Nastavte si e-mailové upozornění na nový týden s miminkem.

Nastavit termín porodu

Kontrakce vs. poslíčci: Jak je rozeznat?

Převážně prvorodičky mají strach, jestli ty pravé kontrakce skutečně poznají. Otřelé matky nad jejich obavami často mávnou rukou se slovy: „Neboj, to se splést nedá.“ Ale právě proto, že se poslíčci vyskytují až na konci těhotenství, některé těhotné ženy spěchají do porodnice. Skutečně je snadné rozpoznat ty opravdové kontrakce od falešných?

Těhotná žena na bolesti trpí bolestí břicha z blížícího se porodu.Pro nezkušené maminky mohou být kontrakce od poslíčků těžko rozeznatelné. Zdroj: Canva

Proč se objevují poslíčci před porodem?

Kontrakce neboli děložní stahy způsobuje zkrácení svalových vláken děložní svaloviny. Objevují se od 20. týdne těhotenství, kdy se děloha svým občasným stahováním a natahováním začíná připravovat na blížící se porod. A právě pro tyto přípravné stahy se vžilo označení „poslíčci“. Odborně se nazývají Braxton-Hicksovy kontrakce a projevují se jako nepříjemné tvrdnutí břicha. Řada maminek je začne pociťovat až od 36. týdne těhotenství, proto není divu, že mnohé z nich tyto stahy vylekají a z obav o předčasný porod vyráží do porodnice.

Zda se jedná o poslíčky nebo se narození miminka skutečně blíží, poznáte podle toho, že přestanou, když změníte činnost nebo polohu, ve které zrovna jste. Jděte se projít, dejte si sprchu nebo si odpočiňte. Pokud bolesti břicha přejdou, šlo pravděpodobně pouze o falešný poplach. Ovšem skutečné porodní kontrakce bezpečně odhalí až lékařské vyšetření.

Poslíčci nemají vliv na otevírání a zkracování děložního čípku, proto nejsou tyto stahy nijak nebezpečné. Přesto byste o nich měly informovat vašeho lékaře.

Těhotná žena na posteli se drží za břicho.Poslíčci mohou být způsobeny námahou, a proto více odpočívejte. Zdroj: Canva

Jak dlouho trvají poslíčci?

Není čeho se obávat. Tento trénink dělohy je naprosto přirozený fyziologický jev, který rychle přijde a obvykle i brzy vymizí. Některé ženy stahy břicha pociťují už od druhého trimestru, jiné se s nimi nesetkají vůbec. Poslíčci nemají žádnou pravidelnost a intervaly mezi nimi se liší. Většinou příliš nebolí a někdy se jejich intenzita může různě střídat. Koncem těhotenství se jejich četnost zvyšuje. Mohou se objevit až několikrát za den a trvají pouze pár minut.

Čím jsou způsobeny?

 • Jednou z možných příčin je velká fyzická námaha. Ať už se jedná o klasické přepínání se, kdy chce žena na poslední chvíli stihnout všechny resty, nebo zvedání těžkých věcí (především staršího dítěte).
 • Dále může být na vině dehydratace, obzvláště v horkých dnech. Proto je důležité hodně pít a odpočívat.
 • Falešné kontrakce může způsobit i pohlavní styk. Pokud ale vaše těhotenství není rizikové a lékař vám ho vyloženě nezakázal, nemusíte se intimních chvilek obávat.
Těhotná žena při porodu vdechuje rajský plyn.Pravé kontrakce jsou bolestivé a ulevit od nich mohou jen léky. Zdroj: Canva

Jak se liší porodní kontrakce od poslíčků?

Pro srovnání jsme pro vás připravili přehlednou tabulku:

Falešné kontrakce – poslíčci

 • Jsou nepravidelné s různými časovými rozestupy.
 • Délka intervalů se postupně zvyšuje až úplně vymizí.
 • Intenzita je různá. Často ale slabá, někdy se mohou intenzity různě střídat.
 • Cítíte je nejčastěji v přední části břicha.
 • Pokud změníte polohu, začnete chodit nebo si odpočinete, tlak v břiše zmizí.
 • Tlak odeznívá po teplé sprše nebo koupeli.

Porodní kontrakce

 • Jsou pravidelné a intervaly mezi nimi se postupně zkracují.
 • Mezi každou kontrakcí je délka intervalu kratší.
 • Síla i bolest stahu dělohy narůstá.
 • Bolest může začít v zádech, pomalu se přesouvá do celého břicha, může vystřelovat až do třísel a stehen.
 • Bolesti pokračují v jakékoliv poloze, i když odpočíváte.
 • Tlak neodeznívá ani po koupeli v teplé vaně.

Jak bolí kontrakce?

Dalo by se říct, že každá rodička má v této oblasti různé zkušenosti. Poslíčci bolí výrazně méně a převážně v přední části břicha. Oproti tomu ty pravé porodní stahy některé maminky přirovnávají k bolestivé menstruaci. Čím víc miminko sestupuje, začíná tlačit na stydkou kost, konečník, přidává se také bolest zad, v tříslech a stehnech.

Těhotná žena drží v ruce budík a měří kontrakce.Kontrakce je potřeba pravidelně měřit. Zdroj: Canva

Co dělat, když mám kontrakce?

Pokud stahy vašeho bříška postupně zesilují a časové rozestupy mezi nimi se zkracují, je potřeba zbystřit, nejspíš se vaše tělo připravuje k porodu. Jak v takovém případě dál postupovat záleží na individuální situaci každé těhotné ženy. Vždy je nutné přihlédnout k tomu, zda se jedná o rizikové těhotenství, jestli jste prvorodička a také jak daleko od místa bydliště je vaše porodnice.

Všeobecně platí, že pokud máte kontrakce pravidelně po pěti minutách, nebo neúměrně rychle zesilují, popřípadě cítíte silný tlak na konečník, neměli byste s cestou do porodnice otálet. Nejste-li si v něčem jistá, určitě kontaktujte vaši porodní asistentku nebo přímo porodnici.

Jak měřit kontrakce?

Skvělým pomocníkem jsou stopky na mobilu nebo hodinkách. Délka kontrakce se měří od začátku jednoho stahu do začátku druhého. Jakmile bude délka jednoho stahu okolo 30 vteřin a interval mezi nimi 4–7 minut, není na co čekat, nejspíš je už miminko na cestě.

Jak prodýchat kontrakce?

Pokud žena absolvovala předporodní kurz, s dýchacími technikami se už jistě setkala. V první fázi dýchejte pomalu, uvolněně a do bříška. Jedná se o tzv. jógový dech, při kterém pozvolna přivádíte vzduch do těla nosem a vydechujete pusou. Asi v takovém tempu, v jakém odfukujete před usnutím.

Především je důležité zachovat klid. To platí nejen pro nastávající maminku, ale také asistujícího tatínka. Účelem správného dýchání je zmírnit porodní bolesti, dodat potřebný kyslík plodu, a zároveň upoutat maminky pozornost na blížící se narození miminka.

Těhotná žena na kontrole u lékaře. Měření tlaku.Nejste-li si bolestí břicha jistá, nechte se zkontrolovat lékařem. Zdroj: Canva

Mám jet do porodnice?

Jakmile se blíží termín porodu, poslíčci budou častější a svou intenzitou se mohou těm pravým kontrakcím podobat.

 • Nejdříve vyzkoušejte změnit polohu nebo činnost, kterou právě děláte.
 • Pokud ležíte, protáhněte se nebo jděte na procházku.
 • Naopak pokud jste fyzicky akční, na chvíli se posaďte nebo si dejte sprchu. Když stahy během chvíle povolí, byl to jen planý poplach.

Pakliže se stahy budou nadále vyskytovat, případně stupňovat, je pravděpodobné, že budete rodit. Určitě neváhejte kontaktovat svého gynekologa, porodníka nebo se vydejte přímo do porodnice, kde vás vyšetří.

Odpovědi čtenářek z diskuze eMimino na otázku: Jak bolí kontrakce?

Tak já měla pouze bolesti do kříže, každý ti řekne něco jiného, protože každý vnímá bolest jinak a každý porod je jiný, koneckonců i těhotenství.
Ze začátku v podbřišku a poslední třeba 4 ty nejsilnější kontrakce pocitově úplně všude. Ke konci už to byla taková dost místně neidentifikovatelná bolest. Ale asi jak u koho.
Mě bolely výhradně záda v oblasti kříže. kontrakci, která by bolela v břiše jsem za 3 těhotenství a porody nezažila.

Váš příspěvek

Odesílám...

Diskuze o tomto tématu:

FAQ

Proč se objevují poslíčci?

Objevují se od 20. týdne těhotenství, kdy se děloha svým občasným stahováním a natahováním začíná připravovat na blížící se porod.

Čím jsou způsobeny?

Velkou fyzickou námahou, dehydratací, přepínáním se nebo také pohlavním stykem.

Co dělat, když se objeví pravé kontrakce?

Všeobecně platí, že pokud máte kontrakce pravidelně po pěti minutách, nebo neúměrně rychle zesilují, popřípadě cítíte silný tlak na konečník, neměli byste s cestou do porodnice otálet.

Jak měřit kontrakce?

Skvělým pomocníkem jsou stopky na mobilu nebo hodinkách. Délka kontrakce se měří od začátku jednoho stahu do začátku druhého.

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Jak poznat kontrakce od poslíčků?

Mohlo by vás zajímat: