na přehled Encyklopedie

Jak vybrat kojenecké mléko

Nejen s mateřským, ale také s umělým kojeneckým mlékem miminko dobře prospívá a roste, obzvlášť pokud se mu dostává láskyplné péče. Pokud tedy nekojíte, přečtěte si naše rady ohledně kojeneckého mléka.

Jak vybrat kojenecké mléko?


Na trhu existuje nepřeberné množství různých výrobců a jednotlivých druhů kojeneckých mlék (antirefluxní, hypoalegenní apod). Většině maminek tak nezbývá nic jiného než různá kojenecká mléka vyzkoušet. Každému miminku sedne něco jiného.

Nevíte, jaké kojenecké mléko vybrat? Mrkněte na recenze umělé výživy na eMiminu.

Kojenecké mléko - složení


Základem průmyslově vyráběného kojeneckého mléka je mléko kravské, které se upravuje tak, aby co nejvíce odpovídalo mateřskému. Podle směrnic Evropské unie se tyto přípravky nazývají „kojenecká mléčná sušená výživa“ nebo „kojenecká mléčná výživa v prášku“.

Kojenecké mléko - druhy


Většina výrobců uvádí na trh tři stupně kojeneckého mléka:

  1. Počáteční kojenecká mléčná výživa (na obalu označeno č. 1) – od 1. do 6. měsíce
  2. Pokračovací kojenecká mléčná výživa 1 (na obalu označeno č. 2) – po 6. měsíci
  3. Pokračovací kojenecká mléčná výživa 2 (na obalu označeno č. 3) – od ukončeného 12. měsíce

Po roce věku může dítě pít i pasterované plnotučné kravské mléko. Upravená batolecí mléka jsou však podle odborníků přeci jen o něco vhodnější.

Počáteční kojenecká mléčná výživa je nejvíce podobná mateřskému mléku. Stejně jako mateřské mléko obsahuje laktózu. Nezasytí většinou tak dobře jako mléko obsahující škrob, ale stejně jako mateřské mléko ji lze miminku podávat kdykoliv dle potřeby. Může se podávat po celý první rok života dítěte. Není tedy třeba přecházet na jiný druh mléčné výživy.

Pokračovací kojenecká mléčná výživa 1 obsahuje kromě laktózy také škrob. Více tedy miminko zasytí.

Pokračovací kojenecká mléčná výživa 2 už méně odpovídá svým složením mateřskému mléku, a proto není vhodná pro miminka do 4 měsíců života. Lze na ni přejít od ukončeného pátého měsíce.

Všechna kojenecká mléka obsahují vitaminy a stopové prvky, někdy i probiotika a prebiotika.

Speciální kojenecké mléko pro alergiky


Pokud trpíte vy nebo váš partner nějakou alergií, je velmi pravděpodobné, že alergické bude i miminko. V takovém případě nepodávejte obyčejnou mléčnou kojeneckou výživu, ale kojenecké mléko pro alergiky, které se označuje jako „HA“ (hypoalergenní). Pokud však dítě trpí alergií na bílkovinu kravského mléka, nesmí se mu podávat ani hypoalergenní mlé­ko.

Pokud si nevíte rady s výběrem vhodného kojeneckého mléka, poraďte se s dětským lékařem.

Dávkování a příprava kojeneckého mléka


Dávkujte kojenecké mléko dle návodu na krabici. „Zarovnaná lžička“ znamená, že navršený kopeček na lžičce „shrábnete“ tupou stranou nože. Kojenecké mléko připravujte z převařené kojenecké vody, která by měla mít teplotu mezi 40-50 °C. Kojenecké mléko podávejte miminku o teplotě 37° C.

Jak často kojeneckým mlékem krmit a v jakém množství?


Počáteční kojeneckou mléčnou výživou můžete dítě krmit podle potřeby (stejně jako mateřským mlékem), tzn. vždy, když má hlad, a tak dlouho, dokud se necítí syté. Při krmení ostatními druhy kojenecké mléčné výživy se řiďte dávkováním na balení a nekrmte častěji, abyste ho nepřekrmovali. Nechat miminko hladovět jen proto, že „není ještě čas“, je špatné.

Miminko by mělo za den vypít celkem 150 ml mléka krát jeho váha. Např. 4 kg vážící dítě by mělo za den vypít 600 ml kojeneckého mléka.

Diskuse o tomto tématu:

 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Jak vybrat kojenecké mléko"?

Reklama


Reklama