6 tipů, jak poznat ovulaci na vlastním těle

Jak poznat ovulaci? Mezi nejčastější příznaky patří bolest v podbřišku, citlivější prsa, ovulační výtok nebo změny na děložním hrdle. Kromě těchto signálů můžete využít i další metody, které vám pomohou ovulaci zpřesnit. Nejlepším pomocníkem k určení ovulace pak bude ovulační test.

Ovulační test umožňuje spolehlivě zjistit plodné dny. Ovulační test umožňuje spolehlivě zjistit plodné dny. Zdroj: Canva

Jak dlouho trvá ovulace

Jestliže se snažíte otěhotnět, měla byste se naučit chápat své tělo a rozpoznávat příznaky ovulace. Jak asi víte, ovulace je proces, při kterém se z vaječníku uvolňuje jedno nebo více vajíček. Vajíčko se poté přesune do vejcovodu, kde zůstává 12 až 24 hodin. Během této doby může být oplodněno. Pokud se to podaří, jste těhotná. Když se naučíte rozpoznávat fyzické příznaky ovulace, můžete si správně načasovat pohlavní styk a tím zvýšit své šance na otěhotnění.

Chcete se dozvědět více o ovulaci? Přečtěte si článek Jak dlouho trvá ovulace: Kdy máte nejvyšší šanci počít?

6 tipů, jak se projevuje ovulace

V průběhu menstruačního cyklu vlivem hormonů dochází k různým změnám, které lze vypozorovat. Po skončení menstruace můžete sledovat následující příznaky, kterými se tělo připravuje na ovulaci. A i sama ovulace má velmi typické projevy.

1. Bolestivý podbřišek

Proces, kdy se uvolňuje vajíčko, může být někdy trochu bolestivý. Můžete náhle pociťovat mírné křeče nebo záškuby, které mohou trvat v horizontu několika hodin až dní.

2. Zvýšená bazální teplota

Jedním ze způsobů, jak zjistit, zda ovulujete, je sledovat po dobu několika měsíců svou bazální tělesnou teplotu. Bazální teplota je teplota vašeho těla v klidovém stavu. Na začátku cyklu zůstává poměrně stálá, když se však blížíte k ovulaci, teplota klesne. Po ovulaci následuje prudší nárůst mezi 0,4 až celým jedním stupněm.

Jak poznat ovulaci? Zvýšená bazální teplota.Jak poznat ovulaci? Zvýšená bazální teplota. Zdroj: Canva

3. Děložní hlen


Když se začíná blížit ovulace, tělo v blízkosti děložního čípku začíná tvořit tzv. cervikální hlen, který, kromě toho, že zpříjemňuje pohlavní styk, také pomáhá spermiím jednoduše vplout do ženského reprodukčního systému. Před ovulací si tak můžete všimnout vaginálního výtoku, který je vlhký a kluzký asi jako vaječný bílek. Největší produkce tohoto hlenu přichází právě v den ovulace, kdy v případě, že chcete otěhotnět, je nejlepší čas na sex.

4. Citlivější prsa

Indikátorem ovulace mohou být také citlivá nebo bolestivá prsa. Za všechno můžou samozřejmě hormony. Ale pozor, zatímco někteří pociťují bolest prsou těsně před ovulací, jiní mají citlivá prsa až po ní.

5. Zvýšený sexuální apetit

Před, během i po ovulaci můžete pociťovat změny libida. Příroda je moudrá, a tak přesně ví, kdy vás na sex nastartovat. Nejen, že máte najednou chuť skočit do postele, ale připadáte si také zatraceně sexy. Pokud máte pocit, že máte najednou větší chuť na sex, je to znamení, že jsou vaše plodné dny za rohem. Pokud se k tomu ještě přidá některý ze symptomů výše, máte jasno.

6. Změna polohy děložního čípku

Představte si pochvu jako tunel. Ten končí děložním čípkem, který se během menstruačního cyklu různě posouvá. Tyto změny můžete sledovat samovyšetřením. Těsně před ovulací se čípek posune až tak vysoko, že ho ztěží nahmatáte. Ve chvíli, kdy nejste v plodné fázi, čípek je níž a působí tvrdším a uzavřenějším dojmem. Během kontroly čípku, můžete rovnou prozkoumat i děložní hlen.

Vyšetřování děložního hrdla zvládnete sama »

Ovulační testy. Kde je koupit?Ovulační testy. Kde je koupit? Zdroj: Redakce

Jak poznat ovulaci podle testů

Pokud jsou vaše menstruační cykly pravidelné, může být dobrým pomocníkem k určení plodných dní ovulační test. Skutečný trik, jak s tímto testem předpovědět ovulaci, spočívá v tom, že přesně víte, kdy ho použít. Ovulační testy fungují tak, že vám z moči změří hladinu luteinizačního hormonu. Nejvyšší zvýšení hormonu nastává těsně před ovulací. Načasováním pohlavního styku těsně po nárůstu luteinizačního hormonu tedy zvýšíte své šance na oplodnění.

