na přehled Encyklopedie

Otěhotnění v šestinedělí - zkušenosti maminek

Došlo už na sex v šestinedělí a nechránili jste se? I během těchto prvních týdnů po porodu je možné otěhotnět.

Pravděpodobnost otěhotnění po porodu závisí na tom, zda už se mamince obnovila menstruace v šestinedělí. Roli hraje i to, jestli maminka kojí. U nekojících žen se cyklus obnovuje dříve, a tedy je možné otěhotnět velmi brzy po porodu.

Nejdříve se menstruační cyklus obnovje v šestinedělí po potratu - lékaři však ženě doporučí podle jejího zdravotního stavu, kdy se mohou s partnerem znovu pokoušet o miminko.

Pokud kojíte, je pravděpodobné (ne vyloučené), že během šestinedělí neotěhotníte. Hladiny hormonů u kojících žen totiž potlačují ovulaci, takže se objevuje více anovulačních cyklů. Pokud dojde k uvolnění oplodnění schopného vajíčka, stane se tak až na konci šestinedělí. Někdy se tedy otěhotnění během šestinedělí nedá vyloučit.

Ovulační, nebo anovulační cyklus?

Po porodu i potratu se nejdříve objevuje minimálně jeden anovulační cyklus. Anovulační cyklus je takový, u kterého nedochází k ovulaci, neboli k dozrání a uvolnění vajíčka.

Krvácení u anovulačního cyklu se také označuje jako pseudomenstruace. Během tohoto cyklu nedojde k otěhotnění. To znamená, že ani krvácení není jasnou známkou toho, že ovulujete a můžete otěhotnět.

Proč lékaři nedoporučují otěhotnět v šestinedělí?

Tělo maminky ještě nemusí být připravené na pohlavní styk. Teprve se totiž hojí poporodní poranění a organismus potřebuje čas na regeneraci. Také jsou porodní cesty náchylnější k infekci.

Případné těhotenství je pro tělo i psychiku velkým náporem. Sex po porodu nechte raději až po šestinedělí a pokud k němu dojde i tak, použijte kondom.

Některé maminky po šestinedělí si nechávají předepsat hormonální antikoncepci pro kojicí ženy.

Zkušenosti maminek na eMimino.cz

Jana206 píše: „Stát se to může. Mám kamarádky, sestry, které jsou od sebe o necelých jedenáct měsíců.Obě prý donošené. Takže tam je jasné početí na konci šestinedělí nebo těsně po něm.“

Marsi86 píše: „Stalo se to sestřenici, pořád hořekovala, že nemůže mít děti. Potom se jí to povedlo rovnou dvojčata, no a v šestinedělí otěhotněla znovu.“

více v diskusi Otěhotnění v šestinedělí »

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Otěhotnění v šestinedělí - zkušenosti maminek"?