Nastavte si e-mailové upozornění na nový týden s miminkem.

Nastavit termín porodu

Operace očí: Kdy ji podstoupit? Před porodem, nebo po něm?

Trápí vás krátkozrakost nebo jiná oční vada a přemýšlíte, zda jít na operaci očí? V dnešní době se tento zákrok považuje za bezpečný a velice efektivní řešení, jak se zbavit brýlí nebo kontaktních čoček. Víte ale, kdy je nejlepší čas na laserovou operaci očí, když plánujete, nebo čekáte miminko?

K laserové operaci očí se odhodlává spousta z nás. Zdroj: IngimageK laserové operaci očí se odhodlává spousta z nás. Zdroj: Ingimage

Zeptali jsme se paní doktorky MUDr. Anny Mackové, která se věnuje odstranění dioptrií laserem a estetickým zákrokům na oční klinice Gemini ve Zlíně.

Pro koho obecně je vhodná laserová operace očí?

Operace očí laserem je vhodná pro pacienty ve věku od 18 do 45 let. Zákrok je bezbolestný, bezpečný, trvá jen několik málo minut. Oči jsou znecitlivěny pouze očními kapkami a operace probíhá ambulantně. Oftalmologie v České republice je na velmi vysoké úrovni. Lékaři za pomocí nejmodernějších laserů dokážou odstranit jak velmi vysoké dioptrie, tak i nízké dioptrie, což využívají například profesionální sportovci, policisté, piloti nebo jiné profese, které vyžadují perfektně ostré vidění.

Bez brýlí je také snadnější péče o děti. Jsou maminky častými klientkami?

Ano. Život bez brýlí či čoček si pochvalují také ženy, které pečují o děti. Noční vstávání k miminku, ale i společné hry jsou příjemnější, pokud maminka nemusí hledat brýle. Navíc neriskuje, že jí dítě brýle nechtíc rozbije či poškodí. Pokud maminka dobře vidí, dokáže mnohem lépe reagovat na nečekané situace.

Mladé ženy volí laserovou korekci také z ekonomických důvodů. Zejména s malým dítětem jsou nehody s brýlemi poměrně časté a opravy či pořízení nových brýlí jsou finančně nákladné.

Jak poznám, že jsem vhodný kandidát na korekci dioptrií laserem?

Před samotnou operací lékař posoudí vhodnost pacienta na základě výsledků důkladného měření. Důležitými kritérii jsou dostatečná tloušťka rohovky a slzivost. Pokud má pacientka například vlivem nošení kontaktních čoček tzv. suché oko, pak se nasadí léčba umělými slzami.

V případě, že pacientka není vhodná pro laserovou operaci očí, neznamená to, že se musí smířit s nošením brýlí. Může být doporučena například implantace fakické čočky.

Odstranění dioptrií jde u krátkozrakosti, dalekozrakosti i astigmatismu. Zdroj: GeminiOdstranění dioptrií jde u krátkozrakosti, dalekozrakosti i astigmatismu. Zdroj: Gemini

Jaké zrakové vady dokáže laser odstranit?

Laserovou korekcí lze odstranit krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus nebo kombinované vady.

Je možné podstoupit operaci i během těhotenství?

Zákrok nemohou podstoupit těhotné či kojící ženy, a to kvůli lékům, které jsou podávány během operace a po ní. Látky z přípravků by mohly proniknout přes placentu k plodu nebo během kojení k miminku. Laserovou korekci dioptrií je vhodné naplánovat před otěhotněním, nebo v době ukončení kojení.

Může těhotenství a hormony ovlivnit výsledek laserového zákroku?

Přechodně ano, což ale nesouvisí s operací očí, ale s vlivem hormonálních změn v těhotenství. Po šestinedělí se většinou zrak vrací do normálu. Zřídkakdy se stávají výjimky. V takovém případě je možná dokorekce dioptrické vady, kterou k vybraným laserovým zákrokům provedeme zdarma.

Je tedy lepší počkat s laserovým zákrokem až po porodu?

Principiálně je to jedno. Z praktických důvodů je vhodné zákrok naplánovat již před těhotenstvím pro usnadnění následné péče o dítě. Hlavní kritériem je ale věk pacientky. Laserová korekce zraku se provádí pouze do 45. roku. Častou otázkou stran pacientek je spontánní porod po zákroku - ten možný je.

Jak samotná operace probíhá a jak dlouho budu „mimo provoz“?

Samotná operace trvá jen několik málo minut, zákrok se provádí ambulantně a pacientka poté odchází domů. Po zákroku je vidění rozmazané, je proto třeba mít zajištěný odvoz z kliniky. Na první den je dobré domluvit si hlídání pro dítě a první tři dny se doporučuje klidový režim. Běžné domácí činnosti vykonávat lze.

Jaká je cenová nákladnost operace? Hradí zákrok pojišťovna?

Zákrok není hrazen zdravotní pojišťovnou. Cena se odvíjí od metody, kterou doporučí vyšetřující lékař. Určí ji podle stavu oka, dioptrií a konkrétních potřeb pacienta. Možností financování je více - platba v hotovosti, kartou, převodem, benefity i platba na splátky bez navýšení.

Laserová operace očí se doporučuje u dospělých od 18 let. Zdroj: GeminiLaserová operace očí se doporučuje u dospělých od 18 let. Zdroj: Gemini

Jaké jsou výsledky? Opravdu se zrak opětovně nezhorší (hormony v těhotenství, závažná onemocnění, šedý zákal)?

Komplikace laserových operací jsou statisticky nevýznamné. Zrak se může zhoršit vlivem jiných onemocnění či očních vad - například při rozvoji šedého zákalu nebo vlivem cukrovky. V těhotenství se zrak může zhoršit přechodně, ale po šestinedělí se ve většině případů vrací zpět k normálu.

Lze operaci v případě potřeby opakovat v budoucnu?

Následovná korekce zraku je možná i v budoucnu, pokud stav oka (tloušťka rohovky) dovolí. Ve většině případů jí ale není třeba. Ve vyšším věku pak pacienti podstupují např. výměnu nitroočních čoček, která řeší jak vetchozrakost (potřebu brýlí na čtení) nebo šedý zákal.

Pro zajímavost - šedým zákalem trpí přes 91 % populace nad 75 let. Operace šedého zákalu je nejčastějším chirurgickým zákrokem na světě.

Laserová operace očí se provádí pouze u dospělých nebo i u dětí?

Laserová korekce dioptrií se provádí pouze u dospělých od 18 let. Dětem a dospívajícím může oční vada kolísat. Pro zákrok je vhodné mít dioptrie ustálené. U dětí se operativně řeší vrozený šedý zákal či neprůchodnost slzných cest. Ve většině případů se u dětí volí konzervativní léčba. Vhodnou brýlovou korekcí a pomůckami se léčí jak šilhání, tak tupozrakost.

Oční klinika Gemini se dětským pacientům věnuje na třech pracovištích - v Novém Jičíně, Českých Budějovicích a Liberci. Některé pracoviště disponují i ortoptickými cvičebnami.

Jaké oční operace se mohou týkat dětí?

Zejména vrozený šedý zákal u novorozenců. Na Gemini očních klinikách děti neoperujeme. Někteří naši specializovaní lékaři působí externě ve fakultních nemocnicích, kde se operacím očí u dětí věnují.

Heslo odborně zaštiťuje:

Oční lékařka
14.4.21 11:55

Vystudovala Lékařskou fakultu na Univerzitě Palackého v Olomouci. Na oční klinice Gemini ve Zlíně působí od roku 2015. Specializuje se na laserové operace očí a estetické zákroky - operace očních víček, omlazení pleti a korekci vrásek.

Gemini.cz
Facebook Klinika Gemini
Instagram Gemini oční klinika

„Operace očí laserem je vhodná pro pacienty ve věku od 18 do 45 let. Zákrok je bezbolestný, bezpečný, trvá jen několik málo minut. Oči jsou znecitlivěny pouze očními kapkami a operace probíhá ambulantně. Oftalmologie v České republice je na velmi vysoké úrovni. Lékaři za pomocí nejmodernějších laserů dokážou odstranit jak velmi vysoké dioptrie, tak i nízké dioptrie, což využívají například profesionální sportovci, policisté, piloti nebo jiné profese, které vyžadují perfektně ostré vidění,“ říká.

MUDr. Anna Macková
GEMINI oční klinika a.s. - laserové operace a estetické zákroky

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1283
21.4.21 18:26

Korekci dioptrii mam za sebou 2 roky a komu muzu, tak ji doporučuji :srdce:

  • Zmínit
  • Nahlásit

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Operace očí: Kdy ji podstoupit??

Mohlo by vás zajímat: