7 tipů, jak prát oblečení pro novorozence

Novorozenci mají velmi citlivou pokožku, která je náchylnější k různým dermatologickým obtížím. To poslední, co si přejete je, aby se malé miminko osypalo z nevhodného pracího prášku. Proto je důležité vybírat pečlivě kvalitní prací prostředky určené pro děti a držet se několika jednoduchých zásad.

Jak často prát miminku Připravte se, že s miminkem budete prát i každý druhý den. Zdroj: Canva
+11

1. Zvolte jemný prášek

Klasický prací prášek, který používáte na vaše prádlo, není pro miminko vhodný. Vybírejte tedy přípravek, který je určený na praní dětského prádla. Na obalu bývá často označen nápisem „sensitive“ neboli citlivý. Na obrázku je většinou miminko nebo maminka s dítětem. Můžete zvolit tekutý prášek, gelové kapsle nebo klasický sypký prášek.

Někdy je třeba počítat s tím, že hned první prací prášek, který zvolíte, vašemu miminku nebude vyhovovat. Prací prášek pro miminka by měl být ideálně neparfemovaný, bez obsahu alergenů a konzervantů. Dětský prášek je vhodné používat ideálně do tří let věku dítěte – v závislosti na citlivosti pokožky vašeho potomka.

REKLAMA

Prostředky pro dětskou domácnost ATTITUDE

Řadu prostředků na praní a domácnost ATTITUDE s NATURE+ technologií inspirovala síla přírody a vědy; bere ohled na vás, vaši rodinu i celou planetu.

ČSOB Smart aplikace

Prostředky jsou vyrobeny z vysoce účinných rostlinných přísad speciálně pro použití v dětské domácnosti. Produkty jsou ojedinělé také díky překrásným přírodním vůním, jsou veganské, testovány v nezávislé laboratoři a s certifikací Ecologo.

Prostředky pro dětskou domácnost ATTITUDE jsou k dostání také v e-shopu dm-drogerie.

Chci vědět více

2. Žádná aviváž

Pozor na aviváž, která se u dětského prádla nedoporučuje používat minimálně do jednoho roku. Aviváž sice dodá prádlu krásnou vůni, ale opět může velmi silně podráždit jemnou dětskou pokožku. Odborníci tedy doporučují aviváž v prvním roce zcela vynechat a místo aviváže prádlo raději vyžehlit. Pokud dítě nemá citlivou pokožku, po prvních narozeninách můžete ji zkusit přidat. Vybírejte ale takovou, která je opět určena pro citlivou pokožku.

Jak se starat o dětské oblečeníNezapomeňte nové oblečení hned vyprat. Zdroj: Canva

3. Nové oblečení vždy vyperte

Když si koupíte nové oblečení, možná si někdy říkáte, že je škoda jej hned vyprat. U dětského prádla je to ale velmi důležité vždycky. Nikdy nevíte, kdo všechno měl oblečení, pleny nebo ložní prádlo pro miminko v ruce. Navíc i na nepoužitém oblečení mohou zůstávat zbytky barev a chemikálií z výroby. Proto veškeré oblečení pro miminko doporučujeme před prvním použitím důkladně vyprat nejlépe v pračce.

Kromě oblečení a ložního prádla nezapomeňte vyprat prakticky vše, co je možné dát do pračky včetně látkových a plyšových hraček, potahů do autosedačky, deček a zavinovaček. Počítejte s tím, že praní výbavičky pro miminko vám zabere nějaký čas, proto je vhodné začít několik týdnů před termínem porodu, abyste měla vše nachystané. Vůbec nevadí, když vyprané prádlo uložíte na nějakou dobu do skříně.

Na kolik stupňů prát oblčení pro miminkoPerte na 60 °C, při této teplotě nemají viry ani bakterie šanci přežít. Zdroj: Canva

4. Nejlépe na 60 °C

Naše babičky i maminky to neměly tak jednoduché. Musely prádlo vyvařovat a prát v ruce. Dnes už si většina z nás nedokáže představit běžný život bez automatické pračky a sušičky. Praní v pračce je tedy rozhodně nejlepší i nejsnazší cesta. Dětské prádlo perte nejlépe na 60 °C, vyjma citlivých látek a tkanin. Při této teplotě nemají viry ani bakterie šanci přežít a máte tak jistotu, že vaše miminko bude usínat v dokonale čistém oblečení.

Vždy je vhodné sledovat cedulky na oblečení. Pokud máte oblečení „poděděné“, cedulky už mohou být ustřižené nebo seprané. Některé materiály totiž není vhodné prát při vyšších teplotách, protože by se mohly srazit. Dětské prádlo perte raději odděleně od oblečení ostatních členů domácnosti. Vyčleňte miminku samostatný koš na špinavé prádlo. Ušetříte si tím nepříjemné a zdlouhavé třídění.

Většina automatických praček disponuje programem na praní dětského prádla, což obvykle znamená jeden cyklus máchání navíc. Jestliže tuto funkci nemáte, nevadí. Jednoduše po ukončení praní zapněte ještě máchání. Budete tak mít jistotu, že na prádle nezůstanou zbytky pracího prášku.

Co pomůže na skvrny na oblečeníNa skvrny vyzkoušejte žlučové mýdlo. Zdroj: Canva

5. Žlučové mýdlo na skvrny

Dětské oblečení se velmi snadno znečistí. Ať už se jedná o stolici, blinkání nebo následně první příkrmy, je vždy vhodné skvrny vyprat v ruce a nenechat zaschnout. Pokud spěcháte, špinavé prádlo jednoduše namočte. Poté nechte uschnout a následně vyperte s ostatním prádlem pro miminko v pračce.

Skvrny můžete odstranit mýdlem nebo pořídit speciální přípravek na skvrny. Pokud se vám nechce do chemie, zkuste osvědčené triky našich babiček – sůl, ocet, jedlou sodu nebo zubní pastu. Skvělou službu vám poskytne také takzvané žlučové mýdlo. Stačí jej nanést na skvrnu a nechat odmočit. Poté ještě přeprat ve vodě, nechat uschnout a následně vyprat s ostatním oblečením. Žlučové mýdlo lze použít na oblečení i látkové pleny.

Jak dlouho žehlit pro miminkoŽehlíte? Zkuste to vydržet ideálně do půl roka dítěte. Zdroj: Canva

6. Vytáhněte žehličku

Názory na žehlení dětského prádla jsou mezi maminkami různé. Některé žehlí poctivě i ponožky, jiné jen to nejnutnější. Obecně se ale doporučuje nejmenším dětem žehlit vše, protože žehlička prádlo hezky změkčí a hlavně jej zbaví veškerých bakterií.

Pokud se žehličkou nejste kamarádi, zkuste to vydržet alespoň během šestinedělí, ideálně do půl roka dítěte. Skvělou službu udělá také sušička na prádlo, která je v dnešní době stejně jako pračka k nezaplacení. Jestliže se vám povede prádlo vyndat ihned po ukončení programu, tedy ještě teplé, a hned jej poskládáte, nezmačká se a navíc bude příjemně hebké jako po žehlení. Opět je ale důležité sledovat cedulky na prádle. Některý materiál nesnese žehlení ani sušičku.

Jak prát látkové plenyLátkové pleny perte vždy odděleně od ostatního prádla. Zdroj: Canva

7. Látkové pleny perte zvlášť

Pokud používáte staré dobré látkové pleny, perte je vždy odděleně od ostatního prádla a vždy na 60 °C. Jestliže vaše dítě trpí průjmovým onemocněním, v takovém případě pleny vyperte na 90 °C. Maminky často využívají látkové pleny také jako bryndáčky, podložku do postýlky, do kočárku, zkrátka k různým příležitostem. V takovém případě můžete plenky vyprat společně s ostatním dětským prádlem.

Jak často prát dětské oblečení?

Je vhodné mít vždy více kousků dětského prádla, které budete střídat, protože miminko i větší dítko většinou prádlo rychle zašpiní. Může se stát, že vašeho broučka budete převlékat i pětkrát za den. Pokud je na prádle flek, je dobré jej vždy rovnou předeprat. Dětské prádlo určitě perte zvlášť, i když možná nenaplníte buben pračky, a raději častěji.

Pokud si dítko za celý den zvládne neušpinit bodýčko, stejně jej na druhý dne převlékněte do čistého. Nezapomínejte pravidelně prát také lůžkoviny, i když se budou zdát čisté.

Přestože se praní dětského prádla může zdát náročné, brzy se stane naprostou rutinou. Navíc každá maminka nejlépe ví, co její děťátko potřebuje. Některé děti mají silně citlivou pokožku, jiné naopak téměř vůbec. Důležité je také vybírat prádlo a lůžkoviny z kvalitního materiálu, ideálně z bavlny.

Jak prát oblečení pro novorozencePokud je na prádle flek, je dobré jej vždy rovnou předeprat. Zdroj: Canva

Zkušenosti čtenářek eMimino.cz

Jinak holky doporučují všechny věci, nové i ze sekáčků předem, než je bude mimi nosit vyprat a vyžehlit. Nejlepší je prý Lovela (já si koupila tekutou) a taky Persil Sensitive. Doporučuje se 2× máchat a nepoužívat aviváž. Někdo radil, že pro změkčení místo aviváže se může přidat trochu octa. Taky se brzo na první praní chystám a už se moc těším :P.
Ahoj, od narození Julinky používám prací prášek Lovela Woolite - je doporučován i pro děti s alergiemi, takže je šetrný. Peru klasicky na 40°C - dvojí máchání, pokud vím, je součástí pracího programu. Aviváž jen někdy. Nevím, jak je to s oblečky ze sekáče, tam jsem zatím nic nekupovala - raději kupuji oblečení nové. Samozřejmě i to před prvním použitím vždy vyperu. A přiznám se, že jsem zatím oblečení pro malou nežehlila, zas tak sterilní prostřední není pro dítě dobré - ale to je můj názor. Zatím nebyly žádné potíže, malá má krásnou růžovoučkou pokožku a nebyl žádný náznak nějaké vyrážky.
Připojuji se opravdu k důkladnémmu máchání a do druhého dáváme ocet, stačí málo a prádlo voní ještě víc po prášku. Když zjistili synovi atopický ekzem, vyprali jsme prádlo v pračce a vymáchali ve vaně- voda s octem a pak dali do obyč. ždímačky. A ještě z ní ( po druhém máchání) vyteklo spousta pracího prášku :-(. Ted samozřejmě dáváme druhé máchání v pračce,ale jen jsme chtěli zkusit, kolik se toho prášku vymáchá.

Bazar pro děti a mámy

Nekupujte nové, když z toho hned vyrostou! V Bazaru pořídíte kočárky, oblečení a výbavička z druhé ruky. A až jim věci zas nebudou, prodejte je dál. Víc peněz a víc místa ve skříních.

Nejnovější inzeráty

Praly jste před narozením pro miminka vše ve speciálním pracím prášku?

Hlasovalo: 32

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze o tomto tématu:

FAQ

V čem prát novorozenci?

Zvolte jemný prášek s označením sensivite nebo prášek určený přímo pro malé děti s citlivou pokožkou. Raději se vyhýbejte také aviváži.

Co všechno pro miminko vyprat?

Před porodem vyperte opravdu vše, co se vyprat dá - oblečení, plenky, lůžkoviny, plyšové hračky atd.

Je potřeba žehlit oblečení pro miminko?

Pokud nemáte sušičku, je vždy lepší všechno oblečení a plenky po vyprání také vyžehlit. Tím se zajistí naprostá čistota prádla, zároveň se prádlo také změkčí.

Zdroje

  1. Autor: Basketter, D.A., English, J.S.C., Wakelin, S.H. and White, I.R. , Název: Enzymes, detergents and skin: facts and fantasies , Rok vydání: 2008 , Vydavatel: Basketter, D.A., English, J.S.C., Wakelin, S.H. and White, I.R. , Zdroj: British Journal of Dermatology, 158: 1177–1181