na přehled Encyklopedie

Příkrmy od 4. měsíce

Do 4. měsíce si často miminko vystačí pouze s mateřským mlékem. Po ukončeném čtvrtém měsíci ale můžete začít s příkrmy. Která zelenina je vhodná a čemu se raději vyhnout?

První příkrmy. Jak na to?

Vhodné období pro zavádění příkrmů u miminek kojených mateřským mlékem je mezi 4.-6. měsícem. Miminka, která jsou na umělé kojenecké výživě, začínají s příkrmy od 4. měsíce života. U děťátka snadno poznáte, že má chuť i na něco jiného.

Více informací o tom, jak začít s příkrmy, najdete v hesle Příkrmy. Jak s nimi začít?

Jak poznáte, že je ten správný čas?

  • Dítě má větší hlad, než je u něho zvykem.
  • Zajímá se o jídlo, které má na talíři dospělý.
  • Častěji se budí na noční kojení.

Kolik dávat příkrmu 4měsíčnímu dítěti?


Ze začátku bude miminku stačit pár lžiček příkrmu. Proto si nelámejte hlavu s tím, kolik toho miminko prvních pár dní sní. Do 6. měsíce podávejte spíše zeleninové příkrmy. Od začátku šestého měsíce můžete vyzkoušet i masové příkrmy nebo krupicovou kaši.

Do jednoho roku jídlo nesolte ani neslaďte.

Inspirujte se recepty na příkrmy

Snídaně, oběd nebo večeře? Kdy příkrm podávat?


Nejčastěji se příkrm podává v čase oběda nebo večeře. U prvního příkrmu je důležité, aby mělo miminko dobrou náladu a dostatek času na to, aby se seznámilo s novým jídlem i se lžičkou.

Jaký příkrm?


Je vhodné začínat zeleninou, protože má neutrálnější chuť. Pokud začnete s ovocnými příkrmy , miminko si může navyknout na sladkou chuť a ostatní příkrmy mu tak nemusí tolik chutnat. Vhodná je mrkev, brokolice, dýně, brambory, špenát, celer a jablko. Postupně můžete přidat maso a další potraviny a vše různě kombinovat.

Inspirujte se recepty na zeleninové příkrmy.

Kojení a příkrmy od 4. měsíce


Pokračujte v kojení podle potřeb dětátka. Zpočátku je příkrm pouze zpestření stravy. Mateřské mléko příkrm nenahradí. Mléko je hlavním zdrojem tekutin a významných živin. Příkrm můžete podávat jak před kojením, tak po kojení.

…Dítě, které je vyživováno umělou kojeneckou výživou, by mělo být přikrmováno již od 4. měsíce života. Podávat příkrmy se má začít podávat postupně, nechat dítě si na ně nejprve zvyknout…“ více v hesle Umělá výživa kojenců»

Často se stane, že dítěti příkrm zpočátku nechutná. Neztrácejte trpělivost a jídlo nikdy nenuťte.

Pozor na alergie


Kolik druhů zeleniny podávat? Začněte s jedním druhem zeleniny a podávejte ho několik dní samostatně. Po 2-4 dnech můžete přidat další druhy. Snadněji tak odhalíte možnou alergii nebo nesnášenlivost.

Příkrm dávejte lžičkou, vyhněte se lahvičce s dudlíkem.

Využijte naší poradnu pro výživu do 3 let

Přečtěte si také 5 pravidel pro příkrmy

Vaše zkušenosti s příkrmy od 4. měsíce

Petulinaxx píše:…Naše doktorka razí cestu příkrmů od ukončeného 4. měsíce. Dceru jsem začala přikrmovat asi od 4,5 měsíce. Nejdříve jsem nahradila polední dávku mléka zeleninou (jednodruhovou), po dvou dnech jsem jí vystřídala jinou. Zeleninu, na kterou neměla reakci jsem klidně i míchala. Po třech týdnech jsem přidala maso do zeleniny, po dalších dvou týdnech jsem dopolední mléčnou svačinu nahradila ovocnou přesnídávkou…

Z.jev píše:…Já jsem jako první dávala mrkev, ze začátku kupovanou (prý to dětem víc chutná). Poprvé snědla půl skleničky. Moje mladší dcera jí snědla rovnou celou. Ale u mladší dcerky byl po mrkvi problém se zácpou, takže pak jsem dávala brambory. Příkrmy jsem začala dávat na oběd, po pár dnech už jsem vařila, přidala jsem trochu kmínu, pažitky a majoránky..

»více v diskuzi Příkrm od 4. měsíce

Martasaja píše:…Ahoj, pokud nekojíte, začíná se po ukončeném 4.měsíci. Začíná se obvykle v poledne, jedním druhem zeleniny. Většinou mrkví (oloupat, nakrájet, povařit v kojenecké vodě, rozmixovat), po třech dnech (nemáte-li v rodině alergie - v tom případě po týdnu) přidáš k mrkvi další - třeba bramboru a tak to postupuje dál…»více v diskuzi 4 měsíční miminko - příkrmy?

Estrellita píše:…Jak píšou holky - také bych dávala mlíčko tak, jak je zvyklý. Jen na oběd zeleninku, kterou stejně mlíčkem ještě zapije, protože než se dopracuje k tomu, že sní celou dávku příkrmu k obědu, tak to chvíli potrvá :-) Na tabulky jsem se též koukala jen orientačně a děláme to tak, jak to vyhovuje nám… Jediné, čeho se snad držím, je začít zeleninou a po 2-4 týdnech přidat maso…...»více v diskuzi Jídelníček pro 4měsíční miminko

Lendeš píše:…Ve 4 měsících jsem synovi začala dávat jednodruhovou zeleninu - vždy po 3 dnech (brokolice, dýně, pastiňák). Zkoušela jsem i mrkev, ale ta ho hned první den zacpala, takže už bych ji příště samotnou nedávala. Jedl od začátku krásně, první dny jsem zkoušela jen pár lžiček, ale asi po týdnu už snědl na oběd celou malou skleničku, tak pak už jsem začala vařit místo kupovaných. Po asi 10 dnech jsem začala kombinovat novou zeleninu s tím, co už jsme měli odzkoušeno…»více v diskuzi První příkrmy ve 4 měsících - jak na to?

LidunkaS píše:…Taky se přikláním k názoru, že pokud ti mrně prospívá v pohodě při plném kojení, tak bych začala přikrmovat až od ukončeného 6. měsíce. Mě doktorka u první dcery říkala, že můžu klidně začít přikrmovat až v 8. měsíci, pokud malé mlíčko stačí. Spíš spoléhej na svůj mateřský instinkt. Co ti říká?…»více v diskuzi Kojené dítě - příkrmy od 4. měsíce

Diskuse o tomto tématu:

 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Příkrmy od 4. měsíce"?

Reklama


Reklama