Pozitivní těhotenský test: Jste těhotná?

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy fungují? Jaké druhy testů existují a jak vyhodnotit provedený těhotenský test? Můžete se na výsledek spolehnout? A co dělat, když tam ty dvě čárky opravdu jsou?

Pozitivní těhotenský test! Jste v tom!

Je těhotenský test spolehlivý?

Nepochybujte o pozitivním výsledku testu. Hormon hCG je v těle přítomen skutečně pouze v těhotenství, falešná pozitivita je tak velmi výjimečná. Možná je v ojedinělých případech jako jsou: některá onemocnění (nádorová onemocnění, cysta), podávání hormonálních léků k vyvolání ovulace a falešně pozitivně test vychází také po potratu a kyretáži nebo krátce po porodu.

I slabě pozitivní těhotenský test, tzv. duch, je pozitivním výsledkem. Většina dnes dostupných těhotenských testů dává výsledek s přesností 99 % za předpokladu, že je test proveden správně v den očekávané menstruace či ve dech následujících.

Falešně negativní test přichází v úvahu snad jen v případě, že je test vadný, poškozený nebo špatně provedený.

Pozitivní těhotenský test: A co teď?

Pokud je těhotenský test pozitivní, objednejte se ke svému gynekologovi. Ten vám provede další vyšetření k potvrzení těhotenství ultrazvukovým vyšetřením.
Nemusíte spěchat, lékař vás obvykle objedná na první prohlídku až na 7. týden těhotenství (počítá se od prvního dne poslední menstruace). Až v této době totiž na ultrazvuku uvidí tlouct srdíčko miminka a pozná, že se vše vyvíjí správně. Po potvrzení těhotenství si domluvíte termín další důležité schůzky u lékaře. Můžete se těšit, příště už totiž pravděpodobně dostanete těhotenskou průkazku. Ta se většinou vystavuje mezi 8. a 12. týdnem těhotenství.

Při nejasných nálezech nebo například při podezření na mimoděložní těhotenství děláme ještě vyšetření krve, kdy zjišťujeme hodnotu hormonu hCG. V případě, že je vše tak, jak má být, stačí k potvrzení těhotenství vyšetření ultrazvukem.

Pozor! Existují situace, kdy je třeba lékaře vyhledat co nejdříve! Které to jsou?

  • Krvácení nebo špinění
  • Velmi silné bolesti břicha, teplota nebo dokonce mdloby. V těchto případech se může jednat o mimoděložní těhotenství .

Ptáte se, kdy se po pozitivním testu objednat k lékaři? Přečtěte si v diskusi zkušenosti a názory jiných žen>>

Nemůžete to vydržet a chcete mít těhotenství co nejdříve potvrzené?

Jako samoplátce si můžete zaplatit těhotenský test z krve. Provedou vám ho u lékaře nebo v některém z odběrových míst, které si vyhledáte na internetu. Po odběru v laboratoři zjistí hladinu hCG hormonu. Tento nejspolehlivější těhotenský test odhalí případné těhotenství i v případě, že je testovací čárka ještě slabá nebo dokonce neviditelná.

Já zjistila // týden před MS a hned druhý den jsem valila k doktorovi. Vzali krev a druhý den už potvrdili, že jsem fakt těhu! Další týden jsem už šupitala na ultrazvuk, ovulace totiž byla hned první den po skončení MS, tak proto tak brzy. Byla jsem moc zvědavá a nedočkavá.

Pozitivní těhotenský test, jaké jsou další kroky?

„Netestujte dříve než týden po vynechání menstruace,“ radí gynekolog

Jak dlouho mají již ženy k dispozici těhotenský test?
Podle dostupných údajů těhotenské testy, tak jak je dnes klasicky používáme, byly uvedeny na trh v průběhu 80. let minulého století.

Usnadnila možnost domácího těhotenského testu práci lékařům, nebo naopak jim přitížil – protože žena o těhotenství ví už v době, kdy „příroda teprve rozhoduje“?
To záleží na úhlu pohledu. Jsou ženy, které těhotenské testy používají správně. Tedy: provedou ho týden po vynechání menstruace a s pozitivním výsledkem následně kontaktují gynekologa. A pak jsou ženy, které se díky dostupnosti testů testují prakticky každý den celý měsíc a hlídají, kdy se objeví druhá čárka – to bohužel generuje zbytečné kontroly i dotazy na lékaře.

Doporučil byste nějaký konkrétní druh těhotenského testu nebo jsou dnes již všechny testy stejně kvalitní a spolehlivé?
Všechny testy jsou podobně kvalitní, na značce tolik nezáleží. Je pak na budoucí mamince, jestli si to chce odečíst sama – tedy vidět dvě čárky, nebo si vybere digitální test, který orientačně ukáže i týden těhotenství.

Kdy by měla žena ideálně provádět těhotenský test? Kdy je příliš brzy a kdy naopak je jisté, že test vyjde pozitivní, je-li žena těhotná?
Ideální termín na provedení těhotenského testu z moči je týden po vynechání pravidelné menstruace. Dříve to nemá žádné medicinské opodstatnění.

Proč?
Bohužel se pak totiž stává, že se zachytí tzv. biochemická gravidita – tedy pozitivní test, který je ale následovaný termínovou menstruací a žena je z toho zbytečně stresována.

IVF – jak je to v tomto případě? Můžete nějak jednoduše shrnout pravidla pro provedení těhotenského testu v případě asistované reprodukce?
V rámci IVF doporučujeme provést těhotenský test z moče 14 dní po embryotransferu.

Po zjištění pozitivního výsledku: na kdy by se měla žena objednat na vyšetření k lékaři?
Ideální termín pro první vyšetření k potvrzení těhotenství u lékaře je po 6 týdnech od vynechání poslední menstruace.

V jakém případě byste doporučil neotálet s návštěvou lékaře? Jsou nějaké takové momenty v době, kdy žena objevuje druhou čárku na testu? Co může být varovný příznak toho, že něco nemusí být v pořádku?
Varovným příznakem, že by mohlo být něco v nepořádku, je krvácení případně bolestivost v podbřišku. Spousta žen v začátku těhotenství má špinění nebo pobolívání v podbřišku, a to jistě není důvodem k panice. Na vážnější problém upozorní silná (divná) bolest v podbřišku a krvácení jasnou krví.

Těhotenský test: Jak to funguje?

Pryč jsou doby, kdy trvalo týdny, než žena zjistila, že bude máma. Těhotenský test odhalí jiný stav dříve, než na sobě pocítíte jakékoliv příznaky těhotenství. Funguje na principu detekce tzv. těhotenského hormonu, odborně nazývaného hCG (zkratka Human chorionic gonadotropin, česky lidský choriogonadotropin). Ten je přítomen v krvi a také v moči těhotné ženy od momentu, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí v děloze.

Na internetu naleznete různá doporučení, jak těhotenství zjistit i bez testu citlivého na hladinu hCG. Údajně by vám v tom mohly pomoci: cukr, jedlá soda, zubní pasta, sůl, obyčejné mýdlo, nebo třeba listy pampelišky. Rozhodně tyto pokusy nedoporučujeme jako jedinou metodu zjištění vašeho stavu.

Na internetu jsem si přečetla, že funguje, když dáte trochu moči do tří lžiček cukru. Když se rozpustí, žena těhotná není. Když se nerozpustí, je pravděpodobné těhotenství. Ze srandy jsme to zkoušely. Já jsem těhotná a nerozpustil se. U holky, která100% těhotná není, se rozpustil.

Jaké jsou druhy těhotenských testů a jakým způsobem se používají?

Druhy těhotenských testů.Druhy těhotenských testů.
  • Proužek Tenký proužek se na několik sekund ponoří do vzorku moči. Na testu jsou šipky, které napoví směr, kterým test nořit a také ryska ukazující maximální výši ponoření. Proužek následně položíte do vodorovné polohy.
  • Destička V tomto případě odeberete malé množství moči pipetou a několik kapek nakapete do testovacího okénka.
  • Tyčinka Ta se po vyjmutí z obalu použije ve středním proudu moči. Jednoduše řečeno: tyčinka je test, který počůráte. Jde o nejpraktičtější druh test, nepotřebujete kelímek, ani jinou další pomůcku.
  • Digitální test Tento druh testu je nejnovější a velmi oblíbený. Jde vlastně o tyčinkový typ testu, jehož výsledek vidíte po několika minutách v digitálním okénku.

Kdy si udělat těhotenský test? Nečůrejte na něj příliš brzy!

Kdy je pozitivní těhotenský test? Ideální čas vhodný k provedení těhotenského testu je v momentě, kdy vám vynechá menstruace.

Jasně, má se testovat až po vynechání menstruace, ale já testovala jako zběsilá celý týden před, fakt každej den! Samozřejmě první tři testy bez šance, ale na čtvrtém najednou takový pidi midi duch. Další den jsem to hned zkoušela znova a tam už byly dvě čárky viditelné vcelku jasně. No a za dva dny to byla fakt už dálnice.

Pozor ale! Menstruace se může dostavit i v případě, že jste těhotná. Stejně tak vás může zmást lehké tzv. nidační krvácení, tedy uhnizďování vajíčka. Proto, tušíte-li, že byste mohla být těhotná, provedení testu je vždy na místě.

Úplně poprvé jsem testovala naprosto náhodně, měla jsem asi 14 dní po menstruaci, i když slabší, menstruace to pro mě byla. Jen jsem se cítila nějak zvláštně. Přesně si to pamatuju, na záchodě v práci jsem si udělala test. Ukázal okamžitě //.

Test je vhodné po několika dnech zopakovat. Myslí na to i výrobci testů, kteří vám jich většinou zabalí rovnou víc kusů do balení…

Tip pro testování: Testujte spíše ráno. Tehdy je totiž koncentrace hormonu hCG v moči nejvyšší. Dnešní těhotenské testy jsou sice velmi citlivé a pozitivitu dokáží zachytit kdykoliv během dne, ale zvlášť v úplném začátku těhotenství vám právě ranní testování může dodat jistotu.

Vynechaná menstruace a negativní test? I v tomto případě test za pár dní zopakujte. Bude-li i nadále negativní a menstruace se nedostaví, poraďte se s lékařem.

Umělé oplodnění: kdy dělat test v tomto případě?

Tady záleží, jaká metoda asistované reprodukce byla provedena, resp. jak staré embryo bylo zavedeno. Vzhledem k tomu, že oplodnění samotné se provede v den ovulace, testovat můžete – v závislosti na obvyklé délce svého cyklu – v den, kdy očekáváte menstruaci.

Mám dítě z IVF, přesně jsem tak měla stanovený den D, kdy mám testovat. Kupodivu jsem to vydržela a 14. den po vložení embrya jsem ráno nemohla dospat. Pamatuji si to dodnes, třásly se mi ruce, měla jsem ten test do proudu moči a samozřejmě jsem se nemohla trefit… A pak, když vyskočily ty dvě čárky, to byla taková euforie!

Velmi živá je na eMiminu diskuse o tom, kdy po oplodnění byly na testu dvě čárky. Dalo by se říci, že co žena, to zkušenost. Posuďte sami>>

Jak vyhodnotit výsledek těhotenského testu? Duch, dušík nebo dálnice?

Jak vypadá pozitivní těhotenský test? Všechny druhy testů se vyhodnocují v zásadě stejně. Výsledek máte po zhruba 3 – 5 minutách. Vždy je přítomna jedna silná a zřetelná čárka, té říkáme kontrolní. Vidíte-li pouze tu, je těhotenský test negativní. V případě, že se čárky objeví dvě, přičemž kontrolní bývá silnější, je test pozitivní a vy jste těhotná.

Trošku jiné to je u testů digitálních. Jak vypadá negativní test? Objeví-li se v okýnku znaménko mínus, je výsledek testu negativní. Správně tušíte, že v případě pozitivního výsledku je v okénku znaménko plus. V tomto případě je zobrazeno ještě číslo, které ukazuje odhadovanou délku těhotenství v týdnech (1, 2 nebo 3+). Výhodou může být, že digitální test je možné používat již pět dní před očekávanou menstruací.

Mějte na paměti, že výsledek testu je průkazný pouze v časovém úseku, jehož délku najdete v návodu testu! Nic, co by test odhalil později není průkazné.

U svého vytouženého pozitivního těhotenského testu jsem nejprve prolévala krokodýlí slzy. Byl totiž v čase odečítání výsledku negativní. Vyhodila jsem ho do koše a odešla trpět do postele. Po hodině jsem ze zoufalství test u odpadků vylovila. A byly tam, ano, překvapivě, dvě čárky!

Jste také „lovkyně duchů“? Fotky duchů nebo pozitivní výsledky testů až po limitu se řeší i u nás. Jak to dopadlo u jiných žen?>>

Fialový, poslední test jasně potvrzuje těhotenství. Předchozí testy ukazovaly spíše ducha než jasnou čárku.

Jakou značku těhotenského testu vybrat?

Na trhu je nepřeberné množství těhotenských testů dobré kvality. Mezi oblíbené značky patří digitální ClearblueLady Max od Dr. Max nebo Mamatest. Těhotenské testy koupíte v lékárně, drogerii v sekci „dámská hygiena“ nebo na internetu.

Uživatelky serveru eMimino přidaly recenze na více než 30 druhů těhotenských testů. Který má nejlepší hodnocení?>>

Heslo odborně zaštiťuje:

Gynekologie
15.1.21 13:11

MUDr. Jiří Škultéty své znalosti a praxi získal prací na gynekologicko-porodnické klinice ve Fakultní nemocnici v Motole, kde se zaměřoval na obecnou gynekologii, mamologii a gynekologickou operativu. V roce 2013 složil atestaci v oboru a v září 2015 otevřel privátní gynekologickou ambulanci. Ambulance je moderně vybavena a řeší komplexní spektrum gynekologie, včetně těhotenské poradny. S klinikou pan doktor Škultéty udržuje kontakt v rámci malého úvazku, 1× týdně provádí výkony v rámci jednodenní chirurgie v celkové anestezii.

www.jstmedical.cz

Rady MUDr. Škultétyho naleznete v rozhovoru výše.

FAQ

Jak funguje těhotenský test?

Test zjišťuje přítomnost těhotenského hormonu hCG v moči ženy.

Může se testovat dříve, než pocítíte příznaky těhotenství?

Ano, rozhodně. Domácí těhotenské testy jsou určeny pro velmi časnou detekci těhotenství. Ideálně ale netestujte dříve než v den, kdy by měla přijít menstruace.

Lze pozitivnímu výsledku testu skutečně věřit?

Ano. HCG je v moči a krvi ženy přítomen pouze v těhotenství. Je detekovatelný od momentu, kdy dojde k uhnízdění oplodněného vajíčka.

Může se těhotenský test přesto splést?

I to se výjimečně může stát. Falešně pozitivní může být v případě některých onemocnění. Naopak falešně negativní výsledek pak nastane, když je test proveden příliš brzy, jde o vadný test nebo není správný postupu při samotném testování.

Co dělat, když je těhotenský test pozitivní?

Nejprve test pro jistotu zopakujte další den. Poté se objednejte se ke svému ošetřujícímu gynekologovi – a to nejen tehdy, když si miminko přejete, ale i v případě opačném.

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Těhotenský test 13TT. Dělal si ho někdo?

včera v 17:50
13

Kdy po oplodnění jste měly pozitivní těhotenský test?

13.4.21 19:28
3675

Může čárka na těhotenském testu sílit?

Anonymní
13.4.21 16:07
19

Je možné, že je pozitivní?

11.4.21 13:13
7

První test, jak na to?

4.4.21 11:09
17

ClearBlue z odpolední

29.3.21 14:46
7

Je toto pozitivní těhotenský test?

29.3.21 12:49
332

Na těhotenském testu mám slabou druhou čárku, jsem tedy těhotná?

21.3.21 17:57
10

Měl někdo nesílící test a přesto to dopadlo dobře?

20.3.21 18:13
11

Delší doba před menstruací a pozitivní test

20.3.21 12:40
8

Pozitivní test 15dpo

19.3.21 21:14
11

Kdy nejdřív pozná gynekoložka, že jsem v tom?

17.3.21 12:56
6

Je to pozitivní těhotenský test? Mamatest

15.3.21 21:56
820

Pozitivní test, za tři dny přišla MS, test stále pozitivní

17.2.21 11:23
6

GS Mamatest COMFORT 10 - jak dlouho uvidím výsledek

13.2.21 09:06
5

Vidíte tam ducha? Nebo ne

8.2.21 09:27
69

Jsem těhotná? Platný těhotenský test

3.2.21 20:52
5

Nejsem si jistá, zda je můj test pozitivní

27.1.21 10:50
40

Je to pozitivní test?

Anonymní
25.1.21 16:40
24

10 dní po KET a pozitivní test

16.1.21 19:12
9

Kdy udělat těhotenský test nejdřív po styku?

14.1.21 09:25
63

Včera jasně pozitivní test, dnes bez ducha

11.1.21 20:55
29

Kdy lze poznat těhotenství?

10.1.21 21:23
182

Těhotenský test - pozitivní?

8.1.21 09:06
179

Před MS pozitivní, po MS negativní

29.12.20 13:48
9

Řekněte že to taky vidíte...

4.12.20 22:28
38

Prosím o ujištění, je pozitivní?

28.11.20 22:53
44

Těhotenský test, jak vypadá pozitivní výsledek?

27.11.20 20:05
585

Špatně určená ovulace lékařem , nebo testem?

16.11.20 20:47
10

Týden těhotenství - poznáte podle testu?

Anonymní
9.11.20 14:47
22

Je možný že bude pozitivní těhotenský test?

15.10.20 16:12
24

Holky, vidíte tam něco? Je pozitivní?

Anonymní
8.10.20 20:06
41

Pozitivní těhotenský test? Mohu být těhotná ?

12.9.20 15:34
12

TT - druhá čárka slabá //

18.8.20 10:14
8

Těhotenský test pozitivní - příznaky vůbec žádné - tak já nevím?

30.7.20 18:48
16

Pozitivní test a následná MS

19.7.20 13:30
14

Pozitivní test v den očekávané MS

9.7.20 16:58
14

Pozna gynekolog těhotenství pohmatem?

4.7.20 17:40
52

Kdy zavolat na gynekologii po výsledku TT?

18.6.20 23:58
26

Pozitivní test 7dpo

18.6.20 20:43
5

Krvácím ale tt vyšel. Co teď?

9.5.20 17:04
4

Pozitivní TT a 2 cykly jednodenní MS?

2.4.20 15:33
11

Duch na tt testu sluníčko

28.3.20 18:51
34

Pozitivní test, krvácení, HCG 5,6

20.3.20 20:42
10

Je tam druhá čárka?

Anonymní
19.3.20 09:02
31

Pozitivní test po třech hodinách od limitu

16.2.20 14:15
16

Pozitivní těhotenský test neznamená těhotenství

27.1.20 08:52
94

Slabě pozitivní test (duch)

22.1.20 18:47
64

Kdy jste měly pozitivní těhotenský test?

23.12.19 23:36
101

Tři testy naprosto stejně pozitivní

10.10.19 21:09
22

Těhotenský test je pozitivní?

4.10.19 14:09
841

Ukažte, jak vám sílila čárka

8.7.19 21:32
54

Tak brzo pozitivní test?

6.6.19 13:27
30

Dotaz na zkušenosti - začátek těhotenství

4.4.19 09:57
15

jsem těhotná a píchání u vaječníku

13.3.19 21:56
62

Pomoc - je těhotenský test pozitivní?

4.3.19 16:48
99

Těhotenská test Clearblue je slabě pozitivní

Anonymní
22.8.18 18:27
25

Je tento test pozitivní?

6.10.17 16:12
820

Kdy se objednat ke gynekologovi po pozitivním testu?

Anonymní
14.2.17 07:31
55

Mám pozitivní test - jsem opravdu těhotná?

5.11.13 08:43
93

Pozitivní těhotenský test

Anonymní
29.8.13 07:25
24

Váš příspěvek

Odesílám...

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Pozitivní těhotenský test: Jste těhotná??

Mohlo by vás zajímat: