Vše, co potřebujete vědět o koupání miminek

Miminko není potřeba koupat denně, i když někteří rodiče to tak dělají. Po příchodu z porodnice jej můžete klidně koupat každý druhý nebo třetí den. V ty dny, ve kterých dítě koupat nebudete, jej stačí otřít například perlanem nebo vatovými tamponky, které namočíte ve vodě s kapkou dětského olejíčku.

Odbornice Veronika Měchurová drží miminko po koupání, koupání miminek Během koupání je důležitá manipulace s miminkem. Zdroj: Lily is sailing
+8

Kdy poprvé vykoupat miminko

První koupání absolvujete ještě během pobytu v porodnici, a to hned první nebo druhý den po porodu, pokud je vše v pořádku. Sestřička na šestinedělí vám ukáže, jak na to, a mnohdy tím rozptýlí vaše obavy. Mnoho maminek se obává především toho, jak s novorozeným děťátkem manipulovat, aby mu neublížily. Je to ale o prvním vyzkoušení a brzy poznáte, že to půjde tak nějak přirozeně.

Jak často koupat miminko

Možná vás napadne otázka, zda opravdu stačí koupat miminko jen třikrát nebo čtyřikrát týdně? Není to málo? Lékaři tyto obavy vyvracejí, a naopak často doporučují nekoupat novorozence každý den. Pokožka novorozence je velmi tenká a citlivá a nemá ještě dostatečně vyvinutý ochranný film. Děti, které mají sklony k alergiím (některý z rodičů trpí nebo trpěl atopickým ekzémem), stačí dokonce koupat jednou týdně.

V prvních dnech je vhodné miminko koupat velmi krátce a opatrně, protože nemá ještě zahojený pupík. Pahýlek se může namočit, ale neměl by být ve vodě příliš dlouho. Navíc některým miminkům nemusí být koupání zpočátku příjemné. Také je důležité hlídat, aby novorozenec neprochladl.

Nakonec je to stejně pouze na rodičích, jaký režim dítěti vytvoří. Většina dětí si koupání zamiluje, takže časem nakonec možná budete koupat denně nebo obden, protože je to příjemný rituál před spaním.

Pokud si nejste jistá, jestli mimino koupete dostatečně často, poraďte se s pediatrem.

Odbornice Veronika Měchurová koupe miminko ve vaně, koupání miminek.Miminko můžete koupat i ve velké vaně. Zdroj: Lily is sailing

Kde koupat miminko

Ještě před narozením vašeho děťátka je dobré si rozmyslet, v čem ho budete v prvních týdnech života koupat. Nabízí se tři možnosti:

 • Koupání miminka ve velké vaně,
 • koupání miminka ve vaničce,
 • koupání miminka v kyblíku.

Ve velké vaně

Pokud se rozhodnete koupat miminko v klasické vaně, pak je lepší pořídit ještě speciální podložku pro novorozence nebo lehátko do vody. Usnadníte si tak práci (a bolavá záda vám poděkují). Navíc je to snazší a bezpečnější.

Alternativou velké vany u novorozenců je umyvadlo (pokud máte dostatečně velké a prostorné). Koupání miminka v umyvadle však není vhodné vždy, je třeba zaměřit se především na pohodlí a bezpečnost. Ve velké vaně je vhodné koupat starší miminko (přibližně od čtyř měsíců).

Pokud nemáte vanu, ale sprchový kout, můžete miminko umývat i v něm. Vyloženě ale sprchovat novorozence vhodné není (pouze opláchnutí zadečku, když se miminko pokaká).

Odbornice Veronika Měchurová drží miminko po koupání, koupání míminek.Miminko stačí koupat v čisté vodě. Zdroj: Lily is sailing

Ve vaničce

Asi nejoblíbenější variantou je koupání miminka ve vaničce. Vanička vám vydrží přibližně do šesti měsíců (někdy i déle). A můžete si ji přenést kamkoliv potřebujete. Také do vaničky můžete ještě vložit lehátko nebo pěnovou podložku pod miminko.

„Pro lepší pocit miminka je dobré ze začátku používat pro koupání ve vaničce tzv. vázání do uzlíčku. Miminko se v něm cítí jistější a bezpečnější. Dobrou alternativu pro zlepšení bolestí bříška nabízí vaničkování, které zlepšuje perilstaltiku střev,“ říká odbornice.

V kyblíku

Kyblíky jsou mezi maminkami stále oblíbenější. Názory na jejich výhody se však mezi pediatry a fyzioterapeuty rozcházejí. Určitým přínosem může být opravdu pocit bezpečí z malého prostoru kolem sebe, jež evokuje maminčino bříško. „Pokud už se pro používání rozhodneme, je třeba uvědomit si rizika a snažit se jim vyhnout. Nejdůležitější zásadou je držet miminko v takové poloze, aby nesedělo. Argument, že voda nadnáší neobstojí. Pokud je dítě již tak velké, že se opírá zadečkem, tak je prostě předčasně posazováno a jeho páteř je nevhodně přetěžována,“ vysvětluje Veronika Měchurová, DiS.

Důležitá je tedy správná manipulace. „Děťátko vkládáme nejlépe stočené do klubíčka zády k sobě, jednu ruku pod bradičkou, palec a ukazováček na jeho krku, druhou ruku pod zadečkem. Celé tělíčko by mělo být ponořené. Určitě je ze začátku lepší koupat ve dvou,“ radí odbornice a dodává, že z jejího pohledu je lepší koupat miminko ve vaničce. Pokud již dítě samo stabilně sedí, žádné riziko nehrozí.

Ruka drží teploměr do vody. Koupání miminka.Ideální teplota vody na koupání miminka je 37 až 40 °C. Zdroj: Canva

Co budu ke koupání potřebovat

Ještě, než začnete koupat, připravte si všechny potřebné věci, které je dobré mít hezky po ruce. Nejvíce to oceníte tehdy, pokud jste na koupání sami. Zejména v prvních týdnech je mnohem praktičtější (pokud je to možné) koupat ve dvou. Navíc si z toho můžete udělat hezký společný zážitek, kdy se miminku věnují oba rodiče společně.

Před koupáním budete potřebovat:

 • Vaničku, kyblík, případně můžete koupat ve velké vaně.
 • Teploměr do vody (hodí se hlavně zpočátku, kdy si nejste jisti teplotou vody. Ideální teplota je 37 až 40 °C).
 • Sprchový gel nebo mýdlo vhodné pro novorozence.
 • Dětský šampon na vlasy (ty ale nemusíte mýt pravidelně, stačí jednou za čas. Také záleží na tom, jak moc vlasaté miminko máte).
 • Žínku nebo houbu (skvělou službu ale poskytne i namočený perlan).
 • Osušku (zpočátku můžete použít i látkovou plenku).

Po koupání budete potřebovat:

 • Dětský olej nebo mléko na promazání.
 • Hřebínek na vlasy.
 • U novorozenců líh na čištění pupíku a buničinu nebo vatový tampon.
 • Čistou plenku, krém na opruzeniny a pyžamo (případně overal na spaní).

U novorozeného miminka je velmi důležité dbát na to, aby neprochladlo. Místnost, ve které děťátko koupete, by měla být vyhřátá (v zimě můžete použít přímotop). Naopak kosmetiku zpočátku ani používat nemusíte. Dítě můžete vykoupat pouze v čisté vodě. Promazání dětským olejíčkem je ale vhodné, protože pokožka novorozeného dítěte má často sklony k olupování. K promazání ale stačí také slunečnicový nebo olivový olej z lékárny.

8 případů, kdy miminku vyskočí vyrážka. Je třeba letět k lékaři?

Maminka koupe miminko.Novorozené miminko stačí koupat každý druhý den. Zdroj: Canva

Koupání novorozence krok za krokem

Pokud koupete novorozence po porodu, je vhodné jej mýt pouze v čisté vodě, případně přidat pár kapek emulze do koupele určené speciálně pro kojence. Mýdlo ani sprchové gely se zpočátku nedoporučují. K omytí miminka můžete použít jemnou žínku nebo třeba namočený perlan.

1. Připravte si vše, co budete během koupání potřebovat. Od miminka byste neměli nikdy odcházet. Pokud je to možné, je lepší koupat ve dvou.
2. Nejprve si připravte koupel – napusťte dostatečné množství vody do vaničky, kyblíku nebo vany a pomocí teploměru ověřte teplotu. Neměla by být vyšší než 40 °C. Ideální je teplota 37 °C.
3. Ujistěte se, že v místnosti není příliš chladno. Vhodná teplota vzduchu by se měla pohybovat mezi 23–25 °C.
4. Jakmile máte vše připravené, svlékněte miminko a ponořte ho do vody.
5. Novorozence nemusíte koupat příliš dlouho. Stačí jen krátce omýt čistou vodou. Zaměřte se na různé záhyby, kam často stéká mlíčko a usazují se nečistoty – pod krkem, podpaží a samozřejmě v okolí zadečku.
6. Při čištění genitálií u holčiček postupujte vždy zepředu dozadu kvůli bakteriím. U chlapců ještě nepřetahujte pokožku.
7. Pokud novorozenec ještě nemá zahojený pupík, dbejte na to, aby se bříško nenamočilo.
8. Umývejte miminko od hlavičky dolů. Jemně jej masírujte, aby mu to bylo příjemné. U novorozenců by měla koupel trvat kolem pěti minut.

