na přehled Encyklopedie

Rady, jak otěhotnět co nejdříve

Cítíte, že právě teď nastal vhodný čas na početí miminka? Tak se do toho pojďte pustit! Na co byste před početím měla myslet a co vám pomůže otěhotnění urychlit?

Poznejte svůj ovulační cyklus


Největší pravděpodobnost oplodnění vajíčka nastává v době ovulace – tedy zhruba 10-17 dní od začátku menstruačního krvácení. Během ovulace se vajíčko uvolňuje z vaječníku a cestuje vejcovodem do dělohy. Děložní sliznice je tou dobou nejvíce silná a díky tomu i připravená pro správné uchycení vajíčka.

Jak ovulaci poznáte? Mazi hlavní příznaky ovulace patří zejména změna konzistence hlenu děložního hrdla, ale také třeba zvýšená chuť na sex. Plodné dny zjistíte jednoduchým výpočtem ovulace nebo použijte ovulační testy, které seženete ve většině drogérií nebo lékáren.

V době ovulace i několik dní před ní si proto s partnerem užijte sexuální styk, nejlépe obden.

Prověřte svoje zdraví


Během snažení se o miminko byste měla být zdravá. Silné a zdravé tělo si s následným těhotenstvím snáze poradí. Pokud chcete plánovaně otěhotnět, vysadíte antikoncepci a nebudete používat ani další metody bránící početí, tedy ani kondom, spermicidní gely apod. Nechejte se proto s partnerem vyšetřit na případnou přítomnost pohlavně přenosných chorob. Pokud trpíte jiným onemocněním, před snažením se raději poraďte s lékařem, který vám poradí nejvhodnější postup. Rozhodně také dbejte na vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály.

Doplňky stravy pro otěhotnění


Kromě cvičení vyzkoušejte také doplňky stravy, které pomohou urychlit početí vašeho miminka. Lékaři doporučují různé vitamíny před otěhotněním. Vhodná je kyselina listová, kterou byste tělu měla dodávat už tři měsíce před plánovaným otěhotněním, metafolin, ale zafungují i další vitamíny a doplňky stravy. Z léků na předpis pro otěhotnění se pak často užívá tzv. Clostilbegyt.

Psychika hraje velkou roli


Vedle zdraví po fyzické stránce nepodceňujte ani tu psychickou. Málokomu se podaří počít hned na první pokus. Tomu napovídají i čísla - statisticky u zdravých partnerů je pravděpodobnost oplodnění 1:6, což znamená, že šestý styk v průměru vede k oplodnění vajíčka. Ale rozhodně se nestresujte, pokud na vašem těhotenském testu stále nenacházíte dvě čárky.

Snažte se dostatečně spát, věnujte se pravidelnému pohybu, vyhněte se alkoholu a cigaretám a hlavně dělejte to, co vás baví. Budete tak pozitivně naladění, což napomůže i ke krásnému vztahu s vaším partnerem. Zkrátka relaxujte, odpočívejte a věnujte se oblíbeným aktivitám. K uvolnění a redukci stresu napomůže i akupunktura, ale také čas strávený s přáteli nebo procházkou na čerstvém vzduchu.

Přečtěte si také e-book Ze snažilky maminkou.

Cvičení pro podporu otěhotnění


Pravidelný pohyb vašemu organismu prospěje, ale čeho je moc, toho je příliš. Netravte proto hodiny v posilovně, obzvláště pokud na to nejste zvyklá. Naopak největší užitek vám přinese obyčejná procházka v rychlejším tempu v přírodě, protahování nebo jóga. V současné době některá studia nabízejí specializované lekce hormonální jógy, kterou si ženy snažící se o miminko nemohou vynachválit - jen je ale potřeba vybrat si kvalitní studio dle doporučení. Přečtěte si na toto téma také deníček Mé zkušenosti s hormonální jógou.

Vhodná poloha při sexu pro otěhotnění


Možná to pro vás bude překvapivé, ale podle vědců je nejlepší polohou pro otěhotnění údajně klasická misionářská poloha. Nemusíte tedy předvádět žádné akrobatické výkony. Právě při misionářské poloze mají totiž spermie usnadněnou cestu k vajíčku, protože mohou volně postupovat ve vagině směrem nahoru.

„Opatření“ po sexu, které usnadní otěhotnění


Po styku zkuste zůstat ještě několik minut vleže, aby zůstaly spermie v těle delší dobu a gravitace je nestahovala k zemi. Pomůže i zvednout nohy nahoru jakoby do svíčky. Stejně tak alespoň čtvrt hodiny vyčkejte se sprchováním. Během 15 minut má „vítězná“ spermie dostatek času doputovat k vajíčku. Těm nejpomalejším to naopak může trvat až tři dny.

Frekvence sexu a pravděpodobnost otěhotnění


Nemusítě mít sex každý den, abyste zvýšila pravděpodobnost početí miminka. Snažte si ho s partnerem vychutnávat tehdy, když na něj máte oba chuť, a nevnímat ho jen jako prostředek k otěhotnění. Zkoušejte různé polohy, střídejte prostředí a užívejte si blízkost jeden druhého.

Kvalita spermií


A co může udělat váš partner pro to, abyste rychleji otěhotněla? Rychlost spermií údajně zvyšuje konzumace kofeinu. Jejich kvalitu naopak snížuje nošení těsného spodního prádla z neprodyšných materiálů. Pozor také na přehřání varlat. Z potravin by muž měl vyřadit sóju, jejíž nadměrná konzumace podle studií vede ke snížení kvality spermií, a pití alkoholu.

Rozhodně neuškodí vyzkoušet i různé babské rady, jak otěhotnět.

Co radí maminky v diskusi Rady, jak otěhotnět co nejdříve?


Anonymní: Jeďte někam na dovolenou, odpočinte si užívejte samoty. Většinou se otěhotní když není žádný stres a nemyslíte na to.
Wiolla: Začni si měřit bazální teplotu, ať víš jak tvoje tělo funguje, zda máš pravidelný cyklus, kdy ovulaci a podle toho „časuj“ sex. Také je dobré na závěr zvolit správnou polohu, aby čípek dostal přímý zásah. :mrgreen: (Podle toho zda máš dopředu či dozadu nakloněnou dělohu, což by ti měl říct tvůj gynekolog, buď misionáře a nebo „na pejska“). Potom nevstávat a cca 10 min ležet. Doporučuji chlapovi příliš neříkat kdy je „oplodňovací“ akce a kdy je to jen pro radost, ať si v sexu nezkazíte veškerou spontánost.

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Rady, jak otěhotnět co nejdříve"?