Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

Seznam porodnic a jejich recenze

Kde přivedete na svět své miminko? Přečtěte si hodnocení všech českých porodnic a vyberte tu, kde mají skvělou lékařskou péči a příjemné sestřičky.

Mapa a hodnocení

Zvídavé batole může snadno přijít k úrazu nebo nachlazení, jak pomůže homeopatie?

Jak pomáhají homeopatické léky, když máte doma batole? Homeopatika si dokážou poradit se zmírněním příznaků a bolestí u mnoha dětských úrazů a onemocnění. Určitě se hodí mít je v lékárničce, když si dítko rozbije koleno, má rýmu nebo ho bolí ouška. S jakými dalšími obtíži si léky poradí?

Maminka dohlíčí na batole, které se snaží vstát v kolébce Batolecí věk je období úrazů a pádů Zdroj: Canva
+7

Batole zkoumá nejen prostor, ale také hmatově poznává různé povrchy a ochutnává nová jídla. Někdy i věci nejedlé. I zde se rodič musí mít na pozoru, protože do pusinky se batoleti připlete ledasco. Dítě se učí sociálním dovednostem, do života mu přichází první kamarádi a dětský kolektiv obecně. Buduje si tak imunitu a učí se vzdorovat běžným virovým a dětským onemocněním.

1. Pády a úrazy

Vzhledem k tomu, že u batolat jsou pády, a tedy i úrazy, velmi časté, je vhodné, mít doma po ruce homeopatický lék Arnica montana 9 C (tzv. lék první pomoci). Můžete jej podávat při všech modřinách, naraženinách a rozbitých kolenou. Arnica je ale užitečná i při větších úrazech, jako jsou zlomeniny, vykloubeniny, hematomy apod.

Arnica výrazně urychluje hojení a snižuje bolest. Lék podáváme 3-4× denně 5 granulí. V případě velké bolesti, např. poúrazové, se kuličky dětem podávají častěji, a to každých 10 minut rozpuštěné ve vodě k popíjení. 

Pokud si dítě přivře prstíky do dveří nebo si postaví něco těžkého na paleček, je doporučeno doplnit Arnicu lékem Hypericum perforatum 15 C.

Stavy jako zlomeniny, opaření vařící vodou, větší traumata apod. vyžadují odbornou lékařskou péči. I tady má ale homeopatie své místo, neboť může urychlit proces hojení a ulevit pacientovi od bolesti.

Smějící se dítě v kuchyni má před sebou talíř s jídlem. Zdravá strava.Zdravé stravování posiluje dětskou imunitu. Zdroj: Canva

2. Posílení imunity

Batole se snadno nachladne – díky své počáteční „neobratnosti“ je možná častěji na zemi než na nohou, většinou ani neumí včas rozpoznat nebo říci, že je mu zima… Starší děti se pak učí budovat imunitu v rámci dětského kolektivu. Jak tedy dětskou imunitu posílit?

Klasickou radou jsou vitamíny, otužování, vhodné oblečení, zdravá strava, pobyt na vzduchu a v přírodě atd. Pomoci může ale také homeopatie. Nejen u dětí můžete imunitu v chřipkovém období nebo na začátku školy podpořit pomocí homeopatických léků:

 • Silicea 15 C je lék vhodný pro děti i dospělé, kteří jsou během zimy často nemocní a trpí-li hlavně na opakované rýmy, záněty horních cest dýchacích a záněty středního ucha. Dávkování pro školkové děti: po nástupu do školy, školky 1× denně po dobu 7 dnů, pak 1× týdně po dobu 6 týdnů, k tomu 2× týdně 1 dávku (tj. 1 tubu) léku Oscillococcinum.
 • Oscillococcinum je vhodné na podporu imunity v období chřipek a virových infekcí. 
Dávkování: od září 1× týdně 1 dávku, a pokud sami na sobě cítíme první příznaky nachlazení, podáváme 3× denně 1 dávku (tj. 1 tubu).
 • Tento lék může vhodně doplnit lék Echinacea 5 C, který se užívá 1× denně 5 granulí týden a poté další týden přestávka. Takto střídat celé podzimní a zimní období.
Maminka podává dítěti homeopatika.Léčbu rýmy můžete doplnit homeopatkami. Zdroj: Canva

3. Rýma a nachlazení

Malé děti často neumí smrkat, odsávání hlenů je pro ně nepříjemné a ne vždy se podaří předejít nahromadění hlenů. Přesto doporučujeme vyzkoušet odsávačku, zabráníte tak zastydnutí rýmy v dutinách, zánětu uší a primárně dítěti ulevíte od ucpaného nosu a usnadníte mu dýchání.

Léčbu rýmy je ideální podpořit pomocí homeopatických léků. Lékem číslo jedna je Oscillococcinum, určené mimo jiné k prevenci chřipkových stavů, proto je dobré jej nasadit hned, jakmile se začíná objevovat nějaký infekt. 3× denně jednu dávku po dobu 3 dnů.

Na rýmu můžeme využít tato homeopatika:


 • Nux vomica 9 C je vhodný lék pro stavy projevující se častým kýcháním, hlavně po probuzení, vodnatou rýmou, ne příliš hojnou rýmou, ucpaným nosem, a to nejvíce v noci.
 • Pulsatilla 9 C je vhodný v případě charakteristické žluté až žlutozelené rýmy, přes den hojné, nedráždící nos, který je ucpaný v noci.
 • Sticta pulmonaria 9 C je vhodné homeopatikum při pocitu tlaku u kořene nosu, když je nos ucpaný, sliznice jsou suché a rýma se nespouští.

Jak na rýmu u malých dětí? Přečtěte si článek Rýma u kojenců: Jak ji léčit a kdy zajít k lékaři

Maminka utírá miminku nos kapesníkem, rýma u kojencůMalé děti se ještě nezvládnou vysmrkat samy a potřebují tak pomoc rodičů. Zdroj: Canva

4. Neštovice

Neštovice jsou běžné dětské onemocnění, které se nejčastěji šíří v dětském kolektivu (školka). Podáváme homeopatický lék Rhus toxicodendron 9 C 3× denně 1 dávku až do zaschnutí všech puchýřků.

Když už se netvoří nové puchýřky, ale stroupky, přidává se Antimonium tartaricum 9 C 2× denně a podává se i několik týdnů až do vymizení tmavých skvrn po odloupnutí stroupků.

8 tipů, jak na plané neštovice u dětí »

5. Bolest uší

Mnoho malých dětí trápí bolesti uší. Je-li batole příliš malé, neumí přesně říci, co ho bolí. Pokud jde o bolest ucha, rodiče ji většinou poznají tak, že má dítě ouško červené, chytá se za něj a je plačtivé.

Bolest uší se objevuje nejčastěji při silné rýmě. Zánět středního ucha je komplikace kataru horních cest dýchacích. K léčbě počínajícího zánětu v uchu je možné použít tyto homeopatické léky: 


 • Ferrum phosphoricum 15 C – bolest ucha nastupuje pozvolna a teplota je do 38 °C.
 • Belladonna 15 C – bolest ucha je náhlá a pulzujícího charakteru, obličej je červený, horký a dítě má horečku.
 • Chamomilla 15 C – tento lék je vhodný pro děti, které jsou velice přecitlivělé na bolest, snadno se podráždí, mívají záchvaty zlosti, při potížích je nic neuklidní a pořád se něčeho dožadují.


Dávkování výše uvedených léků je 10 granulí k rozpuštění v troše vody – popíjet každých 15 minut a se zlepšením intervaly prodlužovat. Léky lze i kombinovat.

Batole v pokojíčku se staví na hlavu. Zvětšené nosní a krční mandle a homeopatika.Při problémech se zvětšenými mandlemi mohou pomoct homeopatika. Zdroj: Canva

6. Zvětšené nosní a krční mandle

Jestliže má dítě už v tomto věku problémy se zvětšenou nosní mandli nebo má zvětšené krční mandle a uzliny, vyzkoušejte jako doplňkový lék homeopatikum Baryta carbonica 9 C 2× denně 1 dávku.

7. Otoky a bodnutí

Pokud u dítěte dojde k manuálnímu poranění např. kloubu, které je spojeno s otokem, je vhodnou volbou užívat lék Apis. Lze jej použít k léčbě otoků obecně, tedy např. i po poštípání hmyzem. Pokud se chystáte v létě kempovat a čekají vás chvíle strávené mezi komáry nebo hrozí šlápnutí na včelku, určitě si Apis v ředění 15 C vezměte s sebou. 

Maminka hladí miminko, které má bolavé bříško a pláče.Pro správný výběr homeopatik na bolení bříška je důležitá příčina. Zdroj: Canva

8. Bolest bříška a průjem

Malé děti často bolí bříško. Pro rodiče je důležité rozklíčovat, zda dítě něco špatného snědlo, nebo se jedná o psychosomatickou bolest ze stresu, například z odloučení od maminky na začátku školní docházky.

Homeopatika podávejte podle příčny:

 • Na stres ze školky a plačtivost je vhodný lék Pulsatilla 15C v dávkování 5 granulí 2× denně, a to každé ráno před odchodem do školy a večer.


- Na žaludek vyzkoušejte Nux vomica 5 C. Lék lze použít jako první pomoc pro všechny gastrointestinální problémy. Můžete ho podat při pocitu těžkého a bolavého žaludku nebo při průjmu či zvracení. 


 • China 9 C  zabraňuje dehydrataci – ztráty tekutin při zvracení, při průjmech nebo nadměrném pocení u horečky.

Pokud bolest přetrvává, je rozhodně dobré navštívit lékaře, aby vyloučil případnou závažnou příčinu obtíží.

Maminka s dítětem v lékárně vybírají homeopatika.Podáváte svým dětem homeopatické léky? Zdroj: Canva

Zkušenosti čtenářek z eMimino.cz

Ahoj, zkušenosti s homeopatií mám dobré. Ale hodně záleží na kvalitě homeopata. U nás si tak může říkat kdokoliv. Takže jestli se rozhodneš řešit to takto, určitě sháněj podle referencí.
Já jsem na homeopatii chodila scca do 10 let :) Když jsem byla malá byla jsem často nemocná - měla jsem oslabenou imunitu. Máma se mnou chodila na alergologii, tam mi akorát psali zodak a podobný sajrajty. Máma mi to vůbec nedala a začala chodit na homeopatii. Na alergologii jí potom říkali jak se to zlepšilo.
Při třetím kašli loni na konci listopadu už jsem rezignovala na stoptussin, mucosolvan, nasadila jsem doma vyrobený tymiánový sirup a byl klid, najednou… doma od cca listopadu pravidelně několikrát denně větráme a já taky už jsem v pohodě, dříve jsme si vše nemocné předávali jako štafetu… v podstatě od konce září byl každý člen na střídačku na hromadě… táhlo se to přes dva měsíce.

Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

(1) www.svethomeopatie.cz (2) I. Ludvíková, K. Formánková, M. Kabelková: Poznáváme homeopatii, jak se léčit šetrně. Grada 2018.

Heslo odborně zaštiťuje:

Homeopat

MUDr. Eliška Bartlová
Homeopatická lékařská asociace

MUDr. Eliška Bartlová vystudovala Lékařskou fakultu Masarikovy Univerzity v Brně. Homeopatii se věnuje od roku 1992. Absolvovala Francouzskou a Rakouskou homeopatická školu, mastre kurzy, je lektorkou vzdělávání pro lékaře a farmaceuty (CEDH).

Je autorkou publikací pro odbornou veřejnost i nezdravotníky, brožury Homeopatie a odvykání kouření a Homeopatie na cesty. Posledních 12let má výhradně homeopatickou praxi v homeopatické ordinaci pro děti i dospělé v Brně.

Jejím cílem je, aby přibývalo těch, kteří poznají homeopatii jako účinnou a zároveň šetrnou léčbu jak k lidskému organismu, tak i k životnímu prostřední.

MUDr. Elišku Bartlovou najdete také na stránkách

Mohlo by vás zajímat:

Zdroje

 1. Autor: MUDr. K. Formánková , MUDr. M. Kabelková , K. Formánková , Název: Homeopatie v pediatrii , Rok vydání: 2019 , Vydavatel: Svět homeopatie , Zdroj: www.svethomeopatie.cz