na přehled Encyklopedie

Jak oznámit těhotenství

Přemýšlíte, kdy je vhodná doba na oznámení těhotenství? Komu musíte oznámit těhotenství? Kdy oznámit těhotenství v zaměstnání?

Oznámení těhotenství partnerovi a dětem

Pokud vám těhotenstký test vyšel pozitivně, skvělou novinku asi oznámíte nejprve svému partnerovi. Stačí mu test ukázat a určitě hned pochopí, že bude tatínkem.

Velkou novinu sdělte i svým dětem, pokud už je máte, a to dřív, než na vás těhotenství začne být vidět. Připravte se raději na to, že jejich reakce nemusí být nijak jásavé a ze všeho nejvíc je bude zajímat, jestli se budou muset o miminko starat. Nic si z toho nedělejte, nakonec se na miminko budou těšit.

Oznámení těhotenství širšímu okolí a zaměstnavateli


Po prvním trimestru nastává doba je vhodné svůj stav oznámit širšímu okolí a zaměstnavateli. Oznámení můžete ještě o nějaký týden posunout. Počítejte ale s tím, že na konci 4. měsíce už někdy bývá bříško celkem nápadné.

Pokud provádíte fyzickou práci, která by mohla být nevhodná v těhotenství, u zaměstnavatele s oznámením rozhodně neotálejte. Žádný právní předpis nestanoví povinnost, do kdy musíte sdělit zaměstnavateli, že jste těhotná. Avšak vaše těhotenství a následný odchod na mateřskou dovolenou budete muset dříve či později se zaměstnavatelem řešit, neboť pro zaměstnavatele to bude znamenat organizační změny. V každém případě si nejdřív promluvte se svým šéfem.

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Jak oznámit těhotenství"?