Seznam center asistované reprodukce a jejich recenze

Jak byli ženy a muži spokojení s lékařskou péčí? A narodilo se jim vytoužené miminko? Přečtěte si hodnocení všech českých center asistované reprodukce.

Mapa a hodnocení

Krevní skupina dítěte

Kalkulačka krevní skupiny pro rodiče hned vyjasní, jestli bude dítě 0, A, B nebo AB. Kalkulačka ukáže všechny varianty, které mohou nastat.

Spočítat krevní skupinu

Výška dítěte v dospělosti

Kalkulačka spočítá, kolik bude dítě měřit v dospělosti. Stačí zadat výšku rodičů nebo současnou výšku s věkem dítěte.

Spočítat odhad výšky

Holčička, nebo chlapeček? 9 rad, jak můžete ovlivnit pohlaví dítěte

Jak počít holčičku? A jak kluka? O tom, jestli se narodí holčička, nebo chlapeček, rozhoduje spermie, která vnikne do vajíčka. Pokud v sobě nese pohlavní chromozom Y, narodí se chlapec, pokud nese chromozom X, narodí se holčička. Za normálních okolností jde jednoduše o náhodu. Existují ale metody, které mohou pohlaví dítěte ovlivnit.

Těhotná žena drží v rukách modrý a růžový otáznik. Pohlaví dítěte určuje spermie muže, která jako první pronikne do vajíčka. Zdroj: Canva
+17

9 způsobů, jak ovlivnit pohlaví dítěte

Síly jsou téměř vyrovnané, i když pravděpodobnost, že se vám narodí chlapec, je o fous vyšší než ta, že to bude holčička. Na 100 porodů dívek u nás totiž připadá 105 porodů chlapců. Šance jsou tedy velice vyrovnané.

1. Preimplantační genetická diagnostika

Jedinou opravdu vědeckou metodou pro zplození vytouženého pohlaví je preimplantační genetická diagnostika (PGD). Jde o vyšetření genů embrya ještě před jeho zavedením do dělohy při umělém oplodnění.

Tato metoda se používá u genetických onemocnění, která jsou vázána na určité pohlaví. Příkladem je dědičná krvácivost (hemofilie), kterou trpí pouze chlapci. Pro zavedení do dělohy matky se v tedy použije embryo „zdravého“ pohlaví.

V jiných situacích si pohlaví svého dítěte takto vybrat nemůžete, v České republice to zakazuje zákon. Je tomu tak proto, aby se udržoval přirozený poměr chlapců a dívek v populaci.

Pár v posteli. Sexuální polohy pro početí kluka, nebo holky.Shettlesova metoda určuje kdy a v jaké poloze počít chlapčeka, nebo holčičku. Zdroj: Canva

2. Shettlesova metoda

Pokud se zajímáte o to, jak ovlivnit pohlaví svého dítěte, pravděpodobně dříve nebo později narazíte na Shettlesovu metodu. Tato teorie říká, že Y spermie – chlapečci – jsou menší a méně robustní, zato ale rychlejší. A že jsou tyto spermie také méně odolné vůči kyselému prostředí (tzn. nižšímu pH) v pochvě.

Chlapeček:
Pro početí chlapečka je tedy podle této metody dobré mít pohlavní styk co nejblíže ovulaci – asi 24 hodin před až 12 hodin po ní. To proto, aby spermie dlouho nečekaly na uvolnění vajíčka.

Zvolte při pohlavním styku polohy s hlubším průnikem (např. zezadu), kdy se spermie dostanou blíže k děložnímu krčku. V oblasti děložního krčku je pH méně kyselé než u poševního vchodu, a to je výhodnější pro spermie nesoucí mužský chromozom Y. Pokud žena při styku dosáhne orgasmu, zvýší prý také šanci na početí chlapečka, jelikož po orgasmu se pH v pochvě zvyšuje.

Holčička:
V případě delšího pobytu v děloze mají výhodu spíše odolnější spermie – holčičky. Z oplodnění které vznikne delší dobu po ovulaci se tedy narodí holčička. Sexuální polohy s mělčím průnikem a absence orgasmu u ženy by měly podle této teorie nahrávat zplození holčičky.

Metoda amerického gynekologa a porodníka L. Shettlese je nicméně poněkud kontroverzní a studie ji v zásadě neprokázaly.

Žena si drží bříško a před sebou kalendář s poslední menstruací.Jak na výpočet podle čínského lunárního kalendáře? Zdroj: Canva

3. Čínský lunární kalendář

Tato metoda výpočtu pohlaví budoucího potomka pochází údajně ze starověku. To, jestli dítě bude chlapeček, či holčička, se vypočítává z věku matky v období početí a z měsíce, v němž k početí došlo nebo teprve dojde. Výpočet se řídí čínským kalendářem.

4. Výpočet pohlaví podle znamení rodičů

V tomto případě postupujeme stejně jako u čínského lunárního kalendáře s tím rozdílem, že zadáváme znamení otce a matky dítěte. Výsledek se opět odečte v tabulce.

5. Jonášova metoda

Základem metody slovenského lékaře MUDr. Eugena Jonáše jsou astrologické výpočty podle data, času a místa narození matky. Podle těchto údajů se vypočítají plodné a neplodné dny, a to včetně pohlaví zplozeného dítěte v určitém datu. Takto údajně lze ovlivnit pohlaví dítěte.

Žena jí listový salát s rajčaty a zeleninou.Pokud toužíte po holčičce, zařaďte do stravy více listové zeleniny. Zdroj: Canva

6. Změna stravy

Podle této teorie může žena vhodnou stravou změnit pH své pochvy. Ženy, které konzumují vysoko kalorickou stravu před početím a také ženy konzumující více draslíku a sodíku, mají větší pravděpodobnost zplození chlapečka.

Vyšší kyselost dává větší šance holčičím spermiím. Nejen výběr potravin, ale i množství přijatých kalorií je rozhodující. Pokud chcete holčičku, měla byste zvýšit přísun vápníku a hořčíku. Ve vašem jídelníčku by se tak mělo objevit víc mléčných výrobků, ořechy, sója a listová zelenina.

Nezapomínejte ale na zásady zdravé výživy, které jsou pro zdárný průběh těhotenství nesmírně důležité.

7. Stáří rodičů

Metoda výpočtu je v tomto případě stejná jako u čínského lunárního kalendáře. Do tabulky zaneseme dva údaje – stáří matky a stáří otce v době početí dítěte. Tam, kde se v tabulce hodnoty protnou, odečteme, jaké pohlaví se narodí.

Sudé dny v kalendářiSudé, nebo liché dny pro početí holčičky? Zdroj: Canva

8. Sudé a liché dny

Podle určitých pověr se narodí s větší pravděpodobností chlapeček, pokud došlo k početí v lichý den. Sexuální akt v sudý den zvýší pravděpodobnost narození holčičky.

9. Ericssonova metoda

Spíše okrajově zmiňme ještě poslední tzv. Ericssonovu metodu. Ta spočívá v odstřeďování mužského ejakulátu, při kterém se oddělí těžší X a lehčí Y spermie. Vybrané spermie mohou být poté aplikovány při umělém oplodnění na specializované klinice.

V České republice není povoleno ovlivňovat pohlaví dítěte při asistované reprodukci, jak již bylo řečeno, proto se u nás tato metoda neprovádí. Mnoho odborníků zároveň poukazuje na to, že tato metoda nebyla nikdy klinicky ověřená.

Rada na konec: Hlavní je klid

Internet se jen hemží zaručenými radami o tom, v jaké poloze se máte milovat, na jakou světovou stranu při tom máte mít hlavu, v jakém ascendentu má být narozen váš partner a v jaké fázi má být v tu chvíli měsíc.

Ať už chcete holčičku, nebo kluka, doporučujeme vám především zachovat klid. Přehnané sledování ovulace, řešení sexuálních poloh, jídla a pití může vyvolat nežádoucí stres anebo i překazit pokusy o oplodnění. A to by byla škoda. Děti jsou radost a láska, ať už jsou jakéhokoli pohlaví.

Žena připravuje šálek kávy.Pokud chcete chlapečka, servírujte muži před sexem kávu. Zdroj: Canva

Babské rady, jak počít chlapečka

Následující rady vycházejí z teorií, o kterých už byla řeč. Přidáváme k nim i pár těch babských. Možná nezafungují stoprocentně, ale jistě přinesou alespoň lehké osvěžení vašeho intimního života.

Chcete chlapečka?

 • Zaměřte se na sexuální pozice zezadu.
 • Preferujte náročnější, hlubší a vášnivější polohy.
 • Přesvědčte partnera, aby to byl on, kdo je při sexu aktivnější.
 • Milujte se často, nejlépe hlavně dva dny po ovulaci.
 • Jezte tučnější jídla, pomohou prý obiloviny, větší přísun draslíku a vápníku.
 • Servírujte muži před sexem kávu, energetický drink či jiný nápoj, který v sobě obsahuje kofein – povzbudí tím spermie k větší činnosti.
 • Žena by během styku měla mít hlavu na sever.

Babské rady, jak počít holčičku

Toužíte po holčičce?

 • Zaměřte se při sexu na pozice, kdy je žena „nahoře“.
 • Volte polohy s mělčím průnikem.
 • Nespěchejte a užívejte si pomalé a nenáročné milování.
 • Mějte sex před ovulací.
 • Jezte potraviny s vyšším obsahem vápníku a hořčíku – mléčné výrobky, sóju, listovou zeleninu.
 • Vyvarujte se při styku orgasmu (platí pro ženy), ten prý snižuje kyselost pochvy, a tím podporuje mužské spermie.
 • Milujte se hlavou na jih.
Těhotná žena na ultrazvuku.Pohlaví miminka prozradí ultrazvuk po 15. týdnu těhotenství. Zdroj: Canva

Kdy je znát pohlaví dítěte

Při přirozeném početí se pár pohlaví plodu dozví až z ultrazvukového vyšetření, nejdříve po 15. týdnu těhotenství. Pohlaví dítěte je možné zjistit také na základě rozboru krve matky pomocí prenatálního testu. Ten je možné provádět od ukončeného 10. týdne těhotenství a primárně je určen k vyšetření genetických vad plodu.

Volba pohlaví ve světě

Velká Británie

Také v Británii je volba pohlaví povolena pouze z lékařské indikace. Někteří etici tam ale přišli s názorem, že povolit lidem v průběhu metod asistované reprodukce vybrat si, zda chtějí chlapečka, či holčičku, by zas až tak neetické být nemuselo. Během svých průzkumů zjistili, že při možnosti selekce pohlaví by v zemi, jako je Velká Británie, nedošlo k žádné nerovnováze, protože v evropské společnosti neexistuje stereotyp, který by protěžoval jedno pohlaví na úkor druhého.

USA

Téměř každá druhá klinika pro umělé oplodnění ve Spojených státech umožňuje rodičům, aby si vybrali pohlaví svého dítěte. Zákon v USA genetické testování neomezuje, ačkoli je tato praxe předmětem četných diskusí.

Maminka s tatínkem drží malého chlapečka v náruči, ČínaV Číně se rodí více chlapečků. Zdroj: Canva

Asie

Není žádným tajemstvím, že v některých asijských zemích, je selekce pohlaví běžnou záležitostí. Dívky jsou považovány za méně ekonomicky výhodné.

Tzv. ženská feticida (pohlavně selektivní potraty dívek) není jen prastarým dědictvím zaostalých šovinistických komunit, ale vzkvétá s tím, jak asijská ekonomika roste a země se modernizují. Již v roce 2001 byl například v Indii k poměru 100:107 ve prospěch mužů. V lépe prosperujících částech jsou to ještě vyšší hodnoty.

V hlavním městě Novém Dillí je poměr pohlaví již 100 ku 121. Vlivem politiky jednoho dítěte a preference chlapců je obdobná situace i v silně patriarchální Číně. Zde je nyní poměr pohlaví zhruba 100 ku 120 na úkor žen. Tento fenomén způsobuje nemalé společenské problémy, především nedostatek potenciálních manželek pro čínské muže. Tento trend podněcuje obchod s nevěstami z jiných zemí.

Zajímavá grafika: mapa zobrazující poměr počtu narozených chlapců ku počtu narozených dívek v roce 2012.Zajímavá grafika: mapa zobrazující poměr počtu narozených chlapců ku počtu narozených dívek v roce 2012. Zdroj: World DataBank, Gender Statistics, The World Bank and United Nations

Bacha posh

V zemích jako je Afghánistán nebo Pákistán je také silný společenský tlak na rodiny, aby měly syna. Syn nese rodinné jméno a dědí otcovský majetek. Tento tlak nahrává ženské feticidě, stejně jako v Indii a Číně.

V některých rodinách se praktikuje tzv. bacha posh (v překladu „obléci se jako chlapec“). Rodiny bez synů vyberou dceru, která se bude oblékat a vypadat jako chlapec. To dítěti umožňuje dočasně se chovat svobodněji – chodit do školy, sportovat, doprovázet sestry na veřejnosti a pracovat.

Dívčin status „bacha posh“ obvykle končí, když vstoupí do puberty. Takto vychované ženy mají často potíže s přechodem do ženského života a s přizpůsobením se tradičním omezením kladeným na ženy v afghánské společnosti.

infografika: mapa zobrazující poměr počtu narozených chlapců ku počtu narozených dívek v roce 2012. Zdroj: World DataBank, Gender Statistics, The World Bank and United Nations

Jak to bylo dřív

Pokud chtěli rodiče ve Starověkém Řecku chlapce, ležela jejich partnerka při milování na levém boku, pro holčičku zase na pravém. Ve Francii v 18. století na to šli trochu jinak. Pro zplození chlapce doporučovali mužům podvázat levé varle, a pro holčičku naopak to pravé. Anglické prababičky doporučovaly svým dcerám dát si pod polštář růžovou mašli a pod postel dřevěnou lžíci, pokud toužily chovat holčičku.

Celosvětová data ukazují, že více mužů se rodilo hlavně v období po válce. Tento trend byl v mnoha zemích. Jedním z vysvětlení je, že evoluce umožnila ženám mít více chlapců v době, kdy muži hodně umírali. Odborníci přišli ale i s s pravděpodobnějším vysvětlením. Syna se zdařilo zplodit těm, kteří měli častý sex. Je třeba si uvědomit, jak málo se muži se svými ženami viděli a nejspíš se po válce častým milováním snažili vynahradit dlouhé odloučení.

Žena s dítětem přebaluje čerstvě narozené miminkoJaké zkušenosti mají uživatelky eMimina? Zdroj: Canva

Zkušenosti čtenářek eMimino.cz

Chtěla jsem kluka a dělala jsem všechno proto aby byl, tzn.- klučičí spermie jsou rychlejší, ale mají krátký život. Holčičí jsou pomalejší, ale vydrží. Já mám zakloněnou dělohu, takže jsem uzpůsobila polohu oplodnění, aby se klučičí nemusely moc namáhat a dorazili první. :-) A pak takové blbiny, jako, že jsem jedla banány a tak… Jsou to pověry…ale co když, že??
No jo snažila a jak. Jídlem, polohama při sexu i sexem před ovulaci. Přáli jsme si holku a máme kluka jako buka. Ono je to nakonec stejně jedno hlavně že je zdravé.
U prvního jsme chtěli kluka a sex jsme plánovali na v den ovulace. Nakonec když se nedařilo tak jsme se na to vyprdli a máme kluka. Druhý byl náhoda, že jsem řekla neber si kondom je čas na druhé a je to druhý kluk.
Hodně se říká a některé výzkumy to dokazují, že spermie s holčičim chromozomem jsou pomalejší, ale déle vydrží. Takže pokud je vajíčko oplodněno spermii, která tam uz nějakou dobu čeká, bude to nejspíš holka. Pokud je žena oplodněná v den ovulace, dostane se k vajicku spis klucici spermie, která je rychlejší.

Výběr jména pro miminko

Kompletní seznam pro holku i kluka vám pomůže vybrat, jak se bude jmenovat. Zjistěte význam jmen, vytvořte seznam svých oblíbených a porovnejte je mezi sebou.

Hledat

Pokoušeli jste se ovlivnit pohlaví vašeho miminka?

Hlasovalo: 90

FAQ

Lze ovlivnit pohlaví miminka při početí?

Jedinou opravdu vědeckou metodou pro zplození vytouženého pohlaví je preimplantační genetická diagnostika (PGD). Jde o vyšetření genů embrya ještě před jeho zavedením do dělohy při umělém oplodnění.

Jaké metody ještě známe?

Shettlesovu metodu, která tvrdí, že mužské spermie jsou rychlejší a ženské zase déle vydrží. Dále mezi neověřené metody patří výpočet podle čínského lunárního kalendáře, výpočet podle znamení rodičů, Jonášova metoda, sudé a liché dny nebo Ericssonova metoda.

Je legální vybrat si pohlaví potomka?

V České republice si pohlaví svého dítěte takto vybrat nemůžete, jen ze zdravotních důvodů, v České republice to zakazuje zákon. Je tomu tak proto, aby se udržoval přirozený poměr chlapců a dívek v populaci.

Zdroje

 1. Autor: American Society for Reproductive Medicine , Název: Is in vitro fertilization expensive? , Rok vydání: 2022 , Vydavatel: ASRM , Zdroj: https://www.reproductivefacts.org/faqs/frequently-asked-questions-about-infer...
 2. Autor: California Center for Reproductive Health , Název: Understanding the Ericsson sperm-washing protocol , Rok vydání: 2022 , Vydavatel: California Center for Reproductive Health , Zdroj: https://www.center4reproduction.com/blog/understanding-the-ericsson-sperm-was...
 3. Autor: U.S. Centers for Disease Control and Prevention , Název: ART success rates , Rok vydání: 2022 , Vydavatel: CDC , Zdroj: https://www.cdc.gov/art/artdata/index.html
 4. Autor: Norbert Gleicher, MD, FACOG, FACS , Název: Gender Selection , Rok vydání: 2018 , Vydavatel: Center for Human Reproduction , Zdroj: https://www.centerforhumanreprod.com/contents/services/gender-selection-pgd/g...
 5. Autor: Mayo Clinic , Název: Basal body temperature for natural family planning , Rok vydání: 2021 , Vydavatel: Mayo Clinic , Zdroj: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/basal-body-temperature/about/pac-...
 6. Autor: MedlinePlus , Název: Ovulation home test , Rok vydání: 2022 , Vydavatel: MedlinePlus , Zdroj: https://medlineplus.gov/ency/article/007062.htm
 7. Autor: Irene Woo, MD , Roman James Danielzadeh, BA pnd , Intira Sriprasert, MD , Yulan Zhang, MD, PHD , Název: Gender selection, is it time to abandon the albumin sperm separation method? , Rok vydání: 2020 , Vydavatel: Fertility and Sterility , Zdroj: https://www.fertstert.org/article/S0015-0282(20)31966-X/fulltext