na přehled Encyklopedie

Laktační krize

Jako laktační krize se označuje stav, kdy se mamince zdá, že nemá dostatek mléka. Její dítě je totiž pořád hladové, chce krmit častěji než bylo dříve zvyklé a hodně pláče.

Laktační krize a kdy k ní dochází


Laktační krize je stav, kdy maminka zdánlivě nemá žádné mateřské mléko. Z laktační krize můžete být nervózní, případně i v lehčí depresi. Rozhodně se ale tomuto stavu nepoddávejte. Jedná se o naprosto běžnou situaci, tzv. růstový skok. Dítě zkrátka potřebuje pro svůj vyvíjející se organismus více potravy.

Laktační krize se během kojení objevuje nejčastěji třikrát. Poprvé mezi třetím a šestým týdnem, podruhé mezi šestým a osmým týdnem a naposledy mezi třetím a šestým měsícem. Nemusíte začínat dítě hned dokrmovat, protože tvorba mléka po určité době vzroste.

Laktační krize a jak ji řešit


Aby se tvorba mléka zvýšila, nechejte dítě sát tak dlouho a tak často, jak bude chtít. Mléčné žlázy se sáním stimulují, a dochází tedy ke zvýšené tvorbě mateřského mléka. Dítě tím pádem může dostávat i více potravy. Než se ale tvorba mléka zvýší, chvíli to trvá. Buďte proto trpělivá a nenechte se prvními dny odradit.

Přikládejte miminko k prsu pravidelně, a to i v nočních hodinách.

Dodržujte také dostatečný pitný režim, který hraje v tvorbě mléka svou důležitou roli. Pokud máte v těle málo tekutin, těžko můžete vydávat jejich zvýšené množství na vyšší tvorbu mléka.

Diskuse o tomto tématu:

 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Laktační krize"?

Reklama


Reklama