Nastavte si e-mailové upozornění na nový týden s miminkem.

Nastavit termín porodu

Zuby v těhotenství: Jak o ně pečovat, aby byly zdravé?

Těhotenství je krásné období, je však třeba o sebe více pečovat po všech stránkách. Nastávající maminky by neměly zapomínat na důslednou zubní hygienu ani na pravidelné návštěvy zubaře. Víte, jak správně pečovat o zuby nejen v těhotenství a jak vybrat vhodnou zubní pastu?

O zuby je potřeba pečovat v těhotenství mnohem pečlivěji. Zdroj: Canva

Zubní hygiena v těhotenství od A do Z

V těhotenství vás čeká celá řada lékařských kontrol a prohlídek. Navštívit byste měla také zubaře, a to nejlépe hned dvakrát v průběhu těhotenství. Zubař zkontroluje celkový stav chrupu, zda se netvoří kaz nebo zánět. V tomto případě je prevence velmi důležitá, protože těhotná žena má omezené možnosti, jak tlumit bolest a léčit případný zánět. Alespoň jednou byste v těhotenství měla absolvovat také zubní hygienu. Stále ale platí, že nejdůležitější je během celého těhotenství o zuby správně pečovat.

To znamená:

  • důsledně a pravidelně čistit chrup dvakrát denně,
  • používat zubní nit a mezizubní kartáček a případně také ústní vodu.

„Obecně nejsem velkým zastáncem ústních vod. Není to nezbytná pomůcka. Když už ústní vodu, tak doporučuji ty bez alkoholu bez ohledu na těhotenství," doplňuje zubní lékařka MDDr. Michaela Štětinová.

Těhotná žena si pečlivě čistí zuby, péče o zuby v těhotenství.Nezapomínejte na čištění zubů ráno ani před usnutím. Zdroj: Canva

4 tipy, jak pečovat o zuby v těhotenství

1. Pravidelně a správně

Nejen v těhotenství je důležité čistit zuby pravidelně a správně. Ideálně tedy je potřeba čistit zuby dvakrát denně (ráno a večer). Zuby byste si měli čistit po snídani. Pokud však zvracíte, tak vždy po zvracení, a to 30 minut po.

2. Výběr kartáčku

Sonický kartáček s ústní sprchou, čištění zubů v těhotenství.Důležitá je správná technika čištění i výběr vhodného kartáčku. Zdroj: Profimed

Vhodný kartáček by měl být měkký, a tím pádem maximálně šetrný k vašim dásním. Tvrdý kartáček snáze poraní dáseň, která má už tak v těhotenství často větší sklony ke krvácení.

„V těhotenství se vlivem hormonů zvýší objem krve, ale i prokrvení tkání včetně dásní (u dásní je i vyšší propustnost). Zásadní vliv na stav dásní v těhotenství mají hygienické návyky ještě před otěhotněním a v těhotenství, protože pokud není hygiena perfektní, vlivem výše zmíněným se problém objeví velice snadno," upřesňuje Michaela Štětinová.

Doplňuje, že jsou i případy, kdy ke krvácení dásní dojde u těhotné ženy s perfektní hygienou, ale to bývá ojedinělé. „V naprosté většině případů to je plakem podmíněný zánět dásní umocněný vlivem těhotenských hormonů. Proto je vždy třeba upozorňovat těhotné ženy, že i přes nevolnosti nebo únavu je potřeba dentální hygienu nezanedbávat," dodává Michaela Štětinová.

Vhodné jsou kartáčky s měkkými vlákny. Velmi vhodné a praktické jsou takzvané sonické kartáčky, které zuby velmi dobře vyčistí, a přitom jsou šetrné k dásním. Vyzkoušet můžete například zubní kartáček s ústní sprchou Waterpik Sonic Fusion Professional SF-02 White, který odstraní až 99,9 % zubního plaku.

3. Technika čištění

Zapomínat bychom neměli také na správnou techniku čištění, kterou je třeba učit děti už odmala. Čištění by mělo být vždy jemné bez tlačení na kartáček. Toho docílíte tím, že zubní kartáček uchopíte mezi ukazováček a palec. Jemným čištěním neporaníte dáseň a nedochází ke dráždění skloviny. Čistěte zuby jemnými krouživými pohyby po dobu alespoň dvou minut.

4. Měňte kartáček pravidelně

Obecně platí, že stejný zubní kartáček bychom neměli používat déle než tři měsíce. Pokud jsou ale na první pohled štětiny roztřepené, je vhodné ho vyměnit okamžitě. Protože takový kartáček už dobrou službu neprokáže.

Žena si na kartáček TePe nanáší zubní pastu s fluoridem, čištění zubů v těhotenství.Vybrat v těhotenství zubní pastu, která vám bude chutnat, není snadné. Zdroj: Redakce

Jak vybrat pastu, aby chutnala i chránila?

Největší problém může být s výběrem zubní pasty, protože zejména v prvním trimestru většina žen trpí nevolnostmi. A mnohdy se stává, že ze zubní pasty, kterou jste dosud běžně používala, se vám najednou zvedá žaludek. Zejména tedy v prvních třech měsících. Podle odborné konzultantky dentální péče v Profimedu Lucie Pospíšilové můžete vyzkoušet například zubní pastu Biomin F, která poskytuje zubům dlouhodobou ochranu před kyselými potravinami a nápoji a chrání proti vzniku zubního kazu.

Pokud vám vaše oblíbená zubní pasta „nedělá dobře“, vyzkoušejte jinou – většinou metodou pokus-omyl. Vyzkoušet můžete také zubní pasty, které jsou speciálně určeny pro těhotné a kojící ženy. Pokud nesnesete žádnou zubní pastu, pak v krajním případě můžete po určitou dobu zuby čistit bez pasty. O to větší pozornost však věnujte dočišťování mezizubních prostorů.

Osobní zkušenost: Během těhotenství mi vyhovovala dětská pasta s jahodovou příchutí a vadily mi hodně aromatické a pálivé pasty.

Zubní pasta s fluoridem v těhotenství: Ano, nebo ne?

Mnoho žen se obává, zda zubní pasty s fluoridem nejsou v těhotenství škodlivé. Odborníci ale poukazují na to, že právě fluorid má protikazový účinek a je tak pro ústní hygienu velmi důležitý. Zubní pastu navíc nepolykáte, takže se nemusíte obávat. A hlavně, na kartáček stačí nanést jen malé množství pasty a po vyčištění důsledně vypláchnout ústa.

Zubní pasta Apagard, která neobsahuje fluorid, čištění zubů v těhotenství.Vyhnout se fluoridu v pastě je možné. Zdroj: Redakce

Nezapomínejte na mezizubní prostory

Neodmyslitelnou součástí zubní hygieny nejen v těhotenství by mělo být čištění mezizubních prostorů, do kterých se zubním kartáčkem nedostanete. K tomuto účelu budete potřebovat mezizubní kartáček a zubní nit. Tyto dva pomocníky stačí používat jedenkrát denně, nejlépe po večerním čištění zubů.

Jaký zvolit mezizubní kartáček?

Při výběru mezizubního kartáčku dbejte na to, aby snadno „zapadl“ mezi zuby, aniž byste museli použít sílu. K dostání je několik velikostí a záleží na tom jak velké máte mezizubní prostory. Je důležité používat tu největší velikost, která se bez většího tlaku do prostoru vejde. Pokud by byl mezizubní kartáček příliš úzký, nevyčistí dobře povrch od plaku. S výběrem mezizubního kartáčku vám může pomoci dentální hygienistka.

Mezizubní kartáčky seženete v kompaktní malé velikosti, ale i větší s rukojetí. Záleží jen na vás, se kterými se vám bude lépe manipulovat. Velký výběr mezizubních kartáčků nabízí značka TePe. Abyste ještě podpořili účinky mezizubního kartáčku, můžete přidat Gingival gel s obsahem chlorhexidinu a fluoridu.

Tam, kde jsou zuby blíže u sebe, zvolte nit, která se dostane prakticky všude.

Žena nanáší na mezizubní kartáček gel s obsahem fluoridu, čištění zubů v těhotenství.Účinek mezizubního kartáčku podpořte nanesením gelu s obsahem chlorhexidinu a fluoridu. Zdroj: Redakce

Kdy používat zubní nit?

Kam se nedostanete mezizubním kartáčkem, použijte zubní nit. Použití je snadné. Nit uchopíte mezi dva ukazováčky a citlivě jemným pohybem dopředu a dozadu vyčistíte nejprve jednu stranu zubu a poté druhou. Zpočátku mohou při používání mezizubních kartáčků a nitě dásně krvácet. Je to zcela normální. Pokud ale budete mezizubní prostory čistit denně, krvácení velmi rychle ustane a odměnou vám bude krásný a zdravý úsměv.

Vyšší kazivost zubů v těhotenství – pravda, nebo mýtus?

Proč může docházet v těhotenství k častějšímu vzniku kazů nebo zánětů dásní? Je to do jisté míry ovlivněno častějším příjmem cukrů a sacharidů. Maminky v očekávání se většinou méně omezují v jídle, mají různé chutě, a to zejména na sladké. Sladkosti a slazené nápoje představují pro náš chrup zvýšenou hrozbu vzniku zubního kazu.

V neposlední řadě se maminkám (převážně v prvním trimestru) může dělat při čištění zubů špatně, takže dobu čištění zkracují a někdy je musí čistit bez použití pasty. To vše vede k pomnožení škodlivých bakterií. A trhání zubů v těhotenství stejně jako vrtání při vzniku zubního kazu není nic příjemného. Na druhou stranu, pokud je to nutné, vašemu miminku tím neublížíte.

Parodontitida a záněty zubů v těhotenství

Nejen v těhotenství vás mohou potrápit různá onemocnění zubů a dásní. Kromě klasických kazů a zánětů se může objevit takzvaná parodontitida. Jedná se o vleklé infekční onemocnění závěsného aparátu zubu (paradontu) a bývá nejčastější příčinou ztrát zubů. Objevit se může kdykoliv během života, nejčastěji po třicátém roce věku. Tomuto onemocnění předchází povrchový zánět dásně.

A právě v těhotenství jsou ženy tímto zánětem více ohroženy z důvodu hormonální bouře, která se v jejich těle odehrává včetně zvracení, které mění pH v ústech a narušuje zubní sklovinu. I z tohoto důvodu je velmi důležité, aby žena nepodcenila péči o chrup i kontroly u zubaře. Absolvovat by měla také alespoň jedenkrát za těhotenství dentální hygienu.

Jako prevenci vzniku zánětu zubů můžete použít gel pro krátkodobou péči o dutinu ústní GUM PAROEX, který působí proti krvácení a zánětu dásní.

Pasta značky GUM určená na krvácivost dásní a záněty, čištění zubů v těhotenství.Trpíte na krvácivost dásní a záněty? Řešením je správná zubní hygiena. Zdroj: Redakce

Těhotenská cukrovka může ovlivnit kazivost zubů

Samostatnou kapitolu pak hraje těhotenská cukrovka, která se může u některých nastávajících maminek rozvinout. Sliny diabetika totiž obsahují vyšší hladinu cukru, který přitahuje různé mikroorganismy a vytváří jim ideální podmínky k dalšímu růstu.

Pokud vám bude toto onemocnění (které obvykle po porodu vymizí) diagnostikováno, je třeba důsledně dodržovat předepsaný jídelníček vyhýbat se slazeným nápojům a džusům. Po konzumaci ovoce je vhodné vypláchnout si ústa čistou vodou (stejně, jako v případě, že zvracíte), případně ústní vodou bez obsahu alkoholu.

„Pokud žena bude dobře pečovat o své zuby a dásně, nemusí se nějak zvýšeně obávat, že by těhotenská cukrovka měla negativní dopad na stav zubů a dásní. Já osobně doporučuji těhotným ženám na začátku těhotenství, aby si nechaly u zubního lékaře zkontrolovat stav zubů a u dentální hygienistky úroveň své dentální hygieny a na případných nedostatcích zapracovat včas," doporučuje Michaela Štětinová.

Vyzkoušet můžete například značku AnOxident balance, která je vytvořena speciálně pro diabetiky, aby chránila dásně a zuby před zvýšenou koncentrací glukózy ve slinách.

Žena si čistí zuby. Čištění zubů kartáčkem.Problémům se zuby a bolestem předejdete správnou technikou čištění. Zdroj: Canva

Léky na bolest zubů a rentgen v těhotenství

V těhotenství není velký výběr léků na bolest. Ibalgin a Ibuprofen jsou léky, které se po celé těhotenství nedoporučují (jen ve zcela výjimečných případech). Z volně prodejných a bezpečných léčiv je vhodný lék s účinnou látkou paracetamol:

  • Panadol,
  • Paralen,
  • Paramax.

Pomoci může také hřebíček a studený obklad. Pokud je bolest zubů nesnesitelná, je třeba neprodleně navštívit zubaře, který těhotné ženě poradí, jak postupovat dál. Co na bolest zubů v těhotenství vám vždy nejlépe poradí lékař.

Mnoho maminek se také obává podstoupit rentgen v těhotenství. Pokud žena plánuje otěhotnět, je ideální RTG zubů podstoupit před otěhotněním, protože v těhotenství se rentgen provádí z bezpečnostních důvodů jen v nejnutnějších případech. Je třeba lékaře vždy upozornit na to, že jste těhotná. Obecně platí, že RTG v těhotenství se provádí jen tehdy, pokud je to to zcela nezbytné.

„Zubní rentgen je velmi cílené záření s velmi malou dávkou. Těhotným ženám se v době těhotenství žádný rentgen preventivně nedělá z důvodu obezřetnosti, plod ale ohrožen není," upřesňuje Michaela Štětinová.

Mohlo by vás dále zajímat

Těhotenství týden po týdnu

Jak právě teď miminko vypadá? Kolik měří a váží? Co zažene nevolnosti? A kdy zařídit rodičák? Zmapovali jsme každý týden, než se miminko narodí. Těhotenský průvodce je plný praktických tipů pro mámu, ale i pro tátu.

Prozkoumat týdny těhotenství

Věnovala jste péči o zuby během těhotenství větší pozornost?

Hlasovalo: 41

Váš příspěvek

Odesílám...

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Miminko má skvrnu na horním patře

3.10.21 06:55
2

Zubní čepy a jak dál?

Anonymní
14.9.21 12:16
1

Jak dlouho trvá preventivní prohlídka u zubaře?

Anonymní
9.9.21 12:39
33

Doporučení zubní kliniky

Anonymní
18.8.21 20:19
1

Gel Gelaspon do rány po vytržení zubu

18.8.21 20:19
1

Kam k zubaři s bolavým zubem?

18.8.21 10:14
5

Dobrá zubní pohotovost v Praze

2.7.21 22:30
4

Jak předejít problémům se zuby?

11.6.21 15:57
6

Přetrvávající citlivost zaplombovaného zubu na sladké

Anonymní
10.6.21 16:20
2

Trhání zubů v analgosedaci/anesesii

Anonymní
8.6.21 18:14
8

Bolest zubů v těhotenství

3.6.21 22:06
48

Zatím má jen tři zoubky, ale hrozně s nimi skřípe

1.6.21 22:17
14

Otevřené zuby v těhotenství

17.5.21 11:18
34

AKUTNÍ: Hledám zubaře

Anonymní
16.5.21 21:08
7

Odvrtání amalgamové plomby v těhotenství

10.5.21 22:54
9

Hledám zubaře, který přijímá ve Zlínském kraji

4.5.21 22:17
20

Růst zoubků - ve 4 měsících?

Anonymní
1.5.21 11:04
12

Chce spát jen s námi, když mu rostou zoubky, přejde to?

28.4.21 09:19
21

Intraligamentární anestezie u zubaře

26.4.21 23:46
5

Bolest zubu - jak poznat zánět?

21.4.21 22:50
9

Bělení zubů - jde nebo ne ?

20.4.21 13:31
8

Oroantralní komunikace

14.4.21 07:49
3

Analgosedace zubů u dítě 6let - Moravský kraj

4.4.21 21:56
11

Zubní problémy v těhotenství :-(

2.4.21 13:46
4

Pocit spáleného jazyka

28.3.21 12:35
0

Trhání více zubů

26.3.21 18:35
2

Citlivý zub, ale na RTG nic není?

23.3.21 12:40
6

Bolest zubů ze stresu?

16.3.21 20:16
5

Čištění zubů u 10. měsíčního dítěte, jak na to?

3.2.21 21:17
22

Zubní ortodoncie

30.1.21 12:02
6

Cena rovnátek

29.1.21 10:04
5

Vrtání a citlivý zub?

29.1.21 08:14
10

Zítra jdu k nové zubařce!

18.1.21 22:17
17

Také se vám v těhotenství hodně kazily zuby?

16.1.21 22:23
22

Bolest mandlí po extrakci zubů

15.1.21 10:33
2

Můžou to být zuby nebo něco jiného?

12.1.21 18:23
13

Kde mě ošetří zubař?

22.11.20 23:35
14

Jak dlouho trvá nasazení rovnátek?

18.10.20 04:18
4

Dentální hygiena a pojišťovna

12.10.20 12:40
10

Dětský zubař v Brně, který přijímá pacienty

9.10.20 23:06
29

Výměna korunky

7.10.20 21:48
9

První zuby - péče

14.8.20 15:27
10

Čištění zoubků před spaním

1.6.20 21:48
13

Jak vaše batole snáší čištění zoubku?

1.6.20 02:05
33

Asi zánět zubu v těhotenství

26.2.20 12:36
7

Jak omezit kazivost zubů?

7.2.20 07:41
14

Bolest od zubů nebo od trojklanného nervu?

Anonymní
22.1.20 11:14
9

Pomohlo někomu zaplombování odhalených krčků?

19.12.19 13:14
19

Jak léčit zánět dásní, poradíte?

7.11.19 18:26
8

Trhat zoubek v těhotenství ?

25.10.19 14:42
23

Trhání zubu a léčba v Těhotenství

21.10.19 17:56
21

Zub bolest

Anonymní
5.8.19 00:20
5

Prosím o reference na Zubnilekari.com - Praha 3

Anonymní
1.7.19 21:29
5

Zubní korunka není přes celý zub

27.6.19 21:57
3

Ortodoncie Praha

12.6.19 11:27
20

Bolest měsíc po vytržení osmičky

29.4.19 03:35
3

Jak se zachovat - zubař

21.2.19 12:48
9

Zubní klinika pro celou rodinu Praha

16.2.19 13:56
6

Rovnátka pouze na noc

15.2.19 17:39
12

Snímatelná rovnátka Brno

14.2.19 21:59
0

Trhání všech zubů pod narkózou

Anonymní
1.2.19 07:57
9

Vytrhnout nebo plombovat ?

26.1.19 14:19
11

Prořezávání stoliček - rýma a teplota

21.1.19 05:23
1

Endodonické ošetření zubních kanálků

20.1.19 16:23
2

Nateklá tvář a bolest zubu na stisk

13.1.19 19:59
4

Korunka na sedmičku. Je nutná?

13.1.19 12:08
6

Zubař

2.3.18 18:32
5

Jak probíhá nasazení korunky?

2.11.17 09:51
11

Jak dlouho rostou poslední stoličky?

31.10.17 13:05
12

Mudr. Vodička Ostrava - zkušenosti

30.10.17 21:48
0

Regulační poplatky u zubaře

25.10.17 22:35
42

Zubař v Praze, jedno kde

17.10.17 17:09
9

Velikost druhých stoliček

15.10.17 11:34
0

Zubní kazy v těhotenství - řešit?

13.7.17 22:55
40

Zuby v těhotenství

11.7.17 17:17
55

Zubař v Ostravě Porubě, poradíte?

21.5.17 13:45
5

Zuby moudrosti a těhotenství

14.4.17 16:28
23

Plombování zubů v těhotenství

16.1.16 10:17
25

Zubař v Ostravě, který má příznivé ceny

24.8.15 22:34
14

Zánět zubu v těhotenství

Anonymní
22.5.15 13:38
15

Trhání zubů v těhotenství

22.12.14 16:27
67

Poradíte dětského zubaře v Brně?

8.10.12 19:54
11

Bělení zubů v těhotenství - škodlivost?

26.6.12 14:56
5

FAQ

Jak často chodit v těhotenství k zubaři?

V těhotenství je vhodné navštívit zubaře dvakrát. Ideálně ve druhém a ve třetím trimestru s odstupem alespoň tří měsíců.

Mohu používat v těhotenství zubní s fluoridem?

Ano, fluorid chrání zuby proti kazivosti. Je vhodný i pro těhotné.

Proč se v těhotenství více kazí zuby?

Je to dáno tím, že v těhotenství obvykle žena konzumuje více sladkého a také může trpět zvracením. Tyto faktory vedou k vyšší tvorbě kazů. Ale není to pravidlo.