na přehled Encyklopedie

Křečové žíly v těhotenství: Co na ně zabírá?

Křečové žíly jsou poměrně častým průvodním jevem těhotenství. Zvlášť byste si měla dávat pozor, pokud je měla maminka nebo babička. Nikdy není od věci si na začátku těhotenství nechat u lékaře předepsat kompresivní punčochy či punčochové kalhoty a nosit je. Co pomáhá prevenci, aby se vám nevytvořily křečové žíly v těhotenství?

Proč vznikají křečové žíly v těhotenství?

Vznikají z důvodu poškození schopnosti žíly odvádět krev z dolních končetin zpět. Děloha v těhotenství utlačuje žíly v pánvi a dochází tak ke zhoršenému odtoku krve z dolních končetin. Později se mohou vyskytnout i otoky (především v horkých letních měsících a při nadváze).

K rozšiřování žil přispívá také progesteron, díky kterému vznikají žilní městky na dolních končetinách, v okolí konečníku a rodidel. Někdy rozšířené žíly při delším stání bolí.

Velmi vzácně se může objevit závažná komplikace – žilní trombóza, kdy postižené lýtko zarudne, oteče a bolí a můžete mít zvýšenou teplotu. Urychleně se obraťte na svého lékaře.

Prevence vzniku křečových žil v těhotenství


  • Noste kompresivní punčochy.
  • Odpočívejte s nohama ve zvýšené poloze, neseďte s překříženýma nohama.
  • Snažte se vyhýbat nadměrnému přísunu soli, nadměrnému stání či sezení (např. řízení auta, let letadlem) a váhovému přírůstku.
  • Zapojte do svého denního režimu vhodné cvičení, které rozproudí vaši krev.
  • Konzumujte pohanku, která obsahuje rutin zpevňující žilní stěnu.

Výhodné těhotenské punčochy na bazaru

Léčba křečových žil v těhotenství

Při výskytu křečových žil se poraďte se svým lékařem, který vám navrhne vhodnou léčbu (např. předepíše Detralex a kompresivní punčochy).

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Křečové žíly v těhotenství: Co na ně zabírá?"?