Pokud je váš cyklus dlouhý 28 dní, ovulace by měla nastat pravděpodobně 14. nebo 15. den menstruačního cyklu. Koncentrace LH by měla zůstat zvýšená po dobu 14 až 27 hodin, kdy dojde k úplnému dozrání vajíčka. Testy změří nárůst LH, avšak nemůžou potvrdit, zda opravdu ovulujete.

Pomocí ovulačních testů můžete určit plodné dny.Pomocí ovulačních testů můžete určit plodné dny. Zdroj: Redakce

Jak na to?

Ovulační testy koupíte lehce v lékárně a fungují podobně jako ty těhotenské. Jednoduše se vyčůráte na tyčinku a počkáte, než se aktivuje chemická látka a objeví se čárka. Pokud barva této čárky odpovídá odstínu uvedenému v návodu, pak vaše ovulace nastane bezprostředně během dalších 24 až 48 hodin. I když v návodu většina testů uvádí, že se můžete testovat kdykoliv během dne, lékaři většinou doporučují otestovat se hned zrána.

Nejlepších výsledků dosáhnete, když se budete během několika dní po sobě testovat ve stejnou dobu, přičemž 4 hodiny před testem omezíte příjem tekutin. Moč tak bude koncentrovanější a LH snáze zjistitelné. Pokud jste pomocí testu zjistila, že se blíží ovulace, vyčkejte se sexem na cervikální hlen. Budete mít větší jistotu, že otěhotníte.

Jde se na výsledek spolehnout?

Občas se stává, že se vajíčko po nárůstu LH neuvolní, proto je dobré sledovat také projevy těla. Testy také úplně nefungují, pokud užíváte léky na plodnost, jako je Pergonal nebo hCG hormon.

Přečtěte si také článek Jak je správně použít ovulační testy »

K určení ovulace vám může pomoct ovulační kalendář.K určení ovulace vám může pomoct ovulační kalendář. Zdroj: Canva

Jak poznat ovulaci při nepravidelné ms

Nejlepší rada na odhad plodných dní je sledovat své vlastní tělo a jeho příznaky. Pokud máte nepravidelnou menstruaci, je obtížnější a taky nákladnější používat testy z lékárny. Spolehlivější je v tomto případě naučit se číst to, co vám říká tělo. Existují také celá řada mobilních aplikací, internetových kalkulaček nebo ovulačních kalendářů, které vám můžou v určení ovulace dobře pomoct.

Kromě menstruačních dní si zapisujete taky charakter menstruační krve, cervikálního hlenu, údaje o bazální tělesné teplotě, fyzické změny jako křeče, bolesti, nadýmání, citlivost prsou, ale taky další důležité poznatky o změnách nálad, únavě nebo libidu. Můžete si taky zakreslovat podrobné grafy vaší plodnosti. Pozitivní je, že díky takovým údajům dobře poznáte své tělo a zjistíte, jestli se chová zdravě, nebo má nějaké výkyvy, které byste měla řešit s lékařem.

Přečtěte si také článek Kdy je nejlepší čas na početí? Vyzkoušejte ovulační kalkulačku »

Návrat ovulace po porodu je individuální.Návrat ovulace po porodu je individuální. Zdroj: Canva

První ovulace po porodu

Návrat plodnosti po porodu je individuální. Záleží to především na tom, jak dlouho po porodu kojíte. U žen, které nekojí, se po porodu navrací menstruační cyklus třeba již po šesti týdnech. První ovulace ale může nastat ještě dřív, třeba už ve třetím týdnu. Většina kojících maminek prvních tři až šest měsíců nemenstruuje. To však neznamená, že by nemohly otěhotnět, nebo že nezačnou ovulovat. Ovulace se většinou pozná podobně jako v období před početím.

Přečtěte si také článek Kdy čekat první menstruaci po porodu?

Jak poznat, že nemám ovulaci?

Pokud vám ani jedna z výše uvedených metod na zjištění ovulace nezafungovala, poraďte se s lékařem. Existuje totiž možnost, že vaše tělo vůbec neovuluje. Může to být dáno například syndromem polycystických vaječníků, ale taky například věkem nad 35 let. Lékař vám může vyšetřit hladinu sérového progesteronu nebo zkontrolovat funkci vaječníků pomocí vaginálního ultrazvuku.

Jak poznat ovulaci? Jaké zkušenosti mají uživatelky eMimina?Jak poznat ovulaci? Jaké zkušenosti mají uživatelky eMimina? Zdroj: Canva

Zkušenosti čtenářek eMimino.cz

Před ní mám větší chuť na jídlo i sex, změní se mi čípek (ale to už asi bereš jako sledování). Pak mě píchá na straně. Od té doby pak začnou růst a bolet prsa. Ale ne každá to na sobě pozná, jistější je měření, protože příznaky mohou být i bez následné ovulace a bolesti má někdo před a někdo po, takže jsou dost orientační.
Já to poznala až po čase - píchalo mě a strašně bolelo na jedné straně podbřišku (ostrá bolest, trvala chvíli, ani ne den) - vždy ve stejný den v měsíci. Při měření BT se mi potvrdilo, že je to ono.
Já to na sobě nikdy nepoznala, až když jsem u dcerky použila ovulační test, tak jsem byla v obraze..jinak to poznat asi nejde :think: říká se, že podle hlenu nebo tak něco, ale u sebe jsem to nezpozorovala :think:

Těhotenská kalkulačka

Spočítejte si svůj termín porodu, výši mateřské a rodičovské nebo výšku dítěte v dospělosti.

Kalkulačky

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Bolest prsou a břicha po ovulaci

23.7.22 18:43
3

Kdy byla/bude ovulace? 13DC

7.6.22 16:13
7

Jedná se o ovulaci?? - výtok, BT

Anonymní
22.5.22 17:23
8

Kdy bude ovulace? 11DC

7.5.22 10:06
2

Jak poznám, že v cyklu probíhá ovulace?

20.3.22 20:41
27

Prosím, poraďte mi s ovulaci

23.2.22 15:50
2

Ovulační mikroskop - ovulace?

25.12.21 22:14
8

Jak poznat ovulaci?

Anonymní
31.8.21 16:14
0

Měla jsem ovulaci?

13.7.21 23:27
4

Kdy udělat ovulační test?

13.7.21 16:35
4

Hlen při sexu po menstruaci, neví někdo?

11.7.21 18:24
5

Jak poznáte ovulaci?

Anonymní
1.7.21 18:03
28

Bolest prsou hned po ovulci

25.5.21 23:40
3

Ovulační bílý výtok?

Anonymní
16.2.21 21:01
5

Poznáte kdy máte ovulaci?

11.2.21 11:09
26

Nepravidelná ovulace a cykly

Anonymní
21.1.21 21:15
4

Ovulační test není úplně silný a proběhla ovu

26.10.20 04:58
9

Ovulační test - probíhá ovulace?

14.8.20 07:30
6

Ovulace X mentruace?

19.6.20 11:17
1

Ovulační testy vs příznaky

Anonymní
14.5.20 13:09
6

Opožděná ovulace - příznaky ms

Anonymní
13.5.20 09:07
4

Bolesti v podbříšku - ovulace nebo zahnizďování?

Anonymní
24.4.20 14:12
0

Ovulace nejsem si jistá

Anonymní
21.4.20 15:37
8

Jedna se o ovulaci?

16.4.20 10:06
16

Nepravidelná menstruace Norethisteron - ovulace, otěhotnění

30.3.20 14:00
4

2 čárky na ovulačním testu

21.12.19 19:58
8

Pozitivní ovulační test? Ovulace bez příznaků?

2.12.19 14:42
10

Byla ovulace?

10.11.19 12:43
3

Může být vůbec ovulace?

7.10.19 19:50
6

Ovulace nebo dozvuk zánětu močového měchýře?

12.8.19 11:36
1

Jak se u vás projevuje ovulace?

1.8.19 14:09
26

Jak poznám ovulaci?

31.7.19 16:28
43

Jak poznám, že ovulace dorazila?

5.6.19 18:56
46

Jak otěhotnět? Jak poznat ovulaci?

14.1.19 00:23
18

Jak poznám, že budu mít ovulaci ?

3.11.18 18:15
13

Těhotenství, menstruace a ovulace

7.10.18 20:24
8

Jak zjistit, kdy mám ovulaci

23.1.18 08:01
16

Kdy mám ovulaci?

21.7.17 20:37
5

Jak vypočítat ovulaci, když mám nepravidelnou menstruaci

27.6.17 08:28
24

Plodné dny při nepravidelné MS

12.4.17 22:13
12

Nepravidelná menstruace a otěhotnění

16.1.17 16:22
29

Jak zjistit ovulaci bez testu?

30.12.16 10:09
17

Může partner poznat ovulaci?

27.7.16 14:09
12

První příznaky a rozpoznání ovulace

29.8.15 10:39
12

Ovulace - jak lékař pozná, zda probíhá?

25.2.15 19:02
33

Kdo umí poznat ovulaci podle hlenu?

4.7.14 08:32
20

Jak poznám, že mám ovulaci?

29.5.14 09:56
19

Jak na sobě poznat ovulaci?

24.3.14 16:26
17

Nepravidelná menstruace - ovulace - vyvolávačka

Anonymní
27.12.13 14:36
4

Co si počít s ovulačním testem při nepravidelné menstruaci?

19.8.13 13:21
105

Jak poznám, zda ovulace opravdu byla?

26.8.12 14:05
34

Ovulace, menstruace a pořád dokola

9.8.12 08:43
424

Jak poznat ovulaci ze slin

15.12.11 21:30
46

Jak poznat ovulaci při neustálé menstruaci?

13.1.11 23:17
22

Snažení a ovulace

20.9.10 19:14
14