Seznamte se s bezplenkovou komunikační metodou (BKM). Jak ji zdárně zvládnout?

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je prastarý způsob, kdy pečovatel (nejčastěji rodič) na základě signálů dítěte dokáže rozpoznat jeho potřebu vylučování. Tu poté vyřeší bez plenek například přidržením dítěte nad vhodnou nádobou (nočníkem) nebo nad WC.

Tatínek přebaluje miminko. Bezplenková komunikační metoda (BKM) Nošení plen se nemusíte u bezplenkové metody vyhýbat. Zdroj: Canva
+5
Načítám video...

Co je to BKM

Plenky jsou velmi praktická a přiznejme si, že i dost nákladná věc. Šlo by to ale i bez nich? Ano, překvapivě celkem snadno. Seznamte se s bezplenkovou komunikační metodou (BKM), která si získává stále více příznivců.

Koupit jednorázové plenky a ty miminku pravidelně měnit je samozřejmě velmi praktické a rychlé. Avšak finančně poměrně dost nákladné a velmi neekologické. Bezplenkovou metodou nejen ušetříte peněženku a přírodu, ale vyhnete se přebalování, kožním problémům z důvodu nošení plenek a budoucímu přeučováním dítěte na nočník. Případně problémům staršího dítěte svoji potřebu vyměšování kontrolovat.

Jak začít s bezplenkovou metodou

Ideální čas, kdy s bezplenkovou metodou začít, je ihned po narození dítěte po návratu z porodnice. Nejdéle pak do šesti měsíců. Poté zavedení bezplenkové metody už může být těžší, avšak ne nemožné. BKM lze však praktikovat jen částečně či příležitostně a kombinovat ji s klasickými plenami.

Jak držet miminko při BKM

Nejlepší je poloha v klubíčku, kdy držíme děťátko v náručí zády k nám, opřené o nás. „Jedná se o správnou a přirozenou fyziologickou polohu pro správný vývoj páteře. S miminkem stojíme nad umyvadlem, nádobou či toaletou, tato poloha je pro něj velmi pohodlná a může pomoci dětem pokud trpí na bolení bříška či v případě zácpy,“ doplňuje Lucie Harnošová z projektu Alchymie ženy.

Bezplenková komunikační metoda (BKM). Maminka drží miminko nad umývadlem.Miminko se drží nad vhodnou nádobou v klubíčku. Zdroj: Canva

4 tipy, jak praktikovat BKM

Při bezplenkové metodě rodič dítě přidrží v pozici klubíčka nad nočníkem či jinou nádobou a nechá ho vykonat svou potřebu. U bezplenkové metody se uplatňuje časování, signály, vodítka a intuice.

1. Časování

Pozorováním biologických rytmů miminka lze poměrně dobře odhadnout, kdy přijde jeho další potřeba vyměšování. Například po jídle, po procházce, před koupáním, před nebo po spaní apod. Potřeba dítěte se přirozeně mění s jeho věkem. Může se lišit i v cizím prostředí (např. na návštěvě, při cestování apod.), proto je vhodné být na takové situace připraveni a předcházet případným nehodám použitím plenek.

2. Signály

Metoda vychází z předpokladu, že rodič tráví s dítětem veškerý svůj čas a je tak schopen od narození miminka vypozorovat, jakými signály miminko upozorňuje na potřebu svého vyměšování. U každého dítěte mohou být signály jiné, ale nejčastěji se jedná o:

 • náhlý neklid miminka, zvýšená motorika, kopání nožiček,
 • naopak náhlý klid, zakoukání se dítěte do jednoho místa, soustředění se,
 • specifický výraz dítěte, pláč, gesta.

3. Vodítka

Dítě můžete k vyměšování vyzvat například specifickým zvukem (např. ee, čč), kterým proces budete i doprovázet. V pozdějším věku může tyto výrazy dítě začít používat před zahájením svého vyměšování. Vodítkem pro dítě bývá samotné přidržení nad nočníkem či poloha, ve které ho rodič nad nádobou přidrží.

4. Intuice

Řada rodičů uvádí, že při bezplenkové metodě často používají i svou intuici, která jim napoví, že dítě zrovna potřebuje vykonat svou potřebu.

Bezplenková metoda posiluje vztah a komunikaci mezi rodičem a dítětem a podporuje více vnímat přirozené biologické rytmy dítěte.

Maminka ukládá dítě do postýlky. Bezplenková komunikační metoda (BKM)Využijte pro BKM biologické rytmy miminka, například spánek. Zdroj: Canva

Výhody a nevýhody

Základem metody je komunikace s miminkem a předpoklad, že dítě nutnost vyměšování dává předem najevo. Bezplenková péče o dítě vychází z praktik a zkušeností méně vyspělých zemích, kde plenky nejsou tolik dostupné. Metoda však používání plen zcela neodmítá a lze je využívat podle potřeby.

Výhody bezplenkové metody

 • Miminko snadněji vylučuje a zbavuje se plynů,
 • nehrozí bolestivé koliky a kojenecké prdíky,
 • netvoří se opruzeniny z plenek,
 • ušetříte peníze za pleny,
 • snižuje se spotřeba kosmetiky a krémů na opruzeniny,
 • máte přehled o stolici miminka,
 • dítě se snadněji naučí na nočník a záchod,
 • tvoří se větší napojení maminky a dítěte.

Nevýhody bezplenkové metody

 • Je potřeba být pořád ve střehu,
 • někdy si signálu nevšimnete nebo nestihnete včas zasáhnout,
 • děti často nosí plenky jen pro jistotu.

Víte, že jednorázová dětská plena se rozkládá neuvěřitelných 400 let?

Maminka se díva na miminko a snaží se pochopit, co ji chce říct. Bezplenková komunikační metoda (BKM).Sledujte zvuky, které miminko vydává během procesu. Zdroj: Canva

Co když se nedaří?

Cílem metody je posílit vztah rodiče a dítěte a podpořit dítě v jeho přirozeném procesu vylučování. Je prokázáno, že miminka, u kterých je tato metoda praktikována, dávají brzy najevo, že raději vylučují mimo plenu.

Avšak pokud se BKM z nějakého důvodu nedaří, rozhodně by to nemělo vést k frustraci rodičů a pocitům selhání a už vůbec ne ke kárání či nátlaku na dítě. To by proces jeho vyměšování ještě zhoršilo. Může se i stát, že i přes zpozorování signálů dítěte jej nestihnete před vykonáním potřeby svléknout a přenést nad vhodnou nádobu. Při BKM je třeba s takovými nehodami počítat a nechtít po sobě ani po dítěti stoprocentní úspěšnost.

Když se bezplenková metoda občas nedaří, je to naprosto normání, vše chce cvik a trpělivost. U menších miminek je tato metoda mnohem jednodušší než u starších dětí, které se v rámci svého psychomotorického vývoje mění, méně se soustředí, objevují svět a maminky z toho mohou být nervózní. Důležité je na miminko, ale hlavně na sebe netlačit, uvolnit se a být v klidu,“ uzavírá Lucie.

Maminka přebaluje miminko. Bezplenková komunikační metoda (BKM).Jaké zkušenosti mají maminky z emimino.cz? Zdroj: Canva

Zkušenosti čtenářek eMimino.cz

Já bezplenkovala mladší. Přišlo mi to super - jednak odpadlo odhovnování, mimino se po kojení krásně bez kroucení vyprdělo nad nočníkem bez kroucení, doma mohlo být mimino bez plínky.
S mladším jsem praktikovala, ale nijak nehrotila. Byly období, kdy jsme měli úspěšnost 100 procent na kakání a třeba dvě počůrané plínky denně, ale taky byly období, kdy to úplně bojkotoval. Totální bojkot nastal v době, kdy jsem se rozhodla přejít z klubíčka do umyvadla na normální nočník, od té doby se nevyčůral nikdy. Někdy po druhém roce začal chodit sám, oproti staršímu má nehody minimálně, nicméně bobek jde stále do slipů, případně na podlahu :zed:
Ahoj, mně se zdá, že jsem nejprve při BKM spotřebovala víc plenek než obvykle, protože jsem si začala všímat kdy čůrá, ale nestíhala ho odchytit nad umyvadlo. Takže jsem přebalovala a přebalovala skoro po každém malém čůrání. Ale asi záleží, jak se komu daří. (A hlavně že je malý v suchu :) )

Bazar pro děti a mámy

Nekupujte nové, když z toho hned vyrostou! V Bazaru pořídíte kočárky, oblečení a výbavička z druhé ruky. A až jim věci zas nebudou, prodejte je dál. Víc peněz a víc místa ve skříních.

Nejnovější inzeráty

Vyzkoušeli jste bezplenkovou metodu?

Hlasovalo: 43

Heslo odborně zaštiťuje:

Mentorka pro ženy

Lucie Harnošová
Alchymie ženy

Lucie je přední česká mentorka žen, vizionářka a úspěšná info-podnikatelka, zaměřující se na ženskou sexualitu, sebelásku a seberozvoj. Založila projekt Alchymie ženy, kde během tří let prošlo jejími kurzy přes 35 tisíc žen.

Více než 20 let svých podnikatelských zkušeností, které získala v inovativních a progresivních oborech, předává skrze své online kurzy, ve kterých pomáhá ženám najít a žít svá poslání, rozjet zisková online podnikání a probudit ženskou energii a sebelásku.

Jejím posláním je objevit v ženách jejich úžasnou sílu a důvěru v sebe sama, díky čemuž žijí naplněné životy, mají šťastné vztahy, jsou ve finanční a časové nezávislosti, svobodné, spokojené a úspěšné.

Vedle pořádání online kurzů a kongresů, napsala bestseller Deník mámy a dcery, je spoluautorkou projektu Knihy pro ženy, pořádá ženské kruhy, workshopy, retreaty v zahraničí i v ČR. Vystupuje jako řečník na prestižních offline i online konferencích a s laskavostí jí vlastní šíří filozofii sebelásky, která pomáhá otvírat oči a milovat život.

Lucii Harnošovou najdete také na stránkách

Diskuze o tomto tématu:

FAQ

Co je to bezplenková metoda?

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je prastarý způsob, kdy pečovatel (nejčastěji rodič) na základě signálů dítěte dokáže rozpoznat jeho potřebu vylučování. Tu poté vyřeší bez plenek například přidržením dítěte nad vhodnou nádobou (nočníkem) nebo nad WC.

Jaké jsou výhody BKM?

Miminko snadněji vylučuje a zbavuje se plynů, nehrozí bolestivé koliky a kojenecké prdíky, netvoří se opruzeniny z plenek,
ušetříte peníze za pleny, snižuje se spotřeba kosmetiky a krémů na opruzeniny, máte přehled o stolici miminka, dítě se snadněji naučí na nočník a záchod, tvoří se větší napojení maminky a dítěte.

Kdy je ideální čas s metodou začít?

Ideální čas, kdy s bezplenkovou metodou začít, je ihned po narození dítěte po návratu z porodnice. Nejdéle pak do šesti měsíců.

Co je u BKM nejdůležitější?

Pozorováním biologických rytmů miminka lze poměrně dobře odhadnout, kdy přijde jeho další potřeba vyměšování. Metoda vychází z předpokladu, že je rodič schopen od narození miminka vypozorovat, jakými signály miminko upozorňuje na potřebu svého vyměšování.

Co dělat, když se nedaří?

Avšak pokud se BKM z nějakého důvodu nedaří, rozhodně by to nemělo vést k frustraci rodičů a pocitům selhání a už vůbec ne ke kárání či nátlaku na dítě. To by proces jeho vyměšování ještě zhoršilo.

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Jak začít a postupovat s bezplenkovou metodou??