na přehled Encyklopedie

Předčasně narozené děti

Jako předčasně narozené děti se označují novorozenci narození před 37. týdnem těhotenství. Lékaři však dokážou zachránit i miminka narozená od 24. týdne těhotenství. Díky kvalitní péči ale malí bojovníčci brzy doženou vývoj.

Lehce nedonošení novorozenci mají většinou drobné problémy s dýcháním a kojením. Poporodní váhový úbytek je větší a návrat k porodní hmotnosti trvá déle.

Při narození mezi 33. a 37. týdnem těhotenství jde o nižší stupeň nedonošenosti (nezralosti). U porodu před 33. týdnem těhotenství se jedná o těžkou nedonošenost. Extrémně nedonošený novorozenec se narodí od 24. týdne těhotenství, a to s porodní hmotností 500 až 700 g. Tento stav je hraniční k záchraně jeho života.

Inkubátory a dýchání

Nedonošenec nemá dostatečně vyvinuté plíce ani řídící centra dýchání v mozku. Po narození tak trpí nedostatkem kyslíku - to je hlavní péče o nedonošeného novorozence.

Nedovyvinuté plíce u novorozence se označují jako syndrom dechové tísně (RDS, respirotory distress syndrom, nemoc hyalinních blán). V plicích miminka se totiž nestačily vyvinout stěny plicních sklípků, přes které za normálních okolností dochází k výměně plynů (tedy kyslík do krve, oxid uhličitý z krve). Dále je nepřítomná látka zvaná surfaktant, který napomáhá rozpínání sklípků tak, aby do nich mohl proudit vzduch.

Ale nebojte, lékaři se o miminko postarají. Neonatologie v České republice patří k nejlepším na světě. Novorozence umístí do inkubátoru a neustále ho sledují. Případné poporodní komplikace se řeší pomocí léků.

Jaká je neonatologie ve vaší porodnici? Podívejte se hodnocení porodnic na eMimino.cz.

Kdy nás pustí z porodnice domů?

Rozhoduje zdravotní stav maminky i maminka. U novorozence je důležité přibírání a týden těhotenství, v jakém se miminko narodilo. Více v diskusi Kritéria pro propuštění z porodnice »

myskalucka píše: „Většinou si nechávají děti, když dosáhnou 2-2,3 kg. Dcera se narodila v termínu a měla 2560 g a domů jsme šli pátý den.“

zuzkaholl píše: „Záleží na tom, jak bude přibírat. Moje kočka měla porodní váhu 2120 g, 100 g zhubla, ale hezky přibírala, tak nás pustili po týdnu.“¨

Zkušenosti maminek

saja1 píše: „Neboj, všechno bude OK. Ve 32.tt už je hodně zralé miminko. Mně se starší narodila v 32+5 a byla a je v pořádku. Samozřejmě že byla pár dní v inkubátoru, měla pár dní podporu dýchání a sondu do žaludku, ale to je vše. Od začátku jsem odstříkávala mlíčko a dokonce se nám podařilo přejít na plné kojení.“

emilie píše: „Jindrovi se taky chtělo na svět o trochu dřív (35. tt), ale už to dotáhnul a nikdo by nehádal, že měl zůstat u mámy dřív.“

Právě teď v Bazaru pro děti

Diskuse o tomto tématu:

 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Předčasně narozené děti"?

Reklama


Reklama