Nošení dětí v šátku: užijete si maximum blízkosti

Nosily už naše babičky. Přivázat si miminko na tělo je nejpřirozenější způsob, jak o něj pečovat. Nabízí se ale nejedna otázka. Šátek nebo nosítko? A jak vybrat? Budu umět pomůcku pro nošení používat? Od kdy se mohou miminka nosit? Nejen na tyto otázky vám odpovíme společně s Ivou Gondekovou, odbornicí na zdravé nošení, lektorkou nošení a vydavatelkou knihy Miminka v rovnováze.

Maminka s dítětem v symbioze, to je nošení. Zdroj: IngimageMaminka s dítětem v symbioze, to je nošení. Zdroj: Ingimage

Nošení dětí je v poslední době trend. Jsou dokonce maminky, které nemají vůbec kočárek a své miminko a později i batole pouze nosí. Říkají si trochu legračně: nosnice, nošenky, nosičky a podobně… Jejich dítě je pak nošenec, což je odborný termín z biologie používaný pro mláďata, která jsou matkou nošena. Jiné ženy kočárek používají a šátek nebo nosítko na dítě mají jen jako doplňující, příležitostné. Proč ne? Je to na každé, aby se rozhodla a s děťátkem sladila tak, aby jim to oběma vyhovovalo.

Vždy je velmi důležité, aby nošení probíhalo tak, jak má, v souladu s fyzioterapeutickými přístupy k miminku nebo batolátku. Tzv. ergonomické nošení vychází z faktu, že se šátek/nosítko přizpůsobuje tělu matky a dítěte, nikoliv naopak.

Zásady ergonomického nošení: Jak správně nosit miminko?

 • Nožičky. Ty by měly být v tzv. abdukčně-flekční pozici, to znamená, že kolínka jsou výše než zadeček. Nožičky tak vlastně díky podsazené pánvi tvoří písmeno M. Což je ideální pro správný vývoj kyčlí.
 • Záda. Díky podsazenému zadečku se zádíčka přirozeně ohnou do tvaru písmene C a tak je to správně. U větších dětí se páteř samozřejmě napřimuje, C se narovnává. Záda by se neměla dítěti hroutit, měla by být v symetrické poloze, nosítko obepíná celá zádíčka…
 • Úvaz, tedy připevnění dítěte. Uvázání je dostatečně pevné, těsné, dává oporu celým zádům, miminko tak nebalancuje a spolu s maminkou tvoří pohybovou jednotku, navazují na symbiózu v děloze. Dobře navázaný nosící šátek nahrazuje dosud nevyvinutý svalový korzet a umožňuje tak miminku dobře dýchat (dává oporu při dýchání).
 • Termoregulace. Dítěti v šátku nebo nosítku nesmí být horko ani zima, je s maminkou v tepelném propojení, takže je třeba, aby oba měli na sobě jen jednu vrstvu oblečení.
 • Pohodlí – je nejdůležitějším faktorem. Nošení musí být oběma, jak mamince, tak dítěti, pohodlné. Nic nemá škrtit, táhnout, tlačit. Dítě v šátku nebo nosítku se stane součástí maminčina těla, není třeba ho přidržovat, podpírat… Prostě se spokojeně nese…

Dodržovat pravidla nošení je důležité. Kompletní informace naleznete na www.nosenivsatku.cz

Dodržovat pravidla ergonomického nošení je důležité. Zdroj: nosenivsatku.czDodržovat pravidla ergonomického nošení je důležité. Zdroj: nosenivsatku.cz

Na co si dát pozor při nošení miminka? Aneb: dobré vědět!

 • Vyztužená záda. Polstrovaný, někdy dokonce vyztužený zadní díl nosítka, zapříčiní, že záda nemohou být správně zakulacena do písmene C. Lepší je tedy zvolit nosítko bez tvrdé zádové části.
Nevhodnost vyztužení zádové části nosítka na děti je velmi kontroverzní a diskutované téma. Většina těchto nosítek nemá polstrování úplně tuhé, vždy zde nějaká ohebnost je… Mnohé maminky si nosítko s vyztuženými zádíčky v dobré víře vyberou. Většinou pak ale v takovém nosítku nosí minimálně…
 • Nošení čelem ven. Zabavit dítko tím, že ho necháme koukat ven, to je velmi lákavé. Ještě nedávno byla tato poloha zapovězená, dnes již ale existují pravidla i pro nošení tímto způsobem.
Jak nosit dítě čelem ven? Shrnout by se pravidla dala asi takto: dítě musí být ve věku, kdy je zpevněna hrudní část páteře, tedy minimálně 5.-6. měsíc. V nosítkách, která umožňují podsazení vpřed, se nosí tzv. „hravým spojením“. To znamená, že veškerou pozornost i volné ruce věnujeme miminku, hrajeme si s ním, s jeho ručičkama a nožičkama. Důrazně upozorňujeme na správné rozhodnutí vždy včas miminko obrátit, nevycházet s miminkem s výhledem vpřed do pro něj senzoricky náročných prostor. Vždy platí: nepřepínat sebe ani dítě a nenosit výlučně čelem vpřed, brát tuto variantu spíše jako doplňkovou, krátkodobou. Nezatracovala bych zcela nošené čelem vpřed, dokonce v Bobathově terapii je totiž tato pozice brána jako terapeutická…
 • Málo nosítka mezi nožičkami, tj. příliš úzký sed nosítka. Tento druh nosítek se někdy nazývá slovem „visítka“. Když se zaměříte na polohu miminka, dojde vám proč. Nošenec je vlastně skutečně zavěšen za rozkrok.
Nosítka s příliš úzkým sedem se naštěstí již ani nevyrábějí. I firmy, které je produkovaly, už sed znatelně rozšířily. Maminky se s těmi starými, zcela nevhodnými úzkými sedy mohou setkat již jen v bazarech nebo je po někom podědit. A existují dokonce momenty, kdy je takovéto nosítko dokonce k použití vhodné, např. u některých nemocných dětí, které se díky volnější poloze v takovémto nosítku dokáží uvolnit a povolit tělesnou tenzi… To je ale extrémní případ.

Proč miminko nosit nebo to alespoň zkusit?

U maminky se nejlépe spinká. Zdroj: nosenivsatku.czU maminky se nejlépe spinká. Zdroj: nosenivsatku.cz

Nošení dětí, ať již v šátku nebo nosítku, je pro celkový vývoj dítěte přínosné. A nejen pro něj, i mamince přináší výhody. Zvýšení laktace, úzký vztah mezi maminkou a miminkem, pomoc při břišních kolikách miminka, to jsou jen základní bonusy, které nošení dětí přináší.
Nošené děti by měly být klidnější, méně plačtivé. Maminka má volné ruce a tím více prostoru pro běžný život v domácnosti.

Výhodou pro některé maminky může být i možnost bezbariérového cestování. Máte-li miminko na své hrudi, stane se jednoduše vaší součástí a vy nejste ničím omezována… Miminko se navíc baví houpáním při chůzi matky, přijímá její pohybové vzorce, její tělesné napětí, čímž velmi jemně a zároveň zcela přirozeně posiluje své tělíčko. Když je unaveno, prostě usne a spinká.

Při nošení novorozence hned v šestinedělí se snadněji adaptuje na „život tam venku“, mimo bříško své maminky. Když zůstává stále u ní, v podobné poloze, jako bylo v bříšku a stejně uhoupáno maminčinou chůzí, je miminko spokojené. A maminka nakonec také.

Nošení dětí je mezi matkami velké téma. Také na našem serveru. Sbíráte informace, tipy a zjišťujete zkušenosti druhých? Projděte si také diskusi Šátkování - tipy a zkušenosti

V čem nosit miminko: šátek na nošení dětí nebo nosítka pro děti?

Pro novorozence je lepší šátek na nošení – tkaný nebo elastický. Nejlépe se totiž maličkému miminku přizpůsobí. Existují ale i ergonomická nosítka, která se dají používat od narození. Vázání šátku je složitější, ale stačí párkrát navázat a získáte cvik. Časem navážete stejně rychle, jako kdybyste používala nosítko. Je to jen na vás.

V nelehkém rozhodování vám mohou pomoci rady ostatních maminek nebo třeba konzultace s někým, kdo problematice skutečně rozumí. Individuální kurz nošení dětí je možné absolvovat dokonce ještě před narozením – vyzkoušíte si navázat nebo do nosítka usadit plyšovou hračku nebo dokonce realistickou figurínu miminka.

Šátek jsem se naučila vázat (chvilku trvalo, než člověk získal grif) na mnoho různých způsobů. I takových, že jsem si ho mohla navázat předem a dítě do něj jen strčit, nebo z něj zase vyndat (praktické třeba při cestování autem nebo k lékaři). Doporučuji si najít nějakou nosící instruktorku, která ti úvazy ukáže a naučí tě je.
Na novorozence jsem měla šátek a dítko v něm nosila až do doby, než chtělo samo chodit a mě nebavilo ho pořád dávat a vyndávat z šátku. Pak jsem si koupila nosítko pro větší děti, tak abych případně v něm mohla starší dceru.

O tom, jaký šátek pro miminko nebo dětské nosítko na eMiminu diskutujete často. Názory ostatních maminek si můžete projít třeba v diskusi V čem nosit miminko?.

Ptáte se: „Od kdy mohu nosit miminko v šátku nebo nosítku?“

Šátek pro novorozence? Nosítka pro kojence? Tady je odpověď jednoduchá: nosit lze podle odborníků od narození, tedy skutečně od prvního dne života. Nejčastěji však maminky začínají v několika týdnech, či měsících. První dny života miminka jsou zcela unikátní, důležité nejen pro něj, ale i pro maminku. Je to čas, kdy je dobré být si co nejblíže a tehdy může nošení pomoci. Máte-li chuť své miminko nosit, nebojte se a s chutí do toho! Pořiďte si nosící šátek pro novorozence. Pro učení je nejlepší elastický šátek na nošení dětí.

Chcete nosit hned po narození, ale raději byste používala nosítko? Zkuste mrknout do diskuse Jaké nosítko je vhodné od narození?.

Jednoduchý tahák jak ne/nosit. Zdroj: shutterstockJednoduchý tahák jak ne/nosit. Zdroj: shutterstock

Mýty a nepravdy o nošení dětí. Zatočte s nesmysly!

Budou tě bolet záda.

Nošení v šátku nebo v nosítku je pro záda méně náročnější než nošení jen tak, na ruce, na jedné straně, na druhé straně. Když je miminko na vás navázáno, jste vlastně jedním tělem, máte těžiště velmi blízko u sebe. Důležité je také správně zvolit šátek či nosítko a správně jej používat.

Nicméně, dítě zátěž je, to je fakt. Záda vás bolet mohou zejména v případě, že není vaše páteř v dobré kondici. Cítíte-li, že je toho na vaše záda již příliš, nevadí – kočárek je taky dobrý. Každá minuta společné příjemné chvilky se počítá a je přínosem pro vás oba.
A je tu ještě jeden fakt: novorozenec je lehoučký, když nosíte pravidelně, tělo si na postupně zvyšující se zátěž zvyká a vám vlastně připadá dítě pořád stejně těžké.

Já mám tedy problém se zády už od puberty a musím říct, že mi šátek v nošení malého dost pomáhá, protože když ho mám na ruce, bolí mnohem víc.

Chudák dítě! Co jeho záda? Mělo by ležet na rovném!

Nosíte-li dítě v nosítku nebo navázané v šátku s dodrženými všemi pravidly správného nošení, tak nošení podporuje přirozený vývoj páteře. . Nebylo snad v bříšku v podobné pozici?

Může tam dýchat? Neudusí se?!

