Homeopatie: Nepůsobí proti nemoci, ale léčí podobné podobným

Homeopatická léčba může být alternativním nebo doplňujícím řešením při léčbě běžných nemocí, pokud neholdujete klasické medicíně, chcete se vyhnout chemii a především, pokud hledáte příčinu nemoci a ne to, jak ji potlačit. Na jakých principech homeopatická léčba funguje, vám objasníme v tomto úvodním článku k našemu homeopatickému seriálu.

Homeopatika jsou alternativní možností při léčbě běžných nemocí. Zdroj: Canva ProHomeopatika jsou alternativní možností při léčbě běžných nemocí. Zdroj: Canva Pro

Základní princip homeopatie

Komplementární léčebné metody, kterou homeopatie je, dokážou velmi efektivně doplňovat metody klasické medicíny. Homeopatie může zaujímat důležité místo také u nemocí, na které klasická medicína nemá řešení. Základním principem je, že nepůsobí proti nemoci, nepotlačuje příznaky, ale léčí podobné podobným. Často je právě proto využívána třeba dětskými lékaři, kteří ve své praxi upřednostňují šetrné metody léčby.

Jak jsme zmínili, jedním z principů, ze kterého homeopatie vychází, je tzv. princip podobnosti. Je známý po staletí v mnoha tradičních kulturách, léčí pomocí něho různá odvětví přírodní medicíny a do jisté míry se využívá i v současném euro-americkém systému léčby.

Probouzí vlastní obranyschopnost

Homeopatické léčivé přípravky mají schopnost stimulovat organismus k lepšímu využití vlastních léčebných sil. Nejsou přitom pro organismus toxické, neléčí pouze příznaky onemocnění, ale pomáhají zlepšit celkový individuální zdravotní stav pacienta. Proto se pomocí homeopatik dají léčit nejen akutní stavy a běžná onemocnění, ale pod pečlivým dohledem lékaře také chronické nemoci a často se opakující potíže.

Důležité místo má homeopatie v prevenci a při udržování dobré tělesné i duševní kondice člověka. Homeopatie bývá často první volbou pro ty, kdo mají aktivní přístup k vlastnímu zdraví a cítí zodpovědnost za svůj zdravotní stav. Jestli se zrovna pro vás hodí léčba homeopatiky a mnoho dalšího, můžete zjistit i v naší homeopatické poradně.

Homeopatika jsou vyráběna ze surovin nejen rostlinného původu. Zdroj: Canva ProHomeopatika jsou vyráběna ze surovin nejen rostlinného původu. Zdroj: Canva Pro

Lékové formy a výroba homeopatik

Homeopatika mohou mít podobu granulí, tabletek, ale i roztoků a mastí. Vyrábí se ze surovin rostlinného, živočišného i nerostného původu. Jako příklad můžeme uvést jeden z nejpoužívanějších homeopatických léků – Arnica montana, který se vyrábí z byliny s názvem prha arnika, která je účinná na všechny bolístky, rány, modřiny a traumata.

Výrobci kvalitních homeopatických léků dodržují vždy několik výrobních etap a postupů, které jsou pro tuto výrobu jedinečné. Základní výchozí látka, získaná z výchozí suroviny macerováním ve směsi vody a alkoholu, je ředěna do požadovaného stupně ředění. Druhů ředění existuje několik, mezi nejpoužívanější u nás patří centezimální (označované CH + stupeň ředění) a decimální (označované D + stupeň ředění).

Poté nastává neopomenutelná fáze výroby, a to je tzv. dynamizace – velmi silné protřepávání roztoku pomocí přístroje. Na závěr proběhne tzv. impregnace, kdy je výsledný roztok nanášen na neutrální základ (granule, tablety).

Výsledný přípravek je mnohonásobně zředěný. To je patrně důvod, proč mnozí lidé v účinnost homeopatik nevěří. Výzkumné práce a klinická praxe mnohých lékařů i lékárníků však potvrzují opak. Existuje výzkum a mnohé práce také potvrzují, že homeopatie má prokázaný biologický účinek a nejde o placebo efekt.

Pravidla užívání homeopatik

Homeopatické léčivé přípravky se rozpouštějí v ústech (vstřebávají se do těla ústní sliznicí), nezapíjí se a je doporučeno je užívat mimo jídlo. Aromatické látky jako je mentol, káva, čaj, tabák apod. mohou být konzumovány, ale s určitým časovým odstupem od užití přípravku.

U kojenců a malých dětí je zpravidla možné homeopatický léčivý přípravek rozpustit v malém množství vody. I v tomto případě platí, že je třeba vždy dodržovat pokyny odborníka. Obecně však lze rozpustit 10 granulí nebo potřebný počet tablet v 1 dcl kojenecké vody a podávat je dítěti po lžičkách v doporučených intervalech (1 dávka = 1 lžička). Každý den se připravuje stejným způsobem nový roztok.

Arnica montana se vyrábí z byliny prha arnika. Zdroj: RedakceArnica montana se vyrábí z byliny prha arnika. Zdroj: Redakce

Pro koho jsou homeopatické léky vhodné?

Homeopatické léky jsou bezpečné a mohou být indikovány i u malých dětí, miminek, těhotných a kojících žen, při porodu nebo u seniorů, kde je navíc velkou výhodou to, že se jejich účinek neovlivňuje s účinkem jiných léků. Homeopatika mohou velmi dobře fungovat společně s klasickými léky i s jinými přípravky a cílem může být podpora účinku konvenční terapie. Mohou se ale užívat i samostatně. Vždy tak záleží na indikaci.

Zvláště v těhotenství je třeba užívání homeopatik, bylinných kúr či podstupování akupunktury vždy konzultovat s lékařem. Homeopatie nezahojí zlomeninu ani nevyléčí infarkt, ale může pomoci například při vedlejších účincích spojených s chemoterapií, při těhotenských nevolnostech či při hormonálních výkyvech a pro podporu imunity. Kdo se o homeopatickou léčbu zajímá, měl by se vždy svěřit do péče odborníka s medicínským vzděláním a vzděláním v homeopatii.

Jak vznikla homeopatie?

Za zakladatele homeopatie je považován německý lékař Samuel Hahnemann (1755–1843), který studoval medicínu v Lipsku a ve Vídni a po studiích působil jako lékař. Velmi záhy byl však natolik zklamán stavem tehdejší medicíny a její neschopností řešit odpovídajícím způsobem mnoho chorob, že přerušil lékařskou kariéru a začal se sám věnovat farmakologickému výzkumu a chemickým pokusům. Podařilo se mu zformulovat základní principy nové homeopatické metody, princip podobnosti a princip infinitezimální dávky (pozn. red. podávání velmi malých dávek účinných látek).

Během 19. století se homeopatie dostala také do Spojených států, Indie, Ruska, Jižní Ameriky a některých afrických zemí. Postupně vzniklo několik homeopatických škol, které stále prohlubovaly homeopatickou klinickou zkušenost a upevňovaly poznatky o lécích i jednotlivých postupech. Vzniklo mnoho odborných děl a v některých zemích se homeopatie začala vyučovat na univerzitách.

Homeopatika jsou po konzultaci s lékařem vhodná i pro těhotné ženy. Zdroj: Zdroj: Canva ProHomeopatika jsou po konzultaci s lékařem vhodná i pro těhotné ženy. Zdroj: Zdroj: Canva Pro

V České republice je řada lékařů, lékárníků, ale i porodních asistentek, kteří používají homeopatické léky běžně ve své praxi. Tito odborníci jsou sdruženi např. v Homeopatické lékařské asociaci (HLA) a v dalších společnostech.

Homeopatika jsou léčivé přípravky

Homeopatie je komplementární léčebná metoda, která dokáže šetrně léčit mnoho obtíží, má ale i své limity. Homeopatika jsou v České republice registrována jako léčivé přípravky ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv a splňují veškeré požadavky na kvalitu a bezpečnost. Jsou k dispozici v lékárnách.

Pro řešení závažnějších či chronických onemocnění je třeba problém vždy konzultovat s lékařem homeopatem, popř. lékárníkem, který má vzdělání v oboru homeopatie.

Kontakty na odborníky získáte např. na stránkách Světa homeopatie »

Heslo odborně zaštiťuje:

Homeopat
12.5.21 15:12

MUDr. Eliška Bartlová

Vzdělání:

 • Absolvent Lékařská fakulty MU Brno, promoce 1978
 • Atestace I.st. stomatologie 1984
 • Nadstavbová atestace veřejné zdravotnictví 1996 - Osvědčení o specializované způsobnosti
 • Postgraduální vzdělávání - Psychosomatické integrace 2004 - 2005 (doc.Beran, doc.Baštecký Psychiatrická klinika UK Praha)
 • Kurz behaviorální medicíny (1994-1995) - Institut pro doškol.zdrav.prac. v Brně)
 • Vedoucí sekce Behaviorální medicíny LS JEP Společnost hygieny a komunitní medicíny (1994 -1996)
 • Na Zdravotním, ústavu v Brně (později Státní zdravotní ústav se sídlem v Brně) se věnovala podpoře zdraví a behaviorálnímu poradenství.

Homeopatii se věnuji od roku 1992, posledních 12let mám výhradně homeopatickou praxi v homeopatické ordinaci pro děti i dospělé v Brně.

Homeopatické vzdělání:

 • Základy homeopatické terapie - Institut Rhodon - 1990 -1992 zkouška - ILF Praha
 • Master kurzy - diplom Master international - 1996
 • Rakouská homeopatická škola I-IV - 1992 - 1997
 • Metodologie prezentačních dovedností - Lyon 2001
 • Od r.1999 lektor CEDH ( Centrum homeopatického vzdělávání a výzkumu se sídlem ve Francii), člen Homeopatické lékařské asociace.
 • Lektorská činnost v homeopatii pro lékaře a farmaceuty a nelékařské zdravotnické pracovníky, přednášková činnost na odborných konferencích, publikační činnost, účast na mezinárodních konferencích.

Mým cílem je, aby přibývalo těch, kteří poznají homeopatii jako účinnou a zároveň šetrnou léčbu jak k lidskému organismu, tak i k životnímu prostřední.
Jsem vdaná, mám dva dospělé syny a čtyři vnoučata.

Poradna o homeopatii

MUDr. Eliška Bartlová
Homeopatická lékařská asociace

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
3146
13.5.21 09:45

Dovolit si tvrdit, že homeopatika jsou léčivé přípravky je hodně odvážné, ikdyž ano, jsou jako léčivé přípravky schválené v mnoha zemích. Ukažte jedinou studii v recenzovaném uznávaném vědeckém časopise, která ukazajuje, že homeopatiku fungují nad rámec placeba.

Homeopatické ředění funguje tak, že „účinnou látku“ hrozně moc naředíte - tak, že už po ní v „léku“ nezbyde ani molekula. Třeba Oscillococcinum obsahuje zředěná kachní játra. Tak zředěná, že v preparátu není ani molekula z těch jater. Asi jako když v Lenoře chcípne ve Vltavě kachna a vy se napijete vody z Labe. Prý v té vodě zůstane „informace“ o účinné látce. Tak nic takového věda neprokázala.

Všichni zastánci homeopatik budou blábolit, jak farmaceutická lobby… ale výrobci homeopatik mají skvělé zisky a prodávají jen cukr. Nemusí se bát žádných nežádoucích účinků, neb kde není účinná látka není riziko (pouze u cukrovkářů je potřeba volit jiný preparát). Těžká pohoda, ne?

Tak mám dotaz: co když pri sklizni cukrové řepu kombanj semele pár kachen nebo zajíců? Bude nebude pak ten cukr obsahovat více nebo jiné „účinné látky“ než udává výrobce homeopatika? Aby se pak někdo nepředávkoval :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
26020
14.5.21 16:01

Já už jsem s homeopatiky velmi spokojená nejen u sebe, ale hlavně u dcery a manžela. Pomohla i našemu pejskovi s problémy ohledně močového měchýře. Když mám jaký koliv problém, vždy to nejdříve konzultuji se svým dlouholetým homeopatem. Dá se tak velmi dobře pomoci se spoustou problémů a neduhů. Za mě homeopatie určitě ano.

 • Zmínit
 • Nahlásit

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Co jsou homeopatika??

Mohlo by vás zajímat: