Ovulační kalendář si veďte poctivě

Na svém těle můžete jako žena pozorovat pravidelně se opakující změny, které souvisí s rytmem střídajících se plodných a neplodných dnů. Tyto změny si můžete zaznamenávat do tabulky.

Tužka v dlani a kalendář na stole. Plodné dny trvají zhruba 5 dní. Zdroj: Canva

Cyklus každé ženy začíná menstruačním krvácením a trvá 21–35 dní. Menstruační krvácení přetrvává obvykle 3–7 dnů. Přibližně uprostřed tohoto cyklu většinou dochází k ovulaci. Celkovou délku cyklu ovlivňuje mnoho faktorů. Doba mezi dvěma menstruacemi se dělí na plodné a neplodné dny.

Plodné dny

Plodné dny představují poměrně krátká období, kdy je největší pravděpodobnost oplodnění vajíčka. Plodné dny začínají asi 3 dny před ovulací a končí 3 dny po ovulaci. Při 28 denním cyklu se za plodné dny považuje období od 11. do 17. dne cyklu.

Plodné období se definuje jako součet životaschopnosti spermií v těle ženy a životaschopnosti vajíčka.

Neplodné dny

Neplodné dny začínají cca 9 dní před menstruací (u 28 denního cyklu od 19. dne) a končí s nástupem plodných dnů.

Spoléhání se na výpočet plodných a neplodných dnů k zabránění nechtěnému otěhotnění se nedoporučuje. Tato metoda je velmi nespolehlivá.

Tělo vysílá mnoho signálů, stačí si všímat

Do ovulačního kalendáře si zapisujte veškeré změny, kterých si všimnete během menstruačního cyklu včetně data pohlavního styku.

Po skončení menstruace můžete sledovat určité příznaky, kterými se tělo připravuje na ovulaci. Tyto příznaky si pečlivě zaznamenávejte do svého ovulačního kalendáře:

  • Pozorujte konzistenci hlenu děložního hrdla (cervikálního hlenu).
  • Měřte si bazální (tělesnou) teplotu.
  • Sledujte samovyšetřením své děložní hrdlo.
  • Pozorujte změny na prsou, nafouklé břicho a další tělesné změny.
  • Všímejte si ovulační bolesti. Tuto bolest pociťují jen některé ženy.
  • Zapisujte si sexuální žádostivost.
  • Sledujte, zda nedojde k ovulačnímu krvácení. Objevuje se u některých žen v podobě načervenalého nebo dohněda zbarveného cervikálního hlenu.

Váš příspěvek

Odesílám...

Diskuze o tomto tématu: