Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

Seznam porodnic a jejich recenze

Kde přivedete na svět své miminko? Přečtěte si hodnocení všech českých porodnic a vyberte tu, kde mají skvělou lékařskou péči a příjemné sestřičky.

Mapa a hodnocení

Homeopatie: Nepůsobí proti nemoci, ale léčí podobné podobným

Homeopatické léčivé přípravky mají schopnost stimulovat organismus k lepšímu využití vlastních léčebných sil. Nejsou přitom pro organismus toxické, neléčí pouze příznaky onemocnění, ale pomáhají zlepšit celkový individuální zdravotní stav pacienta. Proto se pomocí homeopatik dají léčit nejen akutní stavy a běžná onemocnění, ale pod pečlivým dohledem lékaře také chronické nemoci a často se opakující potíže.

Homeopatika jsou alternativní možností při léčbě běžných nemocí. Zdroj: Canva Pro Homeopatika jsou alternativní možností při léčbě běžných nemocí. Zdroj: Canva Pro
+5

Co dělají homeopatika

Homeopatická léčba může být alternativním nebo doplňujícím řešením při léčbě běžných nemocí, pokud neholdujete klasické medicíně, chcete se vyhnout chemii a především, pokud hledáte příčinu nemoci a ne to, jak ji potlačit.

Komplementární léčebné metody, kterou homeopatie je, dokážou velmi efektivně doplňovat metody klasické medicíny. Homeopatie může zaujímat důležité místo také u nemocí, na které klasická medicína nemá řešení. Základním principem je, že nepůsobí proti nemoci, nepotlačuje příznaky, ale léčí podobné podobným. Často je právě proto využívána třeba dětskými lékaři, kteří ve své praxi upřednostňují šetrné metody léčby.

Důležité místo má homeopatie také v prevenci a při udržování dobré tělesné i duševní kondice člověka. Homeopatie bývá často první volbou pro ty, kdo mají aktivní přístup k vlastnímu zdraví a cítí zodpovědnost za svůj zdravotní stav. Jestli se zrovna pro vás hodí léčba homeopatiky a mnoho dalšího, můžete zjistit i v naší homeopatické poradně.

Homeopatika jsou vyráběna ze surovin nejen rostlinného původu. Zdroj: Canva ProHomeopatika jsou vyráběna ze surovin nejen rostlinného původu. Zdroj: Canva Pro

Jak se homeopatika vyrábí

Homeopatika mohou mít podobu granulí, tabletek, ale i roztoků a mastí. Vyrábí se ze surovin rostlinného, živočišného i nerostného původu. Jako příklad můžeme uvést jeden z nejpoužívanějších homeopatických léků – Arnica montana, který se vyrábí z byliny s názvem prha arnika, která je účinná na všechny bolístky, rány, modřiny a traumata.

Výrobci kvalitních homeopatických léků dodržují vždy několik výrobních etap a postupů, které jsou pro tuto výrobu jedinečné. Základní výchozí látka, získaná z výchozí suroviny macerováním ve směsi vody a alkoholu, je ředěna do požadovaného stupně ředění. Druhů ředění existuje několik, mezi nejpoužívanější u nás patří centezimální (označované CH + stupeň ředění) a decimální (označované D + stupeň ředění).

Poté nastává neopomenutelná fáze výroby, a to je tzv. dynamizace – velmi silné protřepávání roztoku pomocí přístroje. Na závěr proběhne tzv. impregnace, kdy je výsledný roztok nanášen na neutrální základ (granule, tablety).

Výsledný přípravek je mnohonásobně zředěný. To je patrně důvod, proč mnozí lidé v účinnost homeopatik nevěří. Výzkumné práce a klinická praxe mnohých lékařů i lékárníků však potvrzují opak. Existuje výzkum a mnohé práce také potvrzují, že homeopatie má prokázaný biologický účinek a nejde o placebo efekt.

Jak užívat homeopatika

Homeopatické léčivé přípravky se rozpouštějí v ústech (vstřebávají se do těla ústní sliznicí), nezapíjí se a je doporučeno je užívat mimo jídlo. Aromatické látky jako je mentol, káva, čaj, tabák apod. mohou být konzumovány, ale s určitým časovým odstupem od užití přípravku.

U kojenců a malých dětí je zpravidla možné homeopatický léčivý přípravek rozpustit v malém množství vody. I v tomto případě platí, že je třeba vždy dodržovat pokyny odborníka. Obecně však lze rozpustit 10 granulí nebo potřebný počet tablet v 1 dcl kojenecké vody a podávat je dítěti po lžičkách v doporučených intervalech (1 dávka = 1 lžička). Každý den se připravuje stejným způsobem nový roztok.

Arnica montana se vyrábí z byliny prha arnika. Zdroj: RedakceArnica montana se vyrábí z byliny prha arnika. Zdroj: Redakce

Pro koho je homeopatie vhodná

Homeopatické léky jsou bezpečné a mohou být indikovány i u malých dětí, miminek, těhotných a kojících žen, při porodu nebo u seniorů, kde je navíc velkou výhodou to, že se jejich účinek neovlivňuje s účinkem jiných léků. Homeopatika mohou velmi dobře fungovat společně s klasickými léky i s jinými přípravky a cílem může být podpora účinku konvenční terapie. Mohou se ale užívat i samostatně. Vždy tak záleží na indikaci.

Zvláště v těhotenství je třeba užívání homeopatik, bylinných kúr či podstupování akupunktury vždy konzultovat s lékařem. Homeopatie nezahojí zlomeninu ani nevyléčí infarkt, ale může pomoci například při vedlejších účincích spojených s chemoterapií, při těhotenských nevolnostech či při hormonálních výkyvech a pro podporu imunity. Kdo se o homeopatickou léčbu zajímá, měl by se vždy svěřit do péče odborníka s medicínským vzděláním a vzděláním v homeopatii.

Jste těhotná a uvažujete o homeopatii? Poraďte se s odborníkem v homeopatické poradně.

Jak vznikla homeopatie

Za zakladatele homeopatie je považován německý lékař Samuel Hahnemann (1755–1843), který studoval medicínu v Lipsku a ve Vídni a po studiích působil jako lékař. Velmi záhy byl však natolik zklamán stavem tehdejší medicíny a její neschopností řešit odpovídajícím způsobem mnoho chorob, že přerušil lékařskou kariéru a začal se sám věnovat farmakologickému výzkumu a chemickým pokusům.

Podařilo se mu zformulovat základní principy nové homeopatické metody, princip podobnosti a princip infinitezimální dávky (pozn. red. podávání velmi malých dávek účinných látek).

Během 19. století se homeopatie dostala také do Spojených států, Indie, Ruska, Jižní Ameriky a některých afrických zemí. Postupně vzniklo několik homeopatických škol, které stále prohlubovaly homeopatickou klinickou zkušenost a upevňovaly poznatky o lécích i jednotlivých postupech. Vzniklo mnoho odborných děl a v některých zemích se homeopatie začala vyučovat na univerzitách.

Homeopatika jsou po konzultaci s lékařem vhodná i pro těhotné ženy. Zdroj: Zdroj: Canva ProHomeopatika jsou po konzultaci s lékařem vhodná i pro těhotné ženy. Zdroj: Zdroj: Canva Pro

Homeopatie v České republice

V České republice je řada lékařů, lékárníků, ale i porodních asistentek, kteří používají homeopatické léky běžně ve své praxi. Tito odborníci jsou sdruženi např. v Homeopatické lékařské asociaci (HLA) a v dalších společnostech.

Homeopatie je komplementární léčebná metoda, která dokáže šetrně léčit mnoho obtíží, má ale i své limity. Homeopatika jsou v České republice registrována jako léčivé přípravky ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv a splňují veškeré požadavky na kvalitu a bezpečnost. Jsou k dispozici v lékárnách.

Pro řešení závažnějších či chronických onemocnění je třeba problém vždy konzultovat s lékařem homeopatem, popř. lékárníkem, který má vzdělání v oboru homeopatie.

Kontakty na odborníky získáte např. na stránkách Světa homeopatie »

Žena na konzultaci u homeopatika.Jaké zkušenosti s homeopatiky mají maminky z eMimina? Zdroj: Canva

Zkušenosti maminek z eMimino.cz

Souhlasím s @Jankap, používám také jenom homeopatika, na všechny problémy. Stejně tak moje rodina, včetně pejska a koček. Je však třeba najít kvalitního homeopata :).
Ahojky, já mám s homeopatiky dobré zkušenosti. Mě trápila nespavost, nemohla sem hodiny usnout a v noci sem pořádně nespala, byla sem už vyřízená a něvěděla do s tím, léky na spání nechci, tak sem si našla homeopatika,ty co mám se nechávají rozpustit pod jazykem, 3× denně 1-2 tabl. Měla sem je 2× a večer jsem usnula jako špalek a už 4 noci spím jako miminko :-)
Mne homeopatika pomohly s depresi a unavou. Maji je v kazde lekarne a pokud ne, do druheho dne je objednaji.

Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

Heslo odborně zaštiťuje:

Homeopat

MUDr. Eliška Bartlová
Homeopatická lékařská asociace

MUDr. Eliška Bartlová vystudovala Lékařskou fakultu Masarikovy Univerzity v Brně. Homeopatii se věnuje od roku 1992. Absolvovala Francouzskou a Rakouskou homeopatická školu, mastre kurzy, je lektorkou vzdělávání pro lékaře a farmaceuty (CEDH).

Je autorkou publikací pro odbornou veřejnost i nezdravotníky, brožury Homeopatie a odvykání kouření a Homeopatie na cesty. Posledních 12let má výhradně homeopatickou praxi v homeopatické ordinaci pro děti i dospělé v Brně.

Jejím cílem je, aby přibývalo těch, kteří poznají homeopatii jako účinnou a zároveň šetrnou léčbu jak k lidskému organismu, tak i k životnímu prostřední.

MUDr. Elišku Bartlovou najdete také na stránkách

Mohlo by vás zajímat:

Zdroje

  1. Autor: MUDr. Eliška Bartlová , Název: Homeopatie , Rok vydání: 2022 , Vydavatel: Svět homeopatie , Zdroj: https://svethomeopatie.cz/cs/