Dítě v šátku může dýchat. A ne, neudusí se. Když je miminko v kočárku a leží na zádech, okolí se také nestrachuje, že se zadusí zvratky.. Ať již miminko nesené nebo ležící v kočárku, jste tu vy, kontrolujete ho, vnímáte, vidíte ho… Navíc: i maličké děťátko má reflexy, nikdy si samo nezakryje ústa a nos tak, aby nemohlo dýchat. A kdyby náhodou, máte ho tak blízko, že o tom okamžitě víte a hlavičku mu otočíte…

Tvoje dítě bude strašně rozmazlené!

Miminko je po porodu zcela závislé na péči své mámy. Je normální, že se o něj staráme, opečováváme ho, rozmazlujeme ho. K tomuto období to patří. A patří k tomu také to, že miminko nosíme – a teď nemyslíme jen v nosítku či šátku – už proto, že ještě neumí chodit. Miminko potřebuje vaši lásku a blízkost cítit. A právě nošení dětí k tomu může pomoci.

Není žádný důvod pro to si myslet, že nošené dítě by mělo být později rozmazlené. Stačí se nad tím zamyslet… Svou náklonností a láskou ho učíme sebeúctě a poskytujeme mu citovou výživu pro samostatný a zodpovědný život v budoucnosti.

Uvaří se tam!

Ani v létě se tak nestane, když zvolíte správný materiál šátku a oblečení miminka. V parném prázdninovém čase noste miminko klidně nahé, pouze s ochranou hlavičky a nožiček (někdy i ručiček), které jsou mimo ochrany šátku. Vaše i jeho termoregulace funguje. Na trhu navíc existuje řada oblečení s přírodních materiálů jako jsou merino vlna nebo bambus, které významně pomáhají termoregulaci…

Nestyďte se vzít si slunečník, který vám a hlavně miminku dopřeje stín. V extrémních vedrech nošení raději omezte…

No jó, ono je to teď moderní. My měly kočárek a taky jsme to zvládli…

Určitě jde o jistý trend posledních let, maximálně desetiletí. Nicméně, celé generace žen nosily! V plátně nebo v šátku na zádech po cestě na pole, pak se děti pohupovaly v hojdavaku zavěšeném na větvi, když jejich matky pracovaly na poli. Nošení dětí v šátku je normální i pro tradiční národy, třeba Indiány nebo ženy v Africe. Vždy nosily a nosí, kočárek mnohdy neznají. Nedá se zkrátka říci, že by nošení dětí byl pouze módní trend, který pomine… Nosíme děti jako generace před námi.

Nošení dětí v šátku či „závěsu“ je prastará metoda (nejen primitivní národy celého světa takto nosily, krmily a chránily své kojence i batolata). Dnes již „nošení“ neslouží k náhradě inkubátoru, jako tomu bylo dříve, ale podporuje těsný vztah matka – dítě či dítě – otec. Je to i forma praktického transportu kojenců i malých dětí. Zájem o tuto metodu přinesla do euroatlantické kultury americká psycholožka Jean Liedloff . Ve své knize Koncept kontinua (vydané v roce 1975) prezentovala poznatky z výchovy dětí v kmenech jihoamerických Indiánů.

Není ti to nepohodlné?

Jak se to vezme, navázané dítě, pravda, trochu prostorově zvětšuje objev vaší postavy… tkaničky se například zavazují velmi těžko. Ale zase na druhou stranu: máte volné ruce! To je k nezaplacení. Později navíc můžete nosit i na zádech. A to je teprve ta pravá svoboda!

Když bylo malé rok a už hezky seděla, dávala jsem si jí na záda. Ona byla spokojená, viděla vše, co dělám a já jsem s ní „na hrbu“ posekala třeba celou zahradu nebo skládala dříví… To bylo k nezaplacení! Nebýt nosítka, nemohla bych se od ní – zrovna se batolila, lezla všude, na vše sahala – ani hnout, natož něco udělat!

Co říkají o nošení dětí dětští lékaři?

Česká pediatrická společnost ve svém oficiální vyjádření uvedla řadu pozitiv.
Mezi ty nejdůležitější patří:

 • kontakt dítěte s rodičem (úzká psychická vazba)
 • děti díky bezprostřednímu ukojení jejich potřeb méně pláčou a jsou klidnější
 • velmi příznivý vliv na kojení, může být i prevencí laktační psychózy a poporodní deprese
 • prevence kojeneckých kolik - pokrčené nožičky, teplo a tlak na bříško zvyšují peristaltiku
 • nošenci mají větší rozhled a více impulzů, stávají se dříve nezávislými
 • příznivý vliv i na fyzický a psychický vývoj
 • jde i o prevenci plagiocefalie (dítě nemá slehlou hlavičku od dlouhého ležení na zádech)
 • preventivní je nošení i v případě SIDS - je ale důležité dbát na správné zásady nošení a nosit vertikálně (ne v kolébce, ve které má dítě hlavičku přitisknutou ke svému hrudníku)

Pediatři ve svém vyjádření uvádějí také možná negativa nošení a eventuální nepříznivý dopad šátkování dětí. Je to především časná vertikalizace dítěte a s tím spojené obavy z možné deformity páteře nebo nevyváženého vývoje svalového napětí. Zároveň uvádí, že neexistují studie, které by to prokazovaly. Riziko luxace (tedy vykloubení) kyčlí se minimalizuje dodržením pravidla, podle kterého by dítě mělo mít pokrčeny nohy tak, aby úhel mezi stehenní kostí a trupem byl nejméně 90%, lépe ještě více. A přitom by abdukce v kyčlích měla být taková, aby úhel mezi stehenními kostmi byl skoro 90 stupňů. Pak je naopak tato poloha považována za příznivou pro správný vývoj kyčelních kloubů. Zmiňují také rizika úrazů v důsledku pádu nosící osoby a větší akční dosah dítěte (snáze dosáhne na horká kamna, vařící vodu a podobně). Jmenováno je dále riziko asfyxie, tedy zadušení dítěte v nevhodné poloze – to je ale něco, so si každá máma ohlídá, je vždy třeba důsledně dbát na to, aby děťátko mělo volná ústa a nos a mohlo tam bez starostí dýchat.

O nošení dětí si na eMiminu hodně povídáte. Projděte si diskuse v kategorii Nošení dětí: nosítka, šátky a vše okolo. Nenajdete-li odpověď na vaši otázku, založte novou diskusi.

Nosit nemusíte, ale můžete

Je dobré připomenout, že záleží na každé mámě, každém tátovi, zda nosit budou nebo nikoliv. Důležité je to, aby byli všichni spokojení – máma, táta a hlavně miminko. Je třeba najít takovou cestu, která bude pro ně přirozená, a o které budou přesvědčeni. V otázce nošení a nenošení není nic správně ani špatně. Dobré mámy nosí, stejně tak, jako vozí v kočárku.

Moderní společnost „znovuobjevila“ nošení kojenců a malých dětí („šátkování“, babywearing, Babytragen) jako ideální metodu úzkého kontaktu dítě – rodič. Za optimální považujeme 4 především psychický aspekt této těsné vazby, u nedonošených dětí navíc i aspekt výživový, protiinfekční a termoregulační. Možné negativní dopady na vývoj skeletu – páteř, pánev, kyčle – sice nebyly přesvědčivě prokázány, nelze je však zcela bagatelizovat. Nesporná rizika (úrazy, zadušení) této metody však nutno brát v úvahu a správnými technikami nošení dětí je prakticky eliminovat. Z hlediska péče o dítě nejsou tedy proti nošení dětí v šátku zásadní námitky.

„Ať maminka začne nosit, když se na to cítí, a ať poslouchá své tělo,“ radí odbornice na nošení dětí Iva Gondeková

Ivo, nosila jste i své děti? Jak jste se k nošení dostala?
Ano, obě své děti jsem nosila. První od jeho tří týdnů, druhé od pátého dne po narození. S nošením jsem se seznámila na jednom předporodním kurzu mimo porodnici v době svého prvního těhotenství v roce 2009. Okamžitě mě nadchl tento způsob péče o dítě, nejvíc to, že je u mě, může všechno vnímat, ale já mu nemusím věnovat veškerou pozornost.

Skutečně lze miminko nosit hned po porodu? Doporučujete to nebo naopak od toho ženy spíše odradíte?
Ano, miminko lze nosit hned po porodu, zpravidla však je období prvních dvou tří týdnů dobou odpočinku, zotavování, vzájemného nalaďování a užívání si tělesné blízkosti v klidu, v posteli či v houpacím křesle. Ať maminka začne nosit v šátku či v nosítku, když se na to cítí, a ať poslouchá své tělo. V momentě, kdy je to pro ni již namáhavé, ať převezme nošení tatínek či jiná blízká osoba.

Co když žena ráno naváže a večer miminko odváže? Může být miminko nošeno celý den? Jaké je asi tak maximum, které neublíží?
Ano, může být nošeno tzv. celý den. První tři měsíce označujeme také jako čtvrtý trimestr, mnohá miminka se potřebují ještě tzv.donosit, často i ta předčasně narozená. Studie, ze kterých čerpám, zmiňují miminka nošená 10 až 12h denně v prvních třech měsících s tím, že v předškolním věku se u nich neprojevily vady tělesného držení ve větší míře než u dětí nenošených.
Od tří měsíců už intenzita nošení přirozeně klesá, jak se miminko osamostatňuje i pohybově. Průměrná doba nošení je 2 hodiny denně.
Posloucháme své tělo, nepřepínáme se a samozřejmě při nejasnostech a problémech komunikujeme s ošetřujícím pediatrem či fyzioterapeutem.

S jakými mýty o nošení se nejčastěji setkáváte?
Nejčastěji právě s tím, aby nebylo miminko v šátku pořád. Dále s mýtem předčasné vertikalizace a dokonce se objevuje ještě i strach z rozmazlení. Také s obavami, zda miminko ze šátku nevypadne a že nemůže dýchat.

Jak je vyvrátit? Jak někomu, komu se nezdá nošení vhodné vysvětlit, že nemůže ublížit?
Jednoznačný recept na to nemám. Slova a vysvětlování v těchto případech nepomáhají. Důležité je, aby maminka měla přesvědčení, že nošení je v pořádku, v sobě samotné. Pokud je znejistěna pediatrem, či fyzioterapeutem, ať hledá vyjádření druhého či třetího odborníka, dokud nenajde vyjádření, které jí dává smysl.

Jsou nějaké situace, stavy, kdy je skutečně lepší miminko nenosit? Nemoci na straně matky nebo třeba i miminka? Kdy vysloveně není vhodné nosit?
Pokud vím, tak jen některé pooperační stavy kvůli jizvám nejsou vhodné pro nošení. Vše ostatní je velice individuální. Důležitá je podpora ošetřujících lékařů a terapeutů, aby byli s nošením obeznámeni a pomáhali mamince a miminku, aby mohli být spolu v tělesném kontaktu. Hledat konkrétní řešení pro konkrétní dvojici, pro konkrétní problém.

Jaké jsou podle vás největší pozitiva nošení dětí – ať již v šátku nebo v nosítku?
Největší pozitivum je stejné pro nošení v šátku i v nosítku – je to tělesná blízkost a společný pohyb. Nošení ovlivňuje miminko celkově, působí pozitivně na veškeré jeho tělesné a niterné prožívání. Věřím, že tělesný kontakt je výživou pro duši. Pro mě, jako mámu jsou největším benefitem volné ruce.

