na přehled Encyklopedie

Kdy začít s příkrmy u kojených, nekojených dětí?

Každé miminko je jiné, a proto i zavádění příkrmů zvládne některé o pár týdnů dříve, jiné naopak později. Obecně ale můžete začít přikrmovat mezi ukončeným 4. a 6. měsícem věku. Záleží také, jestli dítě kojíte, nebo krmíte umělým mlékem.

Kdy začít s příkrmy u kojených dětí


Lékaři doporučují, aby zdravé a dobře prospívající miminko maminka výhradně kojila do ukončeného 6. měsíce věku. Pak postupně přidává zeleninový příkrm (pyré). Ze začátku stačí malé množství, třeba jedna nebo dvě malé lžičky denně a přitom dál pokračovat v kojení. Postupně pak množství příkrmu zvyšujte a zkoušejte zavádět nové.

Miminko do ničeho nenuťte. Musí si zvyknout na nové chutě, strukturu pokrmu i lžičku, kterou mu jídlo podáváte. Zpočátku si dítě s jídlem bude spíše hrát a zkoumat ho a až později pochopí, že se jedná o něco, co ho má místo mateřského mléka zasytit.

Kdy začít s příkrmy u dětí krmených umělým mlékem


Ne každá maminka má to štěstí, že své děti může kojit. Plnou náhradu mateřského mléka však poskytují mléka umělá, a tak se nemusíte bát, že by vaše miminko strádalo.

U nekojených dětí můžete s příkrmy začít dříve než u dětí kojených - obvykle se doporučuje už na začátku 5. měsíce věku.

Kdy začít s příkrmy u nedonošených dětí


Kdy si na prvním příkrmu pochutnají drobečci, kteří přišli na svět dříve, než bylo plánované? U dětí, které se narodily po dokončeném 35. týdnu těhotenství, můžete začít s příkrmy stejně jako u donošených dětí, tedy mezi 4. a 6. měsícem věku. U dětí narozených před 35. týdnem těhotenství přikrmujte mezi 5. a 8. měsícem od data jejich narození.

O zavádění příkrmů se vždy můžete poradit s pediatrem.

Přečtěte si, podle jakých signálů poznáte, kdy začít se zaváděním příkrmů a jaké zásady dodržovat u prvních příkrmů.

Nevíte si se zaváděním příkrmů rady? Zeptejte se v Poradně pro výživu do tří let.

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Kdy začít s příkrmy u kojených, nekojených dětí?"?