Mamina utírá miminko po koupeli.Miminko po koupeli utírejte dosucha. Zdroj: Canva

9. Poté dítě opatrně vyndejte z vaničky nebo kyblíku (pozor, aby vám nevyklouzlo) a zabalte do osušky.
10. Dítě jemně utírejte dosucha.
11. U novorozenců ošetřete pupík lihem a promažte pokožku dětským olejíčkem.
12. Tamponem nebo buničinou jemně vytřete ouška (odstraníte z nich vodu, která se během koupele mohla do uší dostat). Pokud miminku hnisají nebo slzí očička, otřete opatrně i je.
13. Po koupání můžete také provést jemnou masáž bříška, která pomáhá proti prdíkům.
14. Natřete zadeček krémem proti opruzeninám a dejte plenku.
15. Nakonec dítě oblečte do čistého oblečení.
16. Dítěti také můžete dětským hřebínkem učesat vlásky, zkontrolovat nehtíky a případně je opatrně ostříhat nůžkami s kulatou špičkou.

Na koupání miminka není nic složitého a brzy to budete mí zažité. Důležité je dbát na to, abyste si tento rituál vy i vaše děťátko užili. Čím bude dítě větší, tím zábavnější a akčnější toto koupání bude. Batolata už vyžadují více zábavy – hračky do vody, polévání, navíc ve vaně už dokážou sedět, což je jednodušší. I když už se dítě ve vaně zabaví samo, nikdy ho tam nenechávejte samotné.

Maminka koupe miminko.Miminko je vhodné koupat vždy ve stejnou dobu. Zdroj: Canva

Kdy koupat miminko

Ideální doba na koupání je v podvečer nebo večer. Koupel miminko hezky zklidní, proto jej mnoho rodičů využívá jako pravidelný rituál před spaním. Je vhodné miminko koupat přibližně ve stejnou dobu (to platí i s krmením, časem spánku atd.). Vyhraďte si tedy čas, který vám na koupání nejvíce vyhovuje, a snažte se ho alespoň přibližně dodržovat. Odměnou vám bude spokojené miminko.

Maminky také často řeší, zda je lepší koupat miminko před kojením, nebo raději až po kojení. Obecně platí, že koupání po krmení není vhodné, protože by dítě mohlo začít ublinkávat. Navíc kojenci po jídle často usnou. Před krmením ale dítě může být už podrážděné a hladové. Není tedy snadné najít ideální čas, zejména zpočátku, kdy ještě nemáte s dítětem ustálený režim. Zkuste si tuto aktivitu načasovat mezi krmením v době, kdy je dítě vzhůru a v dobré náladě.

Později, jakmile budete mít pravidelný režim, zařaďte koupání na dobu před večerním krmením. Můžete tak mít společný rituál, že děťátko vykoupete, obléknete, nakojíte (případně podáte UM nebo kaši) a dáte do postýlky.

Jak umýt dětské vlásky?

Ať je vaše miminko vlasaté, nebo ne, čas od času je potřeba vlasy umýt. Vybírejte šetrný dětský šampon. Vlásky myjte maximálně dvakrát týdně a šampon vždy dobře smyjte. Pozor, aby se přípravek miminku nedostal do očí.

Jak vybrat a správně používat kosmetiku pro miminko »

Miminko zabalené v osušce.Jaké zkušenosti mají maminky z eMimina? Zdroj: Canva

Zkušenosti čtenářek eMimino.cz

Já nekoupala každý den, a vždy to bylo mezi krmeníma, když byl zrovna vzhůru, takže ani hned po, ani před jídlem :) A do dneška nemáme koupací rituál. Máme zase jiné, co „možná“ pomáhají usnout :)
Tak my jsme koupaly obden a malá mi první měsíc a kousek u toho prořvala ted už jí koupání baví a koupeme taky obden… Jinak jako večerní rituálek jsem dala hračky do postýlky převlíkla jí nakrmila a šupky :-)
Koupeme 1×týdně, dítěti je půl roku, zatím neshnilo ani nezcepenělo na nějakou zákeřnou chorobu :P Koupeme mezi kaší a večerním kojením, cca půl hodiny po té kaši, než to tam všechno nachystám, umeju vanu atd., tak mi to akorát vyjde.
Když byla dcerka takhle malinkatá, tak jsem byla ráda, že už bylo po koupání. Hladovou jsem ji do vany teda nedávala, samotné koupání celkem ok, ale potom řev. Masírování a hlazení ji nikdy moc nebralo, takže jsem byla ráda, že ji namažu a oblíknu a uf. Na řev pomáhalo pustit na ni fén, asi ji doba po koupání nebyla příjemná a teplej vzduch byl fajn.

Bazar pro děti a mámy

Nekupujte nové, když z toho hned vyrostou! V Bazaru pořídíte kočárky, oblečení a výbavička z druhé ruky. A až jim věci zas nebudou, prodejte je dál. Víc peněz a víc místa ve skříních.

Nejnovější inzeráty

Jak často koupete své miminko vy?

Hlasovalo: 6

Heslo odborně zaštiťuje:

Instruktorka psychomotorického vývoje

Veronika Měchurová
Baby poradna Veronika

Je poradkyně v oboru psychomotoriky, vaničkování a laktačního poradenství. Vystudovala obor instruktorka psychomotorického vývoje dítěte. Je členkou laktační ligy a certifikovanou laktační poradkyní. Několik let pracovala v jeslích, mateřském centru či jako chůva.

Dále vystudovala obor pracovník v sociálních službách se zaměřením na péči o děti a absolvovala několik kurzů první pomoci. Věnuje se také vaničkování a masážím kojenců a batolat. Poskytuje školení v těchto oborech pro státní organizace například náhradním rodinám apod.

S dětmi pracuje již více než 10 let a stále více ji tato práce naplňuje a dává jí smysl. Největší odměnou pro ni je, když vidí, jak rodiče získávají v tomto směru jistotu a klid a miminko je spokojené. Miluje práci s dětmi i pro tu čistou opravdovost a originalitu každého jedince.

Veroniku Měchurovou najdete také na stránkách

Diskuze o tomto tématu:

FAQ

Kdy poprvé vykoupat miminko?

První koupání absolvujete ještě během pobytu v porodnici, a to hned první nebo druhý den po porodu, pokud je vše v pořádku.

Jak často je potřeba miminko koupat?

Lékaři doporučují nekoupat novorozence každý den. Pokožka novorozence je velmi tenká a citlivá a nemá ještě dostatečně vyvinutý ochranný film. Děti, které mají sklony k alergiím (některý z rodičů trpí nebo trpěl atopickým ekzémem), stačí dokonce koupat jednou týdně. Nakonec je to stejně pouze na rodičích, jaký režim dítěti vytvoří.

Kde můžu miminko vykoupat?

Miminko můžete koupat ve velké vaně za pomocí lehátka nebo v malé vaničce. Alternativou je pak i koupací kyblík pro miminko.

Co ke koupání miminka potřebuji?

Vaničku, kyblík, případně můžete koupat ve velké vaně. Teploměr do vody, sprchový gel nebo mýdlo vhodné pro novorozence, dětský šampon na vlasy, žínku nebo houbu, osušku (zpočátku můžete použít i látkovou plenku), dětský olej nebo mléko na promazání, hřebínek na vlasy, líh na čištění pupíku, krém na opruzeniny a pyžamo.

Kdy je ideální doba na koupání miminka?

Ideální doba na koupání je v podvečer nebo večer. Koupel miminko hezky zklidní, proto jej mnoho rodičů využívá jako pravidelný rituál před spaním. Je vhodné miminko koupat přibližně ve stejnou dobu.

Zdroje

 1. Autor: American Academy of Pediatrics , Název: Bathroom safety , Rok vydání: 2017 , Vydavatel: AAP , Zdroj: https://www.healthychildren.org/English/safety-prevention/at-home/Pages/Bathr...
 2. Autor: American Academy of Pediatrics , Název: Bathing Your Newborn , Rok vydání: 2020 , Vydavatel: AAP , Zdroj: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/bathing-skin-care/Pa...
 3. Autor: American Academy of Pediatrics , Název: To Bathe or Not to Bathe , Rok vydání: 2020 , Vydavatel: AAP , Zdroj: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/bathing-skin-care/Pa...

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Koupání miminek - jak umýt miminko v klidu??