Někdy je vhodné zajistit i laktační poradkyni, která vám alespoň v prvních dnech poradí s vhodnou technikou kojení.

Pediatr vyšetřuje miminko.Pro své miminko vyberte pediatra, který má dostatečnou praxi a příslušné vybavení. Zdroj: Canva

3) Domluvte si pediatra pro novorozence

Za narozené miminko při standardním postupu přebírá odpovědnost personál z novorozeneckého oddělení. Ale protože vy budete opouštět nemocniční zařízení dříve, nezapomeňte si s dostatečným předstihem zajistit dětského lékaře, který je ochoten si po ambulantním porodu převzít novorozence do své péče. Je nutné, aby byl pediatr k dispozici opravdu kdykoli, protože rodit můžete o víkendu i svátku.

Najít dětského lékaře pro miminko mladší 72 hodin bývá často velmi složité. Lékaři si uvědomují zodpovědnost a mnohdy ani na potřebnou péči nejsou dostatečně vybaveni. Některé porodnice vyžadují písemné potvrzení od pediatra, že si novorozence převezme do své péče. Mějte ho raději s sebou.

Během druhého a třetího dne života novorozence je nutné provést řadu důležitých vyšetření, které jsou za normální situace provedeny v nemocnici. Například screening krve z nožičky, který odhaluje případné vývojové vady. Dále zde hrozí riziko novorozenecké žloutenky a následná léčba fototerapií. A nejen na to musí mít pediatr dostatečnou praxi a příslušné vybavení.

Pokud se setkáte s tím, že vás pediatr odmítne, kontaktujte svou pojišťovnu, která vám pomůže najít jiného.

Maminka se mazlí se svým novorozeným miminkem v posteli.Po porodu omezte návštěvy a hodně s miminkem odpočívejte.

4) Obstarejte si domácí servis

Abyste mohla po porodu pouze ležet s miminkem, soustředit se na své potřeby a o nic jiného se nestarat, je nutné mít zajištěný běžný chod domácnosti. Nákupy, vaření, praní, uklízení, péče o další děti jsou činnosti, na které v prvních dnech nebudete mít čas a mnohdy ani pomyšlení.

Právě tyto první dny jsou pro vás i novorozence velmi důležité. Oba si musíte zvyknout na novou situaci a „naladit se“ jeden na druhého. Navíc potřebujete kvalitně jíst, dostatečně spát a dodržovat přísnou hygienu.

Hodně pijte a jezte. Potřebujete zahnat poporodní hlad a nabrat sílu. Dostatečný pitný režim a pestrá strava podporuje i tvorbu a kvalitu mateřského mléka. Omezte také návštěvy na minimum a odpočívejte.

Poproste babičku, kamarádku, partnera, aby vám pomohli s běžnými činnostmi spojenými s chodem domácnosti.

Doktorka poslouchá miminko těhotné ženy přes břicho. Ambulantní porod.V porodnici oznamte své rozhodnutí tehdy, když na to přijde vhodná chvíle. Zdroj: Canva

Kdy v porodnici oznámit, že chci rodit ambulantně

V tomto případě se řiďte zcela pocitově. Už od první chvíle poznáte, jaká v porodnici vládne atmosféra. Pokud personálu důvěřujete, je dobré mu to sdělit předem. Pokud si nejste jista, nebo hrozí možné komplikace, vyčkejte, jak se budete cítit po porodu. Revers můžete podepsat kdykoli, nebo naopak využít standardní třídenní hospitalizaci. Nejdůležitější je především zdraví vaše i miminka.

Jak dlouho budu po porodu v porodnici

Minimální doba, kterou musíte strávit v porodnici, není ničím stanovena a prakticky můžete odejít téměř okamžitě. Ale optimálně nejkratší doba jsou dvě hodiny po porodu, během kterých si odpočinete a nemocniční personál zatím vyřídí potřebnou administrativu.

Některé porodnice mají pro odchod maminek stanovená pravidla. Například v případě porodu v nočních hodinách budete vyzváni, abyste vyčkala na oddělení šestinedělí do rána, kdy vám budou vystaveny příslušné dokumenty. Protože vás nikdo nikde nemůže držet proti vaší vůli, můžete porodnici opustit skutečně kdykoli (a to i bez podepsání reversu).

Těhotná žena spí v posteli. Rizikové těhotenství a ambulantní porod.Pokud máte rizikové těhotenství, není pro vás ambulantní porod vhodný. Zdroj: Canva

Kdy není ambulantní porod vhodný

 • Pokud je těhotenství rizikové a dá se předpokládat, že komplikovaný bude i porod,
 • narodí-li se miminko předčasně,
 • některý z členů domácnosti má nakažlivou formu tuberkulózy,
 • žena nemá pro sebe předem zajištěnou poporodní péči a pediatra pro miminko.

Kdy se registrovat do porodnice

Každá porodnice to má jinak. Do některých se registrovat nemusíte, přijímají každou těhotnou ženu, která si zde přeje rodit. Jiné, a to především ty ve velkých městech, registraci vyžadují, navíc některé už ve 14. týdnu těhotenství. Proto jakmile vám gynekolog vystaví těhotenskou průkazku, neváhejte a své místo si nezapomeňte rezervovat.

Jak se do porodnice registrovat

Někdy stačí do porodnice pouze zatelefonovat nebo na jejich webových stránkách vyplnit on-line formulář. Jinde upřednostňují osobní návštěvu. Pokud si nejste jista, jak je to v případě vaší porodnice, potřebné informace většinou naleznete na webových stránkách.

Maminka drží v náručí své novorozené miminko.Jaké máte zkušenosti s ambulantním porodem vy? Zdroj: Canva

Zkušenosti maminek s ambulantním porodem

Slyšela jsem, že je nejlepší si všechno zařídit předem (pediatra, odběr na novorozenecký screening…), ale v porodnici nic předem neříkat - prý se na ambulantní porody ještě stále dívají skrz prsty a chovají se pak k rodičce jinak.
Ostatní porodnice neznám, ale Jihlava bude dobrá volba. Na Jihlavu teď slyším jen dobré ohlasy, vím, že spolupracují s některou PA Hypnoporodu. Tam by s ambulantním porodem neměl být problém. Ale jak píše někdo nade mnou, předem si zajisti pediatra a zjisti, jak by to bylo s vyšetřeními (sluch, zrak, kyčle, odběr z patičky, utz ledvin…).
U třetího jsem ho chtěla podstoupit, že zůstaneme 24h. a pak nás pusti. Syn me dostal těžkou žloutenku, rozjela se až tak, že jim nezabíralo slunění v lampe, primář už byl i nervozni, ze jestli číslo bude dal stoupat (nejvyšší byla 360) že mu hrozí výměna krve.
Takže jsme tam nakonec zustali týden než mi kluka dali dopořádku.

Mohlo by vás dále zajímat

Seznam porodnic a jejich recenze

Kde přivedete na svět své miminko? Přečtěte si hodnocení všech českých porodnic a vyberte tu, kde mají skvělou lékařskou péči a příjemné sestřičky.

Mapa a hodnocení

Je podle vás ambulantní porod bezpečný?

Hlasovalo: 39

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
307
14.1.22 11:28

No to bych chtěla vidět to mesuge, který si tohle všechno zařídí sama!!! :?

 • Zmínit
 • Nahlásit

FAQ

Jak probíhá ambulantní porod?

Jedná se o klasický fyziologický porod jen s tím rozdílem, že matka s novorozencem dobrovolně ukončí hospitalizaci zpravidla dvě hodiny po porodu nebo dříve než za 72 hodin. A pak i s miminkem odchází domů.

Jak se připravit na ambulantní porod?

Zajistěte si následnou zdravotní péči - pro sebe i pro miminko. Pro maminku je ideální porodní asistentka, která kontrolu je zdraví maminky, stahování dělohy, apod., a pro miminko je nutné najít pediatra, který ho převezme okamžitě do péče.

Kdy mám v porodnici oznámit, že chci rodit ambulantně?

V tomto případě se řiďte zcela pocitově. Už od první chvíle poznáte, jaká v porodnici vládne atmosféra. Pokud personálu důvěřujete, je dobré mu to sdělit předem. Revers ale můžete podepsat kdykoli.

Kdy není ambulantní porod vhodný?

Pokud je těhotenství rizikové a dá se předpokládat, že komplikovaný bude i porod, narodí-li se miminko předčasně, některý z členů domácnosti má nakažlivou formu tuberkulózy, žena nemá pro sebe předem zajištěnou poporodní péči a pediatra pro miminko.