Obsah článku
Skrýt ZobrazitHlenová zátka je druh hustého, gelovitého výtoku z pochvy, který žena najde většinou několik dní před porodem. Když pak odejde i plodová voda, porod může začít.
Co je to hlenová zátka
Žlázky v děložním hrdle (cervix uteri) produkují hlen. Je to výtok, kterého si můžete všimnout na spodním prádle. V různých fázích menstruačního cyklu se může lišit jeho množství i kvalita (konzistence) – mění se podle působení hormonů v jednotlivých fázích.
Mimo těhotenství, na začátku cyklu, plní dokonce antikoncepční úlohu. Působí jako bariéra proti průniku spermií. Při plodných dnech, tedy zhruba uprostřed cyklu, se konzistence hlenu mění a svou konzistencí naopak přispívá k prodloužení životnosti spermií a dokonce jim pomáhá snadněji a rychleji projít skrze děložní hrdlo.
V období těhotenství se žlázky v děložním hrdle zvětšují a produkují větší množství hustého nepropustného hlenu. Ten během jiného stavu vytvoří zátku, která uzavře vchod do dělohy. Nejspíše se tak děje proto, aby se do dělohy nedostala infekce a miminko bylo chráněno před bakteriemi. Kromě toho, že jde o bariéru proti infekci, chrání zřejmě hlenová zátka také děložní čípek proti poranění. Těhotná žena má pak čirý, hustý a dosti lepkavý výtok.
Vzhled hlenové zátky se může u každé ženy lišit. Většinou je ale výtok zbarvený krémově až bíložlutě. Ani béžový či nahnědlý odstín hlenu by neměl ženu zneklidňovat.

Jak poznám, že odchází hlenová zátka
Hlenová zátka musí – z logiky věci – před porodem své místo opustit. Odchod hlenové zátky ale nemusí vždy nutně znamenat, že se hned rozjede porod. Zátka se buď uvolní vcelku nebo postupně (to se projeví jako zvýšený vaginální výtok) během několika dní.
Někdy maminky váhají, jestli se na kalhotkách objevila hlenová zátka, nebo plodová voda. Rozdíl ale jasně poznáte. Hlen je totiž hustý, s typickou hlenovitou konzistencí připomínající gel a nebývá ho moc. Plodová voda je naproti tomu čirá a odejde jí větší množství. Pokud je voda zakalená, do porodnice vyrazte okamžitě.
Rzdíl mezi hlenovou zátkou a plodovou vodou
- Hlenová zátka je hustá, má gelovou konzistenci.
- Plodová voda je mnohem tekutější. Je průsvitná… A má nasládlou vůni.
Kdy si odchodu hlenové zátky můžete všimnout
- Pravděpodobně si zátky všimnete na toaletě při utírání se.
- Hlenová zátka může odejít během vaginálního vyšetření před porodem, když lékař kontroluje připravenost děložního hrdla k porodu.
- Může se také přirozeně uvolnit během pohlavního styku.
- Někdy odchází hlenová zátka rovnou s odtokem plodové vody.
Jak poznám, že rodím? Víme, kdy jet do porodnice »

Začne po odchodu hlenové zátky porod?
Jak u koho. Porod se rozjede během hodin nebo dní, výjimečně dokonce i týdnů. U každé maminky je to jinak. Zřejmě vás napadá, jestli po odchodu hlenové zátky jet do porodnice. Pokud se ale neobjevují žádné jiné příznaky porodu, jako jsou kontrakce, odtok plodové vody, a netrápí-li vás krvácení, ještě není potřeba jet.
Počítejte ale s tím, že se porod blíží. Zabalte tedy poslední věci do porodnice a pozorujte, co se děje s vaším tělem. Do porodnice se vydejte, jakmile se objeví prasklá plodová voda a bolesti před porodem.
Důležité je také vědět, že porodit můžete i bez toho, abyste postřehla odchod hlenové zátky. Existují totiž také případy, kdy hlenová zátka odchází až během druhé doby porodní.
Co zabalit do tašky do porodnice? Přečtěte si článek Seznam věcí do porodnice »

Může být hlenová zátka krvavá?
Ano, je to přirozený stav. Je zapříčiněný tím, že se děložní hrdlo postupně otevírá a roztahuje. Tím se potrhají drobné cévky, krvácí a zbarví hlen lehce do krvava.
Pozor! Objevíte-li v hlenu větší množství krve nebo odchází s hlenovou zátkou také tmavá krev, navštivte neprodleně lékaře.
Hlenová zátka a vyvolání porodu
Pokud se nic neděje ani po vypočítaném termínu porodu, je nutné porod vyvolat. Tehdy zdravotníci přistupují k Hamiltonovu hmatu. Lékař zjistí, zda je pootevřené hrdlo dělohy. Pakliže ano, uvolní plodové obaly od stěny dělohy, čímž nastartuje proces vyplavování hormonů, které vyvolávají porod. Je-li hmat úspěšný, následují porodní bolesti břicha a také se uvolňuje hlenová zátka. Brzy poté je miminko přivítáno na světě.
Hlenová zátka už dávno odešla a nic se neděje? Přečtěte si článek 13 babských rad, jak vyvolat porod »

Zkušenosti maminek z eMimina
Mně odešla asi 10 dnů před porodem a je to barva narůžovělá a pak čirá.
Tak mně odcházela malinko už tři týdny před porodem, ale pak před porodem bylo hlenu také fůra. Konzistence: hustší hlen, i narůžovělý. Ale znám taky holky, co měly zátku úplně čirou nebo hodně vodovou apod. Moje sestra nějaký odchod zátky vůbec nezaznamenala. I doktoři říkají, že podle zátky se nedá usuzovat vůbec nic. Někomu odejde měsíc před porodem a někomu až při porodu.
U prvního mi asi v osm večer odešla zátka a v šest ráno byl Ondra na světě a u Štěpulky mi zátka odešla 14 dnů před porodem.
Každý to má jinak, já se teda okamžitě po Hamiltonu rozrodila. Ale zátka mi odešla víceméně hned, po zákroku jsem v ordinaci šla na záchod a hned začaly menstruační bolesti. Pár hodin na to začala odkapávat plodovka ale myslela jsem že je to výtok po tom Hamiltonu. No a začaly kontrakce. Držím palce
Zajímavostí je, že hlenová zátka dokonce obsahuje imunoglobuliny a antimikrobilální peptidy (a také antimikrobilální lysozym, laktoferin a neutrofily).
Mohlo by vás dále zajímat

Seznam porodnic a jejich recenze
Kde přivedete na svět své miminko? Přečtěte si hodnocení všech českých porodnic a vyberte tu, kde mají skvělou lékařskou péči a příjemné sestřičky.
Mapa a hodnocení