Porod a nízko položená placenta v těhotenství

Nízko položené placentě se říká vcestné lůžko. V průběhu těhotenství se lůžko většinou posune výše, a to díky rostoucí děloze. Co jsou příznaky a jaký je případně porod s nízce položenou placentou?

Prvním příznakem vcestné placenty je mnohdy krvácení. Samotné krvácení nebývá zpravidla příliš silné, ale má tendenci se opakovat. Postupné ztráty krve však mohou vést k anémii. V některých případech se krvácení objeví až v průběhu porodu. Není třeba se ničeho obávat, vše kontroluje v průběhu těhotenství i porodu váš lékař.

Určení polohy placenty v děloze se provádí ultrazvukovým vyšetřením, které absolvujete při preventivní prohlídce u gynekologa.

V případě krvácení urychleně vyhledejte lékaře. Může se jednat o předčasné odlučování placenty, při kterém je nutná hospitalizace.

Porod s nízko položenou placentou

Pokud máte lůžko uložené nízko, bude lékař ultrazvukové vyšetření pravidelně opakovat. Zjišťuje tak, zda se posouvá výše od děložního hrdla. Pokud se placenta posune výše, může žena porodit přirozeně. Normální porod podstoupí rodička i tehdy, když má placentu nízko u děložního hrdla tak, že nebrání v cestě hlavičce miminka. Když by ale placenta zakryla děložní čípek celý, musí žena podstoupit porod císařským řezem.

Dotaz: Jsem těhotná s nízko položenou placentou, čeho se obávat? (video v AJ)


Zdravotní sestra Dani ve videu vysvětluje, proč volí porodníci v některých případech nízko položené placenty porod císařským řezem. Také zmiňuje, že v mnoha případech nízko položené placenty vytlačí rostoucí děloha placentu tak vysoko, že už nebrání porodu přirozenou cestou.

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek

Odesílám...

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Porod a nízko položená placenta v těhotenství?

Mohlo by vás zajímat: