na přehled Encyklopedie

Preeklampsie v těhotenství - na co dát pozor?

Preeklampsie je zvláštní onemocnění, které se vyskytuje pouze v těhotenství. Vyvíjí se především po 24. týdnu těhotenství a projevuje se hlavně vysokým krevním tlakem, otoky a přítomností bílkoviny v moči. Nebezpečí neléčené preeklampsie může vést k poškození zdraví matky a plodu. Při včasné léčbě však bude maminka i miminko naprosto v pořádku.

Příznaky preeklampsie


  • vysoký krevní tlak (hypertenze) – více než 140/90
  • přítomnost bílkoviny v moči - 0,5 g/24 hodin
  • otoky nohou, kotníků, prstů
  • bolest hlavy
  • žaludeční nevolnost a zvracení
  • poruchy vidění nebo rozmazané vidění
  • bolesti břicha
  • výrazný váhový přírůstek (nad 1 kg týdně; způsobuje ho zadržování vody v těle)
  • mdloby, pocity na omdlení

Diagnóza preeklampsie

Řady příznaků si žena nemusí vůbec všimnout nebo je nepovažuje za důležité. Nemusíte se však bát, že na ni nepřijdete. Preeklamsii odhalí preventivní prohlídka u gynekologa, který při ní měří krevní tlak, sleduje otoky končetin a vyšetřuje moč. Pokud si všimne vysokých hodnot krevního tlaku a objeví výskyt bílkovin v moči, zajistí doplňkový rozbor krve. Při něm se zjistí funkčnost ledvin a jater.

Pravidelné gynekologické prohlídky v těhotenství onemocnění preeklampsií odhalí včas.

Příčiny preeklampsie


Příčina tkví v tzv. endoteliální dysfunkci matky. Znamená to, že u ženy nejsou vyvážené pro a protisrážlivé krevní faktory, buňky cév tvoří více faktorů, které navozují vasokonstrikci, tedy zúžení cév. Dalším faktorem je špatný vývoj placenty.

Rizikové faktory preeklampsie


Rizikovým faktorem je hypertenze, tedy vysoký krevní tlak. Vznik hypertenze podporuje obezita, zvýšený přísun soli, kouření nebo zvýšené krevní tuky. Hypertenze se však dá léčit. Můžete jí také předcházet dodržováním správné životosprávy během těhotenství.

Komplikace preeklampsie


Preeklampsie v těhotenství může způsobit hned několik komplikací. Včasná a správně nastavená léčba jim však zabrání. Častou komplikací je nedostatečné zásobování placenty krví. K dítěti se tak dostává méně kyslíku a živin, což zpomaluje jeho růst a správný vývin. Při preeklampsii také může dojít k předčasnému odloučení placenty od děložní stěny, a tedy silného krvácení. Další komplikací je tzv. HELLP syndrom, při kterém se rozpadají červené krvinky a snižuje množství krevních destiček. To se projevuje silnou nevolností, zvracením, bolestí hlavy a bolestí v pravé straně pod žebry.

Nejzávažnější komplikací preeklapmsie je pak eklampsie, při které dochází k nedostatečnému okysličení mozku. Dochází k ní však velmi vzácně.

Komplikace však nastávají pouze v případě, že se preeklampsie neléčí.

Jak častá je preeklampsie?

Preeklampsie se například vyskytuje více u prvorodiček. U prvního těhotenství se rozvíjí pouze u 7 % žen. U následujících těhotenství je již méně častá (viz článek Preeklampsie u druhého těhotenství).

Důležitá je také genetická predispozice, věk těhotné před 18. rokem a nad 35. rokem. Objevuje se pravděpodobněji u žen, které trpí vysokým krevním tlakem, cukrovkou nebo onemocněním ledvin.

Pravděpodobnost vzniku preeklampsie je vyšší u žen, které již měly preeklampsii a u žen čekajících vícerčata.

Léčba preeklampsie

Léčba probíhá vždy za hospitalizace. K vyléčení lehčí formy preeklampsie postačí klid na lůžku pod lékařským dohledem. Težší formy vyžadují kromě naprostého klidu ještě nasadit léky na snížení krevního tlaku. U těžké preeklampsie může lékař přistoupit k umělému vyvolání předčasného porodu či císařskému řezu, jelikož hrozí riziko vzniku záchvatů křečí.

Jaké mají maminky na eMimino.cz zkušenosti s preeklampsií?

ANYZKA: Dva dny po termínu, při kontrole v porodnici, mi naměřili tlak 160/120 a měla jsem bílkovinu v moči. Tak si mě tam rovnou nechali a druhý den udělali císaře. Po příchodu domů jsem začla chodit na internu, asi 2× mi dali Holtra a cca 3 měsíce jsem brala Dopegyt. Pak už se tlak srovnal.

Monys: U mě tu potvoru zjistili v 39tt+4. Naměřili mi tlak 150/100 a za boha se jim ničím nedařilo to srazit dolů. Byla jsem hospitalizovaná v nemocnici, kde mi co hoďku měřili tlak i ozvy. Nakonec se mi samovolně rozběhl porod, přesně v den termínu. Bohužel tlak byl pořád hrozný, zkoušeli všechno možné, ale nakonec to skončilo císařem, pro špatné ozvy a nepokračující porod.

Přečtěte si více v diskusi Prreklampsie v těhotenství - prodělaly jste?.

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Preeklampsie v těhotenství - na co dát pozor?"?