Homeopatika a homeopatická léčba v těhotenství

Homeopatie je šetrnou možností, jak si v období těhotenství ulevit, například od nachlazení, bez podávání chemických, běžně dostupných léků. Také nám ale může pomoci s těhotenskou nevolností a jinými potížemi spojenými s obdobím očekávání. S čím dále nám může homeopatická léčba v těhotenství pomoci a jaký lék je možné použít?

Homeopatie v těhotenství uleví od mnoha potíží. Zdroj: redakceHomeopatie v těhotenství uleví od mnoha potíží. Zdroj: redakce

Homeopatické léčivé přípravky mají schopnost stimulovat organismus k lepšímu využití vlastních léčebných sil. Nejsou přitom pro organismus toxické, neléčí pouze příznaky onemocnění, ale pomáhají zlepšit celkový individuální zdravotní stav pacienta.

Homeopatie od těhotenství až po šestinedělí

Během těhotenství

Je možné užívat prakticky jakákoli homeopatika, která jsou těhotným ženám doporučována. V těhotenství vás možná potrápí ranní nevolnosti, zvracení nebo nechutenství. Některé ženy mají také poruchy spánku. Tyto stavy se však dají upravit či alespoň zmírnit. A právě vhodná homeopatika vám značně uleví.

Na ranní nevolnost pomáhá Cocculus indicus. Můžete jej také zakoupit jako výrobek, který obsahuje komplex vhodných látek ve správné koncentraci – Cocculine. Toto homeopatikum uleví od ranních nevolností nejen těhotným ženám, ale může pomoci také při kinetóze – nevolnosti při cestovaní autem, letadlem apod. Tento přípravek lze využít jak terapeuticky, tak preventivně. Při dávkování se řiďte pokyny výrobce či radou ošetřujícího lékaře.

Trápí-li vás nedostatek spánku v období těhotenství či mnohem častěji už jako matku velmi malého dítěte, můžete si vzít homeopatikum pro podporu spánku. Jednou z možností je homeopatický lék Nux vomica v ředění 9C. Obecně se doporučuje dávkování 2-3× denně 5 granulí.

Homeopatika pomohou také se snížením obtíží při onemocněních močové soustavy nebo třeba jen homeopatické léky na obyčejnou chřipku, které může mít v době těhotenství zásadnější dopady.

Před porodem

Některá homeopatika těhotné ženy berou v předporodní době. Slouží například k vyvolání porodu a jeho ulehčení, nebo k potlačení strachu z porodu a všech vyšetření v těhotenství.

K potlačení strachu zkuste Aconitum napellus 15C, který opět podáváme dle pokynů výrobce či ošetřujícího lékaře, nejlépe už dva až tři dny před výkonem a ještě několik dní po něm. Někteří odborníci doporučují podávat homeopatikum až do obdržení výsledku vyšetření, neboť do této doby žena pociťuje obavy z možného nepříznivého výsledku.

Po porodu

V poporodní době je pak možné užívat homeopatické preparáty pro zvýšení laktace, snížení bolestí a otoků bradavek a na léčbu zánětů prsů. Pokud vás v těhotenství nebo po porodu zlobí hemoroidy, na prvním místě jsou to speciální rektální masti, které fungují na bázi působení lokálního anestetika (znecitlivují). I tady může pomoci homeopatická léčba.

S vhodností užívání homeopatik v době těhotenství se vždy raději poraďte se svým lékařem homeopatem, nebo s odborníkem ve zdravotnictví proškoleným v homeopatii.

Homeopatická léčba může provázet těhotnou ženu od těhotenství až po šestinedělí. Zdroj: RedakceHomeopatická léčba může provázet těhotnou ženu od těhotenství až po šestinedělí. Zdroj: Redakce

Další možnost homeopatické léčby a podpory

Bolavá záda a hemeroidy

Po porodu je vhodná kombinace dvou homeopatických léků Arnica Montana 9C (3× denně 5 granulí) a Aesculus Hippocastanum 9C (2× denně 5 granulí). „Univerzálním“ lékem, který vám uleví od ranních od bolavých zad je SEPIA OFFICINALIS (9C, 15C). Pomůže také při hemoroidech a varixech, tahu a bolesti pánevních vazů. Má celkově pozitivní účinek na žilní systém, pojivové tkáně včetně děložních vazů. Mimo to zmírňuje těhotenskou hypotenzi, pocity tíhy a tlaku v podbřišku.

Detox organismu

Pokud se vám například “podařilo” otěhotnět i přes hormonální antikoncepci, nebo jste brala antibiotika či prošla jinou chemickou léčbou, je vhodným lékem pro detox organismu NUX VOMICA 9C. Urychluje detoxikaci organismu, eliminuje z organismu metabolity léků (včetně anestetik, antibiotik a hormonálních přípravků) či v těhotenství nevhodných tekutin a stravy.

Dále také zmírňuje pálení žáhy a nevolnost či zvracení po jídle, tíhu a bolest v žaludku zhoršenou jídlem, celkově zlepšuje metabolismus. Tento lék pomůže také s únavou či nespavostí (ředění 15C – 5 granulí třikrát denně do ústupu potíží).

Proměnlivé nálady, strach a úzkost

Při proměnlivosti nálad, zvýšené emotivitě a zhoršené adaptaci na těhotenství (například nepřijímání mateřské role) a při obavách či strachu, doporučujeme nasadit homeopatikum PULSATILLA 15C. Lze ho podat při proměnlivých tělesných i psychických příznacích, včetně zažívacích potíží – nevolnosti, pálení žáhy a zvracení z jídla (zejména z těžkého a tučného jídla).

Bolesti hlavy

Od bolesti hlavy si můžete ulevit pomocí léku BELLADONNA 9C. Účinný je hlavně při pulzující bolesti hlavy s překrveným obličejem. Zhoršuje se hlukem, světlem, pohybem a typické zlepšení nastává vleže, v tichu a ve tmě. Na bolest hlavy způsobenou přemírou emocí (jako je smutek, vztek, strach) pomůže STAPHYSAGRIA 9C.

Zeptejte se v Homeopatické poradně, která homeopatika se nejvíce hodí na potíže vás nebo vašich dětí.

Těhotenská jóga uklidní tělo i mysl. Zdroj: CanvaTěhotenská jóga uklidní tělo i mysl. Zdroj: Canva

Klid a pohoda jsou klíčem ke zdravému a radostnému těhotenství

Pro zdraví vás i vašeho děťátka je nejdůležitější si období těhotenství užívat, mít z něj radost, odpočívat a připravovat se na roli maminky. Těhulka potřebuje především zdraví, klid, pohodu a harmonii. Zapomeňte na hektický život plný stresů a obraťte svou pozornost k sobě samé a svému děťátku.

K harmonii a symbióze s vaším nenarozeným děťátkem vám může pomoci například těhotenská jóga, která umí ulevit nejen od tvrdnoucího bříška a protáhnout ostatní svaly na těle, ale také uleví psychicky, zpomalí hormonální bouření, uklidní tělo i mysl.

Od tvrdnutí bříška a stresu pomůže kundalini jóga.

Heslo odborně zaštiťuje:

Homeopat
6.6.21 23:31

MUDr. Eliška Bartlová

Vzdělání:

 • Absolvent Lékařská fakulty MU Brno, promoce 1978
 • Atestace I.st. stomatologie 1984
 • Nadstavbová atestace veřejné zdravotnictví 1996 - Osvědčení o specializované způsobnosti
 • Postgraduální vzdělávání - Psychosomatické integrace 2004 - 2005 (doc.Beran, doc.Baštecký Psychiatrická klinika UK Praha)
 • Kurz behaviorální medicíny (1994-1995) - Institut pro doškol.zdrav.prac. v Brně)
 • Vedoucí sekce Behaviorální medicíny LS JEP Společnost hygieny a komunitní medicíny (1994 -1996)
 • Na Zdravotním, ústavu v Brně (později Státní zdravotní ústav se sídlem v Brně) se věnovala podpoře zdraví a behaviorálnímu poradenství.

Homeopatii se věnuji od roku 1992, posledních 12let mám výhradně homeopatickou praxi v homeopatické ordinaci pro děti i dospělé v Brně.

Homeopatické vzdělání:

 • Základy homeopatické terapie - Institut Rhodon - 1990 -1992 zkouška - ILF Praha
 • Master kurzy - diplom Master international - 1996
 • Rakouská homeopatická škola I-IV - 1992 - 1997
 • Metodologie prezentačních dovedností - Lyon 2001
 • Od r.1999 lektor CEDH ( Centrum homeopatického vzdělávání a výzkumu se sídlem ve Francii), člen Homeopatické lékařské asociace.
 • Lektorská činnost v homeopatii pro lékaře a farmaceuty a nelékařské zdravotnické pracovníky, přednášková činnost na odborných konferencích, publikační činnost, účast na mezinárodních konferencích.

Mým cílem je, aby přibývalo těch, kteří poznají homeopatii jako účinnou a zároveň šetrnou léčbu jak k lidskému organismu, tak i k životnímu prostřední.
Jsem vdaná, mám dva dospělé syny a čtyři vnoučata.

Poradna o homeopatii

MUDr. Eliška Bartlová
Homeopatická lékařská asociace

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
3146
11.6.21 09:00

Nebylo už dost homeopatie?

Prosím, co to ty máte za homeopatickou lobby? Kolikátý článek tu máte? Pozvete si i někoho, kdo napíše, jaký nesmysl homeopatika jsou? Mohli byste být trochu vyváženější ve svých příspěvcích. Jak už jsem někde psala, homeopatika jsou pěkný nesmysl. Dejte sem jedinou kvalitní vědecnou studii v jejich prospěch - nenajdete.

Sice jsou to starší články, ale stále platný - na blbosti se nic nemění, ani když ji budeme tvrdit dlouho :)
https://www.sisyfos.cz/…1-homeopatie
https://www.idnes.cz/…114_veda_kuz

Klub Sisifos není žádné uskupení lidí se „selským rozumem“, ale stojí za ním přední čeští vědci.

Tak si hozhodněte, komu věřit. Jestli věřit předním vědeckým kapacitám, nebo nějakým béčkovým MUDr., kteří hledají způsob výdělku, kde nepotřebujou být moc chytří a stačí jim kurz od dalších „úspěšných“ homeopatů a vézt se na nedůvěře v „tradiční medicínu“

 • Zmínit
 • Nahlásit
3146
11.6.21 09:07

Homeopatika jsou kravina

Uz asi dvakrat jsem napsala příspěvek, ale nikdy se tu nezobrazil. Proč? Tak jestli se zobrazí, zkusím rozepsat :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
7.7.21 15:13

@Petra Star

Hezký den,

jak jste si asi všimla, článek je označený jako „encyklopedie“ a to ho právě liší od ostatních textů. V této části webu https://www.emimino.cz/encyklopedie/ se podrobně věnujeme všem možným tématům od snažení, těhotenství a mateřství.

Homeopatie je jedna z léčebných metod, vhodná pro těhotné a kojící ženy i pro děti. Proto o ní píšeme, zrovna tak jako o jiných přístupech a metodách. Homeopatika jsou léky registrované v ČR na Státním ústavu pro kontrolu léčiv, splňující požadavky spolehlivosti i bezpečnosti.

Výzkum v homeopatii je poměrně rozsáhlý a existuje více jak 6000 prací (studií) – dostupné jsou například na nejobsažnějším světovém portálu se studiemi www.pubmed.gov. Mnoho informací najdete také na HRI (Homeopathy research institute) – institut pro výzkum v homeopatii: https://www.hri-research.org/

Snažíme se našim čtenářům poskytnout co nejrelevantnější informace z různých oblastí, tak, aby si sami mohli zvolit tu nejvhodnější léčbu, terapii.

Mějte se hezky,
Zuzka

 • Zmínit
 • Nahlásit

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Homeopatika v těhotenství?

Mohlo by vás zajímat: