Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

Seznam porodnic a jejich recenze

Kde přivedete na svět své miminko? Přečtěte si hodnocení všech českých porodnic a vyberte tu, kde mají skvělou lékařskou péči a příjemné sestřičky.

Mapa a hodnocení

Jak bojovat proti stresu nejen pomocí homeopatie

Jak se zbavit stresu nebo mu rovnou předejít? Pomoci může homeopatie a dodržování 5 základních antistresových pilířů. Které to jsou a jak může pomoci právě homeopatická léčba?

Mladá žena se snaží prodýchat úzkostný stav, stres a úzkost. Stres a úzkost – nepříjemné stavy, které zná každý z nás. Zdroj: Canva
+6

Je potřeba si uvědomit, že dlouhodobě neřešený stres a vnitřní nepohoda mohou vést k vážným psychickým, ale i fyzickým následkům. Tělo občas klame, a to tak, že složitou situaci zvládne do posledního dechu, ale když je po všem, tak se uvolní a sesype. Jak tomu předejít a včas začít pracovat se stresem a úzkostí?

5 tipů, jak na stres

1. Mluvte o svých obavách a strachu

To nejhorší, co pro sebe můžete udělat je, že vše budete držet v sobě. Stres je potřeba ventilovat a řešit, aby nepřerostl naše možnosti se s ním vypořádat. Pomocná ruka dobrého přítele, rodiny nebo odborníka je opravdu důležitý faktor, jak stres zvládnout.

2. Dělejte to, co vám dělá radost

Najděte si čas na své koníčky, jděte si zaběhat, zajděte na jógu, vyrazte na kolo, sportujte. Snažte si do života vrátit to, co bylo jeho běžnou součástí a co vás naplňovalo a uvolňovalo. Pokud je součástí vašeho života pohyb, máte dobrý základ k tomu, jak stres nechat daleko za sebou.

3. Příroda opravdu léčí

Je prokázáno, že pobyt v přírodě a na čerstvém vzduchu je významným bojovníkem proti stresu a trápení. Procházka, výlet do lesa nebo možná dovolená na nějakém novém místě vám udělají dobře.

REKLAMA

Sédatif PC pro léčbu úzkosti, emočního napětí a lehkých poruch spánku

Homeopatický léčivý přípravek Sédatif PC® se v homeopatii tradičně
používá k léčbě úzkosti a emočního napětí, které se projevují neklidem, nervozitou, podrážděností a poruchami koncentrace, a k léčbě lehkých poruch spánku. Jde tedy o přípravek v současné době více než aktuální. Je šetrný a užívat jej mohou i těhotné a kojící ženy, malé děti a senioři. Tablety se rychle rozpouštějí v ústech, není třeba je zapíjet. Před užitím přípravku si pečlivě přečtěte příbalovou informaci.

4. Buďte kreativní

Kreativita obecně zaměstná nejen ruce, ale i mozek – najděte si kurz krasopisu, šití, malujte na kameny, přihlaste se na kurz portugalštiny… zkrátka dělejte cokoli, co jste kdy chtěli dělat, ale neustále jste to odkládali. I samotné poslouchání hudby vás uklidní a příjemně naladí. Umění totiž povznáší ducha.

5. Nezavírejte se do sebe

Společenský život je důležitý pro každého z nás. Možná se vám věkem a zkušenostmi vyselektoval okruh přátel a nescházíte se s nimi tolik jako dřív. Udržujte ale nadále kontakt s okolím. Setkávejte se, smějte se, objímejte se a nebojte se přátelům svěřit s tím, co vás právě trápí.

Žena praktikuje Nadi Shodhana Pranayama, nádech a výdech jednou nosní dírkou.Od stresu a úzkosti pomohou zklidnění, dýchací techniky i příroda. Zdroj: Canva

Jak se projevuje psychosomatika

Dlouhodobě neřešený stres často vede k psychosomatickým potížím jako je:

  • dlouhodobá bolest hlavy,
  • zažívací potíže,
  • chronická únava,
  • kožní problémy, jako jsou ekzémy či dermatitida.

Další místo, kde se potíže související s psychikou často projevují, jsou dýchací cesty. „Jsou důležitým psychosomatickým bodem. Kříží se v nich pohled člověka ze stránky rozumové a ze stránky emoční. A uprostřed v komunikační lince dýchacího ústrojí se to porve. Neuvolněné emoce se pak projevují angínami, zánětem středního ucha, zánětem vedlejších ústních dutin, či astmatem,“ popisuje MUDr. Ilona Ludvíková, lékařka, stomatoložka a předsedkyně Homeopatické lékařské asociace.

Nepodceňujte tyto potíže, vaše tělo vám tím jasně říká, že něco opravdu není v pořádku a pouze mastí na ekzém se to nezlepší. Musíte hledat příčinu a problém léčit od jeho kořenů.

Zeptejte se odborníka v homeopatické poradně jak bojovat proti stresu.

Pole měsíčku lékařskéhoSílu můžete najít v přírodě Zdroj: Canva

Jak může pomoci homeopatie

Základními homeopatickými léky na stres jsou Gelsemium sempervirens, Argentum nitricum a Nux vomica.

  1. Gelsemium sempervirens 15 C (3× denně 5 granulí) vám na psychické úrovni pomůže vyrovnávat se s tím, že vás stres paralyzuje, bere vám sebedůvěru a snižuje vaši schopnost se soustředit. Na fyzické úrovni vám pomůže se slabostí ve svalech, třesem a emočním průjem.
  1. Argentum nitricum 15 C (3× denně 5 granulí) pomůže při trémě, strachu a duševním přetížení, ale hlavně pomůže uklidňovat nervózní, neklidné chování, unáhlenost, roztěkanost, ukvapenost, chaotický neklid, strach, že něco nestihnu udělat včas, doprovázený zmateným jednáním.
  1. Třetí možností je lék Nux vomica 15 C (3× denně 5 granulí), který vám bude pomocníkem v situacích, kdy máte pocit, že je toho na vás moc, cítíte se přepracovaní či intelektuálně přetížení. Na psychické úrovni můžete být podráždění, můžete reagovat až agresivně, když s vámi nebude někdo souhlasit. Významnou charakteristikou tohoto léku je, že se budíte kolem 3. hodiny ranní s tím, že nemůžete znovu usnout, protože začnete přemýšlet, co vás čeká a usnete až nad ránem a ráno se vzbudíte unavení.
Mladý pár se drží za ruce a poskytuje si psychickou podporu, strach a úzkost v těhotenství.Strach během těhotenství? Pokud můžete, mluvte se svým partnerem a rodinou. Zdroj: Canva

Strachy a stresy v těhotenství

K potlačení strachu v tomto období se podává Gelsemium sempervirens 15 C, základní homeopatický lék strachu a obav, které mohou být doprovázené nespavostí a zlými předtuchami. Může jít o strach z průběhu těhotenství, z vyšetření, o strach z porodu, či z potratu při rizikovém těhotenství, a v neposlední řadě obava o to, budu-li dobrá matka. Dávkování je 1× denně 5 granulí. V případě potřeby můžete dávku tohoto léku i několikrát zopakovat.

Přečte si také článek Homeopatika a homeopatická léčba v těhotenství »

Vystresovaná žena sedí za stolem a hlavu si opírá o ruku.Jaké zkušenosti mají uživatelky eMimina? Zdroj: Canva

Zkušenosti maminek z eMimino.cz

Klasici homeopatie říkají, že homeopat má dávat jeden lék v jednom čase. Už jsem se mnohokrát přesvědčila o rozumnosti tohoto doporučení. Co si z toho vezmeš ty, to záleží na tobě.
Já teď v těhotenství trpím úzkostnými a panickými stavy - hlavně v noci (bezdůvodný strach z předčasného porodu). Sestřenice lékárnice mi ušila homeopatika na míru. Všechno je samozřejmě individuální, je třeba se poradit v lékárně nebo s homeopatem nebo prostě vyzkoušet, co bude člověku zabírat.
Taky jsem trpěla stresy a úzkostmi (naštěstí ne takovými, abych brala antidepresiva) a mě pomohlo homeopatikum na míru, tzn. že ti to dá homeopat po osobní konzultaci. Já bych teda u problémů, které popisuješ, moc nevěřila těmhle „obecným“ přírodním pilulkám na široké spektrum problémů, ale zvážila osobní návštěvu ať už homeopata nebo nějakého jiného alternativního léčitele, který ti může dát něco fakt na míru.

Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

Heslo odborně zaštiťuje:

Homeopat

MUDr. Eliška Bartlová
Homeopatická lékařská asociace

MUDr. Eliška Bartlová vystudovala Lékařskou fakultu Masarikovy Univerzity v Brně. Homeopatii se věnuje od roku 1992. Absolvovala Francouzskou a Rakouskou homeopatická školu, mastre kurzy, je lektorkou vzdělávání pro lékaře a farmaceuty (CEDH).

Je autorkou publikací pro odbornou veřejnost i nezdravotníky, brožury Homeopatie a odvykání kouření a Homeopatie na cesty. Posledních 12let má výhradně homeopatickou praxi v homeopatické ordinaci pro děti i dospělé v Brně.

Jejím cílem je, aby přibývalo těch, kteří poznají homeopatii jako účinnou a zároveň šetrnou léčbu jak k lidskému organismu, tak i k životnímu prostřední.

MUDr. Elišku Bartlovou najdete také na stránkách

Zdroje

  1. Autor: MUDr. K. Formánková , Název: Homeopatie v pediatrii , Rok vydání: 2022 , Vydavatel: Svět homeopatie , Zdroj: www.svethomeopatie.cz