na přehled Encyklopedie

Kdy si udělat těhotenský test

Nedostavila se menstruace? Skočte si koupit těhotenský test. Koncentrace těhotenského hormonu se každým dnem zvyšuje, proto vydržte co nejdéle, aby byl výsledek testu co nejpřesnější.

Mám zpoždění, můžu testovat?

Těhotenství lze většinou spolehlivě zjistit mezi 16. a 20. dnem od oplodnění, proto si udělejte těhotenský test 2-3 dny po očekávané menstruaci, která se však nedostavila.

Pokud provedete test 7-10 dní po první vynechané menstruaci a výsledek testu je negativní, počkejte dalších několik dní. Když se nedostaví měsíčky, test zopakujte. U někoho hladina hCG stoupá rychleji a u někoho pomaleji.

Můžu testovat dřív, ještě před menstruací?

Ano, ale je pravděpodobné, že vám vyjde falešně negativní nebo falešně pozitivní test. Pokud pozorujete těhotenské příznaky, nenechte se zmást, často mohou být stejné jako příznaky blížící se menstruace.

Pokud vás přemůže zvědavost, můžete si zakoupit dražší test, který je citlivější na koncentraci hCG. Na obalu uvádí, že rozpozná těhotenství dříve než před očekávanou menstruaci. Nicméně těhotenský test je nejspolehlivější až poté, co se měsíčky zpozdí.

Maminky doporučují: Hodnocení těhotenských testů

Testuju dříve a test je pozitivní. Co teď?

Výsledek příliš časného testování nemusí být pravdivý. Pokud vám tedy domácí těhotenský test ukázal pozitivní výsledek, zopakujte test ještě jednou za týden. Je opět pozitivní? Je čas se objednat ke svému ženskému lékaři.

Testovací čárka je slabá, jsem těhotná?

Hladina těhotenského hormonu ještě může stoupnout, zkuste testovat za 5 dní. Pokud jste těhotná, testovací čárka zesílí, takže na testu uvidíte dvě jasné čárky. Jestliže uvidíte jen kontrolní čárku, pak tento měsíc těhotná nejste. Více v hesle Slabá čárka na testu »

Tipy pro nedočkavé:

1) Testujte ráno, kdy je hladina hCG nejvyšší.
2) Kupte si balení po více kusech.
3) Z odebrané krve se dá přesně stanovit, zda jste těhotná - stačí zajít za svým gynekologem. Krevní test u lékaře je mnohem přesnější než domácí, dokáže odhalit nižší koncentraci hCG. Toto testování hradí žena jako samoplátce, stojí cca 200 Kč.

Více v hesle Jaký těhotenský test vybrat »

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Kdy si udělat těhotenský test"?