Šátek nebo nosítko? Podle čeho se rozhodnout?
Většinou maminka ví, zda ji láká nosítko se sponkami nebo zda chce vázat šátek. Jindy si prostě oboje vyzkouší a rozhodne se, co jí a miminku nejlépe vyhovuje. V prvních třech měsících doporučujeme šátek, současně však najdeme i nosítka vhodná od narození, která poskytují stejně kvalitní oporu.

Co když si žena nevěří a bojí se, že si nedokáže šátek správně uvázat?
Těžko říct, možná jí nošení skutečně nevyhovuje, lásku a oporu může svému miminku předávat i jinými cestami: společným hraním, masážemi, koupáním a jistě jsou i jiné cesty. Jistě nemusí nošení vyhovovat každému.
Pokud však chce nosit a není si jistá, jak je to správně, ať vyhledá poradkyni nošení.

Do kolika let se mohou děti nosit?
Není věkové omezení, ale zpravidla se děti nosí maximálně do předškolního věku.

Heslo odborně zaštiťuje:

ergonomické nošení dětí
8.2.21 15:25
 • od roku 2011 poradkyně nošení pro rodiče
 • od roku 2016 trenérka školy nošení Die Trageschule®
 • v roce 2020 vydala knihu Miminka v rovnováze – nošení podle poznatků fyzioterapie

Jmenuji se Iva Gondeková a od roku 2009 se zabývám nošením dětí. Od začátku jsem intuitivně pátrala po potvrzení toho, že nošení prospívá dětské páteři a kyčlím. Byla jsem vedena vizí a touhou, aby se erudované informace o přínosech nošení dětí dostaly k naší odborné veřejnosti, ale hlavně k samotným rodičům! O rok později jsem si koupila první knihu o nošení – Ein Baby will getragen sein (Miminko se chce nosit). S obrovským nadšením jsem ji začala hned překládat do češtiny. Avšak ukázalo se, že moje překladatelské schopnosti nejsou příliš velké a výsledek mé práce je v podstatě nesrozumitelný, a tudíž i nepoužitelný! Tudy cesta nepovede…

V roce 2012 jsem založila stránku www.nosenivsatku.cz a začala intenzivně navštěvovat různé konference o nošení, pořizovala další a další knížky o nošení, hlavně z Německa. Důkladně jsem se v této problematice vzdělávala – mimo jiné i v tom , jak učit rodiče a odborníky nosit děti v šátcích a nosítkách. Vedle toho jsem samozřejmě vedla poradenství pro rodiče, učila je vázat miminka do šátků a nastavovat nosítka.

Vyhledávala jsem a vyhledávám odborníky na péči o matku a dítě, se kterými jsem vedla spoustu rozhovorů na téma nošení miminek v šátku. Byli mezi nimi příznivci i odpůrci – a především díky kritikům jsem pochopila, že nošení není pro každou matku to pravé, a naučila se své nadšení krotit. Podporovat vzájemné pouto a být přitom v kontaktu lze i mnoha dalšími způsoby. Současně jsem si stále jasněji uvědomovala, že zde chybí kniha, která by komplexní pozitivní účinky nošení v šátcích a nosítkách na dítě popisovala z vědeckého hlediska.

Koncem roku 2019 konečně vyšla kniha Miminka v rovnováze , která se detailně věnuje nošení dětí v souvislosti s jejich psychomotorickým vývojem podle poznatků fyzioterapie – a právě propojením s tímto medicínským oborem je průkopnická, protože pozitivní účinky nošení dětí v šátcích a nosítkách nejsou dosud v dostatečné míře součástí výuky lékařství. Precizně propracovaná kniha Miminka v rovnováze založená na dlouhodobé osobní zkušenosti autorek tak oslovuje vedle rodičů i odborníky, kterým může posloužit jako učebnice.

Kniha sleduje pohybový vývoj dítěte od prenatálního období přes jednotlivé milníky až do 14 měsíce života. Rozlišuje kvalitu a kvantitu pohybu. Hlavní pozornost je zaměřena na pohyb a dotek jako centrální moment dětského vývoje. V každém období se také věnuje dítěti jako nošenci, popisuje, jak nošení podporuje vývoj a jak se způsoby nošení proměňují s růstem dítěte.

Jaké jsou rady Ivy Gondekové? Dozvíte se v rozhovoru výše.

FAQ

Jaká jsou základní pravidla pro nošení?

Nošení má svá jasná pravidla (pozice dítěte, jeho uložení v šátku/nosítku, uvázání nosítka na tělo rodiče atd.), díky jejichž dodržování se minimalizuje negativní vliv nošení na vývoj dítěte. Je bezpodmínečně nutné tato pravidla znát a dodržovat.

Od kdy se může miminko nosit?

Prakticky od narození. Záleží pouze na matce, kdy začne nosítko nebo šátek používat.

Je lepší šátek nebo nosítko?

To nelze říci. Každému vyhovuje něco jiného. Podstatné je pouze to, aby bylo miminko spokojené a mamince bylo nošení příjemné.

Jak vybrat šátek nebo nosítko?

Na trhu je téměř nepřeberné množství pomůcek pro nošení. Ideální je poradit se s někým, kdo se nošením dětí zabývá, rozumí tomu a dokáže odpovědět na všechny vaše dotazy. Dobré je také vyzkoušet si různé šátky a nosítka.

Může se dítě nosit celý den?

To nebude pohodlné ani pro matku, ani pro dítě. Ideální je nosit s přestávkami. Přičemž ale ani celodenní navázání ale není pro dítě nebezpečné.

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Nosítko pro NÁS

13.4.21 16:22
26

Love and carry

31.3.21 13:38
14

Jaké nosítko byste doporučili?

24.3.21 23:20
41

Nosítko pro miminko, kdy?

26.2.21 10:54
12

Názor na toto nosítko, nebo doporučte prosím.

26.2.21 10:53
15

Nosítko Weego

26.2.21 10:50
36

Nosítko Boba X

26.2.21 10:48
7

Nositko Be Lenka 4ever jaký zvolit popruh ?

16.12.20 21:07
3

Praní šátku

9.12.20 19:23
35

Šátkové nosítko - zkušenosti

1.12.20 21:57
9

Plenky podobné pampers? A poradíte nosítko?

30.11.20 14:53
35

Nosítko pro miminko od 1.měsíce

30.11.20 14:51
9

A zase to nošení...

30.11.20 14:49
12

Jaký šátek na nošení dětí je nejlepší?

14.4.20 14:26
264

Nošení dětí

20.11.19 15:39
57

Nosítko se 4 polohami

8.9.17 23:04
14

Jaké pořídit ergonomické nosítko?

10.7.17 14:56
29

Ergonomicke nositko 9kg

11.6.17 11:37
13

Víte jak správně nosit miminko?

6.6.16 17:49
0

Jaké nosítko koupit pro malé miminko?

4.5.16 16:09
13

Ergonomické nosítko Mei Tai

1.8.15 19:46
9

Nosítka pro děti

30.7.15 08:11
17

Ergonomické nosítko, jaké?

19.11.13 14:24
64

Nošení miminka v šátku

12.9.13 20:25
13

Je ergonomické nosítko špatné?

21.8.13 06:26
16

Ergonomické nosítko - poradíte?

27.2.13 08:47
50

Ergonomické nošení, ano nebo ne?

20.2.13 11:47
23

Nosítko nebo šátek?

10.6.12 21:10
17

Nosítka - využily jste klokánka?

17.1.12 17:44
22

Ergonomické nosítko pro starší - 1,5 roku

8.1.12 20:29
15

Nosítka na mimi - ano nebo ne?

29.7.11 21:36
22

Ergonomické nosítko Patapum

6.7.11 09:06
2

Ergo nosítko s možností koukat ven

16.8.10 17:24
25

časté nošení miminka - ano či ne?

26.7.05 16:53
24

Váš příspěvek

Odesílám...

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Nošení dětí v šátku: užijete si maximum blízkosti?

Mohlo by vás zajímat: