Dětské koliky: Proč vznikají a jak dětem od prdíků ulevit

Prdíky – velké téma některých novopečených maminek. Co se za uplakaným miminkem s bolavým bříškem skrývá? Dětské koliky nejsou legrace a pro rodiče jde o velmi psychicky náročné období. Proto přinášíme tipy na to, co pomůže a jak se z toho nezbláznit.

Detská kolika, co na ni pomáhá? Zdroj: Canva

Co to je dětská kolika?

Kolika není nemoc a nezpůsobí miminku žádnou újmu, i když jde o velmi nepříjemnou záležitost. Mluvíme o ní tehdy, pokud zdravé dítě mladší 5 měsíců propuká v nekontrolovatelný pláč při dodržení podmínky tzv. „tří trojek“. To znamená, že pláč musí trvat déle než 3 hodiny, objevit se alespoň 3 dny v týdnu po dobu minimálně 3 měsíců.

Jaké jsou příznaky dětské koliky?

 • Bezdůvodný pláč. Miminko je najedené, přebalené a mělo by být spokojené… ale není…
 • Pláč se velmi často opakuje ve stejnou dobu. Většinou kolika začíná v pozdním odpoledni nebo během večera.
 • Pláč je spíše řev než cokoliv jiného. Miminko naříká hlasitěji a daleko intenzivněji, než jak jste zvyklí.
 • Neutišitelnost pláče. Ať zkoušíte cokoliv, i zaručené triky, nic nepomáhá.
 • Projevy bolesti bříška. Zatíná prsty, propíná se v zádech… Když vyjdou plyny, s prdíkem přichází chvilková úleva.

Nezoufejte! Koliky v naprosté většině případů odezní mezi 3. a 4. měsícem.

Žena kojí miminko.Při kojení je třeba myslet na to, co jíte. Zdroj: Canva

Co způsobuje dětskou koliku a co o ní vlastně víme?

Kolika je tak trochu záhada. Týkat se může každého miminka: prvorozeného i pátého v rodině, chlapců i dívek, kojených i těch krmených umělým mlékem. Lékařům se doposud nepodařilo zjistit její přesnou příčinu a pořádně tento stav, protože nemocí kolika skutečně není, uchopit.

Mezi hlavní příčiny koliky řadíme:

 • nedovyvinutý trávicí systém miminka,
 • růst svalů v dutině břišní,
 • nedostatečné osídlení trávicího traktu správnými bakteriemi,
 • plynatost způsobenou potravou,
 • roli pravděpodobně hrají i hormony – ty způsobují nejen bolesti břicha, ale mohou stát i za rozmrzelostí miminka, která koliky provází,
 • miminko krmené z lahve může spolykat příliš bublinek vzduchu a to zapříčiní kolikový stav.
REKLAMA

Vyzkoušejte antikolikovou lahev od MAM

MAM Anti-Colic je ideální k usnadnění přechodu od kojení k lahvi. Patentované dno s větracími otvory zajišťuje ideální tok mléka nebo jiné tekutiny a miminka tak nepolykají žádný vzduch. Extra jemná silikonová savička SkinSoft™ napodobuje maminčin prs při kojení a podporuje tak u miminek přirozený sací reflex. Lahev lze mýt v myčce na nádobí. a má samosterilizační funkci. Lékařská studie a průzkum trhu potvrzují, že lahev Anti-Colic snižuje výskyt koliky u 80 % dětí, jež ji používají.

Vyberte si tu svoji

Dětské koliky: Největší otazníky a možná vysvětlení

Vzhledem k tomu, že ani lékaři neví, proč koliky vznikají, otevírá se tak prostor pro spekulace a další možné příčiny. Které by to mohly být?

Kouření:

Roli by mohlo hrát kouření matky dítěte v těhotenství. Víme totiž, že děti narozené kuřačkám mají obecně vyšší riziko koliky. Kouřila jste v těhotenství (i když hrdá na to nejste)? Riziko koliky snížíte kojením. Možná za to nemohou jen bolesti břicha. Podle některých odborníků nemusí být kolikovitý pláč vždy spojen s bolestmi.

Citlivá miminka:

Některá miminka mohou být natolik citlivá, že je pro ně pláč jednoduše fyzickým uvolněním. Chtějí mít prostě večer klid a už nezvládají vstřebávat další vjemy a podněty, proto pláčou.

Zažívání:

Část odborníků se nevzdává teorie, že jde pouze o problémy zažívací. To znamená: plynatost, přílišné nebo nedostatečné krmení.

Alergie:

Bílkovina kravského mléka je významný alergen. Zhruba 2 až 3 % dětí trápí bolesti bříška kvůli nesnášenlivosti nebo dokonce alergii na bílkovinu kravského mléka. Tohle ale bez lékaře nezjistíte. Máte-li podezření, že kravské mléko nedělá vašemu dítku dobře, obraťte se na pediatra.

Reflux:

K symptomům koliky může vést i tato diagnóza. Jak ji poznáte? Upozornit na ni by vás mohlo časté ublinkávání miminka nebo třeba horší přibývání na váze. I v tomto případě je nutná konzultace s lékařem.

Střevní bakterie:

Střevní bakterie by také mohly zapříčinit koliky vašeho zlatíčka. Možná, že za kolikami stojí nedostatek prospěšných a zdravých bakterií ve střevech. Některé zahraniční studie prokázali, že děti trpící kolikami mají jiné složení střevní mikroflóry než ti, které koliky netrápí.

Serotonin:

Američtí vědci se touto teorií zabývali a zjistili, že některá miminka trpící kolikami, produkují více serotoninu – chemické látky, která pomáhá mozku komunikovat s tělem. Je to ale zatím opravdu jen teorie, na kterou ukazují některé výsledky výzkumů.

Předzvěst migrény:

Vědci skutečně zkoumají kdeco. Například i to, zda by výskyt kolik na začátku života nemohl mít souvislost s pozdějším rozvojem migrén. No, nechme to na vědcích a zajímejme se raději až o konečné výsledky.

Stres:

Tohle zní logicky. Opět ti vědci! Právě oni si totiž všimli, že když je v rodině psychická nepohoda, rodič trpí úzkostnými poruchami, nebo jinými psychickými potížemi, děti více pláčou. Proto, trpíte-li depresí, je třeba vyhledat odbornou pomoc. Ta pomůže nejen vám, ale také vašemu miminku.

Žena krmí miminko z lahve MAM.MAM Anti-Colic lahev proti kolikám. Zdroj: MAM Anti-Colic lahev.

Kolika při krmení z lahve? Nemusí nastat!

Proti kolice může pomoci výběr správné kojenecké lahve. Diskutovanou metodou vedoucí ke snížení příznaků kojenecké koliky je použití spodně ventilovaných lahví. Tu potvrdila i rozsáhlá rakousko-švýcarská studie, na které se podílel tým z Lékařské univerzity ve Štýrském Hradci, ze Všeobecné nemocnice v Leobenu a z International Children Medical Research Society. Studie se zúčastnilo 73 kojenců v průměrném věku 7 týdnů s kolikovými příznaky.

Rodiče byli instruováni, aby po dobu několika týdnů používali výhradně lahvičky se spodním odvětráním. A výsledky se dostavily již do 2 týdnů. Na konci studie 79 % zúčastněných maminek uvedlo, že ventilovaná lahev měla na koliku redukční účinek a došlo ke snížení frekvence kolikových záchvatů. Zkusit můžete třeba MAM Anti-Colic lahvičku. Ta zajišťuje o 80 % menší výskyt kojeneckých kolik a obtíží s bříškem díky MAM ventilu dna. Díky tomu může kojenec pít vlastním tempem a v klidu.

Jak na to, aby vaše miminko nepolykalo při krmení příliš vzduchu:

 • Držte ho v co nejvíce vzpřímené poloze.
 • Nechte ho po jídle dostatečně odříhnout.
 • Používejte správné lahve, pasující uzávěr a vhodnou savičku.

Mám vzít dítě k lékaři, pokud si myslím, že má koliku?

V každém případě: pláče-li vaše miminko příliš a vy si nejste jisti, že je to takto v pořádku, navštivte lékaře. Ten totiž může vyloučit potenciálně závažné příčiny nespokojenosti vašeho děťátka. Zkontroluje také, zda miminko dobře jí, přibývá na váze a obecně prospívá. Následně se dohodnete na postupu, jak dále pokračovat a docílit toho, aby vaše miminko bylo zase spokojené a usměvavé.

Kdy navštívit lékaře neprodleně? Má-li horečku, zvrací, trápí ho intenzivní průjem nebo objevíte-li krev ve stolici, na nic nečekejte a vyrazte k lékaři!

Usměvavé miminko v kočárku.Procházka na čerstvém vzduchu může při kolikách pomoci. Zdroj: Canva

11 tipů, jak uklidnit dítě, které trpí kolikou

 1. Jemná masáž. Masírujte mu bříško krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček. Použít můžete masážní olejíček, existují i ty antikolikové.
 2. Noste miminko. Uvažte si ho do nosícího šátku, nebo jej jen pohupujte v náručí.
 3. Rozptylte ho. Věnujte mu maximální pozornost. Hrajte si s ním, mluvte na něj, zpívejte mu.
 4. Přípravky proti plynatosti. Poraďte se s lékařem nebo lékárníkem, jaké kapky na prdíky koupit.
 5. Zkuste bílý šum. Některé děti to uklidňuje natolik, že zapomenou na bolesti bříška.
 6. Čistý vzduch. Můžete miminko dát do kočárku a vyrazit na procházku. Uklidní ho kolébání kočárku i čerstvý vzduch.
 7. Zaviňte ho. Miminka se cítí více v bezpečí, když jsou pevně zavinutá. Zkuste to. Nemáte-li ve výbavě zavinovačku, u nejmenších miminek poslouží plenka. Když velikostně nestačí, sáhněte klidně po tenčí dece. Zavinutému dítěti se dobře spinká, neprobouzí ho totiž jeho vlastní škubavé pohyby.
 8. Teplá koupel. Teplá voda miminko uklidní, působí i proti bolestem bříška.
 9. Teplo na bříško. To souvisí s předešlým bodem. Zahřát bříško můžete i termoforem nebo třeba speciálním polštářkem z třešňových pecek, případně rašelinovým polštářkem. Pozor ale na teplotu, opařit své miminko nechcete!
 10. Probiotika proti kolikám. Podle odborníků mají děti trpící kolikami skutečně jinou mikroflóru, než děti, které tyto problémy nemají. Jsou to samozřejmě jen studie, ale podáváním probiotik každopádně nic nezkazíte. Když nic jiného, jsou rozhodně obecně zdraví prospěšné. Příznaky koliky podávání probiotik snižuje. Vhodná probiotika vám doporučí lékař nebo lékárník.
 11. Bylinky. Siličné bylinky lze používat v čajích nebo prostřednictvím masážních gelů a olejů. Naše babičky a prababičky používaly zejména fenykl, anýz, kmín. Nezapomínejte ale na to, že právě silice mohou být i poměrně silným alergenem.
Nespokojené plačící dítě.Nespokojené plačící dítě je zkouška nervů. Zdroj: Canva

Uplakané miminko je psychická zkouška rodičů

Neutišitelné dítě je, co si budeme povídat, těžkou zkouškou pro novopečené rodiče. A nezáleží na tom, jestli je ono uplakané, vlastně uřvané, dítko jejich první nebo několikáté. Jak to zvládnout? Zásadní radou je: vydržet! Světlo na konci tunelu existuje. Kolika je skutečně záležitost na maximálně několik měsíců.

Jak zvládat pláč dítěte?

 • Neberte si to osobně. Pláč vašeho miminka způsobený kolikou nevypovídá nic o tom, jakým jste rodičem! Rozhodně si zakažte klást si vinu za to, že vaše miminko brečí.
 • Podělte se o starost a péči o toho malého uřvánka. Sdílejte tento dočasný problém s partnerem! Střídejte se v houpání, masážích, uklidňování. Nechte se vystřídat a zdřímněte si, projděte se nebo si dejte dlouhou sprchu.
 • Nenechte se ovládnout vztekem. Žádná negativní emoce by vás v tuto chvíli neměla takzvaně převálcovat. Cítíte-li, že u vás narůstá vztek, položte miminko a ve vedlejší místnosti napočítejte do deseti. Nebo klidně do tisíce, potřebujete-li to pro uklidnění.
 • Sdílejte pocity. Jsme tu my, eMimino. Diskuse jsou tu pro vás. Zeptejte se na zkušenosti jiných maminek, svěřte se s pocity, zeptejte se na rady…

Možná můžete svému miminku pomoci nejvíce tím, že ho necháte plakat. Dost možná právě pláč potřebuje… Kolébejte ho, buďte s ním, milujte ho i s kolikou. Láska zůstává, kolika odchází. Vydržte!

Maminka na posteli masíruje bříško miminka, dětská kolikaJaké jsou zkušenosti maminek s dětskou kolikou? Zdroj: Canva

A jaké zkušenosti s prdíky mají uživatelé eMimina?

baghira: U nás pomohlo až spaní na bříšku, jinak všechno selhalo. Ale holt některé děti si to protrpí stejně, ať děláš, co děláš. Což už jsi asi stejně zjistila sama.

BaraF: U nás trvaly koliky do cca 5 měsíců, zkoušeli jsme ledacos. Nejvíce pomáhalo cvičení (jako na kyčle+rolování-kolínka až na ramena), masáže bříško-hrudník-záda a nahřívání v teplé vodě. Efekt byl vždy dočasný, přešlo to až s posílením břišních svalů. Odříhávání určitě, nám šlo nejlíp v tygříkovi (na ruce bříškem dolů, přidržovat v rozkroku).

_Janička_: Nás taky od příchodu z porodnice trápí bříško. Máme 8 týdenní miminko a vyzkoušeli jsme snad všechno. Až teď druhý den je malý trošku klidnější. Necháme vyluhovat pár zrníček kmínu, přecedíme a před kojením dáme párkrát cucnout. Dočetla jsem se to tady v nějaké diskuzi a nemůžeme si vynachválit. :) Když pak pláče, položíme na chvilku na bříško a je klid. :palec:

V diskusní kategorii Novorozenec a kojenec můžete diskutovat nejen o prdíkách, kolikách, bolavém bříšku a nespokojeném miminku. Místo je tu i pro veselé záležitosti!

Mohlo by vás dále zajímat

Váš příspěvek

Odesílám...

FAQ

Co je kojenecká dětská kolika?

Stav nespokojenosti: miminko pláče, naříká, je nespokojené. Novorozencův pláč musí trvat déle než 3 hodiny, objevit se alespoň 3 dny v týdnu po dobu minimálně 3 měsíců

Co způsobuje dětskou koliku?

Tohle je tak trochu záhada i pro lékaře. Odborníci se neshodují v tom, co za dětskou kolikou, lidově prdíky u miminek, stojí. Teorií je několik. Více o tom v našem článku.

Kdy dětská kolika skončí? Skončí vůbec??

Otrávené miminko bude minulostí zhruba po 5. měsíci věku dítěte. Právě tehdy koliky mizí a vám se vrátí usměvavé spokojené miminko. Vydržte!

Jaké kapky na prdíky koupit?

Poraďte se s lékařem vašeho miminka, případně s vaším lékárníkem. Fundovaně vám poradí, co na koliky zabere.

Pomáhá proti kolikám antikoliková lahev?

Ano. Při krmení umělým mlékem, případně mlékem odstříkaným, můžete výběrem správné lahve významně omezit výskyt kolikového pláče u miminka.