Je porod doma risk, nebo přirozenost?

Co víme o porodu doma? V posledních letech jde o jedno z nejdiskutovanějších témat v oboru porodnictví. Přestože je porodnictví v Čechách na velmi vyspělé úrovni, stoupá počet žen, které se rozhodnou rodit doma. Je to legální? A na co se při porodu doma připravit?

Maminka líbá novorozence, který se před chvílí narodil, porod doma Názory na porod doma stále rozdělují společnost. Zdroj: Canva
+11

Jak se připravit na porod doma

Pokud uvažujete o domácím porodu, určitě s přípravami začněte co nejdříve. Některé zařizování (například domluvit si porodní asistentku) vyžadují delší dobu.

1) Vyhledejte si dostatek informací z relevantních zdrojů

Shlédněte videa a přečtěte si příběhy zkušených domrodiček. Pokud máte možnost si o domácím porodu promluvit s někým, kdo s ním má osobní zkušenost, udělejte to.

2) Ujistěte se, že vaše přesvědčení sdílí i partner

Muži mají často jiný pohled na věc. Neovládají je tolik emoce a dokážou svým analytickým myšlením zvážit všechna pro a proti. Právě takové argumenty je také důležité brát v patrnost a následně hledat společné řešení.

3) Najděte si zkušenou porodní asistentku

Asistentka má odborné vysokoškolské medicínské znalosti, které ji opravňují poskytovat zdravotnické úkony. Probere s vámi váš zdravotní stav, zhodnotí dosavadní průběh těhotenství a posoudí, jestli hrozí případná rizika. Její služby zpravidla nehradí zdravotní pojišťovna a žena si je musí zaplatit sama.

Počítejte také s tím, že najít asistentku nemusí být tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Komunitních porodních asistentek je málo a vystavují se účastí na plánovaném domácím porodu, kvůli nejasné legislavitě, pokutě až milion korun.

Přečtěte si více v článku Porodní asistentka: Odborná pomoc v těhotenství, při porodu i v šestinedělí

Těhotná žena na schůzce se svou porodní asistentkou, porod domaBez porodní asistentky a lékaře se neobejde ani porod doma Zdroj: Canva

4) Zajistěte si pediatra

Pediatra si musíte vyhledat předem, jak při porodu v porodnici, tak i v případě ambulantního či domácího porodu. Můžete se setkat s tím, že pediatr může odmítnout přijmout dítě po domácím porodu. Proto pečlivě vybírejte a zjistěte si, jestli pediatr dítě přijme do péče také v případě alternativního porodu.

Podobně jako u ambulantního porodu by měl zákonný zástupce dítěte zajistit novorozenci:

 • odběr a screening krve v době 48-72 hodin po narození (provádí poskytovatel zdravotních služeb v oboru neonatologie nebo dětský lékař),
 • screening kyčelních kloubů do 7. dne po narození (provádí ortoped),
 • screening vrozené katarakty do 4 týdnů od narození (provádí oční lékař),
 • screening sluchu do 4 týdnů od narození (provádí se na pracovišti ORL nebo foniatrie).

5) Připravte si zázemí

To platí pro pomůcky k samotnému porodu – budete potřebovat igelit na matraci, jednorázové podložky, misku na obklad při nahřívání hráze, termofor, pytel na odpadky, porodnické vložky, kalhotky, deku, případně bazének, nůžky a prádelní gumu na podvázání pupečníku

Pro novorozence pak připravte plenky (jednorázové nebo látkové), deku, oblečení a případně oční kapky. Nechte si dopředu předepsat od pediatra kapky vitamínu K pro prevenci krvácivé choroby u novorozence.

6) Sbalte si tašku do porodnice

A to hlavně pro případ, že by nastal jakýkoliv důvod, kvůli kterému byste jela do nemocnice. Můžete na poslední chvíli změnit názor nebo to může vyžadovat zdravotní stav vás nebo miminka.

7) Přichystejte si dostatek jídla

Kvalitní a vydatná strava je pro ženu po porodu skutečně velmi důležitá. Udělejte si zásoby surovin a klidně si některá hotová jídla dopředu zamrazte. Manžel nebo jiná pečující osoba vám je může kdykoli ohřát.

Přečtěte si deníček maminky, jak probíhal její domácí porod.

Maminka drží novorozence v bazénku po domácím poroduŽeny touží během porodu po intimním prostředí. Zdroj: Canva

Proč chtějí ženy rodit doma

Důvodů, proč některé ženy vědomě podstupují již zmíněná rizika, je několik:

 • Mají nepříjemnou předchozí zkušenost z porodnického zařízení,
 • touží prožít přirozený porod bez zbytečné medikace a nepřiměřených zásahů,
 • chtějí své dítě přivést do známého domácího prostředí a za účasti svých blízkých,
 • být přímo po narození v těsném kontaktu s miminkem,
 • nemuset řešit kdy odjet do porodnice,
 • dopřát si po porodu dostatek odpočinku,
 • jíst kvalitní domácí stravu,
 • být i nadále v kontaktu i se svými staršími dětmi,
 • v současnosti je to i strach z nákazy covid-19 či separace s miminkem kvůli infekci.

Pro plánovaný domácí porod se budoucí maminky často rozhodnou na základě předchozí nepříjemné zkušenosti z českých porodnic.

Z nedávného výzkumu Univerzity Karlovy (2) vyplynulo, že nejčastěji si ženy stěžují:

 • na to, že jsou znevažovány schopnosti a kompetence rodičky,
 • jsou realizovány zákroky bez souhlasu rodičky,
 • objevuje se ponižování, zesměšňování, manipulace s rodičkami,
 • rutinní nástřih hráze, rutinní podávání oxytocinu,
 • sdílení intimních věcí v čekárně.

Zároveň se ukázalo, že většina žen, které se pro domácí porod rozhodly, si uvědomují jeho rizika a pracují s nimi.

Žena má bolestivé kontrakce během porodu domaPorod někdy nemusí jít přesně tak, jak si představujete. Zdroj: Canva

Rizika domácího porodu

Studie z Velké Británie zjistila, že pro druho a vícerodičky neexistuje významný rozdíl ve výskytu komplikací mezi porodem doma a porodnicí. (3) Porod doma je nízkorizikový u žen, které mají fyziologické těhotenství, všechna vyšetření byla po celou dobu v pořádku, miminko v děloze prospívá a žena je v kontinuální péči porodní asistentky.

Přesto však existuje pravděpodobnost, že bude naléhavě potřeba lékařská péče. A to v případech, že se objeví neočekávané komplikace u porodu, zhorší se zdravotní stav miminka nebo se objeví poporodní krvácení. Kvalifikovaná porodní asistentka dokáže tyto komplikace rozeznat, řešit a včas doporučit přesun do porodnice, podat léky první pomoci nebo zavolat RZP. Bez přítomnosti porodní asistentky mohou tyto potíže znamenat akutní komplikace a ty mohou vést mimo zdravotnické zařízení až k ohrožení života.

V případě komplikací je k domácímu porodu přivolaná rychlá záchranná služba (RZS). A právě záchranáři jsou první odbornou osobou, která je v ten moment s rodičkou v kontaktu. „Rozumím argumentům zastánců domácích porodů, že jde o fyziologický proces a ve známém prostředí jsou matka i dítě méně stresované, ale nejspíš nikdo z mých kolegů neřekne, že ke komplikovaným domácím porodům jezdí rád,“ říká záchranář z ústeckého kraje.

Pro posádku RZS je takový zásah velmi složitý, protože téměř vždy jsou přivoláni k případu ve chvíli, kdy už jde opravdu o minuty. Navíc nemají dostatečné zkušenosti s vaginálním vyšetřením ani určením správné diagnózy. „Chodíme na kurzy a v oblasti porodnictví se vzděláváme, ale chybí nám potřebná rutina a také vybavení, které mají v porodnicích,“ dodává záchranář. Navíc v krátkém časovém horizontu musí udělat to nejlepší rozhodnutí, aby zachránili zdraví a život dvou osob.

Domácí porody určitě nejsou vhodné pro ženy s rizikovým těhotenstvím, pokud čekají vícerčata nebo není miminko v poloze naléhající hlavičkou.

Miminko čerstvě po narození v náruči maminkyPro domácí porod se ženy rozhodují, jelikož může proběhnout podle jejich přání Zdroj: Canva

Kolik žen rodí doma

Přesná statistika domácích porodů pravděpodobně není. Z průzkumu, který provedla v roce 2020 společnost RR Medical na zhruba sedmi tisíci ženách, vyplynulo, že doma rodí zhruba 31 % žen.(2)

Obecně se má za to, že ženy se pro plánovaný porod doma rozhodnou ze svého přesvědčení. Ovšem výzkum z ledna letošního roku, který byl prováděn pod hlavičkou Univerzity Karlovy (1) ukázal, že hlavní důvod je jiný.

Ze statistických údajů Fakulty sociálních věd vyplynulo, že „motivací pro domácí porod jsou především bariéry na straně porodnických zařízení samotných: naprosté většině žen, které se rozhodly pro plánovaný porod doma, vadí provádění rutinních zásahů v porodnicích (92 %). Dále těmto ženám vadí, jak se v porodnicích k ženám chová personál (85 %) a také jim vadí míra medikalizace českého porodnictví a obecně zdravotnictví (80 %). Až poté přichází jako důvod na řadu vlastní přesvědčení či osobnostní nastavení (motivaci „jsem tak obecně nastavená“ uvedlo 34 %).

Dalším, velmi významným zjištěním bylo, že 79 % dotazovaných žen volilo domácí porod proto, že chtělo mít kontrolu nad tím, co se nimi děje a kdo jim péči poskytuje.

Z dotazníků, které vyplnilo přes 600 oslovených žen, které v letech 2015-2020 plánovaně rodily doma, vyplynulo, že by své rozhodnutí změnily „kdyby si mohly vybrat porodní asistentku (66 %), pokud by existovaly porodní domy (65 %) a také kdyby se změnil přístup k rodičkám (62 %)“. Dále se ukázalo, že 70 % žen by nepřesvědčilo ani rozšíření možností ambulantního porodu.

Maminka drží své novorozené miminko. Porod doma.Některé ženy se pro domácí porod nerozhodly. Zdroj: Canva

Neplánovaný domácí porod

Nutno dodat, že mezi domácí porody se počítají i ty neplánované. V některých případech se stává, že kontrakce a další porodní příznaky přijdou rychle a nečekaně. Překotný porod ženu zastihne tak rychle, že už nechce (nebo ani nemůže) přesun do porodnice riskovat. V ten moment jí nezbývá nic jiného, než přivést miminko na svět v domácím prostředí.

Jak probíhaly porody v minulosti

Porody byly po staletí výhradně ženskou záležitostí. Ve chvíli, kdy žena cítila, že bude rodit, přivolala se do chalupy porodní bába, která pomohla přivést miminko na svět v pohodlí a intimitě domácího prostředí.

Báby neměly žádné vzdělání, pouze využívaly zkušenosti děděné z generace na generaci. Teprve až v 18. století se o porodnické řemeslo začali zajímat i muži lékaři. Ovšem zprvu jim chyběly již zmíněné praktické zkušenosti. O století později vznikla na Novém Městě pražském Universitní porodnická klinika. Každý, kdo chtěl vykonávat porodnické řemeslo, se zde musel patřičného vzdělání dosáhnout.

Žena prodýchává kontrakce ve vaně, porod domaPorod doma jen za přítomnosti duly nebo asistentky zatím české zákony neumožňují. Zdroj: Canva

Domácí porody v České republice

V posledních několika letech se o domácích porodech hojně diskutuje, a to jak na odborné úrovni, tak v internetových diskuzích. Přestože ještě v minulém století byly zcela běžné, ženy mnohdy jinou možnost neměly, tak dnes je řadíme mezi alternativní porody. Odehrávají se mimo porodnici, bez lékařského dozoru, obvykle jen pod vedením porodní asistentky.

Právě absence lékaře a nedostupnost zdravotnického zařízení je důvod, proč mnoho lidí považuje domácí porody za hazard se zdravím novorozence i matky.

Legislativa domácích porodů

V občanském zákoníku je stanoveno, že „každý má přirozené právo prát se o vlastní štěstí a štěstí jeho rodiny nebo lidí jemu blízkých takovým způsobem, jenž nepůsobí bezdůvodně újmu druhým“, (§ 3 odst. 1). Pro každého „štěstí“ znamená něco jiného. Pro těhotnou ženu znamená například mít možnost rozhodnout se kde a jakým způsobem své dítě přivede na svět. V tento moment žena myslí i na „štěstí“ svého miminka, za které má morální (a nakonec i právní) odpovědnost. Žena má právo vybrat si místo porodu a nesmí za to být jakkoli postihována. (4)

Přesto v současné době plánované porody v domácím prostředí za přítomnosti gynekologa nebo porodní asistentky české zákony znemožňují. Zákonodárci ve snaze eliminovat domácí porody vydali v roce 2012 vyhlášku s nesplnitelnými podmínkami, které musí porodní asistentka splnit při plánování porodů ve vlastním sociálním prostředí. (5) Paradoxně tak legislativa zvyšuje rizika u porodu doma, neboť neseženou-li ženy kvalifikovanou porodní asistentku, uchylují se do péče dul nebo samozvaných porodních bab bez vzdělání a vystavují se riziku neasistovaného porodu.

Na druhou stranu je porodní asistentka povinna poskytnout první pomoc u akutních případů, kterým porod bezesporu je. Legislativně není jasně řečeno od kdy je porod akutní stav, a tak se porodní asistentky pohybují na hraně zákona.

Porodní domy

V České republice neexistují porodní domy, kde je veden porod samostatnými porodními asistentkami, právě kvůli legislativním překážkám. Mohl by to být pro ženy kompromis mezi bezpečností a zároveň komfortním prostředím. Zatím je tedy domácí porod zákonodárně ve vakuu.

Přečtěte si více o porodních domech v článku Porodní domy nabízí bezpečný porod jako v domácím prostředí

Vybavení pokoje porodního domu s vanou, postelí a míčemChcete rodit v intimnějším prostředí než je sál porodnice? Alternativou mohou být porodní domy. Zdroj: Canva

Domácí porody v zahraničí

V západoevropských zemích a v USA domácím porodům nebrání ani zdravotníci či legislativa. V Německu dokonce porodním asistentkám zákon nařizuje být u každého porodu (tedy i u domácího porodu). Podobně to mají i v Anglii. V Holandsku kladou velký důraz na to, aby byl porod veden fyziologicky a aby měla rodička nejbližší porodnické zařízení v dosahu 20 minut.

I mezi českými celebritami jsou ženy, které rodily doma. Patří mezi ně herečka Kristýna Leichtová, modelka a někdejší MISS ČR Helena Houdová, moderátorka Leila Abbasová, herečka Aneta Krejčíková i zpěvačka Lenka Dusilová

Zkušenosti maminek z eMimino.cz

Já jsem obě děti rodila v porodnici a neměnila bych. Můj gynekolog mi jednou řekl docela pěknou věc: porodnice tu nejsou pro vás jako rodičku, pohodlí budete mít kdekoliv, ale pro miminko, které může být po porodu řádně a odborně ošetřeno a školený personál bude mít k dispozici vše, co je k případné záchraně potřeba. Podle jeho slov jsem také vybírala porodnici a byla jsem spokojená.
Ja som plánovane doma rodila tretie dieťa a je mi trochu ľúto, že som na túto možnosť nebola pripravená už pri druhom porode. Tie, ktoré domaporody odsudzujete a obviňujete maminky z pohodlnosti a hazardovania so životom miminka, neviete, o čom hovoríte.
No já bych na porod doma psychicky neměla. Můj porodník měl úžasný přístup a báječně mě uklidňoval tou svojí jistotou, že bude všechno OK. Navíc Nikolka byla KP, takže bych musela být šílená rodit doma. Jinak si myslím, že komu domácí prostředí vyhovuje, tak proč ne, ale mě by to stresovalo.
Já rodila v Holandsku - minimálně třetina žen zde rodí doma - rodí se s PA, které mají kompletní vybavení na resuscitaci novorozence s sebou, takže „nechá se umřít“ jsou hrozné kecy. Rány zašívá také PA. Ale doma můžou rodit jen naprosto zdravé ženy s fyziologicky probíhajícím těhotenstvím. Jinak já rodila ambulantně v nemocnici (domů s miminkem jsme jeli 2,5 hodiny po porodu) a taky jsem rodila jen s PA a mužem.

Mohlo by vás dále zajímat

Příběhy ze života

Přečtěte si vtipné rodičovské zážitky, příběhy seznámení, průběh těhotenství, narození miminka nebo bolestná loučení. Napište i vy svůj příběh.

Nejnovější příběhy

(1) https://mujporod.eu/…-statistiky/

(2) https://fsv.cuni.cz/…porodni-pece

(3) http://www.biostatisticka.cz/…ehotenstvim/

(4) § 24 z. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník,ve znění pozdějších předpisů

(5) Prováděcí vyhláška č. 92/2012 Sb., o požadavcích na technické a věcné vybavení zdravotnických zařízení a kontaktních pracovišť domácí péče

Souhlasíte s domácími porody?

Hlasovalo: 112

Heslo odborně zaštiťuje:

Porodní asistentka

Bc. Martina Suchardová
tehotnebrisko.cz

Martina Suchardová absolvovala studia porodní asistence na Univerzitě Palackého v Olomouci. Je členkou profesní organizace UNIPA. Má praxi z porodnice ve Vrchlabí, v Neratovicích a na porodním sále v Jičíně. Nyní pracuji jako komunitní porodní asistentka v Libereckém a Královehradeckém kraji.

Těhotenství, porod a období šestinedělí je podle ní speciální a intimní záležitost. Stává se průvodkyní jak pro prvorodičky, tak pro maminky s několika dětmi. Jako porodní asistentka kontroluje zdravotní stav dítěte, matky a celého procesu zrození. Připravuje a radí také partnerovi ženy.

Bc. Martina Suchardová najdete také na stránkách

Diskuze o tomto tématu:

FAQ

Je porod doma v České republice legální?

V současné době porody v domácím prostředí za přítomnosti gynekologa nebo porodní asistentky české zákony neumožňují.

Může být u domácího porodu porodní asistentka?

Počítejte také s tím, že najít asistentku nemusí být tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Protože účastí na plánovaném domácím porodu se vystavuje pokutě až milion korun.

Proč chtějí české ženy rodit doma?

Z nedávného výzkumu Univerzity Karlovy vyplynulo, že nejčastěji si ženy stěžují na to, že jsou znevažovány schopnosti a kompetence rodičky, jsou realizovány zákroky bez souhlasu rodičky, objevuje se ponižování, zesměšňování, manipulace s rodičkami, rutinní nástřih hráze, rutinní podávání oxytocinu, sdílení intimních věcí v čekárně.

Jaká jsou rizika domácího porodu?

Porod doma je méně riskantní u žen, které nemají rizikové těhotenství, všechna vyšetření byla po celou dobu v pořádku a miminko je zdravé. Přesto však existuje pravděpodobnost, že bude naléhavě potřeba lékařská péče.

Jak vypadají domácí porody v zahraničí?

V západoevropských zemích a v USA domácím porodům nebrání ani zdravotníci či legislativa. V Německu dokonce porodním asistentkám zákon nařizuje být u každého porodu (tedy i u domácího porodu). Podobně to mají i v Anglii. V Holandsku kladou velký důraz na to, aby byl porod veden fyziologicky a aby měla rodička nejbližší porodnické zařízení v dosahu 20 minut.

Zdroje

 1. Autor: Kristi Watterberg, MD, FAAP , James J. Cummings, MD, FAAP , Ira S. Adams-Chapman, MD, FAAP , Susan Wright Aucott, MD, FAAP , Název: Providing Care for Infants Born at Home , Rok vydání: 2020 , Vydavatel: American Academy of Pediatrics , Zdroj: https://publications.aap.org/pediatrics/article/145/5/e20200626/36807/Providi...
 2. Autor: American College of Obstetricians and Gynecologists , Název: Planned Home Birth , Rok vydání: 2020 , Vydavatel: ACOG , Zdroj: https://www.acog.org/clinical/clinical-guidance/committee-opinion/articles/20...
 3. Autor: David A. Anderson , Gabrielle M. Gilkison , Název: The Cost of Home Birth in the United States , Rok vydání: 2021 , Vydavatel: International Journal of Environmental Research and Public Health , Zdroj: https://www.mdpi.com/1660-4601/18/19/10361/htm
 4. Autor: Association of Ontario Midwives , Název: Home Birth Supplies , Rok vydání: 2022 , Vydavatel: Association of Ontario Midwives , Zdroj: https://www.ontariomidwives.ca/checklist-home-birth-supplies
 5. Autor: Amos Grünebaum, MD , Laurence B. McCullough, PhD , Francis A. Chervenak, MD , Název: Most intended home births in the United States are not low risk: 2016-2018 , Rok vydání: 2019 , Vydavatel: American Journal of Obstetrics & Gynecology , Zdroj: https://www.ajog.org/article/S0002-9378(19)32616-X/fulltext
 6. Autor: Eileen K. Hutton , Julia Simioni , Angela Reitsma , Ginny Brunton , Název: Perinatal or neonatal mortality among women who intend at the onset of labour to give birth at home compared to women of low obstetrical risk who intend to give birth in hospital: A systematic review and meta-analyses , Rok vydání: 2019 , Vydavatel: Lancet , Zdroj: https://www.thelancet.com/journals/eclinm/article/PIIS2589-5370(19)30119-1/fu...
 7. Autor: François Javaudin , Valérie Hamel , Arnaud Legrand , Sybille Goddet , Název: Unplanned out-of-hospital birth and risk factors of adverse perinatal outcome: findings from a prospective cohort. Scandinavian Journal of Trauma, Resuscitation and Emergency Medicine , Rok vydání: 2019 , Vydavatel: BioMed , Zdroj: https://sjtrem.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13049-019-0600-z
 8. Autor: K C Johnson , Název: Outcomes of planned home births with certified professional midwives: Large prospective study in North America , Rok vydání: 2005 , Vydavatel: British Medical Journal , Zdroj: https://www.bmj.com/content/330/7505/1416.full?ehom=
 9. Autor: Marian MacDorman, Ph.D. , Eugene Declercq, Ph.D., Professor , Název: Trends and State Variations in Out-of-Hospital Births in the United States , Rok vydání: 2019 , Vydavatel: PubMed , Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC6642827/
 10. Autor: Mayo Clinic , Název: Home Birth: Know the Pros and Cons , Rok vydání: 2020 , Vydavatel: Mayo Clinic , Zdroj: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/labor-and-delivery/in-depth/home...
 11. Autor: Scarf VL , Název: Maternal and perinatal outcomes by planned place of birth among women with low-risk pregnancies in high-income countries: A systematic review and meta-analysis , Rok vydání: 2018 , Vydavatel: UpToDate , Zdroj: https://www.uptodate.com/contents/planned-home-birth/abstract/43