Novorozenecké akné: Jak ho poznáte a jde vyléčit?

Dětské akné jsou bílé nebo červené hrbolky nebo pupínky, jejichž okolí může být zarudlé. Obvykle se objevuje na tvářích, očních víčkách, nose, méně častěji na čele, bradě, pokožce hlavy, krku, zádech nebo hrudníku. Připomínají klasické pubertální akné s bílou čepičkou (acne vulgaris) a lékaři ho odborně nazývají acne neonatorum.

Ne každý pupínek je akné. Zdroj: Canva Ne každý pupínek je akné. Zdroj: Canva

Kdy se novorozenecké akné objevuje?

Stejně jako ostatní kožní projevy našich nejmenších – seborea ve vlasech u miminka, potničky nebo novorozenecká vyrážka – je novorozeneské akné záležitostí kosmetickou, která naše nejmenší neohrožuje.

 • Dětským akné trpí asi 20 % dětí, přičemž častěji se týká chlapců.
 • Může být přítomno již při narození, ale častěji se projeví až po několika týdnech.
 • Ve výjimečných případech dětské akné přetrvává až do 2 let.
 • Může, i když nemusí, to být známka toho, že dítě bude později bojovat s akné také v dospívání.
 • A pozor! I novorozenecké akné může bohužel zanechat jizvy.

S novorozeneckým akné mají zkušenost i naše čtenářky. „Naše lékařka doporučuje promazávat např. Excipialem, někdo používá odvar z černého čaje nebo řepíku. Za sebe můžu říct, že to odeznělo vždycky samo, aniž bych to něčím plácala,“ říká uživatelka fragola.

Pupínky většinou zmizí stejně rychle, jako se objevily. Zdroj: CanvaPupínky většinou zmizí stejně rychle, jako se objevily. Zdroj: Canva

Je to dětské akné nebo vyrážka?

Každý pupínek nemusí být nutně akné. Projevy na pleti těch nejmenších jsou různé. Víte, jak je od sebe rozeznat? Máme pro vás soupis těch nejčastějších. Které to jsou?

Potničky

V horkém a vlhkém počasí může pot ucpat póry dítěte. To způsobí drobné červené puchýřky, nejčastěji na hrudi a ramenou a v záhybech, jako jsou podpaží, lokty, krk a třísla. Potničky není třeba léčit, protože vyrážka netrvá dlouho a sama zmizí.

Mílie

Tyto neškodné, malé bílé hrbolky jsou výsledkem odumřelých kožních buněk zachycených pod povrchem kůže. Jsou přítomny při narození asi u 40 až 50 % dětí a zmizí během několika týdnů. Mílie nesouvisí s akné, nikdy v nich nevzniká zánět, a není proto třeba je léčit.

Ekzém

Červené, hrubé skvrny se objeví na obličeji i na jiných částech těla. Ekzém může mít krustu, někdy mokvá, jsou přítomny puchýřky. Je častější u dětí s rodinnou anamnézou alergií nebo ekzémů. Ekzém, zejména jeho těžší formy, je třeba léčit.

Novorozenecká vyrážka

Ta se obvykle projevuje ihned po narození, ale může se objevit i několik týdnů po příchodu na svět. Skvrnitá červená vyrážka, někdy s bílými nebo žlutými hrbolky, se objevuje na obličeji, hrudi nebo končetinách. Odborníci udávají, že se týká až poloviny všech novorozenců. Bez léčby sama zmizí asi po týdnu.

Seborea nebo také seboroická dermatitida

Nažloutlé, tvrdé skvrny, kterých si u miminka všimnete na pokožce hlavy, ve vlasové části. Obvykle se objevuje mezi 3 týdny až 12 měsíců po narození. Zmizí bez ošetření. Rychleji ale odezní, když promazáváte olejíčkem.

Pozor! Pupínky, které se objeví po užívání léků, nebo nemoci nejsou pravděpodobně akné! V takovém případě se určitě poraďte s pediatrem.

REKLAMA

Pampers New Baby Wipes, péče o citlivou pokožku miminka

Nepoužívejte výrobky, které mohou novorozeneckou pokožku podráždit a způsobit ji např. potničky nebo akné. Pampers New Baby Wipes jsou jemnější než voda a žínka a navíc pomáhají udržovat přirozenou hodnotu pH.

Zjistit více o Pampers New Baby Wipes
Pampers new baby wipesPampers new baby wipes Zdroj: Pampers

Jaká je příčina novorozeneckého akné?

Na to neexistuje jasná odpověď. Odborníci se domnívají, že by se mohlo jednat o zánětlivou reakci na běžný typ kvasinek na pokožce, nebo je způsobeno hormony, které miminko přijímá od matky ke konci těhotenství. Může být ale způsobeno také určitými léky, které užívá přímo miminko nebo jeho matka (a skrze mléko jsou látky z léku přijímány i dítětem).
Stejně tak může být novorozenecké akné reakcí na kosmetiku. Reakci vyvolává většinou kosmetika mastná, která ucpává póry. Uživatelka Monny má i pár tipů navíc: „Nemačkat a hlavně nemastit, pak se tvoří ví. Naopak radím vysušovat, třeba zásypem/pudříkem.“

Co ho zhoršuje:

 • horko a vysoká teplota
 • stres a psychická nepohoda miminka
 • větší produkce slin
 • hrubé a nepříjemné materiály dětského oblečení
 • nevhodný prací prostředek, který podráždí pleť skrz oblečení

Pupínky všeho druhu, ale i problémy se spánkem nebo zapařenou prdelkou můžete probrat s ostatními uživatelkami v diskusi.

Novorozenecké akné zmizí i bez léčby. Zdroj: CanvaNovorozenecké akné zmizí i bez léčby. Zdroj: Canva

Jak ošetřit pokožku zasaženou novorozeneckým akné?

Mějte trpělivost. Akné vašemu miminku nevadí, neobtěžuje ho. Není tedy vlastně důvod, aby vadilo vám. Zkuste ale naše tipy, které vám péči mohu usnadnit.

Co dělat?

 • K mytí používejte jen teplou vodu.
 • Musíte-li, použijte jemné dětské a neparfémované mýdlo.
 • Otírejte sliny kolem pusinky, aby nebyla pleť zbytečně drážděna.
 • Některé maminky zkouší novorozenecké akné léčit vlastním mateřským mlékem. Na to neexistuje žádný odborný výzkum, ale pravdou je, že mateřské mléko má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Takže, jak se říká: za pokus to stojí…
 • Prádlo perte ve speciálním dětském prací prášku. Chemikálie mohou pokožku miminka snadno podráždit.
 • Miminko oblékejte do měkkých a přírodních materiálů, které nedráždí kůži.
 • Ostříhejte dobře miminku nehty. Těmi by si totiž mohlo do akné zanést infekci.

Co nedělat?

 • Nedrhněte kůži miminka. Akné není způsobeno špínou.
 • Nepoužívejte volně prodejné léky na běžné akné! Nejsou určeny k léčbě miminek. Používejte pouze ty léky, které vám předepíše nebo doporučí lékař vašeho dítěte.
 • Nemažte pokožku s akné mastnými krémy. Ty akné jen zhorší, protože ucpávají póry.
 • Nestrhávejte stroupky, ani nevymačkávejte jednotlivé pupínky! Tím byste mohli způsobit infekci a pleť podráždit.
Malé miminko si hraje s kousátkem na dece, kde leží dětská kosmetikaPři akné pečlivě vybírejte kosmetiku. Zdroj: Canva

Kdy navštívit lékaře?

Pokud akné vašeho dítěte nezmizí během několika měsíců, je hnisavé nebo zanícené, zeptejte se lékaře na další postup. Ten se ujistí, že akné není důsledkem nějaké choroby (to je ale velmi vzácné) a doporučí vám lokální léky, které můžete k léčbě použít.

Zkušenosti maminek z eMimino.cz

Kamarádka kožařka poradila tekutý pudr, do týdne bylo vše pryč.
Ahoj, moje malá měla zřejmě to samé i se stejným průběhem. Doktorka doporučila omývat černým čajem (vysušuje) a taková ty horší místa mazat Imazolem. Jinak mi doporučila v lékárně koupit homeopatikum Apis mellifica 9ch, rozpustit 3×3 kuličky v kapce převařené vody a dát to malé. Do tří dnů byl pokoj.
Dalískovi to mizelo po mateřském mléku - postříkala jsem ho, rozmazala po čeníšku a nechala zaschnout.

Pokud máte pochybnosti, nejste si jisti, vyhledejte radu lékaře.

Mohlo by vás dále zajímat

Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

Váš příspěvek

Odesílám...

Diskuze o tomto tématu:

FAQ

Je novorozenecké akné nebezpečné?

Ne. Jde pouze o kosmetickou záležitost.

Kdy se novorozenecké akné objevuje?

Některá miminka se s ním narodí. U jiných se objeví během několika týdnů po narození.

Je nutné vyhledat při novorozeneckém akné lékaře?

Většinou ne. Problém se upraví sám. Pouze v případě, že pupínky hnisají a okolí je zarudlé je lépe se poradit s lékařem.

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Jak poznáte novorozenecké akné a jak ho léčit??