Nastavte si e-mailové upozornění na nový týden s miminkem.

Nastavit termín porodu

Jak se dělá amniocentéza – odběr plodové vody?

Poslal vás lékař na amniocentézu? Rozhodujete se, zda ji podstoupit? Jak se odběr plodové vody provádí a jaká jsou rizika?

Amniocentéza neboli odběr plodové vody vyhodnocuje případné genetické abnormality nebo vrozené vývojové vady plodu. Tento test byl vyvinut v polovině 60. let 20. století. Provádí se až po 15. týdnu těhotenství. V prvním trimestru podstupujete v rámci vyšetření v těhotenství tzv. genetiku neboli screeningové vyšetření.

V mnoha lékařských zařízeních lékaři místo amniocentézy využívají odběr vzorku choriových klků (CVS). Jedná se o novější a stejně spolehlivou metodou. Ta se provádí už v prvním trimestru, kdy s sebou případné ukončení těhotenství nese menší riziko než ve druhém trimestru.

U koho se amniocentéza doporučuje?


  • U žen starších 35 let. S rostoucím věkem totiž stoupá případné riziko vrozených vývojových vad u dítěte.
  • U žen, u nichž se předchozí dítě narodilo s vrozenou vývojovou vadou.
  • U žen, které měly tři a více potratů.
  • U žen, které mají vlivem onemocnění nebo genetické zátěže podezření na vznik abnormalit u plodu.
  • U pozitivního tripple testu.

Jak se amniocentéza provádí?


Test se provádí ambulantně v nemocnici nebo v lékařské ordinaci. Při vyšetření musíte mít plný močový měchýř. Výkon trvá pouze několik minut a nebude vás bolet. Odběr plodové vody se kontroluje ultrazvukem. Lékař jedlou propíchne břišní stěnu a dostane se přes dělohu do amniového vaku. Z něj pak odsaje se 15 až 20 ml plodové vody.

Vzorek plodové vody se pak pošle na metabolickou analýzu, která určí, zda je nebo není přítomna vrozená vývojová vada. Nejčastěji se jedná o Downův syndrom. Downův syndrom se však vyskytuje pouze u jednoho ze 400 dětí narozených ženám ve věku 35 let a u jednoho ze 100 dětí narozených ženám ve věku 40 let.

Při tomto vyšetření se zjišťuje i pohlaví dítěte. To pak napomáhá určit případná genetická onemocnění, která se vážou na konkrétní pohlaví.

Informační video - jak probíhá amniocentéza?


Riziko amniocentézy


Odběr plodové vody představuje jen nepatrné riziko pro matku i pro dítě. Pouze v méně než 1 % případů pak může vyvolat předčasný porod. U méně než 0,5 % případů může také dojít ke krvácení, odtoku plodové vody či infekci.

Režim po amniocentéze

Po odběru plodové vody budete čekat ještě asi hodinu v čekárně, poté se nechte odvézt někým domů. Hodně odpočívejte (prvních 24 hodin ležte), alespoň týden nezvedejte nic těžkého a kontrolujte místo vpichu odběrové jehly, zda nedošlo k infekci. V případě jakýchkoli potíží se obraťte na svého lékaře.

Čekání na výsledky může trvat i dva až tři týdny, proto se nestresujte a odveďte svou pozornost na něco jiného. V případě potvrzení vývojové vady je pouze na vás, zda podstoupíte ukončení těhotenství nebo budete chtít miminko i za cenu této vady porodit.

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek

Odesílám...

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Jak se dělá amniocentéza – odběr plodové vody??

Mohlo by vás zajímat: