Těhotenství týden po týdnu

Kolik teď měří a váží? Co zažene nevolnosti? A kdy zařídit rodičák? Zmapovali jsme každý týden, než se miminko narodí. Těhotenský průvodce je plný praktických tipů pro mámu, ale i pro tátu.

Prozkoumat týdny těhotenství

Miláčku, jsem těhotná! Jak originálně oznámit těhotenství

Jste těhotná? Gratulujeme. Jeden z prvních úkolů, které vás čekají, je oznámit radostnou novinu partnerovi, rodině i svému zaměstnavateli. Jak a kdy to udělat? Poradíme vám originální způsoby, jak oznámit těhotenství.

Žena oznamuje muži radostnou novinku, budou mít miminko. Kdy oznámit těhotenství rodině a přátelům? Zdroj: Canva
+5

1. Partnerovi

První, komu svůj jiný stav oznámíte, bude pravděpodobně partner. Můžete zvolit jeden z originálních způsobů, nebo zprávu partnerovi jednoduše oznámit. Ideálně ale zvolte vhodné a bezpečné prostředí.

Jak partnerovi originálně oznámit těhotenství?

1. Kupte partnerovi jakýkoliv předmět s nápisem „tatínek“, „nejlepší táta“ apod. a nenápadně mu ho podstrčte. Může to být hrneček, ručník nebo tričko složené ve skříni. A vyčkejte, až si netradičního oznámení všimne.
2. Máte doma psa? Na krk mu pověste ceduli s radostnou novinou a ve správnou chvíli jej k partnerovi přivolejte.
3. Pokud máte rádi s partnerem nejrůznější společenské hry, může vyluštit zprávu „budeš táta“ například v tajence, při hře šibenice nebo si poskládat puzzle, na které mu vzkaz natisknete.
4. Kupte partnerovi stírací výherní los a trvejte na tom, aby si ho seškrábal před vámi. I když nevyhraje, tak mu podejte obálku s fotkou ultrazvuku (či pozitivní těhotenský test, nechcete-li s oznámením čekat pár týdnů), že pro něj máte opravdový výherní tiket. Připsat můžete i datum výhry, tzv. předpokládaný termín porodu.

Myslete také na to, že partner může být v šoku a reagovat jinak, než jste si představovala nebo viděla ve filmech. Zejména pokud jste miminko neplánovali. Nebo vaše promyšlené, sofistikované oznámení zkrátka nepochopil a nechtěně vám způsobil zklamání. Jakoukoliv reakci zkuste brát s nadhledem a humorem.

Otěhotněla jste kolem Vánoc? Ultrazvuk nebo pozitivní těhotenský test partnerovi schovejte místo kapří šupiny pod talíř.

Žena oznamuje těhotenství v práci svému zaměstnavateli.Se zaměstnavatelem si o těhotenství promluvte co nejdříve. Zdroj: Canva

2. Rodičům

S partnerem se o radostnou novinu budete chtít nejspíš podělit také s rodinou. S oznámením rodině raději pár týdnů vyčkejte a těhotenství oznamte právě až po prvním trimestru, kdy klesá riziko samovolného potratu a máte za sebou již řadu vyšetření. Za prvé si ušetříte spoustu nevyžádaných rad, které se zejména na prvorodičky často valí, a za druhé, pokud by nešlo vše hladce, to poslední, co budete chtít dělat, je smutné novinky volat natěšeným babičkám a rozebírat je s partnerovou starostlivou tetičkou.

Tipy, jak těhotenství oznámit v rodině:

1. Na příští rodinné sešlosti navrhněte společnou fotografii a těsně předtím, než partner (nebo automat) zmáčkne spoušť, vykřikněte: „Jsem těhotná!“. Překvapené reakce svých příbuzných budete mít navěky zaznamenané na fotce.
2. Blízké rodině připravte malé dárky. Nastávající babička a dědeček mohou dostat po jedné kojenecké ponožce spolu s fotkou ultrazvuku a prababička dětské pohádky, ze kterých bude novorozenci číst.

Velkou novinu sdělte i svým dalším dětem. Připravte se raději na to, že jejich reakce nemusí být nijak jásavé a ze všeho nejvíc je bude zajímat, jestli se budou muset o miminko starat. Nic si z toho nedělejte, nakonec se na miminko budou těšit.

Dvě kamarádky v kavárně. Oznámení o těhotenství.Kamarádce, která má s početím problémy, novinku oznamte citlivě. Zdroj: Canva

3. V práci

Pokud provádíte fyzickou práci, která by mohla být nevhodná v těhotenství, u zaměstnavatele s oznámením rozhodně neotálejte. Žádný právní předpis nestanoví povinnost, do kdy musíte sdělit zaměstnavateli, že jste těhotná. Učiňte to však dříve, než na vás rostoucí bříško bude vidět a než se vaše radostná novinka roznese po celé firmě. Vaše těhotenství a následný odchod na mateřskou dovolenou budou pro zaměstnavatele představovat organizační změny, tak s ním o dalším postupu co nejdříve promluvte.

4. Bezdětné kamarádce

Dlouho se snaží a stále nemůže počít. Zatímco vám se to podařilo napoprvé. Jak oznámit své těhotenství kamarádce, které se otěhotnět nedaří? Místo radostných famfár a originálních způsobů zvolte raději citlivou formu, kdy si s ní sednete a novinku jí v klidu oznámíte. Možná, že se jí nepodaří skrýt lehké zklamání, ale neberte si jej osobně. Podpořte ji a ujistěte ji, že stále stojíte o to být přítelkyně.

Mladý a šťastný pár oznamuje těhotenství rodině.Rodině oznamte těhotenství až po prvním trimestru. Zdroj: Canva

Kdy můžu oznámit, že jsem těhotná?

Partnerovi zprávu budete chtít říct pravděpodobně ihned, jakmile vám vyjde pozitivní těhotenský test. Při oznamování těhotenství rodině a širšímu okolí je pak zvykem sdělovat novinku až po prvním trimestru. „Je na každé ženě, kdy bude chtít těhotenství oznámit, protože to je její těhotenství,“ říká pro začátek psycholožka Mgr. Eliška Antošová. Podle ní problém tabuizace častých samovolných potratů v prvním trimestru vede u některých žen od nemilého překvapení až po pocity selhání.

„Každá žena by měla především naslouchat své vlastní potřebě, kdy chce tuto informaci sdílet a nehledět na to, jak to mají jiné ženy. Pokud oznámí těhotenství hned s pozitivním těhotenským testem, měla by být vnitřně vyrovnaná i s tím, že je ještě docela velká pravděpodobnost, že to nevyjde. Na druhou stranu potom může svůj smutek sdílet s empatickým okolím,“ dodává ještě odbornice.

Ačkoliv oznámení vašeho (ne)plánovaného těhotenství nemusí být nutně vždy přijato pozitivně, ať už z důvodu komplikovaného partnerského vztahu, nedávného nástupu do nového zaměstnání či kvůli jiným okolnostem, nenechte si zkazit radost. Vaše miminko vám nikdo schvalovat nemusí, tak nedovolte, aby vám kdokoliv zkazil těšení.

Těhotná žena po telefonu oznamuje těhotenství rodině.Jak těhotenství oznámily uživatelky eMimina? Zdroj: Canva

Zkušenosti čtenářek eMimino.cz

No, nevím, jestli ti poradím něco originálního, ale my jsme to udělali takhle: Koupili jsme na netu ručníky-jeden s nápisem Babička a druhý s nápisem Dědeček. Zabalili to každýmu do krabice a přidali vzkaz: Tímto si Vás dovolujeme povýšit do nových životních rolí… (Pro případ, že by nápisy na ručníkách nebyly úplně jasný… :roll: )
Jako dlouhodobá neplodka upozornuji, ze oznameni tehotenstvi muze byt pro nektere dost bolestivy okamzik. Takze opatrne a citlive u lidi bezdetnych, ikdyz trebas myslis, ze deti jeste nechteji, s neplodnosti se lidi moc nechlubi.
Nam to vyslo na predminule vanoce a rodice dostali darkovou poukazku na titul babicka a dedecek se splatnosti srpen 2007, ve ktere byla uvnitr fotka z utz. Babicce to doslo hned, dedecek chvili nechapave ziral, nez mu doslo, co ze to na te fotce je :lol: . Uspech to tedy melo.
Mě vyšel na normálním testu takový silnější duch, takže jsem letěla do ložnice, manžela vytrhla ze spánku a strkala mu pod nos počuranej papírek jestli to taky vidí :lol:.

Těhotenství týden po týdnu

Kolik teď měří a váží? Co zažene nevolnosti? A kdy zařídit rodičák? Zmapovali jsme každý týden, než se miminko narodí. Těhotenský průvodce je plný praktických tipů pro mámu, ale i pro tátu.

Prozkoumat týdny těhotenství

Těhotenství týden po týdnu

Kolik teď měří a váží? Co zažene nevolnosti? A kdy zařídit rodičák? Zmapovali jsme každý týden, než se miminko narodí. Těhotenský průvodce je plný praktických tipů pro mámu, ale i pro tátu.

Prozkoumat týdny těhotenství

Heslo odborně zaštiťuje:

Psycholožka, certifikovaná lektorka předporodní přípravy

Mgr. Eliška Antošová
Centrum rané péče

Vystudovala psychologii na FF MU v Brně, pracovala jako lektorka psychologie na soukromé VŠ, v Psychiatrickém centru Praha v psychologickém výzkumu. Dva roky poskytovala soukromé psychologické poradenství, spolupracovala s Terapie.info a stále spolupracuje s Centrem rané péče.

Je autorkou knihy Na autismus jedině autibiotika. Nově působí také jako certifikovaná lektorka předporodní přípravy. Píše osobní blog o životě s postiženým dítětem Divnozenka.cz.

Mgr. Elišku Antošovou najdete také na stránkách

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Oznámení těhotenství na sociálních sítích

Anonymní
2.8.22 15:32
34

Oznámení těhotenství rodině a nejbližším

Anonymní
1.4.22 12:53
25

Oznámení těhotenství kamarádce

12.3.22 16:52
29

Jak oznámit těhotenství na narozeniny

11.3.22 09:31
21

Kdy oznámit těhotenství rodině?

23.10.21 14:52
103

Kdy jste oznámili těhotenství rodině a v práci?

18.10.21 15:43
47

Originální Oznámení těhotenství rodičům

19.8.21 07:05
11

Oznámení těhotenství skrz fotkou...

25.6.21 14:45
3

Jak oznámit těhotenství mé rodině?

Anonymní
12.5.21 00:32
15

Kdy v zaměstnání oznámit těhotenství?

12.11.20 07:41
67

Jak originálně oznámit těhotenství rodině?

28.6.20 11:59
28

Oznámení těhotenství manželovi

Anonymní
13.1.20 20:46
27

Jak originálně oznámit těhotenství?

Anonymní
8.7.19 15:30
91

Jak oznámit těhotenství druhému partnerovi

2.5.19 07:30
72

Oznámemí těhotenství - jak to mám provézt?

21.11.18 23:17
26

Jak ututlat oznámení těhotenství před Vánocemi?

15.11.18 19:03
47

Strach oznámit těhotenství rodičům

8.10.18 20:30
40

Kdy narostlo bříško u 3. těhotenství a jak to oznámit okolí

7.7.18 22:00
35

Jak říct rodičům, že jsem těhotná?

10.4.18 22:11
85

Oznámení neplánovaného těhotenství

2.2.18 09:40
35

Oznámení těhotenství v zaměstnání

6.12.17 17:56
144

Oznámení příteli

2.11.17 18:05
63

Oznámení těhotenství

30.4.17 13:54
27

Kdy sdělit rodině že bude miminko

22.11.16 11:50
34

Jak oznámit mé těhotenství 'snažilce'?

24.3.16 20:13
48

Oznámili jste těhotenství už kolem 7. týdne?

17.1.16 15:18
18

Jsem povinna oznámit těhotenství?

18.10.13 12:23
28

Oznámení těhotenství rodičům

18.10.13 11:09
14

Jak oznámit těhotenství doma, originálně?

17.8.12 15:59
36

V kolikátém týdnu oznámit těhu?

2.3.11 16:23
27

FAQ

Kdy můžu oznámit těhotenství?

Partnerovi zprávu budete chtít říct pravděpodobně ihned, jakmile vám vyjde pozitivní těhotenský test. S oznámením rodině a širšímu okolí raději počkejte až po prvním trimestru.

Jak oznámit těhotenství partnerovi?

Můžete zvolit jeden z originálních způsobů, nebo zprávu partnerovi jednoduše oznámit. Ideálně ale zvolte vhodné a bezpečné prostředí.

Co dělat, když partner nezareaguje pozitivně?

Myslete také na to, že partner může být v šoku a reagovat jinak, než jste si představovala nebo viděla ve filmech. Zejména pokud jste miminko neplánovali. Nebo vaše promyšlené, sofistikované oznámení zkrátka nepochopil a nechtěně vám způsobil zklamání. Jakoukoliv reakci zkuste brát s nadhledem a humorem.

Jak novinu oznámit rodičům?

S oznámením rodině raději pár týdnů vyčkejte a těhotenství oznamte právě až po prvním trimestru, kdy klesá riziko samovolného potratu a máte za sebou již řadu vyšetření.

Kdy oznámit těhotenství v práci?

Pokud provádíte fyzickou práci, která by mohla být nevhodná v těhotenství, u zaměstnavatele s oznámením rozhodně neotálejte. Žádný právní předpis nestanoví povinnost, do kdy musíte sdělit zaměstnavateli, že jste těhotná.