Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

Seznam porodnic a jejich recenze

Kde přivedete na svět své miminko? Přečtěte si hodnocení všech českých porodnic a vyberte tu, kde mají skvělou lékařskou péči a příjemné sestřičky.

Mapa a hodnocení

Koliky, opruzeniny a další neduhy kojenců. Jaká homeopatika pomohou?

Co jsou homeopatické léky a jak mohou pomoci při léčbě kojenců? Jsou šetrné, bez nežádoucích účinků a kontraindikací. Právě proto jsou pro dětský organismus bezpečné a mohou se dětem podávat již od narození. S kterými dětskými nemocemi si poradí?

Rodič podává malému dítěti vodu s homeopatickým přípravkem na lžičce Homeopatii můžete nasadit i u těch nejmenších dětí. Zdroj: Canva
+5

Běžné léky mohou nezralý dětský organismus zatěžovat. U homeopatik nehrozí vedlejší účinky nebo toxicita (například antibiotika v raném věku mohou poškodit játra či ledviny). Nejlépe je však vše konzultovat s lékařem, homeopatem a při závažné nemoci, jako je u miminka například i vysoká horečka, určitě volat pediatra.

K léčení závažných onemocnění (např. sepse, hnisavá meningitida) je nutné nasadit antibiotika. Nemoci ohrožující zdraví či dokonce život dítěte patří do péče lékařů.

1. Problémy s laktací

Kojenec, jak už název napovídá, by měl být v ideálním případě kojen. Pokud se vám kojení nedaří, pak je nasnadě vyzkoušet právě homeopatii, než boj o mléko vzdáte a přejdete na umělou stravu. Mateřské mléko je nenahraditelné, a pokud je to možné, je v prvních šesti měsících nejlepší stravou, kterou můžeme dítěti poskytnout.

Při nedostatku mateřského mléka existuje lék Ricinus communis 5C pro podporu laktace, a to k užití kdykoliv v průběhu laktační krize, například při jejím nástupu. 

Užívejte následovně: 3-5× denně 5 granulí, a to do nástupu dostatečné laktace, poté postupně vysazujte 2×5, 1×5.

2. Bolavé bradavky

Trápí-li vás bolavé bradavky, pro zrychlení hojení doporučujeme léky Arnica montana 9C nebo 15C a Nitricum acidum 9 C, oboje 3× denně 5 granulí. V případě prasklin na bradavkách s vytékajícím sekretem zvolte lék Graphites 9C, opět 3× denně 5 granulí.

Přečtěte si více v článku Homeopatika a kojení: Která pomohou?

Maminka kojí novorozence a podepírá mu hlavičkuProblémy s kojením? Vyzkoušet můžete homeopatika. Zdroj: Ingimage

3. Kojenecké kolikyKojenecká kolika je velmi častý jev, který se vyskytuje se u 10-30 % kojenců, častěji ale u dětí nekojených. Bolesti bříška postihují obě pohlaví stejně a objevují se již v prvním týdnu života a trvají, bohužel, i několik měsíců.

Právě kojení je prostředkem pro růst zdravé střevní mikrobioty u kojenců. Trávicí trakt miminek je nezralý a sliznice střeva je teprve osidlována. Při nesprávném složení střevní mikrobioty dochází k potížím při trávení a k výraznější tvorbě plynů, což může způsobovat kojenecké koliky.

Ze základních léků jmenujme Colocynthis v ředění 9C a Nux vomica 9C – roztok s rozpuštěnými granulemi podávat na lžičce před každým krmením. Na léčbu či zmírnění problému se dá však využít řada homeopatických léků dle vyskytujících se symptomů a je vhodné je konzultovat s pediatrem homeopatem.

4. Opruzeniny


Při výrazném sklonu k zarudnutí konečníku, kdy se červená vyrážka často rozšíří až na záda, se podává lék Sulfur 15C, 1× denně 1 dávku roztoku.

Když je kůže tmavě rudá, horká a pulzující a dítě podrážděné, přidává se lék Belladonna v ředění 9C, 1 dávku roztoku 3× denně. Pokud je v okolí konečníku ekzém s drobnými puchýřky, které výrazně svědí, je vhodný lék Croton tiglium 9C, v dávkování stejném jako u léku Belladonna.

Maminka se snaží ukonejšit plačící miminko, kterému rostou zoubkyRůst zoubků je náročný jak pro děti, tak pro rodiče. Zdroj: Canva

5. Neklidné a uplakané dítě


Zde je základním lékem Chamomilla vulgaris. Dítě se uklidní chováním, houpáním a jízdou v autě. Velmi špatně snáší bolest – např. při růstu zubů je až hysterické. Chamomilla je také základním lékem právě při růstu zoubků. Používá se ředění 9C v dávkování 3× denně. Pokud je bolest intenzivní, může se podávat i 1× za 30 minut v rytmu bolestí.

6. Moučnivka

Jde o bílý povlak v ústech kojence způsobený přemnožením kvasinek a nejčastěji se objevuje právě do jednoho roku věku. Indikuje se lék Borax 5C, 3× denně 1 dávku roztoku. Ten je základem i při léčbě aftů vyskytujících se na vnitřní straně tváří miminka. Dítě špatně jí a hodně sliní.

7. Škytavka


Osvědčeným homeopatikem na škytavku je Cuprum metallicum v ředění 9 C, které je doporučeno podávat dítěti opakovaně po 10 minutách 1 dávku roztoku do vymizení obtíží.

Malé miminko leží v nemocnici a čeká na dávku povinného očkováníHomeopatika mohou podpořit imunitu dítěte před i po očkování. Zdroj: Canva

8. Očkování


Ve věku do jednoho roku věku dítěte probíhá povinné očkování hexavakcínou proti souboru onemocnění a z nepovinných očkování je možné nechat dítě očkovat proti meningokoku a pneumokoku.

Z homeopatických léků se jako základní lék při každém očkování doporučuje použít lék Thuya occidentalis v ředění 9C, 1× denně jednu dávku po dobu 10 dní od očkování (včetně dne očkování). Při očkování hexavakcínou homeopaté doporučují přidat lék Phosphorus 9C a při očkování proti pneumokoku a tuberkulóze homeopatický lék Silicea také v ředění 9C.

Jak podávat homeopatika dětem

Granulky se rozpouštějí v trošce kojenecké vody (10 granulí v max. 1 dcl vody) a podávají se v doporučených intervalech po lžičkách, popř. stříkačkou do úst miminka (1 dávka = 1 lžička). Každý den by se měl připravit nový roztok k uchovávání ideálně v chladničce. U starších dětí, která již umějí lék vycucat, podáváme 5 granulí.

Přečtěte si více v článku Jak používat homeopatika pro novorozence?

Malý novorozenec leží v postýlce a usmívá seMiminkům můžete homeopatický lék rozpustit ve vodě. Zdroj: Canva

Zkušenosti čtenářek z eMimino.cz

Tomu mému uličníkovi jsou 3 týdny a už od 2 mu je dávám rozpuštěné na lžičce a žádnej problém s tím nemá, dávám mu tak i kapičky na prdíky a po tech se oblizuje jak divej.
Nejlepší je koupit injekční stříkačku, tam rozpustit kuličky, protřepat a stříknout do pusy. I když dítě vyprskne, něco tam zůstane a to stačí. Chce to ale držet 10 minut odstup od kojení.
Ahoj. Já jsem dávala 3 dny před očkováním, 3× denně, 3 kuličky. Rozpustila jsem je v kojenecké vodě, podala jsem je na lžičce.

Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

(1) www.svethomeopatie.cz (2) MUDr. K. Formánková – Homeopatie v pediatrii, HLA 2019 (3) MUDr. M. Kabelková, K. Formánková, I. Ludvíková - Poznáváme homeopatii, jak se léčit šetrně, Grada 2018

Heslo odborně zaštiťuje:

Homeopat

MUDr. Eliška Bartlová
Homeopatická lékařská asociace

MUDr. Eliška Bartlová vystudovala Lékařskou fakultu Masarikovy Univerzity v Brně. Homeopatii se věnuje od roku 1992. Absolvovala Francouzskou a Rakouskou homeopatická školu, mastre kurzy, je lektorkou vzdělávání pro lékaře a farmaceuty (CEDH).

Je autorkou publikací pro odbornou veřejnost i nezdravotníky, brožury Homeopatie a odvykání kouření a Homeopatie na cesty. Posledních 12let má výhradně homeopatickou praxi v homeopatické ordinaci pro děti i dospělé v Brně.

Jejím cílem je, aby přibývalo těch, kteří poznají homeopatii jako účinnou a zároveň šetrnou léčbu jak k lidskému organismu, tak i k životnímu prostřední.

MUDr. Elišku Bartlovou najdete také na stránkách

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze o tomto tématu:

FAQ

Mohou být homeopatika podávána kojencům:

Běžné léky mohou nezralý dětský organismus zatěžovat. U homeopatik nehrozí vedlejší účinky nebo toxicita (například antibiotika v raném věku mohou poškodit játra či ledviny). Nejlépe je však vše konzultovat s lékařem.

Kdy mohou homeopatika pomoci?

Při problémech s laktací, na bolavé bradavky, při opruzeninách či novorozeneckých kolikách, při růstu zubů nebo při problémech s moučnivkou.

Mohu homeopatika podat po očkování?

Ano. Homeopatika mohou být podána preventivně před očkováním, stejně tak i po očkování ke zmírnění vedlejších účinků.

Jak homeopatika dětem podávat?

Granulky se rozpouštějí v trošce kojenecké vody (10 granulí v max. 1 dcl vody) a podávají se v doporučených intervalech po lžičkách, popř. stříkačkou do úst miminka (1 dávka = 1 lžička). Každý den by se měl připravit nový roztok k uchovávání ideálně v chladničce. U starších dětí, která již umějí lék vycucat, podáváme 5 granulí.

Zdroje

  1. Autor: MUDr. K. Formánková , MUDr. M. Kabelková , K. Formánková , Název: Homeopatie v pediatrii , Rok vydání: 2019 , Vydavatel: Svět homeopatie , Zdroj: www.svethomeopatie.cz