Koupání miminek - jak umýt miminko v klidu?

Novorozené miminko koupejte maximálně třikrát do týdne a krátce, nejlépe pod pět minut. Dlouhé a časté koupání totiž odstraňuje ochrannou vrstvu mazu.

Před koupáním

Na koupání miminka si kupte malou vaničku. Oproti koupání ve velké vaně nebo ve sprše je daleko pohodlnější, k miminku se lépe dostanete a voda pomaleji chladne. Hodit se vám bude jak malá vanička, tak lehátko, které udrží hlavičku miminka vzpřímenou.

Než miminko vložíte do vody, zkontrolujte teplota vody. Měla by mít okolo 37 °C, tedy ani horká, ani studená. Ideálně si pořiďte ponorný teploměr, časem už ale teplotu odhadnete namočením loktu.

Ani v koupelně by neměla být moc zima, aby se miminko nenachladlo. Ideální teplota vzduchu je okolo 25°C. Jestli se vám koupelna nepodaří vytopit, umyjte miminko ve vaničce jinde, třeba v kuchyni.

Čím mýt miminko a co raději nekupovat? Podívejte se na osvědčená mýdla pro děti, na které maminky na eMimino.cz napsaly recenze.

Jak mýt miminko

Miminko stačí umývat rukou, případně jemnou žínku a mýdlem. Důležité je chránit oči, aby do nich dětské mýdlo nestékalo. Voda by neměla natéct ani do uší, a to do 4 týdnů věku dítěte.

Miminko dejte do vaničky nebo kyblíčku a začněte ho mýt od hlavičky. S miminkem si pořád povídejte klidným hlasem, hlaďte ho a navazujte oční kontakt, aby se cítilo příjemně. Koupání nijak neprodlužujte. Novorozenec má velmi citlivou a ještě zvýšeně propustnou kůži. Pokud vaše dítě trápí atopický ekzém nebo jiná kožní vyrážka, koupejte ho jen jednou týdně.

Po umytí miminko důkladně, ale opatrně osušte. U holčiček ještě oddělte vatovou tyčinkou pysky, aby nedošlo k jejich srůstu. Pak naneste na celé tělíčko dětský olejíček, případně na zadeček krém proti opruzeninám - pomáhá i preventivně. Maminkám na eMimino.cz se nejvíce osvědčil Sudocrem nebo měsíčkový kojenecký krém.

Výbavička na koupání miminek za pár korun

Koupací kyblík - jak se používá?

Na koupání miminek se hodí buď klasická vanička a lehátko, nebo pak koupací kyblík. Dítě v něm držíte na výšku a omýváte.

Berun píše: „Já jsem koupala jak v kyblíčku, tak teď ve vaničce. Kyblík je pro novorozence super záležitost, malý ho naprosto zbožňoval, líbil se mu ten stísněný prostor. S držením si vůbec nelam hlavu, jakmile ho tam položíš, tak je ta manipulace velmi jednoduchá a přirozená. Já ho mydlila rovnou v kyblíčku a žádný problém jsem s tím neměla. Nevýhoda kyblíku je v tom, že je tak do 6 měsíců pak už se ti tam mimi nevejde. My koupali do 3 měsíců… Myslím, že i díky kyblíku je to velký milovník koupání. Líp držel teplotu a cítil se tam opravdu jako v bříšku.“ "více v diskusi Vanička nebo kyblík na koupání novorozence »

Podívejte se na video, jak správný mýt miminko

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek

Odesílám...

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Koupání miminek - jak umýt miminko v klidu??

Mohlo by vás zajímat: